Mosfet bozulma sorunu

Başlatan ibrahim454, 13 Aralık 2014, 18:39:36

ibrahim454

Merhaba arkadaşlar resimdeki devrenin aynısını 24v vcc ve 24v motorla kuruyorum, motorun çektiği maximum akım 5A, her kurduğumda sistem başlangıçta çalıştı kısa süre sonra mosfet bozuldu, bu şekilde 4 tane mosfet yaktım, sorun ne çözemedim

yolgezer

semada 12 v yazyiro siz 24 kullaniyorsunuz, bu yuzden yaniyor olabilir.

seron

Alıntı yapılan: yolgezer - 13 Aralık 2014, 18:53:43semada 12 v yazyiro siz 24 kullaniyorsunuz, bu yuzden yaniyor olabilir.
veyahut siz 12V uyguluyorsunuz ama motor 24V olunca daha fazla yük çekiyor ve mosfeti patlatıyor. mosfetin 24V ve daha fazla akıma dayanıklı olanını bulup denemelisiniz.

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 13 Aralık 2014, 20:26:51veyahut siz 12V uyguluyorsunuz ama motor 24V olunca daha fazla yük çekiyor ve mosfeti patlatıyor. mosfetin 24V ve daha fazla akıma dayanıklı olanını bulup denemelisiniz.
o da olabilir.
bu transistor mosfet gibisinden parcalarda voltaj yanlis olursa sorun cikiyor.
beence bir de ampermetre ile amperi olcup bakmaniznmlazim. eger voltaj kaynakli sorun ise ongorulenden yuksek akim cekecektir.

ibrahim454

Datasheet te Vds voltajının max 100 Id akımının max 23 A olduğu yazıyor, Vg voltajını 5-10v arası uyguluyordum, max 20V yazıyor onun içinde :(, multimetre ile amper ölçemedim, seri bağladığımda motor çalışmıyor, paralel bağlarsam sanırım yanar, nasıl ölçüm alacağım

yolgezer

Alıntı yapılan: ibrahim454 - 13 Aralık 2014, 22:09:43Datasheet te Vds voltajının max 100 Id akımının max 23 A olduğu yazıyor, Vg voltajını 5-10v arası uyguluyordum, max 20V yazıyor onun içinde :(, multimetre ile amper ölçemedim, seri bağladığımda motor çalışmıyor, paralel bağlarsam sanırım yanar, nasıl ölçüm alacağım
maks 20v ise, 24 uygulayamazsin.
ikinci olarak ise ampermetreyi seti baglayarak nasil calistiramiyorsun? ya ampermetre bpxuk ya da yanlis mod sectin. problarin da amper noktasinda olmask gerekli.
dedigim gibi 12 volta indirgeyin. 7812k regulator 5 amper verebilir onunla denemenizi pneririm.

serkan_48

Bir transistör yada bir mosfet sürmenin bazı kuralları vardır.

Bu kurallar çerçevesinde sürülürse mosfet yada transistörler sağlıklı çalışır. Bana sorarsanız bende tam bilmiyorum. Biraz araştırdım ama ben bişey anlamadım umarım siz anlarsınız. Sorun sadece voltaj değil akımlarda önemlidir. Mosfet 24 volttada çalışacaktır. Sanıyorum sorununuz gate akımları ama detaylı bilgim yok.

Bir kaynak  https://320volt.com/mosfetler-ve-mosfetlerin-surulmesi/

toyer

24 volt ile çalışır sıkıntı olmaz. kullanılan mosfet semadaki ile aynı ise 100 volta kadar kullanılabilir.

kısa süre sonra bozulması ısınmasıyla alakalı olabilir.  ısınma olayı da mosfetin iyi sürülememesinden dolayı oluşabilir.

gate yi nasıl sürüyorsunuz ?

yolgezer

Alıntı yapılan: toyer - 13 Aralık 2014, 22:49:3024 volt ile çalışır sıkıntı olmaz. kullanılan mosfet semadaki ile aynı ise 100 volta kadar kullanılabilir.

kısa süre sonra bozulması ısınmasıyla alakalı olabilir.  ısınma olayı da mosfetin iyi sürülememesinden dolayı oluşabilir.

gate yi nasıl sürüyorsunuz ?

100 voltta calisir ama bunun icin o transistprum yeniden hesaplanmasi lazim. orada 12 v uzerinden hesaplanmistir. 24 v oldugunda kisa devre yapabilir. yani tahminim bu. yanlis midir ustad?

toyer

mosfetin neyini yeniden hesaplamamız lazım ? neresi kısa devre yapabilir?

ibrahim454

pwm ile çalıştıramamıştım bende direkt arduinodan 5v çıkış almıştım,

toyer

5v çıkışla sürülmez.   2 seye ihtiyacın var mosfetin tam olarak sürülebilmesi için.  minumum 10 volt vermem lazım gate sine.  birde eger pwm le falan süreceksen eğer MOSFETİ HIZLI SÜREBLMEN İÇİN GATEYİ BESLEYEN KISMIN MİNUMUM 10 VOLT VERMESİ VE 1a GİBİ AKIM VEREBİLİYOR OLMASI LAZIM.

yolgezer

Alıntı yapılan: toyer - 13 Aralık 2014, 23:03:24mosfetin neyini yeniden hesaplamamız lazım ? neresi kısa devre yapabilir?

benim transistor hakkinda cok bilgim yok zaten o yuzden soruyorum. mosfetlerde de transistor gibi hesaplanarak kullanilmiyor mu? ordaki 10k direnc sorun yaratiyor olabilir mi? ben de bileyim. belki de yakinda zbana da lazim olur bileyim.

toyer

oradaki 10k direncin amaci mosfetin Toff    süresini azaltmak.  yani mosfet kesime hızlı gecsin diye.   gate charge ın cabuk boşalabilmesi için. 

gate ye 10 volt ve iyi akım vermek te hızlı iletime geçsin diye.   yavas iletime veya kesime giderse ne olur peki?    iç direnci yüksek olur.  tam iletimde olmaz. dolayısıyla üzerinde fazla kayıp olur. buda ısınmasına yol açar. verimi düşürür.  o yuzden hızlı sekilde iletime ve kesime geçmesi istenir ki linear bolgede cok cok kısa süre dursun.

transistorlerin polarlanması gibi değil burda ki uygulama.

yolgezer

Alıntı yapılan: toyer - 13 Aralık 2014, 23:28:59oradaki 10k direncin amaci mosfetin Toff    süresini azaltmak.  yani mosfet kesime hızlı gecsin diye.   gate charge ın cabuk boşalabilmesi için. 

gate ye 10 volt ve iyi akım vermek te hızlı iletime geçsin diye.   yavas iletime veya kesime giderse ne olur peki?    iç direnci yüksek olur.  tam iletimde olmaz. dolayısıyla üzerinde fazla kayıp olur. buda ısınmasına yol açar. verimi düşürür.  o yuzden hızlı sekilde iletime ve kesime geçmesi istenir ki linear bolgede cok cok kısa süre dursun.

transistorlerin polarlanması gibi değil burda ki uygulama.
tesekkurler.
peki acaba motor dc motor ve fircali sanirim. fircali motorlarin calisirken geri enerji verdiklerini yazmisti biri burada. acaba o enerji mosfeti yakabilir mi?

toyer

o enerjiyi onlemek için de sekilde ki devrede mosfete motora baglı diyot var.  o oluşan enerjiyi tekrar kaynaga geri basması için. 

gerçi sekilde ki devre de orada ki enerji 100 voltu asana kadar mosfete zarar gelmez. mosfet 100 volta kadar dayanabilir.

yolgezer

Alıntı yapılan: toyer - 13 Aralık 2014, 23:39:21o enerjiyi onlemek için de sekilde ki devrede mosfete motora baglı diyot var.  o oluşan enerjiyi tekrar kaynaga geri basması için. 

gerçi sekilde ki devre de orada ki enerji 100 voltu asana kadar mosfete zarar gelmez. mosfet 100 volta kadar dayanabilir.

o zaman tek secenek kaliyor. arkadasin aldigi mosfetler adi mosfet. yanlis mi ustat?

toyer

Alıntı yapılan: ibrahim454 - 13 Aralık 2014, 23:05:45pwm ile çalıştıramamıştım bende direkt arduinodan 5v çıkış almıştım,
mosfet sürücü devre diye arattır nette. arduinonun pwm cıkısını mosfet sürücü devreye gir. 

altta bir örnek var mesela.

[mergedate]1418506912[/mergedate]
Alıntı yapılan: yolgezer - 13 Aralık 2014, 23:41:22o zaman tek secenek kaliyor. arkadasin aldigi mosfetler adi mosfet. yanlis mi ustat?
mosfette sorun yok. sorun mosfetin tam sürülemiyor olması. dolayısı ile iç direnci yüksek kalıyor.  Boylece üzerinde cok fazla kayıp olusuyor.  IxIxR ye gore. bundan dolayı fazla ısınıyor ve bozuluyor.    tam sürülürse iç direnci datasheette mesela 0.077 Ohm.  3 amper aksa üzerinden  3x3x0.077=0.693Watt kayıp olur.  tam iletime geçmez ise bu direnc atıyorum 0.5 Ohm oldu.  bu sefer 4.5Watt kayıp olur. 4.5watt kayıplada kısa sürede ısınır ve yanar.

ibrahim454

Ağa internette araştırıp kurdum zaten, ufak bjt ile 5v luk motoru pwm hız kontrolu yaptim hic bi sorun olmadı, 24 v luk motorda power mosfetleri yaktim hep, az önce gate e 10v verin ce ısındı mosfet ama cıkış alamadım

tamam o şekilde kuracam. Ama elimde sağlam mosfet kalmadı :D

toyer

serkan_48

Güç kaynağın kaç amperlik ve gate i süren devre kaç amper verebilir?

yolgezer

Alıntı yapılan: toyer - 13 Aralık 2014, 23:48:46mosfet sürücü devre diye arattır nette. arduinonun pwm cıkısını mosfet sürücü devreye gir. 

altta bir örnek var mesela.

[mergedate]1418506912[/mergedate]mosfette sorun yok. sorun mosfetin tam sürülemiyor olması. dolayısı ile iç direnci yüksek kalıyor.  Boylece üzerinde cok fazla kayıp olusuyor.  IxIxR ye gore. bundan dolayı fazla ısınıyor ve bozuluyor.    tam sürülürse iç direnci datasheette mesela 0.077 Ohm.  3 amper aksa üzerinden  3x3x0.077=0.693Watt kayıp olur.  tam iletime geçmez ise bu direnc atıyorum 0.5 Ohm oldu.  bu sefer 4.5Watt kayıp olur. 4.5watt kayıplada kısa sürede ısınır ve yanar.
benim demek istedigim de bu. bir hata olabilirmi diye sordum.
Alıntı yapılan: ibrahim454 - 13 Aralık 2014, 23:54:49Ağa internette araştırıp kurdum zaten, ufak bjt ile 5v luk motoru pwm hız kontrolu yaptim hic bi sorun olmadı, 24 v luk motorda power mosfetleri yaktim hep, az önce gate e 10v verin ce ısındı mosfet ama cıkış alamadım

tamam o şekilde kuracam. Ama elimde sağlam mosfet kalmadı :D
gecmis olsun. bilemem belki bana da lazim olur, peki hiz ayari nasil yapiyorsun, girise pot falan mi koyuyorsun? yoksa sabit mi.

ibrahim454

Alıntı yapılan: yolgezer - 14 Aralık 2014, 00:03:12benim demek istedigim de bu. bir hata olabilirmi diye sordum.gecmis olsun. bilemem belki bana da lazim olur, peki hiz ayari nasil yapiyorsun, girise pot falan mi koyuyorsun? yoksa sabit mi.
mikro işlemci ile 1-0 sürelerini değiştiriyorsun analog alabilirsin değeri pot ile
[mergedate]1418508525[/mergedate]
mosfet yine yanmış olabilir, 24v a kadar çıkabilen güç kaynağım var, gate i 5 v tan 100 ohm direnç ile besleyip çalıştırmıştım ben bu mosfeti dün, sonra 24v a çekince drain voltajını yaktım mosfetleri birer birer motorda max 5A çeken 24v luk redüktör motor, zaten 24v a direk motoru bağlasamda motor ağır ağır çalışıyor, gate i yine 5v ile besledim, drain 24v ta motor çalıştı gate i 0 a çektim el ile  durdu sonra tekrar 5 yaptım bidaha çalışmadı

yolgezer

Alıntı yapılan: ibrahim454 - 14 Aralık 2014, 00:15:52mikro işlemci ile 1-0 sürelerini değiştiriyorsun analog alabilirsin değeri pot ile
[mergedate]1418508525[/mergedate]
mosfet yine yanmış olabilir, 24v a kadar çıkabilen güç kaynağım var, gate i 5 v tan 100 ohm direnç ile besleyip çalıştırmıştım ben bu mosfeti dün, sonra 24v a çekince drain voltajını yaktım mosfetleri birer birer motorda max 5A çeken 24v luk redüktör motor, zaten 24v a direk motoru bağlasamda motor ağır ağır çalışıyor, gate i yine 5v ile besledim, drain 24v ta motor çalıştı gate i 0 a çektim el ile  durdu sonra tekrar 5 yaptım bidaha çalışmadı
disli motor yani:-)  benim de basimda oyle bir bela vardi. nedense iki trafo paralel baglayinca calisiyordu namissiz.
motorun 5 a cekmesine bakma bence. ilk anda cok yuksek amper cekiyor motorlar, misal bendeki 4.8 volt 300 mah bir seydi ama 17 volt 7 amperle anca tam performans alabildim.
mosfetle duzgun calisiyorsa iyi is.

[mergedate]1418509850[/mergedate]
ustad illa mosfet mi lazim? bu tip bir sey olamazmi? istedigin volt ve akimda?

ibrahim454

ya kendim yapıp öğrenmek istiyorum, okulda teorik öğreniyoruz ama pratik sıfır, bi mosfet devresi kuramıyosam ne diye okuyayım bu bölümü

yolgezer

Flatron

Alıntı yapılan: ibrahim454 - 13 Aralık 2014, 18:39:36Merhaba arkadaşlar resimdeki devrenin aynısını 24v vcc ve 24v motorla kuruyorum, motorun çektiği maximum akım 5A, her kurduğumda sistem başlangıçta çalıştı kısa süre sonra mosfet bozuldu, bu şekilde 4 tane mosfet yaktım, sorun ne çözemedim

@ibrahim454 MOSFET e soğutucu bağlamışmıydınız?

ibrahim454

bağlamadım gerek yok diye düşündüm
[mergedate]1418553012[/mergedate]
gateden fazla akım verip yakma ihtimalim olabilir mi mosfeti?

Flatron

Alıntı yapılan: ibrahim454 - 14 Aralık 2014, 12:30:12bağlamadım gerek yok diye düşündüm

hocam 24 voltta 5 amper çekiyorsunuz.(Ki ilk anda daha yüksek çekiyordur muhtemelen)
Datasheetinde gücü 130 watt diye yazıyor keşke soğutucuya bağlasaydınız
Birde Gate ile source arasına bağlı 10 Kdirenç olmasımı gerekiyormuş gate de bağlı olması gerekir diye biliyorum ben
Böyle bir bağlantı hiç görmemiştim

[mergedate]1418553497[/mergedate]
Gate e MCU nun çıkış bacağını bağlamanız gerekiyor benim bildiğim
(PWM ile sürmek içindi sanırım)

ibrahim454

Alıntı yapılan: Flatron - 14 Aralık 2014, 12:40:39hocam 24 voltta 5 amper çekiyorsunuz.(Ki ilk anda daha yüksek çekiyordur muhtemelen)
Birde Gate ile source arasına bağlı 10 Kdirenç olmasımı gerekiyormuş gate de bağlı olması gerekir diye biliyorum ben

Dediğiniz gibi ilk anda çektiği akımdan dolayı patlatmış olabilirim, fakat soğutucu anlık olan bi olayı nasıl önlesin ki? motor max 100W . ben ilk proteusta denedim,  Proteusta nasıl kurarsam kurayım çalışıyor :)  gerçekte farklı oluyor,

Flatron

Hocam soğutucu MOSFET ısıdan dolayı bozulmasının önüne geçmek için takılıyor.
Tıpkı otomobillerde emniyet kemerini bağlamanız gibi :)
Yani emniyet kemerinin gaz pedalına bir etkisi olmuyor ama 160 ile aniden durmanız gerektiğinde sizin camdan çıkmanıza engel oluyor :)
[mergedate]1418554815[/mergedate]
Hocam
bu MOSFETin arduino ile sürülmesini izah eden bir uygulama buldum
Burada gate e 1K direnç daha takılıyor .
Sayfada arduino kodlarıda var
https://engenhocas4you.wordpress.com/2012/04/01/arduino-irf540-controlo-motor-dc-24v/

yolgezer

Alıntı yapılan: ibrahim454 - 14 Aralık 2014, 12:53:57Dediğiniz gibi ilk anda çektiği akımdan dolayı patlatmış olabilirim, fakat soğutucu anlık olan bi olayı nasıl önlesin ki? motor max 100W . ben ilk proteusta denedim,  Proteusta nasıl kurarsam kurayım çalışıyor :)  gerçekte farklı oluyor,

devre proteusta caliwti ise ya parcanin biri adidir ya sogutma gerekir.

Adnancoskun

Bence Mosfet ve IGBT ler anahtarlamaya uygun devre elemanlarıdır, onları sürmek için PWM kullanmak doğru mantıktır... DC gerilimle sürülünce ısınması normal gibi.... :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

toyer

Alıntı yapılan: ibrahim454 - 14 Aralık 2014, 12:32:44bağlamadım gerek yok diye düşündüm
[mergedate]1418553012[/mergedate]
gateden fazla akım verip yakma ihtimalim olabilir mi mosfeti?
gate ye -20+20 volt aralıgında voltaj verebilirsiniz.    Vgs voltajı bu değerler arasında herhangi birşey olabilir.   
motorunuzu direk 24 volta baglayıp kalkıs esnasında ve daha sonrasında kaç amper cekiyor bir kontrol edin.   mosfetin akım sınırını aşmaması azım gibime geliyor ama yine de kontrol edin. 
mosfet sürücü devre yapın daha önce yazdıgım gibi ve tekrar deneyin. sonucu bildirin lütfen.
[mergedate]1418561098[/mergedate]
Alıntı yapılan: Flatron - 14 Aralık 2014, 12:40:39hocam 24 voltta 5 amper çekiyorsunuz.(Ki ilk anda daha yüksek çekiyordur muhtemelen)

Gate ile source arasında ki direnc mosfetin kesime gidiş (Toff) süresini hızlandırmak için.   Gate ye seri baglanan direnc de mosfetin iletime geçiş esnasında çektiği akımı ve iletime geçiş süresini ayarlamak için.   1k gibi bir değer koyarsanız oraya mosfet kablumbaga gibi iletime geçer. iletime geçene kadar linear modda cok fazla süre kalır. Linear modda direnci yüksektir ve üzerinde cok fazla kayıp olur. bu kayıp ısıya dönüşür. verim düşer mosfet fazla ısınır ve gümler.

ibrahim454

Alıntı yapılan: toyer - 14 Aralık 2014, 14:51:08gate ye -20+20 volt aralıgında voltaj verebilirsiniz.    Vgs voltajı bu değerler arasında herhangi birşey olabilir.   
motorunuzu direk 24 volta baglayıp kalkıs esnasında ve daha sonrasında kaç amper cekiyor bir kontrol edin.   mosfetin akım sınırını aşmaması azım gibime geliyor ama yine de kontrol edin. 
mosfet sürücü devre yapın daha önce yazdıgım gibi ve tekrar deneyin. sonucu bildirin lütfen.
[mergedate]1418561098[/mergedate]Gate ile source arasında ki direnc mosfetin kesime gidiş (Toff) süresini hızlandırmak için.   Gate ye seri baglanan direnc de mosfetin iletime geçiş esnasında çektiği akımı ve iletime geçiş süresini ayarlamak için.   1k gibi bir değer koyarsanız oraya mosfet kablumbaga gibi iletime geçer. iletime geçene kadar linear modda cok fazla süre kalır. Linear modda direnci yüksektir ve üzerinde cok fazla kayıp olur. bu kayıp ısıya dönüşür. verim düşer mosfet fazla ısınır ve gümler.
üstad ben gate i 5v ve dirençle bağlamıştım ısınıyordu bikaç direnç değeri değiştirmiştim hatırlamıyorum hangilerini denedim, dediğin gibi aktif bölgede fazla kalıp ısındığı için mi patladı acaba, direnç koymadan deneyeyim ozaman

toyer

arduino nun 5 volt cıkısı mosfeti direk sürmeye yetmez bence.  arduino cıkısıyla (pwm) npn-pnp transistorleri sürün.   bu transistorlari 12 volt la besleyin. orta baglantı yerlerini 12-20 Ohm gibi direncle gateye seri olarak baglantı yapın.

daha önce örnek verdiğim devreyi oluşturun.

serkan_48

toyer

5 volt ve arduino cıkısı transistorleri sürmeye yeter.  0.7 volt ve üzeri transistorleri sürer. (yanlış olabilirim emin değilim )

bd139-bd140   transistorlerini veya daha önce semada verdiğim transistorleri kullanabilirsiniz.

serkan_48

Ben 5 voltun mosfet sürmeye yeterli olmayacağını söylemeye çalışmıştım. :(

ibrahim454

peki öyle yapayım dividerla 24vlu böler 12v la bjtleri beslerim 24v u draine bağlarım

toyer

Alıntı yapılan: ibrahim454 - 14 Aralık 2014, 15:49:21peki öyle yapayım dividerla 24vlu böler 12v la bjtleri beslerim 24v u draine bağlarım
divirderle bölemezsin. öyle bişey yok.  o zaman akım elde edemezsin.  akım olmazsada fetin hızlı sürülmez.

Flatron

Millet birşeyler anlatmak yerine birbirine laf sokmak için uğraşıyor.
Size hayırlı forumlar 

ibrahim454

toyer

Alıntı yapılan: Flatron - 14 Aralık 2014, 16:07:54Millet birşeyler anlatmak yerine birbirine laf sokmak için uğraşıyor.
Size hayırlı forumlar 

bu laf bana olmamalı ama üzerime alındım. kastedilen ben isem hiç oyle bir niyetim olmadı. yapmadım da.

seron

arkadaşlar ben bu konuda iyi sayılmam ama, transistördeki mantıktan yola çıkarsak;

mosfetin gate bağlantısına seri bağlı bir direnç konması gerekmiyor mu? verdiğiniz örnek devrelerde yok?

ayrıca soğutucunun bulunması da gereklidir.

ilaveten motorun gücünün çok yüksek olduğunu düşünüyorum. bence mosfet, motoru kaldıramıyor olabilir. motorun etiketini yükleseniz?...

toyer

seri baglı direnc örnek devrede var yukarıda bi yerlerde de 12-20 ohm la gateye seri baglayın diye de bir ibare var. 
...

ibrahim454

Alıntı yapılan: seron - 14 Aralık 2014, 16:27:31arkadaşlar ben bu konuda iyi sayılmam ama, transistördeki mantıktan yola çıkarsak;

mosfetin gate bağlantısına seri bağlı bir direnç konması gerekmiyor mu? verdiğiniz örnek devrelerde yok?

ayrıca soğutucunun bulunması da gereklidir.

ilaveten motorun gücünün çok yüksek olduğunu düşünüyorum. bence mosfet, motoru kaldıramıyor olabilir. motorun etiketini yükleseniz?...

http://www.kormas.com/urunler.asp?id=190 linke bak

seron

tamam anladım. o halde arkadaşların yukarıda bahsettiği diğer faktörler gözönünde bulundurulmalı.

ibrahim454

Merhaba arkadaşlar derslerden ancak vakit bulabildim mosfet devresini resimdeki gibi kurunca sorunsuz çalışıyor hiç bir ısınma gözlemlemedim, FAKAT, bjtlerin base kısmından 24v u ve 4.7k yı söküp harici kaynak ile 5v bağladım ve mosfet ısınıp gümledi.

serkan_48

Şöyle yap.

BC237 li devreyi ve 4.7k dirençli devre çalıştı dediniz. Devreyi aynen kurun.

1-)  R3 ün BC transistörlere giden hattın çalışırken voltajını ölçün. Kaydedin.
2-) R3 ile BC transistörlere giden hattı ayırın ve geçen akımı ölçün. Kaydedin.

Bu değerleri 5 volt ile sağlamaya çalışın.

Eğer becerebilirsem bende proteusta çizip ölçümlemeyi denicem.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın