PC'lerde UPGRADE teknikleri.

Başlatan Mr_YAMYAM, 17 Aralık 2014, 12:04:26

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: yolgezer - 20 Aralık 2014, 23:41:16abi onu biliyorum. sen de iyice vcahal ettin beni:-)  senin pcde p4 islemci var maksimum cekecegin 75 watt. amd3000 90 watt ceker, amd645 135 watt ceker, phenom serisi 160 watta cikabiliyor, ekran kartlarina giriselim, 9800gt en az 400 watt psu ile kullaniniz diye kendi sitesinde oneri verilmis bir kart:-)  ha 250 watt ile kullanir misin. kullanirsin, ama en ufak oyunda mavi ekranlar, donmalar. uzun vadede anakartta arizalar. misal benim pc 300 watt. 6 fanli, cift hdd ve bir dvd bir cd suruculu. tum sistemi ayni anda calistirmaya kalkinca sistem sapitiyor. ozellikle dvd yazdirmaya kalkarsam cd yakiyor, cozum? 400 watt psu. kimmis cahal?:-)
Buradaki cahallık şurada ;D
Bir PSU gerekli gücü karşılamıyorsa bazı aksaklıklarla kendisini gösterecektir.
Zaten bir PC'nin güç gereksinimi, sistem bileşenlerinin güç gereksinimleri toplanarak hesaplanır.
1 İşlemci 75W mesela örneğin.
2 HDD 10W
3 DVD-ROM 20-50W arası.
4 RAM Adam başı takribi 5-10W RAM tipleri ve kapasiteleri de önemlidir.
5 Ekran gartı 50W tan 250W a kadar modelleri var. seç istediğini.
6 Ana gart bileşenleri. 10-50W civarı marka ve modele göre değişir.
7 PCI slotlara takılan harici bileşenlerin güçleri. Bendeki kablosuz adaptör 5W recommended

Tüm güç bileşenlerinin gereksinim duyduğu güçler toplanarak bir PC nin ihtiyaç duyduğu PSU gücü hesaplanabilir. Zaten yukarda belirttiğim üzere PSU gücü yeterli olmazsa mutlaka bir aksaklık görülecektir.

BİZİM KONUMUZ PC'lerde PERFORMANS ARTIRABİLME olduğuna göre;
Eğer PSU yu inceleyecek olursak doğru anlatım şöyle olmalıdır.
Her güç kaynağının bir gürültü faktörü bulunmaktadır. PSU'nun giriş ve çıkışında kullanılan eleman kalitesi ve filtre devrelerinin kalitesi, bu gürültü unsuruna yegane etkendir.
Her ne kadar anakart üzerinde de ayrıca regülatörler bulunmakta ise de PC'nin güç kaynağının kalitesi de önem taşımaktadır.
Senin söylediğin gibi gücünün şu kadar olması değil.

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Aralık 2014, 10:47:26Buradaki cahallık şurada ;D
Bir PSU gerekli gücü karşılamıyorsa bazı aksaklıklarla kendisini gösterecektir.
Zaten bir PC'nin güç gereksinimi, sistem bileşenlerinin güç gereksinimleri toplanarak hesaplanır.
1 İşlemci 75W mesela örneğin.
2 HDD 10W
3 DVD-ROM 20-50W arası.
4 RAM Adam başı takribi 5-10W RAM tipleri ve kapasiteleri de önemlidir.
5 Ekran gartı 50W tan 250W a kadar modelleri var. seç istediğini.
6 Ana gart bileşenleri. 10-50W civarı marka ve modele göre değişir.
7 PCI slotlara takılan harici bileşenlerin güçleri. Bendeki kablosuz adaptör 5W recommended

Tüm güç bileşenlerinin gereksinim duyduğu güçler toplanarak bir PC nin ihtiyaç duyduğu PSU gücü hesaplanabilir. Zaten yukarda belirttiğim üzere PSU gücü yeterli olmazsa mutlaka bir aksaklık görülecektir.

BİZİM KONUMUZ PC'lerde PERFORMANS ARTIRABİLME olduğuna göre;
Eğer PSU yu inceleyecek olursak doğru anlatım şöyle olmalıdır.
Her güç kaynağının bir gürültü faktörü bulunmaktadır. PSU'nun giriş ve çıkışında kullanılan eleman kalitesi ve filtre devrelerinin kalitesi, bu gürültü unsuruna yegane etkendir.
Her ne kadar anakart üzerinde de ayrıca regülatörler bulunmakta ise de PC'nin güç kaynağının kalitesi de önem taşımaktadır.
Senin söylediğin gibi gücünün şu kadar olması değil.

orasi tabi ki de oyle. yalniz isin icone perfprmans yani stabil hiz giriyorsa psu onemli. yoksa al 6 cekirdek ready yazan karta 6 cekirdegi tak dumduz calistir, ama o kadr basit olmuyor, o anakart neyi ne kosulda istiyor bilmek lazim. ben iki senedir pc isi yapmiyorum cpgunu da unuttum. ramlerin zamanlamalari misal cok onemli. bazi pcler ultra hizli ram isterken bazilari da hizli ram yuzunden sorun yasayabiliyor. misal arkadasima topladigim amd 645 1600 mhz ram ile kullaniniz diye ozellikle kutuda bilgi verilmis bir islemci idi, bu hizi desteklemeyen anakartlar var:-)  bulana kadar anam agladi:-)  ha sonunda buldum istedigim ram anakart ikilisini. bir de psu is tamam:-) bir diger konu ise bence kasa secimi. ucuza kacmak da iyi degil cok harcamak da akil kari degil:-)

Mr_YAMYAM

ET @seron
Bizim et @okinkurt 'un AMD sistemi ile olan kavgasından beri bazı araştırmalar yapmaktayım.
AMD sistemler, genel sistemlerde performans olarak yüksek ölçümlense de, reelde bunun böyle olmadığı gözlemlenmektedir.
Yapmış olduğum testlerde görülmüştür ki özellikle speccy gibi programların bazı değerleri yanlış göstermesi, AMD chipsetlerinin ve anakart kaynaklarının sürücü uyumlarının tam sağlanamadığı, bazı AMD tabanlı donanımların sistem sürücülerinin uyumsuzluğu gibi sorunlar gözlemlemiş bulunuyorum.
Kısa süre önce hurdadan temin etmiş olduğum AMD tabanlı PC'nin test aşamasında da bu unsurlar gözlemlenmiştir.
Kesin bir yargıya varabilmem için ne yazık ki biraz daha yeni AMD tabanlı sistemler edinmek zorundayım. Daha yeni almış olduğum AMD tabanlı (ATI) 6570 ekran kartında da hem AMD tabanlı sistemde hem de intel tabanlı sistemde sürücü uyum sorunları görülmüştür.
Windows deneyim puanında 6.7 gibi üst seviye sayılabilecek puanlama aldığı halde, bu ekran kartı 1080P HD görüntüleri işlemede zayıf kalmıştı.
Tam sistem yapılandırması bir bütün olduğu için ne yazık ki görülen aksaklığın ŞUDUR denilebilmesi şu aşamada pek mümkün değildir.
Eğer uygun fiyatlı daha yeni model bir AMD sistem bulabilirsem araştırmalarımı sürdüreceğim.
Şimdilik araştırmalarım devam etmektedir.

yolgezer

yeni model amdlerde cok fazla uyum problemi var.
eskiler daha perflrmansli ve ben amd3000 ile 1080 videoda cok bir takilma gormedim. encoding islemi de idare eder :-)
bir de abj senin atladigim konu, p4 e takilacak maksimum makine 9800gt ya da ati 4650,4850 gibi kartlardir, onlar ve 4 hdd taksan, 4 dvd-takani gordum 8 dvd takan var:-)  maksimum 500 watt cekersin. o da hdd lerden dvd yazdirirsan. oysa ki normL bir pc 200-300 watt ile rahat gider,
cokca dvd nin ne ise yaradigini soylemiyim istersen:-)  bir de oc hastalari icin ozel ramler uretilir onlar da az yemez yani:-)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: yolgezer - 21 Aralık 2014, 12:42:40yeni model amdlerde cok fazla uyum problemi var.
eskiler daha perflrmansli ve ben amd3000 ile 1080 videoda cok bir takilma gormedim. encoding islemi de idare eder :-)
bir de abj senin atladigim konu, p4 e takilacak maksimum makine 9800gt ya da ati 4650,4850 gibi kartlardir, onlar ve 4 hdd taksan, 4 dvd-takani gordum 8 dvd takan var:-)  maksimum 500 watt cekersin. o da hdd lerden dvd yazdirirsan. oysa ki normL bir pc 200-300 watt ile rahat gider,
cokca dvd nin ne ise yaradigini soylemiyim istersen:-)  bir de oc hastalari icin ozel ramler uretilir onlar da az yemez yani:-)
P4 gibi bir işlemciye bu kartlardan takarsan işlemci ZORTLAR. :)
Bendeki P4 3.0 GHz lik işlemciye GF9400 kart taktımdı da HD video oynatımında işlemci YANDIM ALLAAAHH kurtaran yok mu diye bağırıyordu :D
Tabii ki direct-x yapılandırmasını ve PHYS-X hızlandırmalarını ayarlayabiliyorsan işlemciyi daha az yükte kullanabilirsin ama bunları yapabilmek te ecik maharet ister ;D

yolgezer

hd video gpuya bakmaz abi. bunu bilmiyon mu cattt:-)
o tarz pular yuksek cozunurlukten ziyade 3d grafikler icindir, ama bu yine de sorununun cevabi olmayabilir. senin anakart iyi bir sey degilse normal. yoksa ben nasil fx5500 ile hd video izledim ya da n270 ve 945 ile?
amd konusuna hic girmeyelim o is,emciyi stabil yapmak zor is.

okinkurt

Psu nun performansa direk etkisi oluyor mesela bende dual core e5400 v 9800gt var bu sistemde 750 psu vardı oyun açıp oynuyordum saat gibiydi daha sonra o psu yu yeni sisteme taktım yedekte duran 350w psu yu eskiye taktım sistem görünürde rahat çalışıyor olsada oyunlarda anlık fps kaymaları gördüm ve bilirsiniz ekran kartları boşta iken hız düşürür 350w da kart full hızda çalışmaya başladı ve hız düşürmüyordu yani psu iyi olacak abi sistemin harcıyacağı güçten en az 100w fazla almakta fayda görüyorum amd konusuna gelirsek amd nin son fx serisi skandal ne ısı değerleri doğru nede performans değerleri 30 derece dediği anakartda parmağım yanmıştı ve amd fx8 gtx 660 gibi bir kartı bile tam beslemekten acizdi quad q9300 ün performans olarak gerisinde buldum diyebilirim fx serisiden uzak durunuz bazı konular var i3 ile karşılaştırmalar i3 ün fps düşürmediği yerde fx ler  kafa üstü düşmekte 4.6 ghz de anca i3 gibi besliyebiliyor kartı ..

yolgezer

okinkurt amdyegirmeyelim diyorum giriyorsun opmiyim seni:-)
onur abi, pcler konusu cok karmasik ayrica yanlis hatirlamiyorumdur umarim ram timingi idi sanirim ismi o da cok onemli. onlarin belli oranlari vardi ben hepsini unuttum. brlli orani tutturamayan ramlerle pc calistirmak da sorun yasatir,
guc kaynagi ise, dusuk guc kaynaklari pcleri mahveder.
bir de sen hdd 10 watt dedin debana 10 watt ile yetinen kac desktop hdd gosterebilirsin:-)  masaustu hddler en kotu 20 watt cekebiliyor.
asil mesele sen o islemci ile neler yapmak istiyorsun sorusunun cevabidir, kalkip da pc calissin ama calissin dersen 100 watt da kafi:-)  ama kalkip da performans istiyorsan eh kesenin agzini ac. uber islemciye kalkiip 250 watt psu tarsan ya anakart gider ya islemci. q8300 e 250 watt psu olur mu:-)

okinkurt

Amd nin fx serisine her türlü girerim rezalet diyorsam rezalettir 1 sene 3tb oyun ve program testi yaptım o sisteme  amd konusunda benden daha uzman arkadaşlar ile ayar bile çekmiştik amd yi genellemiyorum amd nin fx serisini sapına kadar  genelliyorum varsa itirazı olan kanıt koysun bende kanıt bolca var unutmadan buradaki arkadaşların çoğu oyunlardan nefret ediyor ben oyun açısından bakıyorum duruma yani alıp windows kurıyım kullanıyım dersen fx iş görür ama oyun .. yok arkadaş 40/50 tl ye performansı daha garanti i5 serisi varken bulaşılmaz.

yolgezer

yavas gardas otobus yardan ucuyor. sana girmeyelim derken amdnin her modeli degisik ugrasamayiz babinda dedim. yoksa fx serisini ben de pek sevmedkm zaten, sen neden phenom x6 almiyoj da bu uyduruk fx le ugrasiyon?

okinkurt

Alıntı yapılan: yolgezer - 21 Aralık 2014, 14:48:31yavas gardas otobus yardan ucuyor. sana girmeyelim derken amdnin her modeli degisik ugrasamayiz babinda dedim. yoksa fx serisini ben de pek sevmedkm zaten, sen neden phenom x6 almiyoj da bu uyduruk fx le ugrasiyon?

Phenom serisi çok iyi zaten ama sıfır bulamadık ozamanlar bide fx serisi yeter diye düşündüm hata ettik tabi .

yolgezer

phenom black edition al ikinci el mikinci el her turlu mahevder. i7 ye rakiptiler:-)

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Aralık 2014, 12:25:15ET @seron
Bizim et @okinkurt 'un AMD sistemi ile olan kavgasından beri bazı araştırmalar yapmaktayım.
AMD sistemler, genel sistemlerde performans olarak yüksek ölçümlense de, reelde bunun böyle olmadığı gözlemlenmektedir.
Yapmış olduğum testlerde görülmüştür ki özellikle speccy gibi programların bazı değerleri yanlış göstermesi, AMD chipsetlerinin ve anakart kaynaklarının sürücü uyumlarının tam sağlanamadığı, bazı AMD tabanlı donanımların sistem sürücülerinin uyumsuzluğu gibi sorunlar gözlemlemiş bulunuyorum.
Kısa süre önce hurdadan temin etmiş olduğum AMD tabanlı PC'nin test aşamasında da bu unsurlar gözlemlenmiştir.
Kesin bir yargıya varabilmem için ne yazık ki biraz daha yeni AMD tabanlı sistemler edinmek zorundayım. Daha yeni almış olduğum AMD tabanlı (ATI) 6570 ekran kartında da hem AMD tabanlı sistemde hem de intel tabanlı sistemde sürücü uyum sorunları görülmüştür.
Windows deneyim puanında 6.7 gibi üst seviye sayılabilecek puanlama aldığı halde, bu ekran kartı 1080P HD görüntüleri işlemede zayıf kalmıştı.
Tam sistem yapılandırması bir bütün olduğu için ne yazık ki görülen aksaklığın ŞUDUR denilebilmesi şu aşamada pek mümkün değildir.
Eğer uygun fiyatlı daha yeni model bir AMD sistem bulabilirsem araştırmalarımı sürdüreceğim.
Şimdilik araştırmalarım devam etmektedir.

abi baştan beri dediğim gibi sen elini cebine hiç atma!... inşallah antalyaya tekrar gelirsen bize gelirsin. hem akşama kadar böcülü çay+yemek sohbet falan yaparız, hem de ne testi yapacaksan benim makine üzerinde yaparsın. doğrusunu istersen ben mutsuzum. çünkü o kadar para harcayarak aldığım makinem ilk başlarda o kadar sorun çıkardı ki hevesim falan kalmadı. keşke takas yapabilsem, düzgün bir intell alacağım. maddi olanağım hiç yok. bir kaç yere iş başvurusunda bulunacağım yarın.

hatta sen ayarlayabilirsen düzgün birmakine ayarla, işimize gelirse değişiriz. bakalım...

okinkurt

Alıntı yapılan: yolgezer - 21 Aralık 2014, 14:56:30phenom black edition al ikinci el mikinci el her turlu mahevder. i7 ye rakiptiler:-)

Şimdi kullanmadığım için i7 konusuna birşey diyemem ama çok iyi diyorlar elime para geçerse toplarız bi tane :D

Mr_YAMYAM

Adamı.. Pardon YAMYAM'ı gudurtacaklar yine >:(
Yahu birşey iddia ediyorsanız ezbere konuşmayın.

Bakın burda ne yazıyo.

WD Black HDD.1TB
Güç gereksinimi,
5V ta 0.68A o da eşittir. 3.4W eder.
12V ta 0.55A bu da eşittir 6.6W
Topla toplam güç harcamasını. 3.4 +6.6 eşittir TAM 10W eder.

Bu da CONY marka DVD-ROM

5V ta 1.5A Eşittir 7.5W.
12V ta 2.0 A eşittir 24W
Topla ikisini 31.5W eder.

Hoş bu örnekleri verirken genel standartlardaki cihazlardan temel olarak verdim. Bu değerlerden 3 aşağı 5 yukarı güç gereksinimi olan aygıtlar da vardır.

[mergedate]1419167213[/mergedate]
ET @seron 
O PC yi mümkün olursa cenıfır hale getirmeye çalışalım.
Zaten bu konunun amacı da PC'lerde performans teknikleri.
Sen şimdilik elindeki dökümanları yaz buraya.
PC'nin ve özellikle anakartın sürücülerini nereden kuruyorsun. Elinde hangi sürücüler var.
Anakartın teknik özellikleri (detaylı) Site adresi önerebilirsen iyi olur.
Herhangi bir donanım güncellemesi (BIOS gibi) yaptın mı.
Benzer bir AMD tabanlı PC yi bizim et @GLSCGN  kullanıyordu. Kotalı nete geçmeden önce team ile bağlanıp PC'yi yapılandırmıştım. Hakan dedi ki,
PC YAĞ GİBİ OLDU ABİ ;D
Belki senin PC yi de yağ gibi yaparız.

seron

cenifır hale getirmeye çalışmayalım. ben bundan bir an önce kurtulayım. cenifır olabilmesi için para çıkmak şart. en azından harddisk için...

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Aralık 2014, 15:17:06Adamı.. Pardon YAMYAM'ı gudurtacaklar yine >:(
Yahu birşey iddia ediyorsanız ezbere konuşmayın.

Bakın burda ne yazıyo.

WD Black HDD.1TB
Güç gereksinimi,
5V ta 0.68A o da eşittir. 3.4W eder.
12V ta 0.55A bu da eşittir 6.6W
Topla toplam güç harcamasını. 3.4 +6.6 eşittir TAM 10W eder.

Bu da CONY marka DVD-ROM

5V ta 1.5A Eşittir 7.5W.
12V ta 2.0 A eşittir 24W
Topla ikisini 31.5W eder.

Hoş bu örnekleri verirken genel standartlardaki cihazlardan temel olarak verdim. Bu değerlerden 3 aşağı 5 yukarı güç gereksinimi olan aygıtlar da vardır.

[mergedate]1419167213[/mergedate]
ET @seron 
O PC yi mümkün olursa cenıfır hale getirmeye çalışalım.
Zaten bu konunun amacı da PC'lerde performans teknikleri.
Sen şimdilik elindeki dökümanları yaz buraya.
PC'nin ve özellikle anakartın sürücülerini nereden kuruyorsun. Elinde hangi sürücüler var.
Anakartın teknik özellikleri (detaylı) Site adresi önerebilirsen iyi olur.
Herhangi bir donanım güncellemesi (BIOS gibi) yaptın mı.
Benzer bir AMD tabanlı PC yi bizim et @GLSCGN  kullanıyordu. Kotalı nete geçmeden önce team ile bağlanıp PC'yi yapılandırmıştım. Hakan dedi ki,
PC YAĞ GİBİ OLDU ABİ ;D
Belki senin PC yi de yağ gibi yaparız.

Abi windows içi yağ gibi olsun diye 1.5 milyar para vermedim ben o sisteme hakan o pc de oyun oynamıyordu zaten sattı geçenlerde oyun konusunda zayıf zaten windows eski pc lerde bile yağ gibi genelde Not : ezbere konuşma değil başıma geleni sölüyorum düşük W psu larda oyunlar sağlıklı olmadı bende .

yolgezer

benim kasayi sokmem zor, bostaki hdd ler de kimisi seninki ile ayni kimi de daha yuksek, biri var misal ikisi de 1 amper cekiyor, toplamda 15 watt civari eder, ama bu sadece onun cektigi enerji. ictekiler de teki 1 e 1.5 gibi degerlerde idi, oburunu bilemem:-)
mesele sadece o degil. zaten senin bu hesabina gore bir gidis yapalim. 32 watt onlaea islemci ana karti falan digerrine de 120 watt diyelim 152 watt civari. ekrannkartina da 105 watt dedik. 9800 gt.
eh 255 watt.
simdi buna biz 300 watt fazla diyek.
e o zaman neden sitesinde 400 watt psu ileonerilir yazmis?:-)  ayrica kendin diyorsum p4 kasa ekran karti 200 watt ve hd filmler kotu, ben neden fx 5500 ile akici izledim? sen dark mesiah oyununu yukle bakalim kasim kasim nasil kasacak. ben takir takir oynadim:-)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 21 Aralık 2014, 15:23:44Abi windows içi yağ gibi olsun diye 1.5 milyar para vermedim ben o sisteme hakan o pc de oyun oynamıyordu zaten sattı geçenlerde oyun konusunda zayıf zaten windows eski pc lerde bile yağ gibi genelde Not : ezbere konuşma değil başıma geleni sölüyorum düşük W psu larda oyunlar sağlıklı olmadı bende .
Ülen YAMYAM OkinGART >:(
25 tonluk kamyona 1300 hacı murat motoru takıyorsun. Sonra da araba çekmiyor diye feryadı figan ediyorsun.
PC kaç W güç istiyorsa o kadar gücü vereceksin. Vermezsen fareler yer öyle ;D

seron

"sen dark mesiah oyununu yukle bakalim kasim kasim nasil kasacak. ben takir takir oynadim:-) " tamam da p4 de oynanmaz ki o? yanlılş anlaşılan ya da anlaşılamayan birşeyler var:

güç kaynağının sadece gücü değil, bazı konularda istenen standartları karşılamıyor oluşunun sistem sağlığı ve performansı üzerinde etkisi olabilir.
istenen sadece güç değil iyi/ideal filitreleme olayı. bir adaptörü fişe takıp ucuna da bir hoparlör bağlarsanız "hımmmmmmmmm" diye bir uğultu duyarsınız. ayrıca bir elektrik düğmesina basıldığında bir cihaz açılıp kapanırken "çıt" diye ses duyulur. bunlar istenmeyen paraazitlerdin ve sisteme bu tip şeylerin etki etmemesi istenir.

dolayısıyla güç gereksinimi karşılandıktan itibaren, istenen kaliteye bakılır. üzerinde 400W yazıp da bir ayda cortlayan, anakartı da cortlatan modeller piyasada boldur. bunlara dikkat edtmek gerekir.

site neden 300W gereksinimli bir sisteme 400W önerir. burada bir dengesizlik var aslen. kartın gereksinimi belirtilmemiş. tüm sistem ekran kartı da dahil 300W ise "elektronik kanunları gereği" yani power supplye fazla yüklenmemek için biraz daha üzerinde güç tavsiye edilir. yamyam abinin düşük güçlü bir power ile sistemini çalıştırabiliyor olmasının nedeni güç kaynağının yüksek kalitede oluşudur. ama gerçek şudur ki yine de biraz daha yüksek kullansa daha iyi olur.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Aralık 2014, 15:47:02Ülen YAMYAM OkinGART >:(
25 tonluk kamyona 1300 hacı murat motoru takıyorsun. Sonra da araba çekmiyor diye feryadı figan ediyorsun.
PC kaç W güç istiyorsa o kadar gücü vereceksin. Vermezsen fareler yer öyle ;D

Ya hakandada aynı anakart ve işlemci vardı hatırlatırım :D motor bozuksa yapacak bişey yok abi atacan gidecek i7 de şuan 100 tl lik anakart var dahada beter ama yağ gibi maşallah .

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 21 Aralık 2014, 15:18:54cenifır hale getirmeye çalışmayalım. ben bundan bir an önce kurtulayım. cenifır olabilmesi için para çıkmak şart. en azından harddisk için...
Yeni sistem toplasan HDD için para gitmeyecek mi :D
Haa şöyle yaparız.
Önce elindeki PC yi elden çıkartırsın uygun fiyata satarsın. Nasıl olsa hurda bir PC daha var elinde.
Sonra amacına uygun bir PC toplarız.

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 21 Aralık 2014, 15:47:43"sen dark mesiah oyununu yukle bakalim kasim kasim nasil kasacak. ben takir takir oynadim:-) " tamam da p4 de oynanmaz ki o? yanlılş anlaşılan ya da anlaşılamayan birşeyler var:

güç kaynağının sadece gücü değil, bazı konularda istenen standartları karşılamıyor oluşunun sistem sağlığı ve performansı üzerinde etkisi olabilir.
istenen sadece güç değil iyi/ideal filitreleme olayı. bir adaptörü fişe takıp ucuna da bir hoparlör bağlarsanız "hımmmmmmmmm" diye bir uğultu duyarsınız. ayrıca bir elektrik düğmesina basıldığında bir cihaz açılıp kapanırken "çıt" diye ses duyulur. bunlar istenmeyen paraazitlerdin ve sisteme bu tip şeylerin etki etmemesi istenir.

dolayısıyla güç gereksinimi karşılandıktan itibaren, istenen kaliteye bakılır. üzerinde 400W yazıp da bir ayda cortlayan, anakartı da cortlatan modeller piyasada boldur. bunlara dikkat edtmek gerekir.

site neden 300W gereksinimli bir sisteme 400W önerir. burada bir dengesizlik var aslen. kartın gereksinimi belirtilmemiş. tüm sistem ekran kartı da dahil 300W ise "elektronik kanunları gereği" yani power supplye fazla yüklenmemek için biraz daha üzerinde güç tavsiye edilir. yamyam abinin düşük güçlü bir power ile sistemini çalıştırabiliyor olmasının nedeni güç kaynağının yüksek kalitede oluşudur. ama gerçek şudur ki yine de biraz daha yüksek kullansa daha iyi olur.

p4 de nasil oynanmasin?seron, anlik pik denilen bir sey var, ya da adi baska bir seydi:-)  ekran karti bazi noktalarda inanilmaz elektrik cekebiliyor. ondan dolayi isteniyor, ayrica o seviyede guc ceken bir kart ekstra fan ister kullanici takar dusuncesi ilensoylenir bu,
 ayrica o tarz bir karta 400 degil 500 watt bile zor yetiyor:-)
ayrica p4 un oynamadigi dark messiah oyununu ben amd3000+ ve fx5500 ile catir catir oynardim. taki birhatra ile oyunu silene kadar:-)
bu arada madembiliyorsun, gel su oyunu alak oynayak steam uzerinden:-)

Mr_YAMYAM

Son upgrade'imi şuraya koyayım da görenler gudursun ;D

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Aralık 2014, 16:42:56YAŞASIIINNNN HURRAAAAA

Sonunda dizüstü PC'mi UPGRADE yapabildim.

İki resim arasındaki 7 farkı bulunuz ;D

Bir de VPro işlemci vardı. FSB'si 1066 MHz olan.
Bir de onu deneyeyim. ;D

okinkurt

yolgezer

netim olsa gpzu kapali alirim valla:-)
siz de alin. ama soyliyim en dusuk p4 islemci ister, 3.6 ghz verebilecek islemciniz ya da cift cekirdeginix yoksa bulassmayin. kufredersiniz:-)   beraber oynayalim beyler. wov dan daha guzel biroyun. dovusuruz mizraklarla oklarla girisiriz birbirimize:-)  ama benim netim yok.evet okinkurt o oyjn. bence indir oyna. zaten 3 lira.
[mergedate]1419174639[/mergedate]
okinkurt, simdi benim netim yok. o oyunu steamdan bugun alsam, bir sene sonra indirebilir miyim o oyunu? ya da bana her oyun kurulumunda kullajabilecegim bir sifre mi veriyor? ben hic steama falan girismedim de? ya da bana verecegi bir kullanici adi ile icinde bu oyun olan her pc de kendi hesabimla gris mi yapiyrum? bu aradsa 35 liraya tum heroes oyunlarinj veriyorlarmis:-)

okinkurt

Alıntı yapılan: yolgezer - 21 Aralık 2014, 17:16:51netim olsa gpzu kapali alirim valla:-)
siz de alin. ama soyliyim en dusuk p4 islemci ister, 3.6 ghz verebilecek islemciniz ya da cift cekirdeginix yoksa bulassmayin. kufredersiniz:-)   beraber oynayalim beyler. wov dan daha guzel biroyun. dovusuruz mizraklarla oklarla girisiriz birbirimize:-)  ama benim netim yok.evet okinkurt o oyjn. bence indir oyna. zaten 3 lira.
[mergedate]1419174639[/mergedate]
okinkurt, simdi benim netim yok. o oyunu steamdan bugun alsam, bir sene sonra indirebilir miyim o oyunu? ya da bana her oyun kurulumunda kullajabilecegim bir sifre mi veriyor? ben hic steama falan girismedim de? ya da bana verecegi bir kullanici adi ile icinde bu oyun olan her pc de kendi hesabimla gris mi yapiyrum? bu aradsa 35 liraya tum heroes oyunlarinj veriyorlarmis:-)

Steam den üyelik alıp bir hesap açıyorsun steam in programı var arkadaş felanda ekliyebildiğin oraya giriş yapıp oyunu oynuyorsun almak içinde aynı hesap ile steam in sitesine giriş yapıp oyunu satın alıyorsun sana pc nizde steam programı varmı ? diye soruyor var diyip steam i seçiyorsun oyun hesabına işlenmiş oluyor ve istediğin zaman indirip oynayabilirsin program üstünden.

http://store.steampowered.com/?l=turkish Sağ üstte steam yükleyine bas 1 mb bir yükleyici indirecek ona tıkla yaklaşık 80 mb update yapıcak sonra aldığın üyelikle giriş yapıp programı kullanabilirsin.

Mr_YAMYAM

Et ve de KIYMA @seron    ;D
RAM'ler bozuk çıktı diye üzülme dostum. RAM'lerle beraber 5 tene de işlemci almıştım.
Bunlar dizüstü işlemcileri idi. Benim PC ye uyarmı diyerekten.
Adam işlemcilerin tanesi 20 TL demişti ama RAM'lerle beraber 5 işlmciye100 Kaat vermiştim. Elimde bir tane de T8300 yedek işlemcim var. Vpro işlemci olmasa da mesele değil. T8300 ler baba işlemcidir. Şu an benim lep topta hiç ısı mısı yok ::) 8)
Dolayısı ile bu iki işlemci bile o parayı haketti. ;D
Eee hurda işi bu. Bir yerden giderse biryerden de geliyo. ŞANS

Eğer et @serkan_48  ile görüşüyorsanız size birer tane STK 465 kartı göndereyim. Bari ecik te anfi mamfi işleri ile uğraşırsınız.

yolgezer

abi sende 465 karti var mi? kac defa dokuman falan sorduk yok diyordun, ben onn kopyasininvikarirddim ya:-)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: yolgezer - 21 Aralık 2014, 17:39:45abi sende 465 karti var mi? kac defa dokuman falan sorduk yok diyordun, ben onn kopyasininvikarirddim ya:-)
Döküman yok oolum ;D
Ama yedeklerden 2 tene kartım varmış onları da daha önce seron ve serkanla görüşmüştük.
İlgilenmezlerse birisini sana postalarım.

yolgezer

abi cok iyi olur haa. senin tasarim cok hosuma gitti benim. hem oyle bir amfide yardimin hic zarari olmaz:-) 
abi simdi konu disina cikiyoruz da merak ettim, ne benjm amfide ne senin stk da olsun datalarinda hangi sinkf oldjgu yazmiyor. bir yerde benimkinin class b olsuguna dair bir sey okudum ama onu da bulamadim bir daha:-)  stk serisi hangi class amfiler arasinda? konu disina ciktik ama idare et:-)

Mr_YAMYAM

yolgezer

datalarinda yazmiyor ki tam emin olmak sart:-)  ama o clas olsa bile yine de cok iyiler. tdayi dusununce:-)
[mergedate]1419177852[/mergedate]
bu arada @seron ve @serkan_48 istemiyorsunuz tamammi o karti. yoksa karismam:-)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: yolgezer - 21 Aralık 2014, 18:05:57datalarinda yazmiyor ki tam emin olmak sart:-)  ama o clas olsa bile yine de cok iyiler. tdayi dusununce:-)
[mergedate]1419177852[/mergedate]
bu arada @seron ve @serkan_48 istemiyorsunuz tamammi o karti. yoksa karismam:-)
Ecik oku oku.
STK465 in datasheetinde der ki sukunet akımı 120mA dir.
A sınıfı bir amplide sukunet akımı bu kadar düşük olmaz :D

yolgezer

bilmiyordumki bunu:-)  320 voltta bir class a amfide sukunet akimi icin 50 ma yazmisladdi yanlis mi yazmslar? hem ben sinifini bileydim sorar miydim:-)

serkan_48

Et @Mr_YAMYAM ,

Karttan kaç tane var ? Eğer 3 ise talip olabilirim. Kıyma @seron a bir bana bir birde @yolgezer e birer tane düşer. Eğer 2 tane ise yolgezere ve kıyma serona gönderebilirsin. Ben kıymanın kartını burda çizer basabilirim. 

Eğer kıyma @seron kabul ederse malzemelerini temin edip ona gözel bir anfi yapabiliriz. Bende yardım edebilirim. 

yolgezer

mesele benim baski devrede sorun yasamam. daha dogrusu elimde lazer yazici yok ve elle bu devreyi cjzmek ne kadarkolay anlatmaya gerek var  mi:-) :-) :-)
entegre, besleme trafosu muhim degil. elimde baski devre olsun da onun onune bir de kendi tasarimim ekolayzeri yapip koyarim. bu arada kac gundur kendime zaman ayiramiyorum, firsat olunca ekolayzerin semasini cikarip paylasayim da sizden gprus isteyecegim, gelistirme sart,
bir tane de sunny marka-gulmeyin- bir teypde bir ekolayzer var ki cok hostu, aslinda onun tasarimini kopyalamaya calisiyorum, ama bir turlu bitiremedim. elestirin ki gelissin:-)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: serkan_48 - 21 Aralık 2014, 19:59:50Et @Mr_YAMYAM ,

Karttan kaç tane var ? Eğer 3 ise talip olabilirim. Kıyma @seron a bir bana bir birde @yolgezer e birer tane düşer. Eğer 2 tane ise yolgezere ve kıyma serona gönderebilirsin. Ben kıymanın kartını burda çizer basabilirim. 

Eğer kıyma @seron kabul ederse malzemelerini temin edip ona gözel bir anfi yapabiliriz. Bende yardım edebilirim.

ET @serkan_48 
baskı devrelerden elimde var da pazarlamayı düşünüyordum.
Antalyada iken sizler için 2 tene ayırmıştım. Onları ticarete karıştırmadım. Birkaç tane de dikey montajlı olandan var onları saklıyorum.
Önemli olan kartları kullanıp anfi mamfi yapmaktır. Eğer et @seron  ve sen yapacaksan size birer tane derhal gönderirim. kıyma @yolgezer  e de kalırsa yine gönderirim.
Zaten kıyma yolgezer burada bu anfinin sesini beğenmemişti. Fazla bass veriyormuş :P ::) ;D
Tizlerin temizliğinden hiç bahsetmiyoki yamyam herif ;D

yolgezer

abi su sohbeti baska yerde yapaydik da :-)
hem kim demis basslari begenmedim diye?
ben ne zaman dedim bunu:-)  seninki ozelliklerinin en iyisi resmen, ben, az ayrintiya giriseyim diyorum, hani ne dkyim ekolayzerdeki bant sayisini arttirmak istiyorum ben, yoksa 3 bant bike fazla :-)  senin amfi olsun ses sistemi olsun hepsine icim gitti valla. tamam benimki de guzel ama stk varken kim bakar samsunga:-)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: yolgezer - 21 Aralık 2014, 20:53:43abi su sohbeti baska yerde yapaydik da :-)
hem kim demis basslari begenmedim diye?
ben ne zaman dedim bunu:-)  seninki ozelliklerinin en iyisi resmen, ben, az ayrintiya giriseyim diyorum, hani ne dkyim ekolayzerdeki bant sayisini arttirmak istiyorum ben, yoksa 3 bant bike fazla :-)  senin amfi olsun ses sistemi olsun hepsine icim gitti valla. tamam benimki de guzel ama stk varken kim bakar samsunga:-)
Tamam o zaman doğru yamyamların sohbet bölgesine.
Oraya fotolar koyacağım.

yolgezer

gelelim sabahki tartismalara.
simdi abi windows xp nin sistem ihtiyaci? 200 mhz pii ya da ustu, 64 mb ram, vga grafik karti,
duzgun calismasi icin de 450 mhz pii yabda ustu, 128 mb ram ve 8mb grafik karti, ile video izleyip muzik dinleyebiliriz,
simdi bu islemckj vs, zaten piii zamaninda bile 200 watt civari kasalarla is goruyordu, onur abinin pc si gibi standartta olan pcler ise bu islem yukunu ortalama 30-40 watt civari bir guc ile goturur rahatca. hatta toplamda 5.6 watt omurlu bir androide sanal machine kurup xp calistirilabilir, ben calistirdim, ama sadece calistirdim diyebiliriz:-)  bir pc kullanmak var bir kullanamamak var. bir sinirden klavyeyi yemek vqar bir zevkten dort kose olmak var. tamam konuyu sapittirmayalim ;D :) ;D
peki mesele ne? simdi misal benim islemciden gjdelim ise, amd athlon 3000+ 2002 yili uretimli bir islemci. fx5500 geforce de o yillarin ortalama bir karti, hatta uyduruk denilir kendisi icin:-)  ama baya da performansli. eskiden asus anakart vardi n-force chipset,li. bilen bilir, eskiden amd kendi chipsetlerini uretmez, baskasina yaptirirdi, via chipsetli bir amd anakarta tosladiniz mi-misal ben :P- yandiniz demektir. simdi de msi marka via chipsetli enrrji ve performans dusmani anakart.
simdi abi ben bakiyorjm benim islemci kendi basina 89 watt tuketiyor. eh ekran karti zaten zayif diyerekten buna 200 watt psu takabilkirdim.
ama abi ben 4 hdd takabilen biriydim. simdiki anakartla bu mumkun degil ya.
o yuzden gittim 300 watta devam ettim. nasil olsa lazim olur dedim. iyiki de demisim. abi bu pc kaldirmaz dedikleri ne varsa anasini aglatti.
sonra bizimkiler de bunun anasiniaglatmis:-)  ses karti yanmis hdd gormemeyw baslamis, iflas etti,
ben soktum bir hafta ugrastim, soguk lehimleri duzeltim. simdu bu soguk lehimler nerden geldi:-)  eh sen 7 gb boyutlu oyun oynarsan tabi soguk lehim olur:-)
amd konusuna girmeyelim dedim cunku oyle abi kasiyor bu ya muhabbetini gecen bir konudur, bir ara onur abi de demistk komut seti falN diye.
bir amd islemciyi stabil calistirmak herkesin harcidegildir, oyle islemci taktim oldu abi olmaz.
amd nin uygun donanimi nedir bilmek lazim, islemcinin yiyecegi enerjiyi dusunmek lazim. driverin iyisini bulmak lazim. ve hdd iyi bir sey olmali.
misal most wanted oyunu, cift cekirdekli 512 mb ekran kartli! pc nin bile akicilikta yakalayamadigi hizi ben bu pc ile yakaladi isem bir bildigikm var demek ki:-)  ramler 400 mhz sectim cunku. o yillarda 400 mhz ram bulmak kolay miydi:-)  simdj de 400 mhz kullaniyorum.
bir de sogutma.
herkes iki fan takar is bitti der:-)  sonrz? abi ilk zamanlar iyi idi, sonra hiz dustu. yaw sen egzos fani koymazsan tabi duser. isinir hdd ye rame zarar verir,
pc icinde sirkulasyon olmali. ozellikle ses sistemi yokken kasa icinde hava dolasimini duymalisiniz, yoksa o pc isinmaz,

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Aralık 2014, 16:00:22Yeni sistem toplasan HDD için para gitmeyecek mi :D
Haa şöyle yaparız.
Önce elindeki PC yi elden çıkartırsın uygun fiyata satarsın. Nasıl olsa hurda bir PC daha var elinde.
Sonra amacına uygun bir PC toplarız.

hah şunu bileydin, ben de onu anlatmaya çalışıyorum. zaten acelem de yok.

Alıntı yapılan: serkan_48 - 21 Aralık 2014, 19:59:50Et @Mr_YAMYAM ,

bende ciddi şekilde nakit sıkıntısı var. kartları beleşten alsam, o komponentleri bulmam zor. buldum, yapmak benim için zor. neden? tecrübem az. şimdi montajı yaparım sorun değil. ama şimdi KUŞBAŞI @Mr_YAMYAM abi ölçümler için taaa angaradan başımın etini yer ;D haaa bir gerçek var: o amfiyi şiddetle istiyorum. elimdeki 5+1 den çok memnun değilim. ama yamyam abinin göndereceği modül en azından 4 çıkışlı ise elimde adedi 15TL ye alınmış kıytırık hoparlörler var 5 tane onlarla idare edebilirim. beleşe can gurban!!! hatta yamyam abiye hıyanatlık yapıp seri üretime bile geçebilirim ;D ;D ;D

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 21 Aralık 2014, 21:31:01bende ciddi şekilde nakit sıkıntısı var. kartları beleşten alsam, o komponentleri bulmam zor. buldum, yapmak benim için zor. neden? tecrübem az. şimdi montajı yaparım sorun değil. ama şimdi KUŞBAŞI @Mr_YAMYAM abi ölçümler için taaa angaradan başımın etini yer ;D haaa bir gerçek var: o amfiyi şiddetle istiyorum. elimdeki 5+1 den çok memnun değilim. ama yamyam abinin göndereceği modül en azından 4 çıkışlı ise elimde adedi 15TL ye alınmış kıytırık hoparlörler var 5 tane onlarla idare edebilirim. beleşe can gurban!!! hatta yamyam abiye hıyanatlık yapıp seri üretime bile geçebilirim ;D ;D ;D
seromn seni yamyamlarin soh etine alsak:-)
bir de 5.1 kullaniyorsan tea bile sana iyigelir. ben 5.1 hic sevmiyorum, 5.1 kayit edilmis ses bulamadigimdan herhalde:-)

seron

aynen 5.1 kayıtlı ses olmadığı gibi uyumsuzluğu gidermek için iki jakı çoklayıcıyla birleştirip tek jaka takıyorum lanet olsun ki... ama elimde eski bir model pioneer oto teybi var. radyo yayınlarını kuadro olarak dinliyorsun. tabi yayın mı kuadro yoksa teyp mi genişletme yapıyor bilmiyorum. tek bildiğim bağımsız 4 adet çıkışı olduğu...

yolgezer

preamfi ile quadro oluyor. nasil ki mikser alakasiz kanallari birbirine ekliyorsa o da ekstra iki tane cikariyor,

okinkurt

Alıntı yapılan: yolgezer - 21 Aralık 2014, 21:28:44gelelim sabahki tartismalara.
simdi abi windows xp nin sistem ihtiyaci? 200 mhz pii ya da ustu, 64 mb ram, vga grafik karti,
duzgun calismasi icin de 450 mhz pii yabda ustu, 128 mb ram ve 8mb grafik karti, ile video izleyip muzik dinleyebiliriz,
simdi bu islemckj vs, zaten piii zamaninda bile 200 watt civari kasalarla is goruyordu, onur abinin pc si gibi standartta olan pcler ise bu islem yukunu ortalama 30-40 watt civari bir guc ile goturur rahatca. hatta toplamda 5.6 watt omurlu bir androide sanal machine kurup xp calistirilabilir, ben calistirdim, ama sadece calistirdim diyebiliriz:-)  bir pc kullanmak var bir kullanamamak var. bir sinirden klavyeyi yemek vqar bir zevkten dort kose olmak var. tamam konuyu sapittirmayalim ;D :) ;D
peki mesele ne? simdi misal benim islemciden gjdelim ise, amd athlon 3000+ 2002 yili uretimli bir islemci. fx5500 geforce de o yillarin ortalama bir karti, hatta uyduruk denilir kendisi icin:-)  ama baya da performansli. eskiden asus anakart vardi n-force chipset,li. bilen bilir, eskiden amd kendi chipsetlerini uretmez, baskasina yaptirirdi, via chipsetli bir amd anakarta tosladiniz mi-misal ben :P- yandiniz demektir. simdi de msi marka via chipsetli enrrji ve performans dusmani anakart.
simdi abi ben bakiyorjm benim islemci kendi basina 89 watt tuketiyor. eh ekran karti zaten zayif diyerekten buna 200 watt psu takabilkirdim.
ama abi ben 4 hdd takabilen biriydim. simdiki anakartla bu mumkun degil ya.
o yuzden gittim 300 watta devam ettim. nasil olsa lazim olur dedim. iyiki de demisim. abi bu pc kaldirmaz dedikleri ne varsa anasini aglatti.
sonra bizimkiler de bunun anasiniaglatmis:-)  ses karti yanmis hdd gormemeyw baslamis, iflas etti,
ben soktum bir hafta ugrastim, soguk lehimleri duzeltim. simdu bu soguk lehimler nerden geldi:-)  eh sen 7 gb boyutlu oyun oynarsan tabi soguk lehim olur:-)
amd konusuna girmeyelim dedim cunku oyle abi kasiyor bu ya muhabbetini gecen bir konudur, bir ara onur abi de demistk komut seti falN diye.
bir amd islemciyi stabil calistirmak herkesin harcidegildir, oyle islemci taktim oldu abi olmaz.
amd nin uygun donanimi nedir bilmek lazim, islemcinin yiyecegi enerjiyi dusunmek lazim. driverin iyisini bulmak lazim. ve hdd iyi bir sey olmali.
misal most wanted oyunu, cift cekirdekli 512 mb ekran kartli! pc nin bile akicilikta yakalayamadigi hizi ben bu pc ile yakaladi isem bir bildigikm var demek ki:-)  ramler 400 mhz sectim cunku. o yillarda 400 mhz ram bulmak kolay miydi:-)  simdj de 400 mhz kullaniyorum.
bir de sogutma.
herkes iki fan takar is bitti der:-)  sonrz? abi ilk zamanlar iyi idi, sonra hiz dustu. yaw sen egzos fani koymazsan tabi duser. isinir hdd ye rame zarar verir,
pc icinde sirkulasyon olmali. ozellikle ses sistemi yokken kasa icinde hava dolasimini duymalisiniz, yoksa o pc isinmaz,

Senin sölediklerin eski amd ler için sanırım yoksa fx serisinde bir tarafını yırt performans felan alamazsın kurduğum sistemi daha önce yazmıştım zaten fx8 bulldozer alırsın ama performansı fotodaki gibi çıkar :D

yolgezer

Alıntı yapılan: okinkurt - 21 Aralık 2014, 21:53:05Senin sölediklerin eski amd ler için sanırım yoksa fx serisinde bir tarafını yırt performans felan alamazsın kurduğum sistemi daha önce yazmıştım zaten fx8 bulldozer alırsın ama performansı fotodaki gibi çıkar :D

tirtdozer yani:-)

okinkurt

Alıntı yapılan: yolgezer - 21 Aralık 2014, 21:54:00tirtdozer yani:-)

Şu kadar söliyim ben kafamı gözümü kırsalar birdaha amd nin son serilerine para vermem zaten 9xx lerde iyice batırdılar ilk çıkarttıklarında sadece asus un askeri malzemeye sahip bir anakartı calıstırabiliyordu diğerleri patates yeni serilerde ne yaparlar bilmem apu lar iyi mesela ama fx yok arkadaş at çöpe gitsin.

yolgezer

apular harika idi, misal e-350 mi e-450 mi arkadas aldirdi idim sony notebook. onun islemcisi idi. hatta tr icindeki ilk ucuz sony idj:-)
ama fx ilk bastan beri hosuma gitmemis bir mimari idi, amd, gercek cekirdek kalesi idi ve bu sekilde intelin anasini ag,atiyordu. bir de fx leri satabilmek icin phenom black editionlari da uretimi durdurdu ki ayni nokianin yaptigi hatalar, batmasi muhtemel boyle giderse. ki boyle giderse batsin da, hani bir ysnlis yapiyorsun bir de tuzlama:-)

okinkurt

Alıntı yapılan: yolgezer - 21 Aralık 2014, 22:08:08apular harika idi, misal e-350 mi e-450 mi arkadas aldirdi idim sony notebook. onun islemcisi idi. hatta tr icindeki ilk ucuz sony idj:-)
ama fx ilk bastan beri hosuma gitmemis bir mimari idi, amd, gercek cekirdek kalesi idi ve bu sekilde intelin anasini ag,atiyordu. bir de fx leri satabilmek icin phenom black editionlari da uretimi durdurdu ki ayni nokianin yaptigi hatalar, batmasi muhtemel boyle giderse. ki boyle giderse batsin da, hani bir ysnlis yapiyorsun bir de tuzlama:-)

Ya kötü bir seri çıkartırsın ona eyv olabilir ama gidipte bide 9xx leri eklediler i7 ye rakip diye çekirdek performansı yine yerlerde bir güç tüketimi var evlere şenlik bunu yapana kadar soket değiştirip daha stabil işlemciler yapmaları lazım tamam intel gibi zart zurt soket değiştirmesinde sinekten yağ çıkarmayada gerek yokki .

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın