Mosfet bozulma sorunu

Başlatan ibrahim454, 13 Aralık 2014, 18:39:36

ibrahim454

hocam dediğin mantıklı geldi fakat, PWM kullanmam gerek, ben optokupler kullanarak sonunda pwm ile sorunsuz çalıştırmayı başardım devrenin şemasını çizdim, başka mosfetler yanmasın :D :

serkan_48

İşte ekte proteus simülasyonu.

Devreden akan akım 42.6 mikroamper. 0.04 miliamper. Ve transistörlerin base bacaklarındaki voltaj ise 23.8 volt.

Siz 5 volt verdiğinizde sanıyorum mosfet tam iletime geçemiyor. İç direnci yüksek kalıyor. Bu nedenle üzerinde fazla voltaj kalıyor akım aktığı için aşırı ısınıyor. Ama diğer türlü dirençle bağladığınızda mosfetin iletime geçmesi için gerekli voltaj  ve akım sağlanıyor.

[mergedate]1419100996[/mergedate]
Alıntı yapılan: ibrahim454 - 20 Aralık 2014, 20:41:03hocam dediğin mantıklı geldi fakat, PWM kullanmam gerek, ben optokupler kullanarak sonunda pwm ile sorunsuz çalıştırmayı başardım devrenin şemasını çizdim, başka mosfetler yanmasın :D :

İşte süper olmuş eline sağlık... Ben yazarken mesaj atmışsın çalıştığına sevindim.

ibrahim454

eywallah sağolasın, yalnız 5V u bjtye veriyordum mosfetin gate i 24v ile besleniyordu,  neden yandı anlamadım

serkan_48

BJT dirençle beslendiğinde 23 volt yani yüksek voltaja gereksinim duyuyor kanısına vardım.

ibrahim454

Sanırım drain voltajına yakın seviyede olması lazım gate voltajının, yoksa ben 5v luk motoru sorunsuz pwm ile sürmüştüm, drainde 5v tu

asma

Alıntı yapılan: ibrahim454 - 20 Aralık 2014, 20:47:38eywallah sağolasın, yalnız 5V u bjtye veriyordum mosfetin gate i 24v ile besleniyordu,  neden yandı anlamadım
Emiter çıkışlı devrede gerilim yükseltmesi yapmazsınız. 5V ile sürerseniz çıkışından da 5V alırsınız. Hatta 0,7V azalır.
Son yaptığınız devrede opto ve sonraki bc337 kollektör çıkışlıdır. Opto gerilim yükseltip tersleyici olarak çalışır, diğeri yine tersler ve sinyal 5V ile aynı yönde 24V olur.
24V mosfet için fazla eğer 2k direnci kullanmazsan yine mosfetin bozulabilir.
Son olarak motora paralel bağlı diyot akımı motor akımına yakın , mümkünse hızlı diyot olsun.

Kolay gelsin.

ibrahim454

asma hocam rica etsem şu devreyede bir göz atabilir misin, 24v ile kurmayı düşünüyorum, gerekirse bjt sayısını arttırrım, optocupler de bağlarım:

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın