Stereo jack bağlantısı

Başlatan DUHAN, 15 Ocak 2015, 18:18:22

DUHAN

elimde bir tane ares şeması çizilmiş vumetre ve birde ares kılıfı olan stereo jack var resimdeki gibi şimdi vumetreden çıkan 2 tane kablo var + ve - sstereo jack ta 5 tane bacak var acaba bu bağlantıyı nasıl aparız devrede ??? 

http://i.hizliresim.com/g46GB5.jpg

yolgezer

orta ondeki sase yanlardakinin buukihtimal ici giris disi cikis
olmadi obur turlu sen potu al bak iste

seron

5 adet bacak bağlantısına sahip stereo dişil jaklar, bir erkek stereo jak takıldığında sesi hoparlörden kesip kulaklığa yönlendirmek içindir. müzik setlerinde, hoparlörlü walkman ve radyolarda, TV lerde bu tip jaklara rastlamak mümkündür. jakı yerine monte etmeden önce kulaklık ya a multimetreyle test ederek doğru uçları belirleyebilirsiniz.

bu tip jakların içinde yaylı bir basit anahtar sistemi bulunuyor. jak, dişil jakın yuvasına otururken bu bağlantıları itekleyerek hoparlör anahtarını açıp kulaklık anahtarını kapatıyor. röle gibi düşünün. NO ve NC uçları var.

VUmetreden çıkan iki ses bağlantısı, jakın doğru uçları kontrol edilerek ona göre bağlanacaktır. eğer devreyi yüklerseniz, veya kabaca çizerseniz arkadaşlar yardımcı olacaktır.

yolgezer

DUHAN

Alıntı yapılan: yolgezer - 16 Ocak 2015, 20:00:22kardeş kafa leyla olmuş jack soketini pot okumulum:)

sen önce kendi yazdığını oku sonra bana laf söyle  ???

yolgezer

DUHAN

Alıntı yapılan: seron - 16 Ocak 2015, 18:44:545 adet bacak bağlantısına sahip stereo dişil jaklar, bir erkek stereo jak takıldığında sesi hoparlörden kesip kulaklığa yönlendirmek içindir. müzik setlerinde, hoparlörlü walkman ve radyolarda, TV lerde bu tip jaklara rastlamak mümkündür. jakı yerine monte etmeden önce kulaklık ya a multimetreyle test ederek doğru uçları belirleyebilirsiniz.

bu tip jakların içinde yaylı bir basit anahtar sistemi bulunuyor. jak, dişil jakın yuvasına otururken bu bağlantıları itekleyerek hoparlör anahtarını açıp kulaklık anahtarını kapatıyor. röle gibi düşünün. NO ve NC uçları var.

VUmetreden çıkan iki ses bağlantısı, jakın doğru uçları kontrol edilerek ona göre bağlanacaktır. eğer devreyi yüklerseniz, veya kabaca çizerseniz arkadaşlar yardımcı olacaktır.

sonunda mantıklı bir açıklama yapan biri çıktı çok şükür .
işte devre şeması burda   
http://s3.dosya.tc/server30/jk1Xrs/vumetre.rar.html

yolgezer

Alıntı yapılan: DUHAN - 16 Ocak 2015, 20:10:16sonunda mantıklı bir açıklama yapan biri çıktı çok şükür .
işte devre şeması burda   
http://s3.dosya.tc/server30/jk1Xrs/vumetre.rar.html
sen önce bir desene kendi yazıma bakacak mışım?

seron

yolgezer DUHAN sakin olun.

tamam devreni gördüm. eski walkmanlardaki jaka çok benziyor. ama dikkat edilmesi gereken birşey var her jakta bağlantı ayakları aynı değil.

ikincisi devrenin amacı kulaklığı takınca hoparlörü susturmakdeğil. yanılmıyorsam o jak ses girişi için. öyleyse vu metrenin sinyal girişi o jakın + ve - sine bağlanacak.

şöyle:

konuyu anlaman açısından örnek:

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 16 Ocak 2015, 20:28:46yolgezer DUHAN sakin olun.

tamam devreni gördüm. eski walkmanlardaki jaka çok benziyor. ama dikkat edilmesi gereken birşey var her jakta bağlantı ayakları aynı değil.

ikincisi devrenin amacı kulaklığı takınca hoparlörü susturmakdeğil. yanılmıyorsam o jak ses girişi için. öyleyse vu metrenin sinyal girişi o jakın + ve - sine bağlanacak.

şöyle:

konuyu anlaman açısından örnek:

yok abi ben ne demişim de bakmam gerekiyormuıiş merak ettim. bu arada sen şu 317 yi ne zaman deniycen:Ç)

DUHAN

seron hocam bunu yapmam daki amaç vumetreyi ile bilgisayar arasında bağlantı kurmak streo kablo ile bu durum da biz bu jakı değil şöyle bişey mi kullanacaz ??? 

http://i.hizliresim.com/yA60G9.jpg

seron

nasip olusa yarın. hatta bu gece denerim.

@DUHAN devre çok basit ve güzel. çalıştırabilirsen sonuçları ekle de konu yarım kalmasın. elemanları  falan da ver belki biz de yaparız.

DUHAN

yolgezer illa gözüne mi sokim kardeşim bunu ben mi yazdım ?? 

orta ondeki sase yanlardakinin buukihtimal ici giris disi cikis
olmadi obur turlu sen potu al bak iste    ne yazdıpğını bilmiyon hemde bana ukalalık ediyon ???*

seron

Alıntı yapılan: seron - 16 Ocak 2015, 20:37:23nasip olusa yarın. hatta bu gece denerim.

@DUHAN devre çok basit ve güzel. çalıştırabilirsen sonuçları ekle de konu yarım kalmasın. elemanları  falan da ver belki biz de yaparız.
tamam o da olur. yeterki sinyal girsin. çalışr vaziyetteyken jakı takmaya çıkarmaya çalışırsan kısadevre olur sistem hasar görebilir. başka bir cihazda test edip sonra dene.

DUHAN

Alıntı yapılan: seron - 16 Ocak 2015, 20:37:23nasip olusa yarın. hatta bu gece denerim.

usta ben o vumetreyi daha önce yaptım gayet güzel çalıştı tavsiye ederim benim apmak lstediğim kablo lehimlemek yerine jack koyim direk jacka kablo sökü takim istiyorum ...

seron

son derece mantıklı ve güzel. projenin tam halini rarlayıp yükleyebilir misin?

DUHAN

valla seron hocam kafam karıştı şimdi normal bir streo kabloda 3 tane tel çıkar ama bizim vumetrede 2 tane çıkış var + - şase biz şimdi - ucu bağlamıyoz + ve  şase yi bağlıyoz amabu devrede nasıl oluyor bilemedim şimdi ???

seron

çıkış değil giriş yanlış yazmışsın. ;D

çünkü vumetren "mono" ve tek giriş kabul ediyor.

yani stereo (3çıkış) nun sadece şasisi ile Right veya Left olan ucunu bağlayacaksın. eğer o devreden iki tane yaparsan şasi ortak olmak üzere L yi birine R yi birine gönderirsen ortaya cillop gibi bir stereo vumetre çıkar.

yolgezer

işte insanları adamdan sayıp yardım etmeye çalışırsın verdiği cevaba bak. hadi size iyi forumlar

DUHAN

derenin ful hali burda ben yaptım gayet güzel çalışıyor stereo bağlantı yerine jack koyabilseydik dah güzel olurdu aslında ...

http://www.dosya.tc/server37/uVvARd/vumetredevresi.rar.html
[mergedate]1421434083[/mergedate]
Alıntı yapılan: yolgezer - 16 Ocak 2015, 20:47:09işte insanları adamdan sayıp yardım etmeye çalışırsın verdiği cevaba bak. hadi size iyi forumlar

dinime küfreden Müslüman olsa bari....

seron

ahanda böyle bak:

alttaki devrenin "boşta" yazısını silmeyi unuttum. mavi kablo diğer vumetreye bağlanacak tabi yaparsan.

DUHAN

hımm anladım seron hocam o zaman bu durumda bize 2 bacaklı bir soket uygun olur o zaman ilk gösterdiğim 5 bacaklıydı onu kullanmaya gerek yok o zaman ???

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 16 Ocak 2015, 20:53:40ahanda böyle bak:

alttaki devrenin "boşta" yazısını silmeyi unuttum. mavi kablo diğer vumetreye bağlanacak tabi yaparsan.
Bu bağlantı çalışmaz ;D
Gablolar eğribodik yapılmış.
Üstelik gri kablonun uçları açılmamış. temas etmez ;D 8) ::) :P

seron

şimdi oldu mu hocam? ;D

"yok yine olmadı bus efer de lehimlememişsin hafiften değiyor; temasızlık olur"
 ;D ;D

Mr_YAMYAM

Şaka yaptım yahu ;D
Konu sahibi arkadaş ciddiye alıp dövecek bizi ;D ::)

DUHAN

bişey soracam neden şemada 2 tane vı-umetre 2 tane kablo çiziyorsunuz ?????

seron

üstteki şekli elinde bir tane vumetre varsa uygulayacaksın,

alttaki iki tane olanı da iki Vumetren varsa kullanacaksın. e mecburen gri kabloyu ortak kullanacaklar. gri kablo temsili şasi (-) kablosu. bu kablo kulaklık kablolarında çıplak teller şeklinde olur genellikle. ama bazı firmalar onu da kaplayabilir.

R, sağ hoparlöre giden sesler,
L, sol hoparlöre,
Şasi de ikisinin ortak kullanacağı hattır.

DUHAN

hımm anladım bendeki stereo kablodan 3 tane tel çıktı kırmızı beyaz bir tane de çıplak tel var . şimdiz bi zbu durumda çıplak tel şase ile kırmızı + ayı sokete bağlıayacaz doğrumu ???

seron

beyaz?
dur bir dakika çıplak zannettiğin tel bobinli (emaye) olmasın? kazıyınca şeffaf bir madde toz halinde çıkıyorsa o şasi olmayabilir. bu noktada bilgim yok. beyaz da şasi olabilir...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 16 Ocak 2015, 21:43:08beyaz?
dur bir dakika çıplak zannettiğin tel bobinli (emaye) olmasın? kazıyınca şeffaf bir madde toz halinde çıkıyorsa o şasi olmayabilir. bu noktada bilgim yok. beyaz da şasi olabilir...
Genel literatürde beyaz yoksa siyah L (left) kanalı temsil eder. Şase ayrıca belirtilir.
Gırmızı daima R (Right) tır.
Çıplak veya siyah kablo şasedir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın