Bazı Harfleri Yazmayan Klavye Sorunu

Başlatan TABS, 21 Aralık 2014, 19:31:22

TABS

Arkadaşlar diz üstü bilgisayarımda bazen i, o, 2, 4 ve daha bir iki harf ve rakkam bazen yazıyor bazen yazmıyor. Bazen bu karakterler düzgün yazarken yazmamaya başlıyor veya bir site içinde yazarken akabinde bir başka site içinde yazı yazarken yazmamaya başlıyor. Bu durumda sanal klavyeyi kullanıyorum. Çünkü onda bir sorun yok. Bilgisayarın tuş takımında her hangi bir kirlilik veya başka bir durum yok. Bu sorun başladıktan sonra belki virüs işidir diye  eset virüs programı kullanmaya başladım, yaptığım virüs taramalarında bir şey çıkmadı. Sizce bu sorunun sebebi nedir ve nasıl düzelebileceği ile ilgili önerilerinizi bekliyorum ?

yolgezer

dizustu,erde klavye arizalarindan birisi alta kacan kirinti cizirtikardir, onu temizleyin gecer,
olmadi num lock gibi tuslara bakiniz belki basili kaldi.
olmadi genel klavye arizalarina bakalim. biri alttan kablo yamulmustur ondan baspzi tuslar bir basar bir basmaz.
en son ve kotu ihtimal alttaki tus filmi rahmetli olmustur,

seron

daha önce bir virüsün buna neden olduğunu duymuştum ama genel kanı klavye arızası olduğu yönündedir. sökülüp kontrol edilmeden anlaşılamaz.

yolgezer

TABS

Arkadaşlar cevaplar için çok teşekkürler. Bu bilgisayarı alalı 2 sene oldu bir buçuk sene sonra dediğim bu sorun çıkmaya başladı. Satın aldığım ilk günden itibaren klavyenin üstü, ki bugünde öyle strec filim kaplı, tuşların içine her hangi toz vs. gitmesinin imkanı yok. Arkadaşın dediği gibi bazen yazmayan tuşları bir şekilde söküp altlarını temizleyecem elimden ancak bu gelir ve sorun yinede devam ederse bir bilgisayar servisine göstermek olacak. Bilgisayar packard bell easy note TS dir

yolgezer

seron

oooov! packad-bell bilgisayarlar babadır. o bilgisayarın değerini bil ve serviste içine etmelerine izin verme. servise götürmeden evvel iyi ve güncel bir antivirüsle tarat ki akılda birşey kalmasın. bakım için iyi para isterler bunu da aklında bulundur. çünkü o klavyenin bakımı için neticede bilgisayar sökülecek.

yolgezer

isini bilen adam sadece on tus panelini ve klavyeyi alir. hic de zor degil. tum kasayi sokmeye gerek yok.

TABS

İki yıllık garanti süresi doldu, bu bir diz üstü bilgisayar sadece yazmayan tuşları yerlerinden çıkarıp içlerini temizleyebilirsem ne ala, onun dışında sadece kasası üzerinden tüm tuş takımını sökmek benim için hayal. Bilinçsizce kurcalıyacagıma iyi bir servise götürüp sorunun üstesinden gelmek daha mantıklı tabi dediğiniz gibi her servisede gidilmez. Şöylede bir düşünce var akılımda; bir kere bir servise götürüp içine tamirci eli girdimi bir daha iflah etmez gibi düşünüyorum. Sizler ne dersiniz ? Yada diyorumki hiç servise götürmeyip bazen yazan bazen yazmayan bazı tuşları  sanal klavye üzerinden yazdırıp; yani kör topal devam mı edeyim ?

yolgezer

dostum 1,5 yil sonra basladi demistin. keske o zaman gotureydin, eger tamir edilmesini istemiyorsan guvenemezsen harici klavye al 5 liradan 500 liraya yolu olur:-)
klavye sokmek cok kolay. onde power tusunun oldugu paneli sokunce klavye gelir, o panelin altina gecmeli bqaglanmis. cok kolay ve bunu sokmekle pcye zarar gelmez. tabi cart diye cekersen doketi koparirsin o baska:-)

TABS

Yolgezer arkadaşım verdiğin bilgiler için teşekkürler.
Evet haklısın sorun başladığında daha garantisi bitmemişti, baştan bana önemsiz gibi geldi, düzelir dedim ama düzelmedi ve garantiside  o arada bitti. Kılavyeyi sökmektense usb üzerinden harici klavye fikrin bana daha mantıklı geldi çünkü bunu sabit bilgisayar olarak kullanıyorum. Arada sırada seyyar olarak kullanacagım zaman sanal kılavyeyi kullanırım. Böyle idare edecez artık.

yolgezer

ne demek ifenim:-)  ama klavye degistirmek cok kolay bir islem, bence degistir gitsin,

elektrofizikci

"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

yolgezer

Alıntı yapılan: elektrofizikci - 23 Aralık 2014, 11:52:10Halen strec icindeymis bence havasizliktan oldu :)
oskitndiyon yani:-) abi oyle bilr olsa oksitlenmis klavye filmis hasat oluyor, yollari kayboluyor. degistirmek laxjm

seron

TABS

Hadi gerçekten havasız kaldı nem yaptı diyelim, sadece birkaç tuşmu etkilenir ?

yolgezer

seron

Alıntı yapılan: TABS - 23 Aralık 2014, 19:24:38Hadi gerçekten havasız kaldı nem yaptı diyelim, sadece birkaç tuşmu etkilenir ?

abim sen onu güzelce iyi güvenilir bir bakımcıya, ya da en iyisi servisine gönder, yapılır. basit bir sorun. packard-bell, Hawlett-Packard, apple gibi birçok büyük bilgisayar firması, yurtiçinde yapamadığı ürünleri abartıp yurtdışında tamir ederek teslim ediyor. elindekii bilgisayar, performans, sağlamlık ve çalışırken az ızınma gibi özellikleri ile ün salmıştır. dolayısıyla kendin sökmekten ziyade en azından servisle bağlantıya geçip bir sor. fiyaını eline ne zaman geçeceğini falan...

yolgezer

@seron, klavye filiminin tamiri yok. olsa benim samsung marka harika bir klavyem vardi onu hallederdim:-)

TABS

orienbaris

Dostum eğer klavye koruyucusundan bu kadar eminsen laptopu kullanmadan servise götürmelisin. Çünkü koruyucu başından beri kullanılıyor ise toz olmayacak. Nem konusuna gelince de heralde klavyeden önce başka donanımlarda nemden korozyon oluşurdu. Özelliklede tuş takımından daha fazla dış ortam havasıyla temas eden alanlarda. Bilgisayarın hp olduğunu göz önüne alınca ısı konusunda aerodinamik eksiği olduğu için genelde ısınan bir pc grubu olduğunu görebiliriz. Ki bu da bga chiplerin lehimlerinde hasara neden olan en büyük etkendir. Isıya bağlı olarak anakart üzerindeki güney chipsetinde bga bağlantı sorunları olduğunu gösterir. Muhtelemelen bir veya bir kaç bağlantı lehiminde hasar vardır. Bunun için teknik serviste bga reballing uygulaması yapılması gerekir. Önerimse bga reballing yaptır laptopı hızlıca sat. Bu güne kadar reballing yapılmış hiçbir laptopın hayırlara vesile olduğunu görmedim. Kaldı ki güney köprüsünde bu tarz bir hata varsa ilerleyen zamanlarda vga chiptede aynı hatalar oluşacak demektir. Kolay gelsin geçmiş olsun

TABS

orienbaris arkadaşım cevabın için sağol. Öncelikle bilgisayarım hp değil Packard Bell Easy Note TS dir.
Yazdıklarından anladığım kadarıyla bu konulara hakimsin. Ben ise yazdığın bazı kelimeleri  ( güney chipseti bga veya reballing  gibi kelimeleri)  ilk defa okudum. Konuyu senin kadar bilmediğim kesin.
Bilgisayarn durumunu bir daha anlatmak gerekirse;  bazen o anda yazmayan o birkaç karakter (ki her zaman aynı karakterler yazmıyor) hemen akabinde bir başka site içinde bir şey yazmak gerektiğinde o yazmayan karakterler tekrar yazmaya başlıyor veya yazar iken yazmamaya başlıyor.
Servise götürecem fakat daha zaman bulamadım.

mehmet254

leptop klavye takımını izmirde 75 tl  ye  değiştirtdim.10  dakikada  değiştiler.

memleket

Ben gittigidiyordan lenovo marka laptop için klavye aldım. 2 yıl garantili 35 TL..

orienbaris

TABS arkadaşım öncelikle parkard bell firması 2001 yılında hp ve en son 2008 yılında acer firması tarafından satın alınmış olan 1986 yılında kurulmuş kişisel bilgisayar üreticisi  bir şirkettir. Bu nedenle hp olarak adlandırmıştım. (Kaynak Packard Bell Tarihçe ). Problemi birde şu şekilde ifade edeyim; klavye üzerinden anakarta giden film var. Ve bu film şerit üzerine bakıldığında oldukça fazla sayıda 40'a yakın ve belkide daha fazla ince hatların olduğunu görürsün. Standart bir klavyede herbir tuşun bilgisayara bildireceği komutun data haline getirilmesi nedeniyle usb porttan dahi bağlanabilmesine karşın laptop klavyelerinde elektriksel akım olan bu tuş komutları doğrudan anakart üzerinde bulunan ve kalvye , mouse gibi eksternal aygıtların kontrolünü sağlayan güney köprüsü adındaki chip ile sağlanır.

Şekildende anlaşılacağı üzere güney köprüsü chipseti eksternal sistem aygıtlarının işlemci ile eş zamanlı çalışması için gereken iletişimi gerçekleştirir. Yani veri halinde bulunan bilgileri uygun adreslere (mouse'dan pc'ye , klavye'den pc'ye yada tam tersi yönde...) taşıma işlemini yapar. Bu nedenle south bridge adını alır.

Gelelim bga ve Reballing uygulamasına;
BGA ; A Ball Grid Arrays ifadelerinden türetilmiştir. Ve Izgara şeklinde düzenlenmiş toplar ifadesini tanımlar yaklaşık olarak . Aşağıdaki şekile baktığında bunu kolayca farkedeceksin zaten.

Gördüğün üzere chip altında bulunan pekçok nokta halinde küçük toplara benzeyen lehimler var. Bu lehimlerden birinin dahi temas etmemesi sistemde ciddi sıkıntılar doğurabilir. Zaten Reballing ifadeside buradaki BGA'dan gelmektedir.
Reballing işlemi için chipin kontrollü olarak 320 derece civarlarına kadar ısıtılıp ardından chipin durumuna göre ya yenisinin takılması yada eksi chipin altında olan lehim topları özel kalıplar aracılığı ile düzenlenip yeniden oluşturulup yerine yine ısı kullanılarak yerleştirilmesidir.

Bu amaçla yukarıda bulunan görseldeki gibi BGA Reworker adında cihazlar kullanılır.
Gelelim bir sayfada kullanımda olupta diğer bir alana geçildiğinde çalışmayan tuşlara; pc üzerindeki klavyeye ne kadar yumuşak ve nazik hareketlerle dokunursak dokunalım kasa konumunda ve anakartta titreşimler oluşturulması kaçınılmazdır. Özellikle faal halde ve çalışır durumdaki ısınmış olan bir bilgisayarda artan ısı nedeniyle lehimlerin daha narin olduğu gerçeğinden yola çıkarak : anakart tasarımında güney köprüsünün kasanın alt yüzüne denk gelecek şekilde pasif bir soğutma mantığı güdülerek yerleştirilmiş olması ihtimaliyle bakıldığında tuşların bir çalışıp bir çalışmaması daha net açıklanabilir. Elbette güney köprüsü anakartın üst yüzeyine denk geliyorsa da yine aynı sonuçla karşılaşılabilir.

Sonuç olarak; bilgisayarını kullanmaya devam etmemeni şiddetle öneririm. Çünkü durum bundan ibaret ise sorunun  çözümü için gereken maaliyet artacaktır. Mesela sadece reballing yapıldığında eski chip sağlam ise 160 değilse 260 tl masraf çıkarabilen bilgisayar tamircileri var. Tabi servis burada nasıl bir ücret politikası izler onu kesitiremiyorum.
Bİlgisayarının cebini yakmadan tamir olmasını ve bunların hepsinin sadece bilgi alış verişinde kalmasını umud ederek tekrar kolay gelsin... :)

yolgezer

Alıntı yapılan: orienbaris - 14 Ocak 2015, 00:22:41TABS arkadaşım öncelikle parkard bell firması 2001 yılında hp ve en son 2008 yılında acer firması tarafından satın alınmış olan 1986 yılında kurulmuş kişisel bilgisayar üreticisi  bir şirkettir. Bu nedenle hp olarak adlandırmıştım. (Kaynak Packard Bell Tarihçe ). Problemi birde şu şekilde ifade edeyim; klavye üzerinden anakarta giden film var. Ve bu film şerit üzerine bakıldığında oldukça fazla sayıda 40'a yakın ve belkide daha fazla ince hatların olduğunu görürsün. Standart bir klavyede herbir tuşun bilgisayara bildireceği komutun data haline getirilmesi nedeniyle usb porttan dahi bağlanabilmesine karşın laptop klavyelerinde elektriksel akım olan bu tuş komutları doğrudan anakart üzerinde bulunan ve kalvye , mouse gibi eksternal aygıtların kontrolünü sağlayan güney köprüsü adındaki chip ile sağlanır.

Şekildende anlaşılacağı üzere güney köprüsü chipseti eksternal sistem aygıtlarının işlemci ile eş zamanlı çalışması için gereken iletişimi gerçekleştirir. Yani veri halinde bulunan bilgileri uygun adreslere (mouse'dan pc'ye , klavye'den pc'ye yada tam tersi yönde...) taşıma işlemini yapar. Bu nedenle south bridge adını alır.

Gelelim bga ve Reballing uygulamasına;
BGA ; A Ball Grid Arrays ifadelerinden türetilmiştir. Ve Izgara şeklinde düzenlenmiş toplar ifadesini tanımlar yaklaşık olarak . Aşağıdaki şekile baktığında bunu kolayca farkedeceksin zaten.

Gördüğün üzere chip altında bulunan pekçok nokta halinde küçük toplara benzeyen lehimler var. Bu lehimlerden birinin dahi temas etmemesi sistemde ciddi sıkıntılar doğurabilir. Zaten Reballing ifadeside buradaki BGA'dan gelmektedir.
Reballing işlemi için chipin kontrollü olarak 320 derece civarlarına kadar ısıtılıp ardından chipin durumuna göre ya yenisinin takılması yada eksi chipin altında olan lehim topları özel kalıplar aracılığı ile düzenlenip yeniden oluşturulup yerine yine ısı kullanılarak yerleştirilmesidir.

Bu amaçla yukarıda bulunan görseldeki gibi BGA Reworker adında cihazlar kullanılır.
Gelelim bir sayfada kullanımda olupta diğer bir alana geçildiğinde çalışmayan tuşlara; pc üzerindeki klavyeye ne kadar yumuşak ve nazik hareketlerle dokunursak dokunalım kasa konumunda ve anakartta titreşimler oluşturulması kaçınılmazdır. Özellikle faal halde ve çalışır durumdaki ısınmış olan bir bilgisayarda artan ısı nedeniyle lehimlerin daha narin olduğu gerçeğinden yola çıkarak : anakart tasarımında güney köprüsünün kasanın alt yüzüne denk gelecek şekilde pasif bir soğutma mantığı güdülerek yerleştirilmiş olması ihtimaliyle bakıldığında tuşların bir çalışıp bir çalışmaması daha net açıklanabilir. Elbette güney köprüsü anakartın üst yüzeyine denk geliyorsa da yine aynı sonuçla karşılaşılabilir.

Sonuç olarak; bilgisayarını kullanmaya devam etmemeni şiddetle öneririm. Çünkü durum bundan ibaret ise sorunun  çözümü için gereken maaliyet artacaktır. Mesela sadece reballing yapıldığında eski chip sağlam ise 160 değilse 260 tl masraf çıkarabilen bilgisayar tamircileri var. Tabi servis burada nasıl bir ücret politikası izler onu kesitiremiyorum.
Bİlgisayarının cebini yakmadan tamir olmasını ve bunların hepsinin sadece bilgi alış verişinde kalmasını umud ederek tekrar kolay gelsin... :)
o çipler 15-20 liradan fazla farkettiriyorsa o satıcıya iş yaptırmam ben.
adama 5 liraya geliyor 100 lira ekstradan mı isteyecek:)

orienbaris

Maalesef yolgezer dostum durum bundan ibaret. Hani denize düşen yılana sarılır ya işte yılanlarda gözünü açmış bekliyor; biri düşse bana sarılsa bende iliğine kadar emsem diye. Gerçekte fiyatı 87 tl olan note 2 cep telefonuna ait emmc chipin değişimi için benden istenen meblağ 390 tl idi. Haliyle tel satış. :( Hesap ortada....

yolgezer

kardes bim bahsettigimle seninki farkli seyler,
pc lerin cipinin ucreti beli. takma belli. ondan dedim. seninkinde ise silikon cipli bir makineye fiyt vermisler, ba getirsen ben yapmam bile sen fiyat alabildine dua et, ba sorarsan yaptirma ama, silikon cipler duzen tutmaz:-) 
[mergedate]1421251462[/mergedate]
etiketi koyiym de @orienbaris

TABS

Orienbaris arkadaşım benim bilmediğim konulardaki detaylı anlatımların ve bunları görsel sunumlarla açıklamam çok güzel olmuş. Teşekkür ederim. Ben ve benim gibi bu konuları bilmeyenler için çok güzel açıklamalar. Sayende bir şeyler daha öğrenmiş olduk. Ayrıca evet haklısın laptobun altına baktığımda Acer yazısını gördüm :)  Geçen ilk baharda klavyede bu sorun ilk cıktıgı zamanlarda (ki o zaman laptobun 2 yıllık garantisi daha dolmamıştı). Packardbell destek/yardım merkezini telefonla arayıp bu sorunu söylediğimde ''Bazı cihazların bunu yaptığını bu durumu düzeltmek için kendilerinin nasıl yapılacağı konusundaki yönlendirmeleri ile cihazın sıfırlanıp fabrikasyon ayarlarına geri döndürülmesi gerektiğini fakat öncelikle cihazın hard diskindeki  tüm bilgileri başka bir belleğe kopya etmemi ve daha sonra kendilerini cihaz sıfırlaması için tekrar aramamı, eger durum düzelmez ise o zaman servise alacaklarını'' söylediler. Fakat ben iş yoğunluğu ve zaman bulamamaktan yedekleme işlemini yapamadım. Bu arada geçen eylülde garanti süreside doldu. Daha sonra belkide bu sorun virüs kaynaklıdır diye (konuyu hiç bilmediğimden) netten  kasperskinin  bir aylık deneme sürümünü yükledim ama taramalarda virüs çıkmadı. Fakat bu seferde laptobu her açışımda '' bilgisizliğimi mazur gör; ki bu klavye sorunuyla ilgisi varmı yokmu bilmiyorum'' ekranda arka arkaya üç pencere açılıyor, üçündede aynı mesaj yazıyor: C:\\PROGRAM~1\\COMMON~1\\System\\Sys Menü.dll başlatmada sorun Belirtilen modül bulunamadı yazısı çıkıyor. Bende üç kere tamam'ı tıklatıp pencereleri kapatıyorum. Orienbaris arkadaşım bu yazı ne anlatmak istiyor, klavye sorunu ile ilgisi varmı ?  Kusura bakma yazım uzadı, pehlivan tefrikası gibi olmaya başladı. İyi çalışmalar.

yolgezer

guzel kardesim alinma ama bak burda su konu bir ayi geckin surede tartisiliyor. adamlar sana yardimci olmus zaten. o zan garantiye vereydin sorun cozulmustu. ya da bak biz sana yapacagini soyledik. gidiyorsun bilgisayarciya. klavye denettir. baktin tuslar basiyor, parasini ver al. basmiyorsa bir 5 kayme siftah at cik. bu kadar basit bir seyin sana trkniklerini anlatsak da isine yaramaz. fazla isinan pc lerde ve dkvi temaslarinda filmlerin yollari bozuluyor, bundan tuslar sorun cikarmistur, ama diyorsun ki bazen calisiyor. formatlayip dene,

seron

"ekranda arka arkaya üç pencere açılıyor, üçündede aynı mesaj yazıyor: C:\\PROGRAM~1\\COMMON~1\\System\\Sys Menü.dll başlatmada sorun Belirtilen modül bulunamadı yazısı çıkıyor. "

sistem dosyalarından bazıları hasar görmüş ya da silinmiş. bun aantivirüs neden olabileceği gibi uzun bir kullanımdan sonra "artık format zamanının gelmiş olma durumu" ndan kaynaklana da bilir. bu tür sorunlar genellikle Windows DVD si ile yapılan sistem onarım işlemi ile bir ihtimal halledilebilirken, önemli verilerinizin yedeklenmesini de gerektirebilir.

neticede işi iyi bilen bir servis tarafından bilgisayarınız bakım görecek. marka servisler 60TL civarında format atıyor diye duydum. tabi kendiniz de atabilirsiniz. klavye meselesini de direkt servise götürüp "dediğiniz şeyi denedim ama olmadı" diyerek (yalandan kim ölmüş?) tüm işi servise de yıkabilirsiniz. ama garantisi dolmuş diyorsunuz artık olmaz. neyse.

son olarak yanıldığım ya da eksik kaldığım noktalar olabilir.

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 15 Ocak 2015, 12:58:29"ekranda arka arkaya üç pencere açılıyor, üçündede aynı mesaj yazıyor: C:\\PROGRAM~1\\COMMON~1\\System\\Sys Menü.dll başlatmada sorun Belirtilen modül bulunamadı yazısı çıkıyor. "

sistem dosyalarından bazıları hasar görmüş ya da silinmiş. bun aantivirüs neden olabileceği gibi uzun bir kullanımdan sonra "artık format zamanının gelmiş olma durumu" ndan kaynaklana da bilir. bu tür sorunlar genellikle Windows DVD si ile yapılan sistem onarım işlemi ile bir ihtimal halledilebilirken, önemli verilerinizin yedeklenmesini de gerektirebilir.

neticede işi iyi bilen bir servis tarafından bilgisayarınız bakım görecek. marka servisler 60TL civarında format atıyor diye duydum. tabi kendiniz de atabilirsiniz. klavye meselesini de direkt servise götürüp "dediğiniz şeyi denedim ama olmadı" diyerek (yalandan kim ölmüş?) tüm işi servise de yıkabilirsiniz. ama garantisi dolmuş diyorsunuz artık olmaz. neyse.

son olarak yanıldığım ya da eksik kaldığım noktalar olabilir.
60 lira format mi? o parayi ben alsam c180 cekmistim:-)

seron

evet beyig (büyük) servisler iyi para alıyor(muş). tamir bakımıyla beraber 100TL ve üzeri tutarsa şaşma...

TABS

seron ve yolgezer arkadaşlar verdiğiniz yanıtlar için çok teşekkürler. Önerilerinizi dikkate alıcam.

yolgezer

orienbaris

Öncelikle Sysmenu.dll dosyasının menşeine bakarsak karşımıza Goobzo şirketi tarafından geliştirilmiş yazılıma ait bir dosya olduğu çıkar. Bu yazılım PUPs yani Potansiyel olarak istenmeyen bir yazılımdır. Genel amacı reklam görüntülemektir. SysMenu.dll dosyası bazı anti-malware yazılımlar tarafından MalSign.Skodna.A8D, TROJ_GEN.F47V1127 gibi adlar ile tespit edilirler.

"SysMenu.dll Belirtilen modül bulunamadı" hatasının sebebi bilgisayarınıza Potansiyel olarak istenmeyen bir yazılımın yüklenmiş olmasıdır. Bu yazılım muhtemelen başka bir ücretsiz yazılım ile birlikte gelmiştir. Yakın zamanlarda yüklemiş olduğunuz ücretsiz oyun veya programlar SysMenu.dll hatasının sebebi olabilir.

Denetim Masası> Programlar ve Özellikler linki altında "Youtube Accelerator by Goobzo" gibi bir yazılım varsa kaldırın.

Daha sonra sırasıyla "Malwarebytes" , "Emsisoft Anti-Malware" programları ile çifte tarama yaptırın. Özellikle Emsisoft Anti-Malware programının en son yapılan güncellemeleri aldığından emin olun. akabinde şeçmeli başlangıç seçenekleri menüsünden ( bu menüye ulaşmak için klavyeden windows pencere tuşu ile "R" butonlarına aynı anda basarak "Çalıştır" komut istemcisini açarak "msconfig" tırnak işaretleri olmadan yazıp enter butonuna basın) başlangıçta sisteme eklenen yazılımları inceleyin. Eğer gördüğünüz yazılımlar ve isimler hakkında yeterli bilginiz yoksa ellemeyin.

Bu ve benzeri olan parametrelerden iyi bildiklerinizin kenarındaki tik'i kaldırarak sistem başlangıcında çalışmasını engelleyebilirsiniz.

Bu anlattıklarımın tümü aşırı uğraştıran ve tabiri caizse kanser olup günün birinde çökmeye ahdetme konusunda rakip tanımayan windows işletim sistemleri için sağlıklı sonuçlar vermeyecek bir sürecin başlangıcıdır. Maalesef windows işletim sistemlerinin tümünde sistemi kurtarmaya çalışmak yerine yeniden kurmak ( sıfır windows kurulumu- cd ,dvd ve usbden, yada backupı alınmış imajdan geri yüklemek ) her zaman daha iyi sonuçlar verir. Bu arada bir şeyi de aydınlatmak isterim backupı alınmış imajdan geri yüklemekten kastım windows içerisinde bulunan sistem geri yükleme değildir. Size önerim acronis true image home vb gibi bir yazılım ile kuracağınız veya kurduracağınız windowsun bir kopyasını alıp geleceğe yatırım yapmanızdır. Ancak yineliyorum eğer klavye probleminiz ile ilgili bir girişimde bulunmamış iseniz daha az zararla bu işten sıyrılmak için en kısa sürede uzman birilerine teknik destek açısından laptopu gösteriniz. Kolay gelsin.

TABS

orienbaris arkadaşım verdiğin bilgiler için sagol
Vakit bulunca laptopu açıp dediklerine bakacam. Çünkü ben o sorunlu laptopu şimdilik kullanmayı bıraktım. Başka bir laptop kullanıyorum. Bugün kadıköydeki yazıcı oğlu pasajında işim vardı.
Gelmişken şu laptopun sorununu sorup ne yapılabilir diye üst katlarda bilgisayar tamiri yapan bir dükkana girip klavyenin durumunu anlattım. Elemanda bana I/O veya klavye sorunu olabileceğini bilgisayarı getirmem gerektiğini söyledi.

[mergedate]1422385654[/mergedate]
orienbaris ayrıca programlar ve özellikleri içine baktım. ''youtube accelerator by goobzo'' yok.

orienbaris

Umarım bilgisayardaki problem sadece klavye kökenlidir. Ya da daha iyisi yazılımsal olsun. Ama eğer Input/Output (I/O) aygıt kökenli bir sorun ise külfetli olabilir. Goobzo'ya ait bir yazılım yoksa da bahsetmiş olduğum iki tarama uygulamasını da yapınız. Eğer problem çözülmezse pm'den yada yine buradan ulaşın. Yine yardımcı olmaya çalışırım. İyi günler kolay gelsin...

TABS

Bahsetmiş olduğun iki taramayı işlerimden fırsat bulduğumda yapacağım. Problem çözülmez ise bir şekilde sana ulaşırım. Verdiğin faydalı bilgiler ve yardımların için çok teşekkür ederim.
İyi çalışmalar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın