Zaman Geçikmeli Br Devre Lazım

Başlatan cetyuc, 17 Aralık 2014, 15:06:53

cetyuc

Merhaba ;

Arkadaşlar devreye elektrik verildiğinde (Dc 12v) röle veya led fark etmez 1 sn gibi bir süre çalışıp duracak. Devreye verilen elektrik kesilip tekrar elektrik verildiğinde yine aynı işlemi yapacak. Bu devre mantığına turn off ve turn on devreleri yakın gibi dursa da değil. Bu devreler üzerinde bulunan kondansatörleri buton aracılığı ile boşaltıyorlar. Bana ise hiç butonsuz devre gerekli, elektrik veridiğinde 1 sn çalışacak ve duracak elektrik kesintisi olunca duracak demiyorum. Umarım anlatabilmişimdir. yardımlarınızı bekliyorum.

asma

Merhaba
Benzer bir uygulama mikro kontrolörlerde (POR) power on reset adıyla çalışır.
Devrenin çalışması için lojik anlamda '1' olması gereken giriş, enerji ilk verildiği anda '0' yapılır ve tekrar '1' olur, ta ki enerji kesilene kadar.
Bu devre bir direnç ve kondansatörle yapılır, ek bir fonksyon için dirence ters paralel hızlı diyot eklenir.
Fakat röle çektirilecekse bir lojik kapı girişi ya da transistörlü bir devre kullanılabilir.
Mesela: (ilk anda 5V verir sonra hep 0)
http://www.tradeofic.com/uploadfile/ic-circuit/200972201052135.gif
gibi.
(şu an çizim yapıp yollayamıyorum ayrıntıları verir ya da takıldığınız yeri belirtirseniz daha sonra resim eklerim)

Kolay gelsin.

seron

cetyuc

Arkadaşlar cevaplarınız için tşk ederim ama olmuyor. Net ifadeler veriler değil bunlar denedim ama proteusda sonuç alamadım. Arkdaşlar ekte çalışan turn off devresi gönderiyorum. Ben sadece buradaki butonun olmadığı devreye ihtiyaç duyuyorum. Elektrik verildiğinde 1 sn led yanıp sonra sönecek istiyorum. Devre elektriği kesilip tekrar verildiğinde yine 1 sn çalışıp sönecek tüm olay bu.

http://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/ddevre-jpg.20958/

yolgezer

dostum en basitinden hareket sensorlu lambalardan bir tane al. onun sensorune 12 volt mu ne verince etkinlesiyor, o olmz mk?

seron

Alıntı yapılan: cetyuc - 19 Aralık 2014, 09:56:55Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler ederim ama olmuyor. Net ifadeler veriler değil bunlar denedim ama proteusda sonuç alamadım. Arkdaşlar ekte çalışan turn off devresi gönderiyorum. Ben sadece buradaki butonun olmadığı devreye ihtiyaç duyuyorum. Elektrik verildiğinde 1 sn led yanıp sonra sönecek istiyorum. Devre elektriği kesilip tekrar verildiğinde yine 1 sn çalışıp sönecek tüm olay bu.

http://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/ddevre-jpg.20958/

tamam devre doğru. buton yerine direnç de olur.

cetyuc

olmuyor çok sayıda farklı değerlerde direnç denedim olmuyor. İllaki kondansatör deşarj olacak yani anlayamadım.

seron

olur. mutlaka bir yerde sorun vardır. benim verdiğim devre ile linkte verdiğiniz devre analog bir devre olup ne kadar sağlıklı çalışacağı tartışılır ama gereken en basit devre budur. verdiğiniz linkteki devre istediğiniz şeyin tam tersini yapıyor. ilk güç verildiğinde lamba yanmazken kondansatör dolduğunda yanacak şekilde tasarlanmış. yani gecikmeli yanan bir devre olmuş. o devrede kondansatörün beyz-emitör değilde kollektör-beyz kısmına bağlanması durumunda; devreye güç verildiğinde kondansatör dolana kadar geçecek sürede transistör beyz uçtan polarma alacak, dolduğunda ise iletimi keserek transistörün yalıtıma gitmesine neden olacaktır. dolayısıyla kondansatörün yerini değiştirip tekrar deneyin, sonucu bize bildirin.

NOT: bu arada 1000uF çok büyük bir değer daha düşük değe kullanmalısınız... 10uF ile 47uF arası.

asma

Olmayan ne?
1sn olmuyor da 0,28sn mi oluyor?
Proteus mu olmuyor diyor?
Nerede kullanacaksanız , üşenmeyin deneyin.

seron

"illa kondansatör deşarj olacak" demiş. muhtemelen led sürekli yanıyor. şaşmamak lazım.

cetyuc

asma

Serhat,
Arkadaşın devresi doğru çalışır:
İlk anda kondansatör kısa devre gibi çalışır , şarj oldukça uçlarındaki gerilim artar, arttıkça çektiği akım düşerek açık devre gibi davranır.
İlk anda Q2 iletime geçemez, bu yüzden Q1 iletime geçer. Kondansatör beyz gerilimine kadar şarj olunca iletime geçen Q2 ise Q1 i kesime götürür.
Sonuç olarak ilk anda LED yanar ve kısa süre sonra söner. Bir daha enerji kesilirse hemen deneyemezsin, kondansatörün deşarjından sonra enerji verirsen yine aynı sonucu alırsın.
Sorun şu 12V ile kondansatörü şarj etmeye başlayıp 0,7volta ulaşınca amacına ulaşmak yanlış bir yol. Büyük kondansatör ve geç deşarj süresi demektir.
Madem iki transistör ve 12V kullanıyoruz, transistörlü schmitt trigger yapalım olsun bitsin.
Çözüm yolu çok ama istenilen sadece LED yakmak olamaz. Bir devrenin çalışıp çalışamadığına da proteusla karar verilmez. (proteusa güvenmeyin)
555 entegresiyle de gayet güzel olur bu iş. İlk mesajımda da belirttiğim gibi çok yerde kullanılan , kullanılması gereken bir devredir. İlk anda 1 sonra 0 veya ilk anda 0 sonra 1 olması elektronikçi için sorun değildir. ;)

555 ile NOT gate devresi kurup girişine R-C eklenirse çıkışına ister röle ister LED bağlanır. Besleme aralığı geniş , çıkış akımı yeterlidir. (çalıştığını görünce 1N4148 gibi bir diyot nasıl eklenir tarif ederim)

akorukmez

Nasıl bir tavsiye olur bilmiyorum ama kalite ile doğru orantılı olan bir devre yapabilirsin mikrodenetleyici ile.Hiç kullanmadım ama ahım şahım birşey kullanmayacaksan 8 bacaklı pic12f675 entegresi var.Özelliklerini bilmiyorum ama programlama yeteneğin ile uzun ömürlü bir devre oluşturabilirsin.Flash özelliği sayesinde ihtiyaç duyduğun özellikleri pici yeniden programlayarak optimizasyon yapabilirsin.Teşekkürler,iyi forumlar.

seron

Alıntı yapılan: asma - 19 Aralık 2014, 19:53:14Serhat,
Arkadaşın devresi doğru çalışır:
İlk anda kondansatör kısa devre gibi çalışır , şarj oldukça uçlarındaki gerilim artar, arttıkça çektiği akım düşerek açık devre gibi davranır.
İlk anda Q2 iletime geçemez, bu yüzden Q1 iletime geçer. Kondansatör beyz gerilimine kadar şarj olunca iletime geçen Q2 ise Q1 i kesime götürür.
Sonuç olarak ilk anda LED yanar ve kısa süre sonra söner. Bir daha enerji kesilirse hemen deneyemezsin, kondansatörün deşarjından sonra enerji verirsen yine aynı sonucu alırsın.
Sorun şu 12V ile kondansatörü şarj etmeye başlayıp 0,7volta ulaşınca amacına ulaşmak yanlış bir yol. Büyük kondansatör ve geç deşarj süresi demektir.
Madem iki transistör ve 12V kullanıyoruz, transistörlü schmitt trigger yapalım olsun bitsin.
Çözüm yolu çok ama istenilen sadece LED yakmak olamaz. Bir devrenin çalışıp çalışamadığına da proteusla karar verilmez. (proteusa güvenmeyin)
555 entegresiyle de gayet güzel olur bu iş. İlk mesajımda da belirttiğim gibi çok yerde kullanılan , kullanılması gereken bir devredir. İlk anda 1 sonra 0 veya ilk anda 0 sonra 1 olması elektronikçi için sorun değildir. ;)

555 ile NOT gate devresi kurup girişine R-C eklenirse çıkışına ister röle ister LED bağlanır. Besleme aralığı geniş , çıkış akımı yeterlidir. (çalıştığını görünce 1N4148 gibi bir diyot nasıl eklenir tarif ederim)

teşekkürler. devreye düzgün bakmamışım. doğru.

cetyuc

İlgi alakan için çok teşekkürler serkan_48. Diyorum ki bir tane hareket sensörü alsam, bunların minimum 1 dk sanırım. Bunun üzerindeki direnç ve pot değerleriyle oynasam zamanı 1 sn yeye çekebilirimiyim acaba.

ggumus58

burdaki devre sizin anlattığın iş için tasarlandı

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın