Yeni bir masaüstü PC toplayacağım bakar mısınız?

Başlatan ApoAtes, 12 Ocak 2015, 07:39:52

Mr_YAMYAM

RAID kurulumunda iki harddiskin de aynı olması tercih edilir.
Farklı yazma ve okuma hızlarındaki HDD'ler birbirlerini kovalar o yüzden performans vermezler.
IDE RAID kartı hurdada kalmışsa 10 Kaat idi. 80lik yaşlı dedeleri.. Pardon HDD'leri de 20 civarı kakalıyolardı. U320 SCSI HDD ler bilem var ama kartı olmayınca bişeye yaramıyo.

Uğraşmadan RAID kurmak ecik zor.
Önce RAID kartı anakartına tanıtmalısın. Sonra BIOS açılışından IDE konfigüresyonunu RAID olarak belirleyip F6 ile RAID sürücüsünü kurman lazım.
Bunları bir kere yaptınmı artık her formatta direk RAID diyip sistemi kuruyorsun.
Yani sistemi ayağa kaldırdınmı gerisi kolay.

Şimdi böyle konuşuyorum da bakalım hurdacılarda RAID kartı kaldı mı.
Belki bizim Kıyma ve de ET @serkan_48  de ilgilenir RAID ile :)

serkan_48

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 27 Ocak 2015, 20:51:22RAID kurulumunda iki harddiskin de aynı olması tercih edilir.
Farklı yazma ve okuma hızlarındaki HDD'ler birbirlerini kovalar o yüzden performans vermezler.
IDE RAID kartı hurdada kalmışsa 10 Kaat idi. 80lik yaşlı dedeleri.. Pardon HDD'leri de 20 civarı kakalıyolardı. U320 SCSI HDD ler bilem var ama kartı olmayınca bişeye yaramıyo.

Uğraşmadan RAID kurmak ecik zor.
Önce RAID kartı anakartına tanıtmalısın. Sonra BIOS açılışından IDE konfigüresyonunu RAID olarak belirleyip F6 ile RAID sürücüsünü kurman lazım.
Bunları bir kere yaptınmı artık her formatta direk RAID diyip sistemi kuruyorsun.
Yani sistemi ayağa kaldırdınmı gerisi kolay.

Şimdi böyle konuşuyorum da bakalım hurdacılarda RAID kartı kaldı mı.
Belki bizim Kıyma ve de ET @serkan_48  de ilgilenir RAID ile :)

ET Mr_YAMYAM ,

Ben şu sıralar SSD diske kafayı taktım çünkü bilgisayarın hızından memnun değilim. Kasıcı işler yaptığımda CPU sanırım ısınmaya başlıyor fan maksimuma çıkıyor böyle olunca sistem aşırı yavaşlıyor. İşlemci soğuyup fan devir düşürünce normal hıza dönüyor.

Bilgisayarım HP Compaq presario CQ60

Ancak şunu bulamadım. Sata disk takıldığında AHCI ayarı biostan açılması gerekli diye bir yazı okudum ama benim bilgisayarda bu ayarı biosta bulamadım.

Ne yapabilirim ? Değerli bilgili arkadaş ve ustalarım. Fikirlerinizi alayım.

Saygılar.

seron

serkan eğer biosta o ayarı bulamıyorsan biosunun güncel versiyonlarında olup olmadığını araştırmalı ve gerekirse biosunu güncellemelisin. ancak bios güncelleme işinin riskli olduğunu duymuştum.

serkan_48

Alıntı yapılan: seron - 27 Ocak 2015, 21:18:06serkan eğer biosta o ayarı bulamıyorsan biosunun güncel versiyonlarında olup olmadığını araştırmalı ve gerekirse biosunu güncellemelisin. ancak bios güncelleme işinin riskli olduğunu duymuştum.

:D :D :D

denemedim mi sanıyon kıyma seron güncelledim. Eskiden açılış siyahtı şimdiki cırt turuncu oldu sinir etti beni renkten başka bi fark görmedim ( elbette vardırda ben göremedim  )

seron

o zaman olmaz.
ama ısınma sorunun ciddi. yanında batarya taşıyıp fanla soğutacaksın başka da bir çözüm yok. tabi sistemin içinin temiz olup olmaması da önemli.
SSD için ise al derim. sadece hız bakımından değil; batarya süresini de ciddi şekilde etkileyecektir.

serkan_48

İşte bu noktada benim notebook a ssd yi taktığımda çalışır mı ? sorusu var aklımda. Üzerindeki sata ama kaç olduğunu bilmiyorum SSD ler sata3 bendeki hdd büyük ihtimal sata2

seron

ben sata2 masaüstünde sata3 harddisk çalıştırdımdı. bildiğim kadarıyla daha düşük platformda da çalışıyor ama hızı sata2 olarak kalıyor. bu, hızını ne kadar etkiler, SSD gibi mi çalışır yoksa HDD gibi mi çalışır onu satın alacağın yerden sorup öğrenebilirsin. ya da forumlara bir bakmak lazım. aslında "recep baltaş" la bir görüşsen o da bilir. yamyam abi yemeğe kaçtı galiba gelince o da birşeyler anlatır.

serkan_48

seron

Mr_YAMYAM

Sizden ne kıyma ne de ET olur kokmuşlar ;D
AHCI modunun açılması için BIOS içerisinden STORAGE kofigürasyonunun veya öncelikle  HDD konfigürasyonunun ENHANCED veya COMPITABLE olması gereklidir. (BIOS türüne göre değişiyor)
HDD konfigürasyonu enhanced veya compitable yapıldığında  STA konfigürasyonlarından
a ) IDE
b ) AHCI
c ) RAID
Çıkabilir.
Bunları istediğiniz gibi konfigüre eder sonra da kurulumu yaparsınız.
AHCI kurulumunda BIOS'tan AHCI modu seçildikten sonra sağlıklı olması için AHCI sürücülerinin elde bulunması gereklidir.
Win7 kurulumunda AHCI modu seçildikten sonra kurulum ilk ekranından SÜRÜCÜ YÜKLEME seçilir. Sürücüyü kaydettiğimiz meteryal içerisinden AHCI sürücüleri işaretlenir ve kurulması beklenir.
AHCI sürücüleri kurulduktan sonra normal kuruluma devam edilir ve sistem AaaH Cİ li kurulmuş olur.
NOT:
Eğer BIOS ekranında AHCI seçiliyor ama kurulum ekranında AHCI sürücüleri kurulamıyorsa
dert değil. Windows kurulduktan sonra da AHCI sürücüleri kurulabilir.
Sadece AHCI kuruluncaya kadar sistem ecik yavaş çalışır. ;D

İşte ben adamları.. Pardon beyleri böyle pastırma yaparım :) :P ::)

seron

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: serkan_48 - 27 Ocak 2015, 21:31:59İşte bu noktada benim notebook a ssd yi taktığımda çalışır mı ? sorusu var aklımda. Üzerindeki sata ama kaç olduğunu bilmiyorum SSD ler sata3 bendeki hdd büyük ihtimal sata2
Şurada bişiiler dikkatimi çekti.
ET @serkan_48 in ecik kulağını kuyruğunu çekeyim. ;D
Sata 2 veriyolları yanlış bilmiyorsam 3GB/sn idi. SATA3 ise 6GB/sn
Band genişliği 3GB/sn olan bir veriyolundaki akış sence ne kadar olur ;D
300MB/sn veri okumasını yapsa 10MB7sn ile de data verifikasyon yapsa;
Demekki en azından 300MB/sn lik okuma hızına ulaşacak demektir. Peki senin alacağın SSD'nin okuma yazma hızı ne kadar olur acep.
Gerçek anlamda 450MB/sn okuma ve yazma özelliği olan SSD leri bu gün sordum. 120GB lık olanları 450 GAYME ;D
En kötü olsa da 250MB/sn okuma yazma hızı olan bir SSD alsan bile SATA2 veriyolu ile çok rahat mevcut HDD'nin hızını 5 ile çarparsın.
Bir de buna erişim süresi eklendiğinde gör bak neler oluyo ;D
Normal HDD lerde 12-13mSn olan erişim hızı değeri SSD'lerde 0.5-1mSn lerde ve hatta daha hızlıdır.
Bu da demek oluyor ki daha sen entere basmadan SSD enter'e basacağını anlayıp işlemi yapıyor demektir. ::) :P

serkan_48

yani benim pc leb demeden leblebiyi anlayacak değilmi..

Ben o zaman hdd araştırmamı hızlandırayım.

Corsair markasının uygun fiyatlı diskleri mevcut. ssd tabi.. 450 mb okuma yazma hızına sahip diskler..

Teşekkürler..

okinkurt

Bende corsair force gs 128 gb var memnunun tavsiye ederim sürücü felanda kurmadım jet gibi maşallah :D

ApoAtes

Ben yine birşey sorucam :)) Benim bilgisayar geldi gelmesine ama DVD Rw bağlamam için anakart üstünde IDE çıkış yok. Acaba nasıl bağlayacağım hakkında bilgi verebilirmisiniz? bugüne kadar kullandığım anakartlarda (hepsi eski) IDE çıkıştan bağlıyordum DVD Rw yi. Ama MSI Z97-G43 de nasıl bağlayacağımı bilmiyorum ^^

serkan_48

ApoAtes

Görebildiğim kadarıyla kartınızda ide portu yok. Yani ide bir donanım takamazsınız. Sata dvd rw takmalısınız.

seron

apocan,
iki yolun var:
1-serkanın dediği gibi o DVD-RW yi değiştirecen, veya
2-kasa içine takılan harddisk adaptörleri var. çin-çan-çun malı olup güvenli olmamakla beraber yavaştır da. ide ve sata seçenekleri de mevcut.

şayet bir ikinci elciye gidersen, üzerine para verip değiştirebilirsin ya da eskisini hiç vermeyip birtane daha alabilirsin. ASUS tavsiye ederim hem sağlam hemde dayanıklı oluyor. diğerlerini bilemem.

başka yolu yok. aynı sorunu ben de bilgisayarı alınca yaşamıştım, ikinci el HP DVDRW bulup taktım şimdi sorunum çözüldü.

ApoAtes

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın