peltier kullanarak cep telefonu şarj etme

Başlatan Ali fırat ÜÇRAK, 09 Şubat 2015, 14:07:13

Ali fırat ÜÇRAK

mrb peltier kullanarak ısıdan enerji elde edip telefon şarz etmem gerekiyor  bitirme tezim.12 voltluk peltier kullanacam onu nasıl 5 volt yapabilirim ve devresini nasıl tasarlayabilirim lütfen  yardımcı olursanız sevinirim..

Adnancoskun

Hocam sen o peltierden 12 volt al.... 5 volta düşürmek cocuk oyuncağı, en basiti 7805
Peltierde enerji uretmek için sıcaklığın degisken olmasi gerekmez mi? Sabit sıcaklıkta enerji uretiyor mu?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Flatron

@Adnancoskun  hocam biriyle alamazsa 2 veya daha fazlasını seri bağlarsınız.
Voltajın artması için bir yüzeyler arasındaki ısı farkının yüksek olması gerekir

Adnancoskun

@flatron hocam... evet biri olmasa 2 tanesi veya daha fazlasını seri bağlayarak elde eder mutlaka, ama enerji üretebilmesi için sıcaklık değişiminin sürekli değişken olması gerekmez mi.?

Flatron

Yani bir tarafını mumla ısıtıyorlar diğer tarafta alüminyum ile sogutuyorlar(yada bşr tencereye monte edip içine buz falan koyuyorlar) yüzeyler arasındaki farktan gerilim üretiyor

Aynı arkadaşın diğer mesajında bir video vardı şimdi ekleyemedim orada video örneği vardı

toyer

yüzeyler arasında sıcaklık farkı oldukça peltier enerji üretmeye devam edecektir. (sıcaklıgı sürekli değiştirmeye gerek yoktur bence)

kışın bir mercekle güneş ışığını ısı yalıtımı iyi yaparak peltierin bir yüzeyine odaklayıp o yüzeyi ısıtmak diğer yüzeyide açık havaya bırakarak sogumasını sağlayarak bişeyler üretilebilir gibime geliyor ama sadece düşünce tabi denemek lazım.  Alt yuzeye genişçene bir aliminyum sogutucu ve içerisinden evimize giden su bile geçirilebilir. Boylece alttaki ısı eve giden suya geçer.

Ama bütün bunlar tabi ki teori. uygulanabilir mi evet. Ama ne karşılığında ne kadar enerji alacagınıza bakarsanız bunun çok çok çok küçük oldugunu ve ugrasmanın mantıksız oldugu sonucuna ulaşırsınız. 

Adnancoskun

evet , ben de tam onu söylemek istiyorum,,, sıcaklığı farklı iki ortam oluşturmak lazım.... ve farklılığı da sürekli korumak lazım,,,
zira aynı ortamda bulunan cisimler denge sıcaklığına ulaşınca ısı akışı duracaktır...   bu sebeple peltierin iki yüzü arasındaki sıcaklık farkı daima olmalı,, yani bir yüz ısıtılırken, diğer yüzden ısı atımı sürekli olmalı...

seron

çok anladığımdan değil de ben şöyle düşündüm bakın;

uygun ebat-adetteki peltieri aldık. bir tarafına iyi bir soğutucu taktık. bu soğutucu örnek olarak kare şeklide bir AMD işlemci soğutucusu olsun.

soğutucu fanını peltier ile beslesek,

eğer geri kalan güç (geriye birşey kalırsa) kullanılabilecek kadar ise onu kullansak....

olmaz mı?

peltier 12V üretiyor denmiş ama kaç amper destekliyor?
bu gücü üretmek için ne kadar ısı istiyor ve diğer tarafa ısı aktarıyor? dolayısıyla fan yeterli mi? yoksa şu bildiğimiz klasik bedava enerji olayına mı dönecek?

bilgi: hatırladığım kadarıyla AMD fanları 230-240mA kadar akım gereksinimi duyuyor max olarak. ama full rpm de döndürmezsek(yeterli olursa tabi) geriye kalan gücü de LM7805 ile regüle edip en azından telefonun "şarj oluyor" ibaresini çalıştırabilirsek hocayı kandıorabiliriz. tabi ki bu şarj süresi maksimum olacaktır ama hoca bağlanan telefondaki şarj oluyor uyarısını gördüğünde eğer akım ve gerilimi ölçmek aklına gelmez ise yırttık demektir. muhtemelen aklına gelecektir ama. ;D muhakkak hata arayacaktır.

kolay gelsin. umarım saçmalamamışımdır. bir ara dırsatım olursa şu peltier olayını ben de yapmaya çalışayım bakalım.

toyer

peltier ile enerji üretmek verdiğinizi alırsanız yeter... boşa ugraş.
bunun yerine güneş panelinden akü şarj etme. mmpt li bir şarj cihazı yaparsanız daha faydalı ve mantıklı olacaktır. peltierle enerji üretmek gereksiz bie ugras.

seron

Alıntı yapılan: toyer - 10 Şubat 2015, 18:06:06peltier ile enerji üretmek verdiğinizi alırsanız yeter... boşa ugraş.
bunun yerine güneş panelinden akü şarj etme. mmpt li bir şarj cihazı yaparsanız daha faydalı ve mantıklı olacaktır. peltierle enerji üretmek gereksiz bie ugras.
hoca peltierle istiyormuş.

toyer

evet hocası istiyormus. demeye çalıştıgım hocası ile konuşup uygulaması olmayan bir tez yapmak yerine uygulaması olan ve gelecektede daha da yaygınlaşacak olan bir şeyler yapması yönünde.

seron

Alıntı yapılan: toyer - 10 Şubat 2015, 19:03:13evet hocası istiyormus. demeye çalıştıgım hocası ile konuşup uygulaması olmayan bir tez yapmak yerine uygulaması olan ve gelecektede daha da yaygınlaşacak olan bir şeyler yapması yönünde.
evet budurumda hocası bunu da + puan olarak değerlendirebilir. belki bu durumu da sınıyordur. bakalım mantıksız işlere yöneliyor mu, araştırma yapmadan işe koyulacak mı diye.

Ali fırat ÜÇRAK

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın