pic 16F877A röle devresi

Başlatan umit56, 04 Şubat 2015, 22:55:38

umit56

pic 16f877 ile 6 adet 12 voltluk röleyi sürmek istiyorum.Devresi konusunda yardım lütfen.

serkan_48

Portun bir tanesinde röle var. Diğer portlar için devreyi çoğaltmalısınız.

Kolay gelsin.

akorukmez

Arkadaşım devre konusunda yardımcı olabilirim ama hangi konuda yardım istiyorsun programlama kısmı mı yoksa şematik olarak devre tasarlama kısmındamı?Eğer şematik olarak devre tasarlanması hakkında yardım istiyorsanız serkan_48 isimli üyeninde bahsettiği gibi portları çoğaltarak 6 adet çıkış verdiğinizde isteğinizi yerine getirmiş olursunuz.Programlama hakkında ise işler değişir :)

umit56

Devremi tamamlayınca program olarak yardım isteyeceğim,fakat devre konusunda sorunlarım var.Şöyle ki; Transistör olarak BC237 kullanıyorum,farkedermi? 2. ve en önemli konum şemalar ile pic in gerçek bağlantısı hakkında sorun yaşıyorum.16f877A bir adet pic aldım.Baskı devremi yapacağım ama örneğin osilatör bağlantısı şemalarda hep en üstte,oysa ki datasheeet lerde farklı bacaklarda.Baskı devremi hazırlayacağım bu sorunu çözemedim.Çıkışlar da sorun yok sağda en üstten 6 çıkış alırım.Sol tarafta üstten aşağı doğru kaçıncı bacağa kristal,kaçıncı bacağa tersleyen bir buton,kaçıncı bacağa +5v ve şase bağlantısı yapacağım çözemedim.

akorukmez

Programın mantığı nasıl olacak ? Yani örneğin belirli zaman aralıklarında röleler enerjilenip kontakları konum mu değiştirecek yada uzaktan radyo frekansı ilemi kontrol edeceksin roleleri?

umit56

6 röle olduğunu varsalım.Tam olarak düşüncem şu ; Butona basınca 1.,2.,3.ve  röle ve diğerleri sırayla örneğin 200ms çalışıp duracak.Aralıkları 5 ms olsun.Sonra 1 ve 2,sonra2 ve 3,sonra 1 ve 3 ,en son 1,2,3, beraber çalışıp tekrar başa dönecekler,aynı sırayla çalışmaya devam edecekler.Çalışma zamanları hep aynı 200ms,aralıklar aynı 5ms.Ama değişebilir tabi.tekrar butona basınca da duracaklar.yapmak istediğim mantık bu.Yapabilirliğim kesinleşirse mantıklıysa tam sırama yazabilirim 6 röle için.Benim makinamda proton,preteus yüklü az çok protonla ilgili bilgim var.Birde bir hocam buton basınca tersleyerek çalışsın 1 iken 0 versin dedi.Niçin öyle söyledi anlayamadım.Şu aşamada ise en önemli sorunum pic in bacak bağlantıları.Zira devremi tamamlayamadım.İlginize teşekkürler.

serkan_48

Dostum öncelikle siz pic in donanımsal özelliklerini okumalısınız. Kullanacağınız mikroişlemcinin datasheetini indirip hangi bacak nedir ne işe yarar bunları önce öğrenip sonra devre kısmına geçmelisiniz.

Ve elbetteki yazılım konusunda donanımı bilmeden yazılımda da tıkanacaksınız.

Eğer donanımı atlayığ devre kurma kısmına geçerseniz takılıp kalmanız doğal. Hadi donanımı bi şekilde hallettiniz bu sefer yazılımıda yazamayacaksınız. Her ilerlemenin bir sırası var.

Kolay gelsin.

efes94

Tersleme işini toggle komutu ile yapabilirsiniz.Ancak röleleri 200ms ile süremezsiniz daha uzun süre gerekir.Zira rölenin tetiklenmesi için biraz daha uzun zaman gerekecektir yoksa röleler tam manyetik hale geçmeyeceğinden titreme ve bir süre sonra bozulma problemleri yapacaktır.
Pic in bacak bağlantılarına http://www.bilgiustam.com/resimler/2011/02/520-877.gif adresinden bakabilirsiniz.
Size 16f877 yerine 16f628 öneririm daha ucuzdur daha az bağlantısı vardır ve yazılımla ayarlanan dahili osilatörü vardır.Ayrıca osilatör kullanmanıza gerek kalmadan sadece voltaj bağlantısı ile çalıştırırsınız.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın