PC'lerde UPGRADE teknikleri.

Başlatan Mr_YAMYAM, 17 Aralık 2014, 12:04:26

yolgezer

adamim soket degistirmek neye yariycK? bak misal, ka2206, la4182, tea2025 be ayni sokette. ama performanslari belli. ba5412 ve ta7227 de ka2206 ile ayni pinnyapisinda ama sadece soketin sekli farkli. neymis? delik sayisi onemli degilmis:-) :-) :-)
bence gayet stabil ve guclu bir seriyi srif uc sene once uretmeye basladim, yenisinin kalip parasi ciksin diyr 500.000 dolari cikarma amacli sana on katini kazandirmis ve kazandirmaya devam eden, daha da onemlisi athlon ruhunu devam ettiren bir seriyi nr akla hizmet durdurur da milleti kusturursun? bu akil isi degil.

okinkurt

Alıntı yapılan: yolgezer - 21 Aralık 2014, 22:20:06adamim soket degistirmek neye yariycK? bak misal, ka2206, la4182, tea2025 be ayni sokette. ama performanslari belli. ba5412 ve ta7227 de ka2206 ile ayni pinnyapisinda ama sadece soketin sekli farkli. neymis? delik sayisi onemli degilmis:-) :-) :-)
bence gayet stabil ve guclu bir seriyi srif uc sene once uretmeye basladim, yenisinin kalip parasi ciksin diyr 500.000 dolari cikarma amacli sana on katini kazandirmis ve kazandirmaya devam eden, daha da onemlisi athlon ruhunu devam ettiren bir seriyi nr akla hizmet durdurur da milleti kusturursun? bu akil isi degil.

Soket değişince sadece delik sayısı artmıyor ki amd nin en çok eleştirilen noktası soket gavurların sitelerede benim pc ile ilgili bir sürü konu açtıydık zamanında sağlam bir gelişim gerek bence amd ye kart yönüde patates olmaya başladı hd 7xx leri elden geçirip r7 / r9 diye hortlattılar nvidia nın zamanında 8800 ü 9800 e atlatmasına benzer :D mantle mantle dediler bf4 de yine nvidia lar geçiyor buda ayrı mesele ama işlemci yönünde köklü değişim gerek bence yoksa fiyat performans cart curt yine zayıf bir kesime hitap ederler 2. olmaya devam .

yolgezer

onu bilmem. ama acik konusayim asil mesele amd, ustune vazife olmayan bir alana el atti. hem de gerek olmadigi halde. misal, apple de yillarca ele avuca sigarim, cocuk bile kullanir mottosu ile giderken simdi en buyuk telefon benim dedi ve ne oldu? samsungdan bile adi bir kasa:-)  eski 3g tamir ettim ben, koselerden gocmus, sanirsin canavar isirmis. sorduk ne oldu? adam ayakkabi giyerken ne akla hizmetse elini celik kapinin arasina sokmis. arkadasi da onu gormemis, kapiya bir tekme:-)  allahtan telefon varmis. yoksa cocugun eli parcalanirdi. telefonda jne hasar var dersin? dokanmatik catlamis, arka kasa kirilmis cerceve bukulmus,
simdikileri kota koysan bukulur:-)

okinkurt

Alıntı yapılan: yolgezer - 21 Aralık 2014, 22:32:55onu bilmem. ama acik konusayim asil mesele amd, ustune vazife olmayan bir alana el atti. hem de gerek olmadigi halde. misal, apple de yillarca ele avuca sigarim, cocuk bile kullanir mottosu ile giderken simdi en buyuk telefon benim dedi ve ne oldu? samsungdan bile adi bir kasa:-)  eski 3g tamir ettim ben, koselerden gocmus, sanirsin canavar isirmis. sorduk ne oldu? adam ayakkabi giyerken ne akla hizmetse elini celik kapinin arasina sokmis. arkadasi da onu gormemis, kapiya bir tekme:-)  allahtan telefon varmis. yoksa cocugun eli parcalanirdi. telefonda jne hasar var dersin? dokanmatik catlamis, arka kasa kirilmis cerceve bukulmus,
simdikileri kota koysan bukulur:-)

Valla o telefonları hiç sevmiyorum biliyomusun telefon dediğin alo desin yeter abi bu konuda eski kafalıyım ben adamın evinde pc var mesela gidip telefona 2 milyar veriyor bana saçma geliyor .

seron

yolgezer

okinkurt gelenngecen opuyor yaw seni:-)
ben de k750 i hastasiyim ama bulamiyorhm.
[mergedate]1419195764[/mergedate]
aklima ne geldi.
benim bir tane dizustu 2.5 inch hdd var. bunu masaustune bagladim calisti, ama nedense 500 gb ile cakisti, o takili iken bir turlu 500 gb olani tanimiyor pc. iki senedir de pc isi yapmadigim icin unuttum. bios ayari ile cozulur mu bu sorun? award bios. anakart msi k8-mm-v

okinkurt

Niye illa sisteme takmak istiyorsun bitane kutu al harici gibi kullan öle bir yöntem vardı hepsine uyuyormu emin değilim bir araştır istersen.

yolgezer

adamm zaten o kutulu diskim var. ben kasa icinde dursunn kalabalik yapmasin istiyprum. hem ne guzel bir soket bos. ne diye hem usb yi mesgul edeyim. zTen az. tak kasanin icine orda yapsin kablo karmasasini.
bilen var midir neden iki sata diski gormuyor bu pc? dH dpgrusu iki sata bir ide:-)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: yolgezer - 22 Aralık 2014, 14:00:07adamm zaten o kutulu diskim var. ben kasa icinde dursunn kalabalik yapmasin istiyprum. hem ne guzel bir soket bos. ne diye hem usb yi mesgul edeyim. zTen az. tak kasanin icine orda yapsin kablo karmasasini.
bilen var midir neden iki sata diski gormuyor bu pc? dH dpgrusu iki sata bir ide:-)
Disklerde BAĞLANMA denilen birşey vardır.
Görünmeyen diskin önyükleyici kaydı başka bir HDD ye yapılmışsa veya sistemi dinamik disk oluşturarak formatlamışsan o diski göremezsin.
Disk yönetiminden o diski görebilmen gereklidir.
Ancak RAW görürsün genellikle.
Önyükleyici kaydını disk yönetiminden yapıp, yeniden biçimlendirirsen görebilirsin.

seron

raw formatında bir disk, üçüncü parti bir yazılım ile de görülebilir hale getirilebilir. örneğin "mini tool partition wizard home edition" kurulup çalıştırıldığında, -arızalı değilse- bilgisayarım menüsünde görünmeyen bu programın listesinde diskler görünür. bu disk seçilip formatla seçeneği seçilip uygula yapıldıktan sonra sistem restart edilirse disk görünür ve kullanılabilir hale gelir.

bir diğer dikkat edilecek husus da jumper seçenekleridir. her iki disk de master ise olmaz. windowsla açılan disk master; ikincil disk slave olacak şekilde jumper ayarı yapılmalıdır ki o kadar bilgin vardır sanırım.

yolgezer

o degil.
bios tanimiyor, abi sen de iyice cahil ettin bizj:-)
bak simdi pata olanda sistem yuklu. 500 gb sata wd marka bir tane depo diski vR. bir de 160 gb seagate dizustu disk var. pata 4 tane disk baglayayim o 500 gb likla beraber 5 diski de bios gpruyor. sistem taniyor windowsda geziniyorum.
ama 160 gb lik sata takinca 500 gblik sata bios tarafindan gormezden geliyor. patayi gpruyor ama?
usb takacam hem yavaslayacak hem kalabalik olacak.
[mergedate]1419252911[/mergedate]
seromn, pata baglamiyoruz sata bagliyoruz, ayri soketlerene jumperi:-)

seron

bilmiyorum. o dediğin sorun benim eski asus anakartta a var idi. sonra anakartı elime aldım... ;D

yolgezer

bu arada onceden 80 gb lik olan baska bir satayi bios taniyordu. ya bios tanisa her turlu cozecem de.

seron

sen dediğim programı bir kursana... bir bakalım da emin olalım. gerçi biosta görünmüyorsa hiçbirşekilde görünmez. ama emin olalım.

yolgezer

adamim zaten biosun gormedigini hangi pro gorsun?
:-)
bios gorse ben her turlu hallederim zaten. bir ayar var miydi hatirlamiyorum kac semne oldu.

seron

yav hatırlamana gerek yok ki. harddisk bağlıyken biosla açıp bak. ingilizce terimlerden birşeyler çağrışım olur, bulursun. bios ekranını görmeden şimdi ne diyelim?

yolgezer

award bios iste neyini gorcen:-) :-)
kanser oldum valla. bir o diskle yapiyor bu halti. en son hdd yi tamamen silip deneyecrm.

seron

konuyu fazla dağıtmadan, tekrar tekrar anlaşılması açısından şöyle bir soru sorayım:

bir bilgisyar topayacağız ya da alacağız... işlemcisinden anakartı ve ram lere kadar herşeyiyle nelere dikkat etmek gerekiyor? yukarıda yamam abinin dağınık şekilde bahsettiği konuları baştan sona bir anlayalım.

GLSCGN

Alıntı yapılan: okinkurt - 21 Aralık 2014, 22:44:38Valla o telefonları hiç sevmiyorum biliyomusun telefon dediğin alo desin yeter abi bu konuda eski kafalıyım ben adamın evinde pc var mesela gidip telefona 2 milyar veriyor bana saçma geliyor .

Peki  @okinkurt
orhun sana bir kaç soru sorabilir miyim.

Adam akıllı cep telefonu almış ancak senin gibi akşama kadar evde değil.
Ve ara ara face girip arkadaşlarıyla sohbet ediyor.
Veya bankacılık işlemlerini hemen telefonuyla hallediyor.
Diyelimki acilen bir ürün satın alması gerekti , bu ürün de internet de satılıyorsa yine telefonu dayesinde kredi kartıyla alış veriş yapabilir. 

Bunlar sadece 2-3 tane örnek daha neler var neler.
Peki bu adam 3310 mu kullansın bunların hiç birini yapamasın.

O zaman srnin düşüncene göre bana da senin 2 bin tl ye pc toplaman çok saçma geliyor.
500 tl lik pc de internete giriyor.

[mergedate]1420027493[/mergedate]
Alıntı yapılan: seron - 22 Aralık 2014, 15:32:58konuyu fazla dağıtmadan, tekrar tekrar anlaşılması açısından şöyle bir soru sorayım:

bir bilgisyar topayacağız ya da alacağız... işlemcisinden anakartı ve ram lere kadar herşeyiyle nelere dikkat etmek gerekiyor? yukarıda yamam abinin dağınık şekilde bahsettiği konuları baştan sona bir anlayalım.

1 kullanım amacı
2 bütçe
daha sonrasında zaten bu 2 maddeye göre parça seçimi yapılır.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: GLSCGN - 31 Aralık 2014, 14:10:081 kullanım amacı
2 bütçe
daha sonrasında zaten bu 2 maddeye göre parça seçimi yapılır.
Yanlış cevap :)
Vatandaş oyun oynamak için PC toplamak istiyor. P4 ten tutun da İ7 ye kadar yüzlerce seçim sunulabiliyor.
Bütçesi uygun olup ta en pahalısını alsalar da oyunları istedikleri gibi oynayamıyorlar.
Bütçe kısıtlı olursa AMD gibi sistemlere bilinçsizce para yatırıp bizim et @okinkurt  gibi arkadaşların hüsrana uğradıktan sonra, bu AMD beş para etmezmiş feryatları ile forumlar dolup taşıyor.
Nerede kaldı intel AMD tartışmaları, :D
Nerede kaldı RAM gibi abuk bir bileşenin hesaplamaları :)
Bir işlemcinin hız olarak kaç GHz te çalıştığı referans olarak alınıp, 4GHz te çalışan bir AMD ile 2.33GHz te çalışan intel işlemcileri aynı yarış pistine sokarak (aynı oyunu çevirerek) performans kavgası yapanları da sayarsak,
PC bileşenlerinin en basite indirgendiği günümüzde, Al bir anagart, tak bir işlemci bir de babasından ekran gartı koyarsan dadından yinmez diyenlerin, PC toplama tekniklerinde kendilerini uzman ve de AZMAN gördükleri forumlarda:
GERÇEK ANLAMDA PC TOPLANAMAZ.

GLSCGN

Kullanım amacı oyun ise hangi oyunlar.
bf4 gibi bir oyun mu yoksa internet tarayıcısından okey oynamak mı bu toplanacak sisteme göre değişir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: GLSCGN - 31 Aralık 2014, 15:06:17Kullanım amacı oyun ise hangi oyunlar.
bf4 gibi bir oyun mu yoksa internet tarayıcısından okey oynamak mı bu toplanacak sisteme göre değişir.
İşte burada yıllardır bağırdığım HESAP KİTAP işleri ortaya çıkmaktadır.
Bir JAVA uygulamasını çalıştırmak o kadar işlem hacmi gerektirmesede günümüz FLASH PLAYER tabanlı oyunlar belli bir işlem yükü gerektirmektedir
Bu basit anlatım internet tabanlı oyunlar içindir.
Peki yüksek seviyede detay ve render gerektiren oyunlar için hangi sistem kurulmalıdır.
Böyle bir sistemin bel kemiği ekran kartıdır diyerek ekran kartı mı alınmalıdır yoksa şu unsurlar hesap edilmelidir.
1 Bir oyunda grafik değerleri oyunculara bırakılır. Hangi çözünürlükte oynanılmak istendiği, ne tür bir detay istendiği kişisel tercih sebebibidir.
2 Bir oyunda efektif işlem gücü sadece grafik değildir. Evet grafik oldukça önemlidir. Ancak gerek ses akışları olsun gerekse oyun mantalitesindeki hesaplamalar olsun belli bir bilgi akışı ile yapılabilmektedir.
BF4 çevirip te DOLBY DIGITAL ses kodlaması ile tüm sesleri almak isteyen vatandaşlarımız hala onboard ses kartının ve işletim sisteminin barındırmış olduğu decoderler ile oyun oynamaya çalışırlar. ;D
En basiti olarak bir video oynatımında bile tam verimle çalışmayan bilgisayarları görmüşüzdür. Kaldı ki bir oyunda hem ekrana göre HD görüntüye dönüştürme sağlanır, hem de ses akışları doğru olarak işlenilmeye gayret edilir.
Basitçe geçiştirmiş olduğum bu kurallar bile bir abuk oyunda geçerli kurallardır.
Eeee
Ne yapacaksın PC ile gardaşım?
Cevap. Oyun çevireceem. Ama yüksek detay istiyom haa.
Haa o zaman topla bir İ yemedi, al bir 790 ekran gartı, dayan 8GB RAM'i çatır çatır oyna.
NAH OYNARSIN ;D
Bizim okingurt gibi olursun da haberin bile olmaz. ;D
Ama amaç belirlendikten sonra sistem yükü belirlenebiliyorsa o zaman alınacak işlemciden ziyade anakart veriyolları RAM band genişliğinden ekran kartı transfer değerilerine kadar bazı hesaplar yapılmalıdır.

HAA UNUTMADAN BELİRTEYİM:
Bir oyun mantığında öncelik ekran kartı değildir. Bu fikir artık dünyaca çürümüş ve dejenere olmuştur.
Oyunlardaki ekran kartı mantığı şudur:
Bir oyun belli grafik seviyesinde işlenilerek ekrana yansıtılır. Bir ekran kartı, ekrana yansıtılan bu resim karelerini aynen iletebilmek zorundadır. Eğer iletemiyorsa o ekran kartı o çözünürlük ve çizim kapasitesi olarak yetersiz demektir.
Eğer bir forumda:
Ben 790 ekran kartı ile 75FPS alıyorum, 780 ile 80 FPS alıyorum deniliyorsa veya tersi iddia ediliyorsa O BİLGİ YANLIŞTIR.
Ekran kartları saniyede geçirebildiği resim kareleri (TEXTURE) bilgileri üreticinin teknik dökümanlarında ve en basit GPU-Z programında görülebilmektedir. Bu demektir ki bir ekran kartı saniyede ne kadar texture değerini işleyebileceği zaten özelliklerinde bellidir.
Aynı zamanda bir ekran kartının ekrana yapabileceği çizimler (Pixel fillrate) bildirilmiştir. Teknik hesabı pixel olarak birimlendirilmiş olup bir HD ekranda yaklaşık 16 milyon pixel bulunmaktadır. En basit kaba bir hesap ile ekrana çizilen efekt çizimlerinin değeri oyun özelliğine göre test edilebilir ve görülebilir.

GLSCGN

Sen çok aşırı detaya giriyorsun abi sonuç olarak 2 miz de öyle ezbere pc toplanmaz demişiź.
önce kullanıcı olan adam ne için kullanacağını belirtsin sonra bütçe sonra senin de anlattığın gibi o detaylara inilmelidir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: GLSCGN - 31 Aralık 2014, 17:36:29Sen çok aşırı detaya giriyorsun abi sonuç olarak 2 miz de öyle ezbere pc toplanmaz demişiź.
önce kullanıcı olan adam ne için kullanacağını belirtsin sonra bütçe sonra senin de anlattığın gibi o detaylara inilmelidir.
Öyleyse topla da görek.
ŞARTNAME:
Oyun amaçlı kullanılacaktır.
1500TL bütçe ayrılmıştır.

GLSCGN

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Aralık 2014, 17:38:36Öyleyse topla da görek.
ŞARTNAME:
Oyun amaçlı kullanılacaktır.
1500TL bütçe ayrılmıştır.

:) Hayırdır abi sınav mı oluyoruz. 1500TL ye şu zaman da gerçek bir oyuncu pc si toplanmaz.
Malum dolar kuru ortada 1 dolar olmuş 2.30 tl küsür.
Gerçek bir oyuncu pc sinden kastım.
Full HD görüntü kalitesiyle bf4 tarzı oyunları high detay da 60 fps sabit oynamaktır.
Bu benim şahsi fikrim.
Kimisi derki low detay yeter bana, kimisi derki 30 fps yeter.
Kişiden kişiye değişir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: GLSCGN - 31 Aralık 2014, 17:55:30:) Hayırdır abi sınav mı oluyoruz. 1500TL ye şu zaman da gerçek bir oyuncu pc si toplanmaz.
Malum dolar kuru ortada 1 dolar olmuş 2.30 tl küsür.
Gerçek bir oyuncu pc sinden kastım.
Full HD görüntü kalitesiyle bf4 tarzı oyunları high detay da 60 fps sabit oynamaktır.
Bu benim şahsi fikrim.
Kimisi derki low detay yeter bana, kimisi derki 30 fps yeter.
Kişiden kişiye değişir.
Ben de diyorum ki toplanır ;D
Tabii ki toplamanın ilmini bilenlere.
Bazı bileşenler elbette es geçilecektir.
Monitör, Kasa ve PSU gibi şeyler sayılmamıştır.
3 temel bileşen İşlemci RAM ve ekran kartı seçeneği ile.
Buradaki tek sorun RAM teminidir.

seron

1500 TL bütçe ayırdım(diyelim)
yüksek grafik çözünürlüğü (fotoşop ve video işlerinde zorlanmadan kasılmadan çalışma/tabi bunu çözünürlükle alakası olmayabilir)
video dönüştürmede ve winrar ile sıkıştırma-gevşetme yaparken yüksek hız.
yüksek dosya kopyalama hızı
vasat güncel oyun oynama imkanı 1280x1024 ekranda ve görüntü özellikleri de normal.

ve de en önemlisi, yanmadan arıza vermeden uzun yıllar kullanabilme imkanı...

NOT: kesinlikle amd olmayacak ve takıntım var: anakart asus olacak

Mr_YAMYAM

Fotoşop işine gireceksen ekran kartı pixel işleme yeteneğin olmalıdır.
Bu iş için CUDA destekli ekran kartlarından temin etmelisin ki en azından QUADRO 2000 gerekli,
YEMEZ ;D
Eğer amacın render kabiliyeti ise dayan işlemci gücüne iş hallolur.

seron

o kadar profesyonel çalışmıyorum fotoşopta basit işler yapıyorum. ama üstüste birkaç tane layer bindi mi, eski sistemleri kasıyor. layer: bir resmin üzerine koyulan şeffaf kağıt gibidir. mesela bir adama bıyık yapacaksın. ama orjinal resim etkilenmesin istiyorsun. üzerine bir layer koyarsın bıyığı çizersin. olmadı bir de sakal... ir layer daha koyar sakalı çizersin. bununla gif de yaparsın. layerler sırasıyla hareket ettirilerek bir bıyıklı bir sakal bıyıklı bir ikiside iptal resim oynar vaziyette çıkarırsın. vs vs...

bu layerlerin sayısı sistem özellikerine göre çok fazla üstüste konduğunda hem işlemci hemde gerialma geçmişi nedeniyle rama fazla yükleniyor...

Mr_YAMYAM

Burada resim büyüklüğü önemlidir.
Resmin boyutları bir A4 boyutunu geçmiyorsa (takribi 1366X900 pixel) QUAD serisi bir işlemci ile tatminkar netice alınır.
Yine de ekran kartın en azından GTX660 seviyesinde olmalıdır.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 31 Aralık 2014, 18:52:26http://www.asus.com/tr/Graphics_Cards/HD7790DC2OC1GD5/

bunun 2GB liği
Beğenmedim :( ::)
Burada amaç yüksek seviye ekran kartı kullanımı değildir.
http://www.asus.com/tr/Graphics_Cards/GTX660DC2OCPH2GD5/
Bizim et @okinkurt  un gartı gibi uygun fiyatlı olmalıdır.
Hoş ben bu markayı pek tercih etmesem de artık sana karışmayayım yoksa döversin beni ;D
İkincil olarak.
AMD tabanlı ekran kartları son testlerimde göstermiştir ki hala mikrosoft framework üzerinden kurulum ve güncelleme gerektirmektedir.
İşin uzmanlarınca bile zorlukla yapılabilen sürücü kurulumu ve optimizasyonundan dolayı benim tercihim hala Nvidia yönündedir.

GLSCGN

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Aralık 2014, 18:30:17Ben de diyorum ki toplanır ;D
Tabii ki toplamanın ilmini bilenlere.
Bazı bileşenler elbette es geçilecektir.
Monitör, Kasa ve PSU gibi şeyler sayılmamıştır.
3 temel bileşen İşlemci RAM ve ekran kartı seçeneği ile.
Buradaki tek sorun RAM teminidir.

Psu benim için çok önemlidir. En azından +80 bronze sertifikalı 500-600 W sağlam bir psu bir çok kişinin işini görecektir.
İhtiyaca göre 600 W ve üstü de alınabilir.

[mergedate]1420047904[/mergedate]
Alıntı yapılan: seron - 31 Aralık 2014, 18:31:421500 TL bütçe ayırdım(diyelim)
yüksek grafik çözünürlüğü (fotoşop ve video işlerinde zorlanmadan kasılmadan çalışma/tabi bunu çözünürlükle alakası olmayabilir)
video dönüştürmede ve winrar ile sıkıştırma-gevşetme yaparken yüksek hız.
yüksek dosya kopyalama hızı
vasat güncel oyun oynama imkanı 1280x1024 ekranda ve görüntü özellikleri de normal.

ve de en önemlisi, yanmadan arıza vermeden uzun yıllar kullanabilme imkanı...

NOT: kesinlikle amd olmayacak ve takıntım var: anakart asus olacak

Ben de anakart konusun da önceliğim asus olur. Ekran kartında ise msı bana göre daha öndedir.
Kullandığınız programların ne kadar sisteme yük bindirdiğini bilmediğim için çok net bir şey söylemek mümkün değil.
Ben genelde oyun oynadığım için daha çok oyun amaçlı pc toplaman da yardımcı olabilirim. (o da elimden geldiğince ben çok iyi biliyorum diye bir iddia da bulunmuyorum.)
Tabi sadece oyun için de pc kullanmıyorum. Ara sıra solid works - auto cad - gibi programları da kullandım.
[mergedate]1420048470[/mergedate]
Günümüz oyunları optimize özürlüdür. Bu günlerde oyunları 1920 X 1080 çözünürlüğün de en azından medium veya high detay da oynamak için.
Kesinlikle GTX760 seviyesinde bir kart almalısınız.

http://www.vatanbilgisayar.com/gtx760-twin-frozr-gaming-oc-gddr5-2gb-256bit-nvidi-geforce-dx111-ekran-karti.html

Benim sistemde şuan bu kart var soğutması çok iyi msı kalitesi zaten kartı elinize alınca az çok anlıyorsunuz.

seron

hiç sormayın. ben elimdeki bilgisayarı (linkini verdiğim ekran kartlı olan) toplarken zerre kadar anlamazdım şimdi onur abi sayesinde biraz birşeyler anladım. toplayan abi de "ne yapacan detayı" diye düşünen pek anlamayan birisi. ama ne yalan söyliyeyim kötü bir sistem değil. benim takıntım, madem para verdm, verdiğim paranın ederi kadar fayda elde etmek.

yukarıda belirttiğim gereksinimlere gelirsek;
gerek elimdeki bilgisayar gerekse okingurtun ya da onur abinin önerdiği ekran kartındaki özellikler belirttiğim ihtiyaçları gayet iyi karşılıyor ama oyuna birşey diyemem tabii...

doğrusunu söylemek gerekirse benim ihtiyacımı 4 çekirdekli LGA 775 4GB ramlı bir bilgisyar birle karşılıyor. hatta keşke yeni toplatacağıma o ayarda birlşey toplatsaydım ama toplayan abi masrafın elimdekiyle hemen hemen aynı olduğunu bu nedenle yeni moda sistem tasarlamanın daha doğru olduğunu hatırlatınca yaptık bir hata işte...

GLSCGN

Alıntı yapılan: seron - 01 Ocak 2015, 17:02:43hiç sormayın. ben elimdeki bilgisayarı (linkini verdiğim ekran kartlı olan) toplarken zerre kadar anlamazdım şimdi onur abi sayesinde biraz birşeyler anladım. toplayan abi de "ne yapacan detayı" diye düşünen pek anlamayan birisi. ama ne yalan söyliyeyim kötü bir sistem değil. benim takıntım, madem para verdm, verdiğim paranın ederi kadar fayda elde etmek.

yukarıda belirttiğim gereksinimlere gelirsek;
gerek elimdeki bilgisayar gerekse okingurtun ya da onur abinin önerdiği ekran kartındaki özellikler belirttiğim ihtiyaçları gayet iyi karşılıyor ama oyuna birşey diyemem tabii...

doğrusunu söylemek gerekirse benim ihtiyacımı 4 çekirdekli LGA 775 4GB ramlı bir bilgisyar birle karşılıyor. hatta keşke yeni toplatacağıma o ayarda birlşey toplatsaydım ama toplayan abi masrafın elimdekiyle hemen hemen aynı olduğunu bu nedenle yeni moda sistem tasarlamanın daha doğru olduğunu hatırlatınca yaptık bir hata işte...

Hocam o zaman 2 ci el sistem de toplayabilirsiniz. Ben donanım haber 2ci el forumun da birçok ürün alım satımı yaptım.
Halen daha işim düştükçe oradan hallederim genelde satıyorum tabi :D

Referansı çok olan üyelere bakıp parça alınabilir.

örneğin:
cpu:
http://forum.donanimhaber.com/m_63676965/tm.htm

http://forum.donanimhaber.com/m_86990525/tm.htm

http://forum.donanimhaber.com/m_100943896/tm.htm

ram:

http://forum.donanimhaber.com/m_100958157/tm.htm

http://forum.donanimhaber.com/m_101087376/tm.htm

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 01 Ocak 2015, 17:02:43doğrusunu söylemek gerekirse benim ihtiyacımı 4 çekirdekli LGA 775 4GB ramlı bir bilgisyar birle karşılıyor. hatta keşke yeni toplatacağıma o ayarda birlşey toplatsaydım ama toplayan abi masrafın elimdekiyle hemen hemen aynı olduğunu bu nedenle yeni moda sistem tasarlamanın daha doğru olduğunu hatırlatınca yaptık bir hata işte...

Son zamanlarda görülmektedir ki ben P4 gibi tarihe gömülmüş işlemci ve bileşenleri ile uğraşmaktayım.
Bunun bir sebebi var.
O yıllarda bir P4 işlemcisi ve bağlı bileşenleri ile belli performans ile çalışırdık. Gerek donanım kalitesi gerekse bileşenlerin konfigürasyonu ile ilgili olarak çok ta fazla araştırma yapmazdık.
Hurdadan almış olduğum HP marka P4 işlemcili PC yi harici ekran kartı olmaksızın bile tam performansta çalıştırdığımı görünce dedim ki ;
Yahu o kadar yeni sistemler çıktı, P4 gibi bir işlemcinin işlem hacmi defalarca katlanarak yüksek işlem gücüne sahip bileşenler çıktı. Ama forumlarda gördüm ki üst seviye bileşenler de olsa, PC'lerin sorunları devam etmektedir.
Bunun üzerine yapmış olduğum araştırmalar göstermiştir ki bizler aslında PC'mizin zayıflığı ile mücadele etmiyoruz.
Gerek zararlı yazılımlar olsun, gerekse sürücü uyumu olsun, gerek bileşenlerin uyumlu tasarımı olsun,
VE HATTA
Bizim ET okinGurt'un dediği gibi oyunlar gibi bazı yazılımların gereği gibi çalışmadığı, işletim sistemleriyle olan uyumunun hala sağlanamadığıda gözönünde bulundurulursa,
AMACI SIRF PARA KAZANMAK OLAN BAZI ÇEVRELERİN TUZAĞINA DÜŞMEKTEYİZ.
1) MİKROSOFT FİRMASI: 
XP yıllarından beri bir düzen oturtamayan, hatta XP bile kullanımda olduğu yıllarda bazı çevrelerin desteği ile gelişmiş olup bunca yıldır kullanılmıştır. Win 98 in nasıl çalıştığını bilenler vardır aranızda. O yıllardaki PC standartları içerisinde gerçekten barut gibi idi.
2) DONANIM ÜRETİCİLERİ:
Eski yıllarda bir donanım üretildikten sonra en az 6 ay testlerden geçirilir ve uygun sürücüleri ve bileşenleri ile piyasaya sunulurdu. Çok nadiren de olsa uyumsuz sürücü veya donanım üreten firmalar ürünlerini geri çeker, gerekirse bireysel talepleri değerlendirerek iade alırdı.
Günümüzde içerisinden sürücü CD leri bile çıkmayan donanımlar veya PC'ler gırla satılıyor. Eee sürücüleri nerden yükleyeceğiz dediğimiz zaman cevap hazır. İNTERNETTEN İNDİRİRSİN AABİ ::) :P
3) OYUN YA DA PROGAM ÜRETİCİLERİ:
Bir oyunun sistemde sağlıklı çalışmaması her nedense oyun üreticilerinin ilgilenmiş olduğu bir mesele olmaktan çıkmıştır.
Adam (Pardon BEY) oyun çıkartmış ve bu oyun DX-11 destekli sistemlerde çalışır diyor. Orijinal olarak alınmış olsa bile daha yüklerken yüzlerce YAMA da yüklemelisin diyor. Ülen İNEK  >:( (pardon inekler faydalı yaratıklardır) Madem DX-11 e göre çıkarttın oyunu, işletim sistemi belli, yapılandırma belli, cihaz belli, oyuna ne diye bu kadar yama yapıyorsun.
Eskiden yamalar şu amaçla yayınlanırdı.
Efendim ben SETTLERS 4 ü oynadım ve bitirdim. Oyun çok zevkli idi. Keşke 5 i çıksa da çevirsem.
İşte haklı olarak bu tür beklenti içerisinde olan oyunculara hitaben ve hizmet için yayınlanan eklentilerde EXTRA leveller ilavesi ve belki de görsellik eklenirdi. Böylece o oyuna PARA verip almış olan bir oyuncunun hakkına saygı gösterilirdi.
Keza oyunları örnek versem de bazı ücretli ve oldukça pahalı sayılabilecek programlarda bile bu gibi durumlar sözkonusudur. İnanmayan bir video edit programı satın alsın da görsün ;D
SONUÇ OLARAK:
P4 gibi bir zayıf işlemci ile de olsa işlerimi belli bir hızda yapabilmekteyim. Böylesine zayıf olan bir PC'yi kullanamamamın tek sebebi internet ve bazı eklentilerdir.
Özellikle JAVA ve FLASH PLAYER gibi yazılımların ve benzer eklentilerin açıkları nedeniyle en yeni PC de olsa çok kısa sürede kullanılamaz duruma gelebilmektedir. Bu durum son olarak kullanmakta olduğum Linux sürümünde açıkça tespit edilmiştir.

seron

son kısmı anlayamadım ne kllanılmaz hale gemektedir: işlemci mi Java ve Flaş eklentileri mi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 01 Ocak 2015, 18:12:15son kısmı anlayamadım ne kllanılmaz hale gemektedir: işlemci mi Java ve Flaş eklentileri mi?
PC ;D

isimsiz kahraman

YAMYAM abi bu bilgisayarların ses sorunlarına ne yapılır ? İşin garip yanı aynı sistemde W8'de daha sessiz çalışıyor. Gece indirmeye bırakıyım diyorum 300 kb yazdığı veriyle traktör sesi çıkartıyor sistem. Çok rahatsız edici olmaya başladı. Zaten monitörden de tuhaf sesler geliyor. Bilgisayardaki seslerin nedeni güç kaynağı olabilir mi ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: isimsiz kahraman - 01 Ocak 2015, 19:31:29YAMYAM abi bu bilgisayarların ses sorunlarına ne yapılır ? İşin garip yanı aynı sistemde W8'de daha sessiz çalışıyor. Gece indirmeye bırakıyım diyorum 300 kb yazdığı veriyle traktör sesi çıkartıyor sistem. Çok rahatsız edici olmaya başladı. Zaten monitörden de tuhaf sesler geliyor. Bilgisayardaki seslerin nedeni güç kaynağı olabilir mi ?
Ses sorunlarına ben bişey yapamam.
Ses fanlardan geliyorsa kaliteli kullanacaan.
Ses HDD'den geliyorsa low-level format olaylarını okuyacaan :)

isimsiz kahraman

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Ocak 2015, 20:51:24Ses sorunlarına ben bişey yapamam.
Ses fanlardan geliyorsa kaliteli kullanacaan.
Ses HDD'den geliyorsa low-level format olaylarını okuyacaan :)
Ya işin kötü yanı küçük eve taşındık kasa öyle bir yerde durmak zorundaki arkaya kablo takarken kırk takla atıyorum. Hangisinden geliyor anlamak çok zor. Ama galiba HDD'den geliyor. 15 Tatilde bakacağım birde güç kaynağı ve kasayı değiştireceğim. Kasamın anakart metali tarafındaki kapak kırık güç kaynağım çok eski belki onun fanı yapıyordur bu sesi falan diye.

okinkurt

Yamyam emmi için sistem bileşenleri :D

i7 3770K 3.5GHZ
Asus z77-a
Corsair 128 gb ssd
WD 1tb black caviar hdd
Corsair 750wTXM psu
8 GB HYNİX RAM 1600 mhz dual kanal çalışmaktalar

Mr_YAMYAM

Bazı şeyler eksik.
RAM tek modül mü yoksa 2 tene modül mü.
Diğerlerini inceleyeceğim.
Gerekirse speccy ekran alıntısı koy.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Ocak 2015, 21:41:01Bazı şeyler eksik.
RAM tek modül mü yoksa 2 tene modül mü.
Diğerlerini inceleyeceğim.
Gerekirse speccy ekran alıntısı koy.

Abi sistem de kart yok şuan kurulu vaziyette değil ram ler 2 tane 4 gb çift kanala takılı durumdalar

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 13 Ocak 2015, 21:46:09Abi sistem de kart yok şuan kurulu vaziyette değil ram ler 2 tane 4 gb çift kanala takılı durumdalar
Tamam. Demekki senin sistem bu sayede kurtarmış vaziyeti.
Ama speccy de çift kanal gösteriyor mu. Yani full band genişliğini kullanabiliyormusun bakmalısın.
Gerekirse onboard ekran kartını devreye sokup kullanabilirsin.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Ocak 2015, 21:56:42Tamam. Demekki senin sistem bu sayede kurtarmış vaziyeti.
Ama speccy de çift kanal gösteriyor mu. Yani full band genişliğini kullanabiliyormusun bakmalısın.
Gerekirse onboard ekran kartını devreye sokup kullanabilirsin.

Abi önceden bakmıştım çift kanal olarak gözüküyordu net hatırlıyorum zaten 2.rami sonradan aldım onu takmadan tek kanaldı taktıktan sonra çift dedi .

yolgezer

onur abinin bir sözü haklı.
misal nfs hp 3 oyunu, normalde 9800 gt ile oynanabilmesine rağmen c2d 1.8 işlemci ile o ekran kartını kullanırsan göçer gider.
ama yine de işlemcinin oyuna çok çok ekstrem bir katkısı yok. belirli bir performansı olsun yeter.
ama bazı oyunlar da işlemci de işlemci isterim diye tutturur. misal pes serisi. aslında bu oyun, ps oyunu idi sanırsam. unuttum şlimdi:) fifa gibi yeniden pc için yazılmadığı için, bir emülator vasıtası ile çalıştığı için işlemcide inanılmaz isterken 128 mb onboard bir gpu ile yağ gibi akar.
bir de özellikle amd pc toplanırken sürprizlerle karşılaşmayı göze almak şarttır. amd intele karşı her şeyi beceriyor da şu yazılım olayını beceremiyor.
bu tıpkı xperia nın modelleri gibi. dün arkadaşa diyordum z ilk çıktığında ekran çözünürlüğü nedeni ile kasılıyorken sonradan güncelleme ile yağ gibi oldu. çünkü çalışmayan çekirdekleri çalışmaya başladı-4.3 öncesinde çift çekirdek üstü androidde çalışamıyordu. ondan o 4 çekirdek muhabbeti hep havada kaldı:)- ondan sonra uçtu gitti. ama gel bak bakalım ne zaman geldi güncellemesi? çıktıktan 9 ay sonra:) amd de aynı hatayı yapıyor. özellikle yeni modellerini bu yüzden almak akıl karı değil. bakın nerde övülen bir amd görürseniz gidip bakın işlemciye. zaten kutuyu açmaya gerek yok. direkt gözüküyor. mutlaka 2-3 sene öncesinin üretimidir. neden? çünkü adam gibi driveri o zaman çıkmıştır:)
amd 3000+ sorsam herkes 2005 üretimi sanır. ama 2002 üretimidir:)
hele ki son dönem intelin bile sorun çıkardığı için oyunlarda sanal çekirdek kapatma yoluna gitmesi ve bunu turbo boost olarak adlandırması durumu varken amd nin yıllardır dokunmadığı bir teknolojiye ilk adımı olan bir mimariyi almak? işte okinkurt sen burda hata yaptın:)
kardeş bak, ben nette yazan çoğu şeye inanmam. hep bu yazdıklarıma göre pc ler alır aldırırım. benim aldığım ama nette hiç iyi bahsedilmemiş bir takım donanımlar var. neden o kişiler sorun yaşamıyor da nette sorun yağıyor? adam ya düzgün güç kaynağı kullanmaz ya gider abuk subuk bir kombinasyon yapar-amd5000 e gtx ekran kartı takmak:)- gibi hatalar yapar. 4 senedir benim pc de tık yoktu. geçen bir revize ediyim dedim. tertemiz oldu. madem bu kadar amd ler kötü. benim pc nasıl ayaklandı ?:

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 13 Ocak 2015, 22:00:23Abi önceden bakmıştım çift kanal olarak gözüküyordu net hatırlıyorum zaten 2.rami sonradan aldım onu takmadan tek kanaldı taktıktan sonra çift dedi .
Tamam o zaman.
Görülüyor ki sisteminin sorunu pek yok.
Sistem kurulumunu ve yapılandırılmasını tam yaparsan iyi çalışır.
İşlemcinin özelliklerini henüz araştırmadım. Kesin bir neticeye varınca sana şu ekran kartını al diyebilirim.
Zaten vaktimiz var  sanırım daha.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın