basit bi soru (ac dc ve ortak toprak)

Başlatan kurnaz5, 13 Şubat 2015, 17:07:59

kurnaz5

iyi günler yukarıda resimde görüldüğü gibi diyot köprüsünün - ucu ile prizin - ucunu birleştirmemin bir zararı olurmu
teşekkürler

Edit:
Hepinize zaman ayirdiginiz icin cok teşekkür ederim
Bu devredeki amacim suydu
Elimde esp8266 module var bu modulle evin isiklarini wifi uzerinden kontrol etmek ancak soyle bi sorun var;
Modulun yakininda (3m yaricap icerisinde)  prize biseyler takinca olusan ark modulu resetliyor
Modulu harici bir guc kaynagiyla besledigimde bile modulun yakininda herhangi bir ark olusumu modulun resetlenmesine neden oluyor
Bu sorun bir arkadasimin arduino modulundede oluyormus bunu engellemek icin referans noktalarini esitlemeyi dusundum bu yuzden boyle bir soru sormustum cok teşekkür ederim

seron

örnek olarak merdiven otomatiği devrelerini inceleyiniz. sorunuzun cevabını kendiniz bulacaksınız.

merdiven otomatiği devrelerinin birçoğunda nötr hattı çıkış hattıyla ilişkilendirilir.

nerede kullanacağınıza da bağlı olarak zararı yoktur. önemli olan NEREDE VE NE AMAÇLA KULLANACAKSINIZ.

Mr_YAMYAM

Bu tür uygulama kesinlikle yapılmaz. Çok sakıncaları vardır.

serkan_48

seron

hımmm acaba vaz mı geçsem...
ne bileyim merdivan otomatiklerinde birleştiriyolar sankim.
beyin fırtınası yapalım. bunun zararı nedir?
yooo birşey olmaz... ( ;) )

smps

fişi ters takma konusu sakıncalı bunun zararını engellemek  için ekstra bi devre yapmak gerekir

seron

fişi ters takmak nedir ve neden önemlidir? bu haliyle de tehlikeli değil midir?
yukarıdaki devrenin sakıncaları net olarak nedir?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 13 Şubat 2015, 18:54:28hımmm acaba vaz mı geçsem...
ne bileyim merdivan otomatiklerinde birleştiriyolar sankim.
beyin fırtınası yapalım. bunun zararı nedir?
yooo birşey olmaz... ( ;) )
1. kural.
Notr denilen şey asla NÖTR değildir. Gerçek nötr yani sıfır olan şey TORAK'tır.
Özellikle 3 fazlı sistemlerde ki, (Ben evde tek faz kullanıoyorum demek te kurtarmaz.) Çünki elektrik şebekeleri 3 fazlı olarak dağıtılmaktadır. Evde tek faz kullansan bile apartmana mutlaka 3 faz gelir. Fazladan 2 komşu birer tane fırın çalıştırsa senin nötr hattın olur 30-40V.
2. kural:
Nötr hattı esasen bir dönüş hattıdır. Buradan topraklama yapmak için beleş yola kaçarken, bu hat üzerinde oluşan komşunun parazitlerine maaruz kalabilirsin. Demekki burada yapmak istenilen şey topraklama olmayıp TORAKLAMAMA olmaktadır ;D
3. Kural:
Prizin ters takılması anında kullanıcı dahil tüm devre KÖMÜR olabilecektir.
4. KURAL:
En önemlisi sistem toprakalanmaya çalışılsa da esasen devrelere şase hattından gürültünün girişim yaptığı bilinmektedir. En basit olarak bu amplifikatörlerin ŞASELENMESİ (Burada SHIELDED kavramı) konusunda anlatılmıştır. Sistemin  eksi ucuna oldukça uzun bir anten bağlamış gibi düşünebiliriz. Her ne kadar amplilerde incelense de diğer elektronik devrelerde de şase üzerindeki GÜRÜLTÜ unsuru oldukça önemlidir.

smps

Mr_YAMYAM hocam çok iyi açıklamış elinize sağlık hocam 

seron

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 13 Şubat 2015, 22:58:35Şöyle bişey buldum.

Bu şekilde birkaç tane topraklama (Türkçe anlatımla ) görülmektedir ;D
Bilimsel açıklamasını yapabilecek arkadaşa benden bir böcüklü çay.

memleket

Toprak izolasyon bileşenleri, donanımlar için uğultu önlemek ve cihazı kulanan için güvenliği sağlamak üzere tasarlanmıştır..
10 Ohm direnci herhangi bir toprak döngü sorunları (uğultu) için durur ve 100nF kondansatör radyo frekanslarını atlar. Köprü doğrultucu en az 5A olmalıdır ve arıza akımları yapmak için tasarlanmıştır. Büyük bir hata meydana gelirse, iç diyot kısa devre (aşırı yüklenme nedeni ile) hale gelecektir.

asma

Köprü diyotu çıkartırsak ; direnç, toprağa karşı potansiyel fark oluşumunu engellemek içindir. Bu etki hem DC hem AC de etkilidir. Kondansatör ise daha çok yüksek frekansta bu etkiyi arttırmak içindir.
Şema bir cihaz için değil onun beslemesi içindir. Yani çalıştırılacak devrenin şasesi toprağa direk bağlı olabilir. Bu bir amplifikatörse sinyal şasesi dediğimiz GND hattı yukarıdaki power GND den farklı olarak toprak hattıyla irtibatlandırılabilir. Yıldız şase ve seslendirmede topraklamayla ilgili anlatımları gözden geçirebilirsiniz.
Köprü diyot ise bu şekilde bağlandığında dört tane paralel diyot olur, ikisi aynı yönde ikisi ters yönde olmak üzere. Bu tip birbirine ters paralel diyot bağlantısı potansiyel farkı iki yönde de sınırlamaya yarar. Hem AC hen DC de aynı etkiyi yapar. Diğerlerinden farkı ise yüksek akımlarda da aynı etkiyi göstermesidir. ;Farkı oluşturan kaynak genelde yüksek empedanslıdır ve 10 ohm ile toprağa bağladığınızda yeterli olur ve diyotlar iletime bile geçmez . Anormal durumlarda diyot yardımcı olur. Köprüye gerek yok iki diyot aynı işi görür.

Fark olsun istemiyorsak araya neden eleman bağlıyoruz, bütün şaseleri toprağa bağlayalım olsun bitsin.  ;D  Asıl soru bu herhade ;D
 Bazen işe yarıyor...   

Halen bir böcüklü çay alacağım olduğundan ikincisini istemiyor ve burada ara veriyorum. 8)

murat11h1

Bulaşık makinesi çalışırken mutfak musluğu titretiyo topraklama olayından dolayı mı oluyo acaba bu .... Özellikle dikkat ettim makine su alırken sanki    60 volt tutuyomuş gibi titretiyo...

kurnaz5

Hepinize zaman ayirdiginiz icin cok tesekkur ederim
Elimde esp8266 module var bu modulle evin isiklarini wifi uzerinden kontrol etmek ancak soyle bi sorun var;
Modulun yakininda (3m yaricap icerisinde)  prize biseyler takinca olusan ark modulu resetliyor
Modulu harici bir guc kaynagiyla besledigimde bile modulun yakininda herhangi bir ark olusumu modulun resetlenmesine neden oluyor
Bu sorun bir arkadasimin arduino modulundede oluyormus bunu engellemek icin referans noktalarini esitlemeyi dusundum bu yuzden boyle bir soru sormustum cok tesekkur ederim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: kurnaz5 - 14 Şubat 2015, 11:01:20Hepinize zaman ayirdiginiz icin cok teşekkür ederim
Bu sorun bir arkadasimin arduino modulundede oluyormus bunu engellemek icin referans noktalarini esitlemeyi dusundum bu yuzden boyle bir soru sormustum cok teşekkür ederim
Bu sorun, genel topraklama (EARTHING) ile ilgili değildir.
1. Sorun ve en önemlisi.
Her uzaktan kumanda sisteminin bir anteni ve giriş rezonans devresi (anten bobini ve kondansatörü) bulunur. Bu rezonans devresinin yan kanal bastırma özelliği iyi değilse her türlü darbeli elektromanyetik dalgalardan etkilenir demektir.
Teknikteki açıklaması NB (Noise Blanker) olarak geçer. Çok geniş parametrelerde incelenmektedir.
2. Sorun ise sistem topraklanması ve şaselenmesi ki buradaki anlatım sistemin toprağa bağlanması anlamında değildir.
Teknik açıklaması SHIELDING and ZERO POINT kelimeleri ile açıklanmakta olup.
Şaselenmesi (SHIELDING)
Sistem sıfırlanması (GROUNDING)
Gibi teknikte belirtilmiş olan tasarım sorunları ile kendisini göstermektedir.
Ne yazık ki Bazı kelimeleri Türkçeye tam anlamıyla çeviremediğimiz için İngilizce yazılımlarını da belirtmek zorundayım.

Daha önce belirtmiş olduğum gibi NOTR hattı asla NÖTR değildir. Nasıl ki AC devrelerinde sıfır hattı (Line olarak) Nötr olarak bildiriliyorsa elektronik devrelerin de bir NÖTR hattı vardır. Teknik olarak bu hattın anlatımı 0 (sıfır) olarak bildirilir.
Bir besleme devresinde tek gerilim de kullanılsa, çift gerilim de kullanılsa 0 ucu asla sıfır değildir.
Belirtilen bu sıfır hattı esasen
Parazitlerin dolaştığı bir sığınak olabilir. Çünkü tüm şase hatları kalın yapılırlar ve zorunludur.
Sisteme uygulanan gerilime göre bazan artı bazen de eksi polaritede fazlalık potansiyel farkı bulunabilmektedir. Bu fazlalık potansiyel farkları aynı zamanda sistem sıfır noktasının tam tespit edilemediği durumlarda oluşmaktadır. ÇÜNKÜ;
Bir elektronik tasarımda şaseden geçen, akım güç devrelerinde fazla olduğu gibi, PRE yani ÖN devrelerde de daha azdır. Ön devrelerdeki düşük akımlı GROUNDING (Şaselenme) sıfır noktasına ulaşıncaya kadar başka bir güç katının akımı tarafından işgal ediliyorsa, pre devrelere girişim yapması kaçınılmaz olmaktadır.

Figure 9 u inceleyiniz ve açıklamalarını anlamaya çalışınız.

memleket

Mr_YAMYAM

Ne yazık ki kimseler anlatamadı. Bu yüzden böcüklü çayları ben içtim. 8)

murat11h1

Alıntı yapılan: murat11h1 - 14 Şubat 2015, 09:53:52Bulaşık makinesi çalışırken mutfak musluğu titretiyo topraklama olayından dolayı mı oluyo acaba bu .... Özellikle dikkat ettim makine su alırken sanki    60 volt tutuyomuş gibi titretiyo...
Benim soru kaynamış arada...

smps

Bu cevapta benden olsun o zaman :)
Evet problem topraklama sorununuz ile ilgili buyuk ihtimalle bulasık makinanizin bağli olduğu prizin topraklama hattı su borusuna bağlanmıştır

serkan_48

Toprak hattının su borusuna bağlandığını sanmıyorum bulaşık makinasında elektrik kaçağı olduğunu düşünüyorum. Tesisatta topraklama yok yada varsa bile düzgün çalışmıyor sanıyorum.

Bu durumda kaçak topraklamaya akamadığı için bulaşık makinasıda su tesisatı ile bağlantılı olduğu için kaçak akım musluklara kadar ulaşıyor. Durum bu olduğunu düşünüyorum. Hiçbir aklı başında elektrikçi yada uygulayan kişi topraklama hattını musluk tesisatına bağlamaz bağlamamalıdır.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: murat11h1 - 14 Şubat 2015, 09:53:52Bulaşık makinesi çalışırken mutfak musluğu titretiyo topraklama olayından dolayı mı oluyo acaba bu .... Özellikle dikkat ettim makine su alırken sanki    60 volt tutuyomuş gibi titretiyo...
Topraklamanın amacı olası bir hatada (elektrik kaçağında) kullanıcıyı korumak için yapılırlar.
1 Makinanın su alma işleminde çalışan motoru ya da herneyse elektrik kaçırıyordur. TEMEL ARIZA.
2 Toparklama olarak yapılmış sistem eski bir alışkanlık olarak sıhhi tesisata irtibatlanmıştır. Eskiden tüm sıhhi tesisat malzemesi demir iken günümüzde borular plastik olarak değiştirildiği için topraklamanın zaten yeterli olmadığı görülmektedir.
Belki de makina su alma işleminde tam anlamıyla elektrik kaçırıyordur. Topraklama tam olmadığı için musluğa değen kişi bir miktar etkileniyordur.
3 Nötr hattı tam anlamıyla işlevini görmüyordur. Makina su alma işleminde aşırı yükleniyorsa bir miktar akım toprak hattı olarak belirtilen sıhhi tesisat üzerinden akıtılmaya çalışılıyordur. Tam olarak akıtılamadığı için insanları etkiliyordur. (NÖTR HATTININ NÖTR olmadığının kanıtıdır)

smps

@serkan_48 hocam burası Türkiye ben bu uygulamayı meslek lisesinde öğrendim eğer su tesisatında plastik boru yoksa metal borular kullanilarak topraklama yapabilirsiniz denmişti
Tabi bunun yapılması doğru bir uygulama değil haklısınız bulaşık makinasındaki bir kaçaktanda oluşma ihtimali var :)

serkan_48

Bunu öğreten zihniyeti ben napiyim yaa hangi akılla böyle bir bilgi verip insan hayatını riske atıyorlar anlamıyorum. Sözüm size değil @smps bu tamamen yanlış bir uygulama.. Bunu burada belirtmekte bizim görevimiz bu yazıyı okuyupta uygulayacak olanları uyarmamız lazım. Toprak hattı direnci ile musluk hattı direnci arasında dağlar kadar fark var.

Bu uygulamayı yapıp herhangi bir kullanıcı canından olsa bunun sorumluluğunu kim alacak bunu öğreten hocamı uygulayan mı ?

smps

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Şubat 2015, 23:01:36Bu şekilde birkaç tane topraklama (Türkçe anlatımla ) görülmektedir ;D
Bilimsel açıklamasını yapabilecek arkadaşa benden bir böcüklü çay.

şöyle desem olur mu abi:
iki tane topraklama var; biri chassis yani devredeki metal aksama (trafo gibi vb) bağlanacak diğeri ise çıkıştaki elektronik devrenin groundu ile ilişkilendirilecek, bunlar birbirine değmeyecek.
oldu mu?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 14 Şubat 2015, 15:28:42şöyle desem olur mu abi:
iki tane topraklama var; biri chassis yani devredeki metal aksama (trafo gibi vb) bağlanacak diğeri ise çıkıştaki elektronik devrenin groundu ile ilişkilendirilecek, bunlar birbirine değmeyecek.
oldu mu?
Yoh ööle deel.
Sistemde tek bir topraklama bulunmaktadır. EARTH.
SHIELD şase demektir. Yani burada metal kutu anlamını taşıyor. Topraklanacak (Toprak hattına bağlanacak) demektir
Ucu aşağıya doğru olan üçgenler de SİSTEM SIFIR HATTI'dır. Yani ZERO POİNT.
Ama her konuda baara çııra anlatığım üzere bu sıfır hattı duruma göre ASLA SIFIR OLAMAYABİLMEKTEDİR:
İşte bu durumlar kabaca anlatımla.
HF yani yüksek frekansta yükselirse C kondansatörü aracılığı ile toprağa iletilir.
Alçak frekans bölgelerinde yükselme olursa R direnci tarafından sonlandırılmaya çalışılır.
Ani darbeli gerilimler ise (MOTOR PARAZİTİ) gibi. Uçları gıcıklığına kısa devre edilmiş köprü tarafından toprağa iletilmeye çalışılır.
ÇALIŞILIR diyorum çünkü parazitler asla tam anlamıyla yok edilemez. Sadece teknik olarak yumuşatılabilir. Bu yumuşatma neticesinde elimizde yüksek frekanslı bileşenler veya alçak bileşenli bileşenler kalırsa zaten C v R elemanları bunları toprağa aktarmak için konulmuştur.
ÇOK ÖNEMLİDİR.
Sistem sıfır hattı YANİ TERS ÜÇGENLE GÖSTERİLEN HAT  esasen hattın uzunluğuna göre bir bobin olarak hayal edilmelidir.
Çünkü bu hattın uzunluğu temel olarak devre tasarımına göre değişecektir.
Bu bobin üzerinde indüklenen gerilimlerin bileşkesi hesaplanarak toprağa akış diyagramı hesaplanabilir.
Bu hesaplarda ise oluşan tüm frekansların R-L-C rezonans hesapları önemli olmaktadır.

seron

neyse olmadı. buraya gelirsen böçüklü ve de çücüklü çaylar benden sınırsız!

arkadaş bir konu açtı da neler öğrendik.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 14 Şubat 2015, 16:49:45neyse olmadı. buraya gelirsen böçüklü ve de çücüklü çaylar benden sınırsız!

arkadaş bir konu açtı da neler öğrendik.
Basit bir konu olarak açtığı mesele hiç te basit değilmiş demekki ;D

seron

boşuna mı bilinçli olarak soru soruyoruz? üye olmadan siteyi takip edenler de var.

"Akıl en güçlü silah, bilgi en değerli hazinedir." seron

BuLuT_BeY

sayın mr_yamyam bu nötr olayında evde kaçak akım rölesi varsa dediginiz gibi nötr hattına yüklenme olsa kaçak akım atmazmı 60 volt civarı diyen arkadas evınde kacak akım rölesi varmı yıllar önce koctas magazalarının bakımını yaparken kendı gözumle gördum nötr hattından .ben dahil muhendısler dahil ne yaptıysak ana elektrık dagıtım panolarındakı nötr toprak arası gerilimi bir türlü düşüremedik.istanbul bölge muhendıslerımızden bırısı geldi.dediki O-G panosunda kuru hücre bölümünde nötr barası ile topraklama barasının arasına ince bir tel 1 lik ttr atın.düzelecektir.hemen işe koyuldum dedigi baglantıyı yaptım.ana birde ne görek ölçümler artık tamamen normal sınırlar içinde.günlerce ugrasmıstık yapamamıstık.topraklama olmayan bır meskende nötr topraklama görevı görebiliyor.TAMAM sakıncaları var ama en azından korunma amaclı yapılabiliniyor.dediginiz gibi gecen bir abimin evinde bulasık makınası elektrık kacırıyordu.su tesısatı eski demır boru makına ne zaman calıstırılsa musluklarda elektrık kacagı göruyordum.nötr den bir tel vasıtaı ıle topraklama yaptırarak sıkıntısını gıdermıstım.bazen mecbur kalıyor ınsan

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: BuLuT_BeY - 18 Şubat 2015, 21:28:24sayın mr_yamyam bu nötr olayında evde kaçak akım rölesi varsa dediginiz gibi nötr hattına yüklenme olsa kaçak akım atmazmı 60 volt civarı diyen arkadas evınde kacak akım rölesi varmı yıllar önce koctas magazalarının bakımını yaparken kendı gözumle gördum nötr hattından .ben dahil muhendısler dahil ne yaptıysak ana elektrık dagıtım panolarındakı nötr toprak arası gerilimi bir türlü düşüremedik.istanbul bölge muhendıslerımızden bırısı geldi.dediki O-G panosunda kuru hücre bölümünde nötr barası ile topraklama barasının arasına ince bir tel 1 lik ttr atın.düzelecektir.hemen işe koyuldum dedigi baglantıyı yaptım.ana birde ne görek ölçümler artık tamamen normal sınırlar içinde.günlerce ugrasmıstık yapamamıstık.topraklama olmayan bır meskende nötr topraklama görevı görebiliyor.TAMAM sakıncaları var ama en azından korunma amaclı yapılabiliniyor.dediginiz gibi gecen bir abimin evinde bulasık makınası elektrık kacırıyordu.su tesısatı eski demır boru makına ne zaman calıstırılsa musluklarda elektrık kacagı göruyordum.nötr den bir tel vasıtaı ıle topraklama yaptırarak sıkıntısını gıdermıstım.bazen mecbur kalıyor ınsan
Şunu unutmayınız.
FAZ'dan KAÇ AMPER ÇEKİLİYORSA NÖTR HATTINDAN O KADAR AKIM GEÇECEKTİR.
Sistemde yük bağlı ve çalışırken NÖTR hattını gideceği yere varmadan kopartır da ucundaki gerilimi ölçersen yine faz gerilimini okursun.
NÖTR hattına fazdaki ana yüke eşdeğer bir direnç bağlarsan ana yükün gerilimi yarıya düşecektir. Bu düşen gerilimin yarısı sonradan bağlanan direnç üzerinde düşecektir. Bu da demektir ki NÖTR hattının iç direnci çok önemlidir.

Nötr ile toprak arasında gerilim farkı bulunuyorsa ( 3 fazlı sistemlerde) fazın birisinden aşırı akım çekiliyordur.
Şehir şebekeleri daima 3 fazlı olarak dağıtılırlar. Eski binalarda tek faz olsa da esasen ana sistem 3 faz esasına göre dağıtılmaktadır.
Sizin orada nötr hattı ile toprak bağlantısını kısa devre etmeniz sadece ölçümsel olarak KISA DEVRE ettiğiniz anlamına gelir. Halahazırda sistemdeki dengesizlik devam ediyor demektir.
BİR CİHAZIN TOPRAK HATTINI NÖTR İLE BİRLEŞTİRİRSEN;
Eğer tesisat içerisinden kesin olarak nötr-toprak bağlantısı yapılmışsa çarpılma olarak pek sorun teşkil etmez. Çünkü bağlantıları değiştirmek olası değildir. Eğer Cihazın içerisinden nötr ile toprağı birleştirirsen cihazın fişi takılıp çıkartılıyorsa risklidir.

KAÇAK AKIM RÖLESİ atabilmesi için toprak hattına belli miktar akım akıtılmalıdır.
Bir yük devreden 1 A de çekse 100 A de çekse kaçak akım rölesi atmaz. Kaçak akım toprak hattından geçen akımla ilgilidir.

Eğer toprak hattını sağlıklı yapmamışsan (Musluğa bağlayarak) musluklarda elektrik olmasından daha normal birşey olmaz zaten.
Önemli olan musluklara elektriğin nereden geldiğidir ;D
1 Ya cihaz bozulmuştur elektrik kaçırıyordur. Sıhhi tesisata bağlanan toprak hattı direnci yüksek olduğu için dokunan kişiyi de çarpıyordur.
2 Ya cihaz bağlantıları bilinçsiz birisi tarafından değiştirilmiş ve toprak hattı ile nötr hattı birleştirilmiştir. Vatandaş fişi ters takınca faz direk musluklara gidiyordur.
3 normal olarak çalışan hiçbir cihazın ŞASESİNDE asla elektrik olmaz. Tüm şaseler de prensitpte toprak hattına bağlanırlar.

Anlattıklarımın tam anlaşılması için 3 fazlı sistemlerde YILDIZ BAĞLANTI'yı araştırabilirsiniz.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın