AC 60V'luk trafodan 50V anfi besleme devresi çıkarmak

Başlatan murat11h1, 11 Ocak 2015, 23:17:26

murat11h1

Arkadaşlar elimde 60V çıkışlı bir trafo var anfi devresi için 50 volta düşürüp kullanmak istiyorum. Ayarlı devrelerin çok tercih edilmemesi gerektiğini belirten insanlar var. Sabit 50 volt çıkışı veren devre bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.Saygılar.

yolgezer

abi soyle bir sey var. sen voltaj girislerini onemseme, bir dene belki olur:-)  bu arada kondandator baya bir buyutmelisin.

murat11h1

Alıntı yapılan: yolgezer - 11 Ocak 2015, 23:31:54abi soyle bir sey var. sen voltaj girislerini onemseme, bir dene belki olur:-)  bu arada kondandator baya bir buyutmelisin.
Simetrik olmayacak birde trafodan 60 volt alacam 80 volt çıkar benim dediğim 50 volta düşürmek burada düşürücü eleman lazım değil mi?

yolgezer

hay ben soruyu yanlis anlamisim kusura bakma abi:-) :-) :-) obur konudaki stk entegre icin dedjn sandim da o smetrikti bnun yerine MAX17503 adinda bir entegre varmis, 60 voltu regule edebiliyormus, onu arastir derim.burdaninceleyebilirsjn.

murat11h1

Alıntı yapılan: yolgezer - 11 Ocak 2015, 23:55:58hay ben soruyu yanlis anlamisim kusura bakma abi:-) :-) :-) obur konudaki stk entegre icin dedjn sandim da o smetrikti bnun yerine MAX17503 adinda bir entegre varmis, 60 voltu regule edebiliyormus, onu arastir derim.burdaninceleyebilirsjn.

İyi hoşta max17503 piyasada satılmıyo...

yolgezer

demek arastirdin:-) :-) :-) :-)  nerde yasiyorsun ki? hem yurt disinda vardir illa.
bir de mutlaka uyumlusu vardir, arastir,

memleket

Çıkış tarafından biraz bobin sök sonra tekrar ölç yetmezse az daha sökersin. 35-37 V oluncaya kadar devam et.  Doğrultma devresini de kullanırsan 50VDC elde edersin...

murat11h1

Alıntı yapılan: memleket - 12 Ocak 2015, 01:11:00Çıkış tarafından biraz bobin sök sonra tekrar ölç yetmezse az daha sökersin. 35-37 V oluncaya kadar devam et.  Doğrultma devresini de kullanırsan 50VDC elde edersin...
Anladım. 2 metre kadar kessem kurtarır mı  fazla keseriz olur 20 volt :-\\

memleket

Nüveyi dağıtmadan bobinleri sökebilirsen iyi olur. Her söktüğün 1 metreden sonra ölçüm yapmak kolay olur...

serkan_48

Merhabalar,

Trafoyu tekrar sarımını ayarlamak memleket arkadaşımızında önerdiği gibi düzenlemek en mantıklısıdır. Diğer türlü devre ile yapacağınız regülasyonda lineer regülatörlerde düşürdüğünüz voltaj transistörde ısı olarak atılacaktır. Bu tercih edilmesede eskiden uygulanan bir yöntemdir. Devreden kaç amper çekeceksiniz bilmiyorum ancak bu voltaj regülasyonunu transistörlü olarak yapabilirsiniz.

Ekte yukarıda eklediğim resimde görebileceğiniz üzere LM7824 voltaj regüle entegresi ve entegrenin şase ucu ile araya konulan 24 voltluk zener diyotla uygun voltaj değerine ulaşılır. ( bu haliyle 48 volt elde edilir. Siz 26 yada 27 voltluk zener diyot kullanırsanız 50 - 51 volt elde edersiniz ) Uygun voltaj değerile ulaşıldıktan sonra 3 adet paralel transistör ve bu transistörleri darlington bağlantı şekli ile bağlayıp güç artımına gidilmiştir. Buradaki devre bu hali ile 8 - 10 amper çekilebilir.

Bir çok radyocu voltaj regülasyonunda daha iyi olduğu için bu tip regülatörleri sık kullanırlar. Gürültü daha az olur.

Yapmayı düşünürseniz size örnek olsun diye ekledim.

Kolay gelsin iyi çalışmalar.

Adnancoskun

Bunun en kolay şekli,,, 10 tur sök, ve trafoda kaç volt düştüğünü gör,,, 10 Tur'u bu düşen volt'a bölersen 1 volt için kaç tur gerektiğini bulursun.... 
sana lazım olan düşme miktarı ile bu sonucu çarparsan kaç tur sökmen gerektiğini de bulmuş olursun..

örneğin 10 tur söktük diyelim ki 2 volt düştü,

o zaman 10:2=5   yani 1 volt için 5 tur
sen 10 volt düşürmek istiyorsan 10x5=50 tur sökmen gerekir,,, yani metre ile ölçerek değil, tur saymak doğrusudur...
[mergedate]1421071186[/mergedate]
Yalnız 50 volt ile beslenecek amplifikatör genelde simetrik olur, sizin trafonuz asimetrik ise boşuna bozmayın bence
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

serkan_48

Birde şunu sorabilir miyim?

Mesela geriye doğru nasıl hesap yapabiliriz? Örnek verirsem bu konudaki gibi 50 volt dc ile beslenecek olan bir devre için yine 50 volt ac bir trafomu kullanmam gerekli? Yoksa diyot ve kondansatörle yapılacak olan regüle devresindeki 1.41 kat yükselme hesaba katılmalımı ? yada başka bir hesap yöntemi varmıdır?

Yada baştan sona gidersek 50 volt ac bir trafoyu köpri diyotla doğrultup kondansatörle filtrelediğimizde elde edeceğimiz voltaj nedir ? normalde boşta 1.41 katıdır ancak yükte bu voltaj kaça kadar düşer?

Kolay gelsin. Teşekkürler.

seron

Alıntı yapılan: serkan_48 - 12 Ocak 2015, 16:10:19Birde şunu sorabilir miyim?

Mesela geriye doğru nasıl hesap yapabiliriz? Örnek verirsem bu konudaki gibi 50 volt dc ile beslenecek olan bir devre için yine 50 volt ac bir trafomu kullanmam gerekli? Yoksa diyot ve kondansatörle yapılacak olan regüle devresindeki 1.41 kat yükselme hesaba katılmalımı ? yada başka bir hesap yöntemi varmıdır?

Yada baştan sona gidersek 50 volt ac bir trafoyu köpri diyotla doğrultup kondansatörle filtrelediğimizde elde edeceğimiz voltaj nedir ? normalde boşta 1.41 katıdır ancak yükte bu voltaj kaça kadar düşer?

Kolay gelsin. Teşekkürler.

neden? 50V trafoyu doğrultup filtreleyince yine 50V almıyor muyuz) ( ;) )
efektif değerden falan bahsediyorlar... nedir bunlar. bu 1,41 cos mos falan nedir? masal mı yoksa ( ;) )

hadi bakalım kolay gelsin... :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın