LCD Monitör Power Kart Arızası

Başlatan blindson76, 07 Aralık 2014, 00:02:03

blindson76

arkadaşlar monitör yarım saat-bir saat çalıştıktan sonra kart aşırı ısınarak geri aydınlatma kapanıyor. açıp baktığımda tüm kapasitörler şişmişti. tümünü değiştirdim fakat görüldüğü gibi tekrar şişti ve arza devam ediyor. sorun ne olabilir. lütfen yardımcı olun tşkler...

seron

merhaba,
resimden öyle görülüyor ki kartta ciddi bir ısınma sorunu (da) var. jumperların bulunduğu yerler kararmış. ayrıca bobine benzeyen yassı şeyler de kararmış mı, bana mı öyle geldi bilmiyorum. dolayısıyla sorun sadece kondansatörlerde değil. monitörünüz kaç senelik? eğer yeterli tecrübeniz yok ise bir bakımcıya götürüp arıza tesbit, ve işinize gelirse 40-50TL gibi bir ücrete tamir ettirebilirsiniz.

girişten başlayarak, tüm elemanların ve değerlerin tek tek kontrol edilmesi gerekebilir.

yolgezer

oncelikle birkondans neden siser?
ters yon akim grliyorsa kutuplular siser.
ki sizin sisen kondanslaea bakiyorjm da yanlarindatransistorler var.
o transistorlere ve etraflarimndaki direncleri olcmelisiniz. sema bularak istenen degerdeler mi anlamalisiniz.
sonra f203 kodlu parcaya bakabilirsiniz, bana cok iyi durumdaimis gibi gelmedi.
iki tane buyuk kara renkli parcanin etrafinda isinma olmus.
trafo cikisindaki tiyotlarin birisi yandaki parcaya bir sey araciligi ile baglanmis. o lehim degildir umarim.
dedigim gibi transistorleri mutlaka kurcalayin, brn olsam hepsini degistiririm.

serkan_48

F ile başlayan parçalar sigortadır.

bir iki şey sorcam. Kondansatörlerin çalışma voltajı ( etiket voltajı ) nedir ? Ve devrede uygulanan voltaj nedir? Kondansatörler bu nedenle şişiyor olabilir. Aşırı ısınmadan dolayı elektroliti buharlaşıp erken yaşlanıyor şişiyor olabilir. Değiştirdim dediniz ters bağladığınızı sanmıyorum.

Bu arada pasif elemanlar bu yüzeyde. Kartın alt yüzeyinin de resmini çekip koyabilir misiniz? Birde bu resmi büyültmek istedim büyümedi. Yazı ve değerler okunmuyor. Tam ekran yüklemesi yaparsanız daha iyi olur.

Kolay gelsin.

blindson76

evet haklısınız temel sorun ısınma. ısınan elemanlar kırmızı ile gösterdim. bunlar ısındıktan sonra arka aydınlatma kapanıyor fakat monitör çalışmaya devam ediyor. arızada bir elektrik kesintisinden sonra meydana gelmişti bunu da belirteyim. tüm kapasitörlerin çalışma gerilimi 25V. şunuda söyleyeyim monitörden ince bi cısırtı gelmeye başladı ara ara. bu ısınan elemanları değiştirirsem sorun gidermi acaba? devrenin şemasını da ekliyorum tşkler.
Devrenin şeması

yolgezer

monitorde cizirti varsa belki floresanlari bozuktur. bu da akim cektirebilir. o zaman isinip kondans sismesi olabilir ama siz bence transistorlere bakin bir.

Mr_YAMYAM

Elektronikte temel bir kural vardır.
]HİÇBİR YARI İLETKEN BOZULDUĞU İÇİN ISINMAZ.
ISINAN PARÇALARIN DIŞ BAĞLANTILARINDA SORUN VARDIR.

Bu devrede böyle bir soruna sebebiyet verebilecek yüzlerce ihtimal vardır.
Öncelikli olarak devrenin YÜK unsuru bilinmelidir. Eski tip monitörlerde YÜK genellikle yüksek gerillimle çalışan aydınlatma lambalarıdır. Bu lambalar bozulduğunda devreden aşırı akım çekerek güç devrelerini de bozmakta idiler.
İkinci olarak devrede RIPPLE oluşumunu engelleyen elemanlar nelerdir. Aşırı ripple oluşan devrelerde yük üzerinde aşırı yüklenme olacaktır. Bu da sistemin güç kaynağını (özellikle ana kondansatörleri ve çıkış transistörlerini ) aşırı yükleyecektir.
ÖNERİLER:
Tüm besleme devresindeki kondansatörler yenisi ile değiştirilir.
Çıkış konnektörü (Arka aydınlatmaya giden bağlantı) sökülür. Bu konnektördeki tüm gerilimler hassas olarak ölçülür. Olağandan daha yüksek veya alçak bir gerilim ölçülürse o gerilimi sağlayan devre kontrol edilir. Gerekirse uygun yük bağlanarak teste tabii tutulur.
Tüm gerilimler doğru ise çıkış konnektörü irtibatlanarak yük altında ölçüm yapılmalıdır. Çıkış gerilimlerindeki olası düşmeler ölçülür. Eğer gerilimlerde düşmeler oluyorsa yükte kısa devre veya arızalı elemanlar aranmalıdır.
Çok az ihtimalle bu tür monitörlerde horizontal frekansını sağlayan devrelerde de arıza olabilmektedir. Bu arıza monitörün görüntülemeyeceği görüntüleri almaya çalışmaktan veya aşırı yüksek tazeleme hızına zorlamaktan kaynaklanmaktadır.

Flatron

Bu PSU u forumlarda baya tartışılmış muhtemel genel bir sorunu vardır.
Size tavsiyem istanbulda iseniz bu tür boardları internette satan firmalar var  bayağıda geniş bir arşivi var
Bunlardan satın alın yenisini en çok 100 tl ye bulabilirsiniz.Eğer oda çok derseniz bu web sitelerinde hangi diğer markalarda kullanılmışsa onların bilgilerinede ulaşırsanız aynı siteden o markayı isteyebilirsiniz (modeli farklıdır ama connectorleri aynıdır ) tabi bunu web sitesinden onay alarak ve elektroniği biraz daha iyi bilen bir kişi refakatinde yapmanızda fayda var)
Yada aynı TV nin boardunu bir tv tamircisindede bulabilirsiniz
Aksi takdirde sorunu büyütebilirsiniz

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Aralık 2014, 12:43:40Elektronikte temel bir kural vardır.
]HİÇBİR YARI İLETKEN BOZULDUĞU İÇİN ISINMAZ.
ISINAN PARÇALARIN DIŞ BAĞLANTILARINDA SORUN VARDIR.

Bu devrede böyle bir soruna sebebiyet verebilecek yüzlerce ihtimal vardır.
Öncelikli olarak devrenin YÜK unsuru bilinmelidir. Eski tip monitörlerde YÜK genellikle yüksek gerillimle çalışan aydınlatma lambalarıdır. Bu lambalar bozulduğunda devreden aşırı akım çekerek güç devrelerini de bozmakta idiler.
İkinci olarak devrede RIPPLE oluşumunu engelleyen elemanlar nelerdir. Aşırı ripple oluşan devrelerde yük üzerinde aşırı yüklenme olacaktır. Bu da sistemin güç kaynağını (özellikle ana kondansatörleri ve çıkış transistörlerini ) aşırı yükleyecektir.
ÖNERİLER:
Tüm besleme devresindeki kondansatörler yenisi ile değiştirilir.
Çıkış konnektörü (Arka aydınlatmaya giden bağlantı) sökülür. Bu konnektördeki tüm gerilimler hassas olarak ölçülür. Olağandan daha yüksek veya alçak bir gerilim ölçülürse o gerilimi sağlayan devre kontrol edilir. Gerekirse uygun yük bağlanarak teste tabii tutulur.
Tüm gerilimler doğru ise çıkış konnektörü irtibatlanarak yük altında ölçüm yapılmalıdır. Çıkış gerilimlerindeki olası düşmeler ölçülür. Eğer gerilimlerde düşmeler oluyorsa yükte kısa devre veya arızalı elemanlar aranmalıdır.
Çok az ihtimalle bu tür monitörlerde horizontal frekansını sağlayan devrelerde de arıza olabilmektedir. Bu arıza monitörün görüntülemeyeceği görüntüleri almaya çalışmaktan veya aşırı yüksek tazeleme hızına zorlamaktan kaynaklanmaktadır.

[/]

sen onu ge, de acer monitorlerine soyle abi:-)  ikinci yildsan sonra isinmaya basliyorlar. hatta birisi inverter yakmasindan bikip sony aldi:-) ayrica sana yari iletke isinir mi dedim:-)  eski tiplerde yukdek gerilimli floresanlar var. bunlar nasil tam bilmiyorum ama bazi markalarda inanilmaz isinma yapiyor zamanla. bakiyorsun teshirde buz gibi aliyorsun iki sene sonra dokunulmaz oluyor. burada isinan floresaanlar da olabiliyor asiri akim cektigi icin inverteri de olabiliyor. bir de yanlis tasarimdan kaynakli isinanlar da var ama o ayri konu.

Flatron

Dediğim gibi
ebayde 27 usd imiş
http://www.ebay.com/itm/Power-Supply-Board-For-PI-190DTLB-REV-A-200-000-170DTLBMH-LXM-WL19AH-/190845118664

Mesela burada trafonun bilgileri var bu parça da Lenova ve Viewsonic benzer modellerinde kullanılıyor
(En altta yazan bilgi)
Bu firmaya sorulabilir mesela
http://www.tvparcasi.com/U2334,129,diger-markalar-trafo-cesitleri-730-703-190dtlbh-transformer-lenovo-pi-190dtlb-viewsonic-pi-190dtlb.htm

yolgezer

ustad, c213 kondansatorunun altinda koyu cizilmis yer eksi  ki oburlerinde de oyle. c212 de ise nedense tam tersi. yanlis bakiyor da olabilirim ama o kondansi sok bak bakalim dedigim gibi bir durumvar mi?seronun dedigi bobine de bir bak. eger kopuk degil de yalitkaninin erimesi soz konusu ise gereken manyetik ortam degismistir ya da kisa devre olmustur,
ayrica trafo cikislari 5 ve 14 volt. bu voltajarda iki trafo bulup onlari gereken yerlere birer ampermetreyi seri baglayarak bagla. eger birinde asiri akim geciyorsa monitor sorunludur. yoksa direnclere bakabilirsin. deger degustirmis tek bir direnc bile transistorleri dengesizlestirebilir,

seron

@Mr_YAMYAM 'ın çıkış arızası (aşırı yük) teorisine katılıyorum. zira kartınız ciddi şekilde ısınmış. bu, arka yüzden de belli oluyor. kartta arıza var ise giderir gidermez yapılacak ilk iş, monitörünüzün aydınlatma kısmının ve aydınlatma devresini kontrol eden ayrı bir devre var ise bunların da test edilmesi gerekebilir.

blindson76

Yardimlariniz icin cok teşekkürler. asiri yuk konusunda sanirim haklisiniz. Floresanlarin uclari kararmisti. Degistirip test edicem. Gelismeleri yazarim. Floresanlarla dorun cozulmezse ebay'den board alicam.Simdilik yeni bir monitor almak zorunda kaldim. Cok teşekkürler

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın