El yapımı projeksiyon yapımı

Başlatan serkan_48, 08 Ocak 2015, 17:01:25

serkan_48

Değerli arkadaşlar merhabalar..

Aslında eski bir yaptığım uygulama ancak burada daha önce paylaşmamıştım. İlgilenen arkadaşlara örnek olması dileğiyle hobi olarak bir projeksiyon nasıl yapılır bu konuda bol resimli bir yazı hazırlayacağım.

Elimden geldiğince açıklayıcı bir yazı yapmak istiyorum.

İlk başta kullandığım malzemeleri yazmak istiyorum.

1- PS1 ( play station 1 ) LCD ekran 5"
2- 150 watt metal halid 4100 kelvin lamba balast ateşleyici
3- Yüzey sırlı ayna ( lcd den gelen görüntüyü yansıtan )
4- Fresnel lens F220 mm ve F330 mm odaklı.
5- F240 mm odaklı objektif merceği
6- 90 mm kondenser mercek temperli
7- Reflektör ayna ( lamba arkasına konulan )
8- Ahşap kutu
9- Fanlar muhtelif

Muhtelif vida somun yapıştırıcı boya kablo v.s.
[mergedate]1420728354[/mergedate]
Lcd yi sökmekle başlıyoruz. Görüntüyü perdeye yansıtmak için PS1 lcd sini söküp arka aydınlatma kısmını dağıtıp ışık geçirir hale getireceğiz.

[mergedate]1420728507[/mergedate]
LCD kısıma ulaştık. Şimdi kutuyu toplamaya başlıyoruz.

[mergedate]1420728676[/mergedate]

[mergedate]1420728815[/mergedate]

[mergedate]1420728982[/mergedate]

[mergedate]1420729078[/mergedate]

[mergedate]1420729167[/mergedate]
Fotoğraf makinam çok iyi olmadığı için karanlık çekimler çok iyi çımadı

yolgezer

elinizde xperia ya da iphone varsa ekran için onları da kullanabilirsiniz. ama tabi sadece telefon ekranını. da siz bu lcd ye görüntüyü nasıl aktarmışsınız onu söylese idiniz.

seron

vallahi bravo. yabancı sitelerde de paylaş serkan acayip beğeni gelir...

serkan_48

LCD ekranın kartında slot 2 soketinin 1. pini video giriş pinidir. Buraya composit video bağlantısı yaparak görüntü aktardım.

Projeksiyon için telefon ekranı kullanmak pek mantıklı değil. Bu lcd leri sürmek için kart bulmak sorun özel imalat olduğu için video giriş bağlantısı yapamıyorsunuz.

Teşekkürler yolgezer ve seron.

seron

serkan görüntüyü ters çevir medin de mi duvara düz yansıması için? ben resimlerden anladığım kadarıyla mercek ve yansıtıcılar kullanmışsın. tabi ki görüntü mercekten geçtikten sonra ters duracak. sanırım ekranı kutuya ters yerleştirdin ki mercek düzeltsin?...

serkan_48

Kutu projesini ekliyorum. Görüntü 1 kez aynada tersleniyor birde objektifte. dikkat edersen lcd kutu içinde zaten ters.

yatay terslemeyi ayna yapıyor. Dikey terslemeyi objektif.

seron

tamamdır anladım. eline emeğine sağlık.

yapışacak kartlar var. boşta olursan bir ara görüşelim. :)

serkan_48

şu an muğladayım. Dönünce görüşelim. Bende seni arayacaktım.

yolgezer

yok ben telefondaki gpruntu icin dedim, hani telefonda video izlersin onu yansitirsin. ben zamanjnda ayni seyi yapip film izlemistim.

Mr_YAMYAM

Lambanın bulunduğu bölüm beyaz homojenize bir malzeme ile kaplanırsa daha fazla ışık akısı sağlanır sanırım.

olc technics

Alıntı yapılan: serkan_48 - 08 Ocak 2015, 18:32:09LCD ekranın kartında slot 2 soketinin 1. pini video giriş pinidir. Buraya composit video bağlantısı yaparak görüntü aktardım.

Projeksiyon için telefon ekranı kullanmak pek mantıklı değil. Bu lcd leri sürmek için kart bulmak sorun özel imalat olduğu için video giriş bağlantısı yapamıyorsunuz.

Teşekkürler yolgezer ve seron.

Eline aklına sağlık dostum :) Çok güzel ve temiz bir iş çıkarmışsın.

Müsaadenle bir kaç sorum olacak; Lambayı ve blastı nereden temin ettin? PS one LCD ekranı, piyasada halen bulunuyor mu? (Malum, 15 seneden fazla oldu belki çıkalı )Daha kaliteli görüntü almak için S-Video girişi falan var mı?

serkan_48

Lambanın bulunduğu alanı siyah yapmamın bir nedeni vardı. Işık yansımasını engellemek için. Işık yansıması perdede homojenize ışık dağılımını engellediği için bu yönteme başvurdum.

Işık hücresinde

Reflektör --- lamba ---- odaklayıcı mercek ----- fresnel --- lcd ------ objektif şeklinde sıralama var. Öneriniz lamba ile lcd arasında bir noktaya mıdır?
[mergedate]1420792916[/mergedate]
Alıntı yapılan: olc technics - 09 Ocak 2015, 10:39:00Eline aklına sağlık dostum :) Çok güzel ve temiz bir iş çıkarmışsın.

Müsaadenle bir kaç sorum olacak; Lambayı ve blastı nereden temin ettin? PS one LCD ekranı, piyasada halen bulunuyor mu? (Malum, 15 seneden fazla oldu belki çıkalı )Daha kaliteli görüntü almak için S-Video girişi falan var mı?

Teşekkür ederim dostum.
Lamba ve balastı elektrikçiden aldım. 150 watt metal halid lamba ve mekanik balast ateşleyici. Önemli nokta lambanın 4100 kelvin renk sıcklığına sahip olması. Bu renk sıcaklığı tam beyaz dolgusunu almayı sağlıyor.

PS1 lcd yurt dışında rahatlıkla bulunuyor. Aslında yurt dışı işin içine girince aynı çözünürlükte 3" gibi boyutlarda lcd rahatlıkla bulunuyor. Daha şık güzel ve küçük projeksiyonlar yapılabilir. S-video girişi malesef yok ancak s videodan composit videoya dönüştüren soket vardı bende onunla bağlantı yapıp görüntü almıştım.

Teşekkürler.

olc technics

Alıntı yapılan: serkan_48 - 09 Ocak 2015, 10:45:15Lambanın bulunduğu alanı siyah yapmamın bir nedeni vardı. Işık yansımasını engellemek için. Işık yansıması perdede homojenize ışık dağılımını engellediği için bu yönteme başvurdum.

Işık hücresinde

Reflektör --- lamba ---- odaklayıcı mercek ----- fresnel --- lcd ------ objektif şeklinde sıralama var. Öneriniz lamba ile lcd arasında bir noktaya mıdır?
[mergedate]1420792916[/mergedate]
Teşekkür ederim dostum.
Lamba ve balastı elektrikçiden aldım. 150 watt metal halid lamba ve mekanik balast ateşleyici. Önemli nokta lambanın 4100 kelvin renk sıcklığına sahip olması. Bu renk sıcaklığı tam beyaz dolgusunu almayı sağlıyor.

PS1 lcd yurt dışında rahatlıkla bulunuyor. Aslında yurt dışı işin içine girince aynı çözünürlükte 3" gibi boyutlarda lcd rahatlıkla bulunuyor. Daha şık güzel ve küçük projeksiyonlar yapılabilir. S-video girişi malesef yok ancak s videodan composit videoya dönüştüren soket vardı bende onunla bağlantı yapıp görüntü almıştım.

Teşekkürler.

Yanıtın için teşekkürler.

yolgezer

birinci olarak bir noktayi unutmusum bahsettigimtelefonlarda bahsettiginiz lens hazir var:-)  ama aklima takilan  baska bir sey var. her lcd de bu sekilde s video baglantisi yapilabilir mi? benim com isime yarayabilir de,

serkan_48

Lcd konusunda şunu söyleyebilirim. ( Edindiğim bilgiler çerçevesinde )

Lcd ler üretim amacına göre sınıf sınıf üretiliyor. ( sektöre göre )

Bir kaç örnek verirsem ,

Cep telefonları için 2" - 8" aralıklarında
Tabletler için 5" - 10" arasında
Monitörler 14" ........
Tv lcd leri 7" den başlayıp çok büyük ve çeşitliliklerde olabiliyor.

Bu kısım sadece lcd kısmı. Şimdi Lcd yi talep eden firmanın isteklerine göre sürücü kartları ve kart üzerlerindeki işlemciler input output dizaynları yapılıyor.

Burada değinmek istediğim nokta şu.

1- TV için üretilen LCD ve sürücü kartlarında çok fonksiyonlu olması düşünülüyor. Harici bağlantı noktaları ( tv tuneri girişi , vga bağlantısı , hdmi , s video , composit video , scart v.s. ) çoklu olması tercih edilir. Kullanıcı elindeki birden fazla cihazı ( uydu receiver , video kamera , oyun konsolu , dvd , medya oynatıcısı v.s. ) bağlantısını yapıp görüntülemek isteyebilir. Bu nedenle LCD tvlerde sürücü kartlarında bu girişler mevcut oluyor olmalıdır.

2- Cep telefonu için üretilen lcd lerde genelde sürücü kartı olmaz. Cep telefonunun kendi boardında bununla ilgili işlemci bulunur ve telefon kartı ile tümleşiktir. Ayrıca bu telefonlarda harici bağlantı noktası düşünülmediği için sadece kendi görevini yerine getirmekle yükümlüdür. Bu nedenle dışarıdan herhangibir cihaz bağlama bağlantı portu yoktur. LCD sökülüp başka bir sürücü kartı ile sürmek çok zordur çünkü o telefon için üretilir genelde.

Bu nedenle cep telefonu LCD leri söküp başka bir şekilde sürülmeleri harici bağlantı noktaları ile görüntü alınmaları zordur. Eğer o lcd başka bir cihazda kullanılmadıysa yani çok küçük istisnalar olabilir ama ben bu güne kadar telefonda kullanılan bir lcd yi başka bir cihazda görmedim.

Diyeceğim her lcd ye s video yada composit video bağlantısı yapılamayabilir.

Geçenlerde ebayda çin sitelerinde lcd araştırdım. Lcd ler standart üretim gibi belli boyutlarda belli sürücü kartlarla beraber bulunabiliyor. Sürücü kartlarının vga composit video kimilerinde hdmi bağlantı noktaları mevcut. Fiyatlarda 3-5" olanlar çok uygun fiyatlara bulunabiliyor. 20 - 30 usd gibi fiyatlardan başlıyor boyut ve çözünürlüğe göre fiyatı artıyor.

yolgezer

zaten simdi basti, direkt lcd yi degil, ps nin krtini baglamissin:-) :-) :-)

ercan_elo_bil

merhaba,

gercek projeksiyon lambası kullansak daha iyi olmazmı
bimekste indirim var
http://www.bimeks.com.tr/urun/110076/sony-lmp-e191-proj-lamba.aspx#payment

normal fiyatı 300tl lerde ama sitede 23 tl

serkan_48

Şahsen fikrim projeksiyon lambaları ömürleri çok kısa 3000 saat gibidir. Ayrıca normal metal halid lambalar gibi standart güçlerde olmayabilir. Kimileri 200 watt 225 watt gibi ara değerlerde olurlar. Ayrıca uhp v.b. farklı modeller var. Sürülme ateşleme ve çalışma voltajları farklı olabiliyor. Akım ve gerilim kontrolü gerekebiliyor.

yani bu tür lambaları çalıştırmak için özel devrelere ihtiyaç olabiliyor. Bu nedenle tercih sebebim değildir.

Ayrıca link çalışmıyor. Linki yenilerseniz sevinirim bende görmek istedim ama bulamadım.

mehmet254

hocam  çalışma çok güzel emek işi, ama  bu 150 watlık  lambayı  tam  olarak  nereye monte  ettiniz  anlamadım.
lcd  ekranın  arkasınamı  ışık verdiniz,  ön  tarafınamı, ışık  verdiniz ? lcd  ekranı  çok  ısıtması  gerek,

serkan_48

Lambayı lcd nin arkasına yerleştirdim. Burada mantık ışık lcd içinden geçip duvara lcd üzerindeki görüntüyü yansıtmaktır. Lcd evet ısınıyor o yüzden alttan 2 adet fan yerleştirerek soğutulmasını sağladım. Ayrıca lamba bir odacıkta duruyor. Bu odacığa bir hava akışı sağlayacak şekilde yön ferip fanla içerden çekilen havayı egzost ediyorum. Bu şekilde ısınmayı minimuma indiriyorum.

Teşekkürler.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın