220v/12v Güç Kaynagı sorunu acil

Başlatan bedokop, 07 Aralık 2014, 18:46:53

bedokop

Arkadaşlar 220v/12v trafo kullanarak bu devreyi bastım 2000u kondansatör bagladım kondansatör cok geç dolsada bi süre sonra 12 küsür bi gerilim veriyor daha sonra led veye herhangi bişey bağlandıgım da gerilim düşüyor led baglı iken mesela 2.3v gösteriyor ve gerilim artmıyor sizce sorun ne olabilir.

Adnancoskun

Trafonuz saglammi? Trafonun çıkışına bir lamba vs baglayarak sağlamlığını test edin... 
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

bedokop

Elimde 2 adet trafo var 1i çıkma digerini yeni aldım çıkışları ölçtügümde led baglamadan önce 12 küsür v var fakat ledi baglayınca sekonder gerilim 3küsür v a düşüyor ledi sökünce artarak 12v a yükseliyor.

yolgezer

htimaller.
1 trafo bozuktur.
2 trafo zaten 2.3 volttur. kondans baglandigi icin suni bir 12 vilt geliyor. yuk baglandigi icin de asil voltaj veriyor.
3. kisa devre var. misal led bozuktur ve akim cekiyordur. o da voltsji dusuruyordur,
4. diyotlar boxuktur. o yuzden voltaji verimsi veriyor.
12 voltun gec gelmesinve kondansin gedc dolmasi trafojun kucuk olmasini garantilestirir,

bedokop

1)Trafoyu test ettim herhangi bir sıkınıt yok
2)Trafo 0 4.5 6 9 12 şeklindedir digeri ise 12 0 12
3)Bu konudan emin degilim bi kontrol edecegim
4)diyotları degiştim sanmıyorum
tafonu 6w
cevap için teşekkürler

Adnancoskun

eğer trafonuz 0-4.5-6-7.5-9-12 ise ve buna rağmen çıkışına led bağladığınızda bile gerilim düşüyorsa, muhtemelen primer tarafında bir problem vardır...... 220 giriş uçları kaç ohm direnç gösteriyor..

bir de giriş gerilimi hem faz , hem nötr trafoya giriyor mu?

bedokop

Acıkcası primer gerilimini 220 olarak ölçüyorum ama direncini hiç ölçmedim sekonderde ise sadece 0 ile 12v u kullanıyorum. Elinizde çalışan güç kaynagı devresi vs varsa incelemek isterim.

Adnancoskun

primere paralel bir 220 volt lamba bağlayın. Primerdeki gerilimin sanal bir problem olmadığından emin olun..

yolgezer

0?
eger trafo simetrik ise kullandiginiz alternatif girislerini degistiriin derim.
trafodan 12 okumussaniz bile bazilarinda boyle sorun cikabilir. ben orta bacak ve kenar bacaklardan birini kullaniyorum genelde. ama bir iki trafo nedense orta bacaktam enerji vermeyebiliyor.

Flatron

Köprü diyot bağlamak zorundaysanız önce her bir diyot un sağlamlığı kontrol için yarım dalga şeklinde bağlayın
yani 4 diyotuda sökün linkteki gibi sırayla bağlayın (Resmi bir türlü ekleyemedim eski  forumda imgurda yüklenebiliyordu neyse)

http://i.imgur.com/9TCD9gw.png

Eğer 4 diyottada led çalıştı ise  ve köprü kullanmak zorundaysanız

Linkteki şekilde bağlayın (En alttan 3.resmi demek istiyorum Üzerine tıklarsanız büyüyor
(LED e bağlı yine  yine 1K lık direnç olacak )
http://electronicsprojectsforfree.blogspot.com.tr/2013/07/how-to-make-bridge-rectifier.html

(resimde sol tarafta en üstteki diyotla en alttaki diyot arasındaki bağlantıyı unutmayın)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın