devrenin çalışma mantığı

Başlatan DUHAN, 02 Aralık 2014, 12:56:04

DUHAN

s.a arkadaşlar haftaya okulda  sunum yapacam ısı ayarlı havya devremiz var ısıs ares  şeması üzerinden acaba birisi devrenin çalışması hakkında genel bir bilgi verebilir mi ?  birde ısıs ile ares arasında fark var ısıs şemada 1 tane köprü diyor var ama ares şemada 2 tane köprü diyot var bunu nasıl düzeltiriz acaba ???

yolgezer

ben devreyi indiremiyorum. ama buyuk ihtimal hata yapilmistir. skopruler birbiri ardina baglanmissa yapan kisi yanlis yapmistir.
 bir ihtimal ise adam onlarla gerilim dusumu yapmistir. ama bir semada var ikincide yoksa hataen yapilmistir,

olc technics

Devredeki köprü diyotlardan biri havyayı beslemek için (trafonun primer tarafından alıyor!) diğeri de, pic 12f675 yi beslemek için. Tristör (BT151) de havya akımını ayarlıyor. Çok basit bir devre aslında.

yolgezer

olc technics abi cevaplamis aslinda. neyse ben, tablette o dosyalari acamayacagimi soyledim.

DUHAN

peki ısıs şemada  köprü diyot 1 tane ama ares de 2 tane bunu nasıl düzeltebiliriz  sunum yaparken sıkıntı olur bu ??

yolgezer

birinde her voltaj icin ayri bir kopru kullanilmistir. oburunde buyuk ihtimalle de bir kopru diyot, her voltsj icin de regulator kullanilmistir buyuk ihtimal. devreler calisiyorsa sorun olmaz sanirim.

DUHAN

ısıs  şemada bir tane köprü diyot bir tane 1N4007  diyot var devre çalışıyor ama anlatırken hoca soruyor ısıs daki şemayla ares deki elemalar neden farklı diye ???

yolgezer

iste fazladan diyot bir miktar voltaj dusumu yapmis. 0.7 volt sanirim o amacladir. simulasyon yaptirsana iki devre calisiyor mu? ya da direkt devreleri yapip calistirdin mi?

DUHAN

uygulamasını  yaptım devre  çalışıyor orda sıkıntı yok ama sunum yaparken hoca soruyor bu parça aresde var ısıs da neden yok diyor ??

yolgezer

dosyanin doc formatlisini acabildim. hakikaten enteresan olmus. yalniz bak orada 78l05 var. yanlis hatirlamiyorsam 78lxx serisi 78xx serisinin yuksek amperli versiyonu idi. pc de dosyalar var aslinda ama acamiyorum. tek  fark o. istenirse iki kopru diyotun toplam gucunde tek bir diyot ile is yurutulebilir.
adam tek kopru diyota yuk binmesin diye yapmis olabilir, bilmiyorum.
[mergedate]1417541290[/mergedate]
evet 78l05 de 78xx in degisigi. kopru diyotu silip obur kopru diyota da baglaak olur. obur devreye bakamadim o diyotun da amacini bilmiyoruj,. onu hic acamadim eger o dosyanin acildigi halini fotlayip gonderirsen bakariz.

DUHAN

Alıntı yapılan: yolgezer - 02 Aralık 2014, 19:39:56dosyanin doc formatlisini acabildim. hakikaten enteresan olmus. yalniz bak orada 78l05 var. yanlis hatirlamiyorsam 78lxx serisi 78xx serisinin yuksek amperli versiyonu idi. pc de dosyalar var aslinda ama acamiyorum. tek  fark o. istenirse iki kopru diyotun toplam gucunde tek bir diyot ile is yurutulebilir.
adam tek kopru diyota yuk binmesin diye yapmis olabilir, bilmiyorum.
[mergedate]1417541290[/mergedate]
evet 78l05 de 78xx in degisigi. kopru diyotu silip obur kopru diyota da baglaak olur. obur devreye bakamadim o diyotun da amacini bilmiyoruj,. onu hic acamadim eger o dosyanin acildigi halini fotlayip gonderirsen bakariz.

valla anlattığından  hiçbişey anlamadım 78I05 ney ?  devrede  öyle bişey yok ki devrede 7805 ve BT151var senin baktığın dosya Word belgesi ısıs ares şemasını açabilirsen daha iyi anlaşılır neyin ne olduğu ??

yolgezer

acabildigim bir o var. 78l05 yaziyor orada. ama dedim ya eger semalarda 7805 varsa hicnmesele yok. o kopru diyotu cikarip 7805 i ilk kopru diyota baglasannda sorun cikmaz. saseler de ortak iki diyotun. diger dosyalari acamadigim icin yardimxi olamiyorum kusura bakma.

DUHAN

tmm saol teşekkür ederim ..
birde  bir devre varda devrede 2N2222A diye bir eleman var  o eleman bunlardan hangisi acaba ?  http://www.bluemavi.com/ara_islem_mavi.asp   ben kararsız kaldım da..

yolgezer

yolgezer

kardes boyuk hata yaptum:-)
orada bir role var. pic havyadan gelen isi bilgisine goreroleyi aciyor.
eger havya sicaksa roleyi kapatiyor. onun yuzunden iki diyot kullanmis.
eger kopru diyotu roleden sonra degil de once koyar da regulatoru oyle kppru diyota baglarsan ikinci kopru diyota ihiyac yok. ki senin tek koprulu dedigin devrede de buyuk ihtimal kopru diyottan sonradir role.

DUHAN

yolgezer

Alıntı yapılan: DUHAN - 03 Aralık 2014, 00:08:28karıştırdın herhalde  devrede röle  yoktur ???
hadiya:-)  o kare gibi seyi role sandim sonra baktim ben de hic roleye benzemiyor cidden:-)
altinda efe yaziyor kare bicimli. merak ettim neymis. sana zahmet iki dosyanin da resmini cekip gonderebilir misn? elimde bulunsun hem belki biri ister yaparim:-)
[mergedate]1417558360[/mergedate]
kardes o trafo degil mi? simdi basti kusura bakma.
birince kopru diyottan 220 volt cikiyor. aslinda bir kondansator iyi olurdu ama havya olacagi icin filtreye gerek duymamislar.
oburu de buyuk ihtimal 12 volt ile beslenen 7805 ile pic tir.
simdi oturdu:-)

yolgezer

anlamadigim havyaya neden dogru skim gonderiyor bu adam? dogru akim daha cokyorar kabloyu. ustune ksblo uzadikca voltaj da dusecek. havyalarda dogru akim kullanildigini ilk defa gordum.

DUHAN

yolgezer

anladigim kadari ile trafosuz semada bir diyot ve direnc ile voltaj 35 volt altina dusuruluyor. trafosuz daha ucuza gelir. ama tehlikeli. ani voltaj artislari regulatoru bozup kisa devre eder ve pice kadar ne varsa yakabilir.
cok saglikli degil. 9 volt cikisli trafolar 5 lira. onu alip takmak daha akillica.
havyaya dogru akim gondermek bence akil kari degil daha iyi bilen abiler var. ama ozellikle uzun kablo kullanan arkadaslarim var 3 metre kablo kullanan var:-)  onda performans dusuklugune sebebp olabilir. amabilemem belki dpgru akim isteyen havyalar mevcuttur, 
bir de 2 amper ne ya? 400 watt. nasil bir havya bu?
bende 25 wattcik havya var otomobile lehim atiyorum:-)  bu kadar guclu havyaile islem yapilir mi?

Flatron

@DUHAN
Bu proje ETE nicklı PIC Basic konusunda çok bilgili bir kişinin 4 yıl kadar önce hazırladığı pekçok kişininde yapıp kullandığı projedir.
(Zaten PCB dede ETE ismi görülüyor)
Açıklamalarıda burada
http://etepic.com/index.php?topic=67.msg2934;topicseen#msg2934

olc technics

DUHAN

Alıntı yapılan: Flatron - 03 Aralık 2014, 01:56:06@DUHAN
Bu proje ETE nicklı PIC Basic konusunda çok bilgili bir kişinin 4 yıl kadar önce hazırladığı pekçok kişininde yapıp kullandığı projedir.
(Zaten PCB dede ETE ismi görülüyor)
Açıklamalarıda burada
http://etepic.com/index.php?topic=67.msg2934;topicseen#msg2934

evet aynen öyle peki ısıs şemada köprü diyot ve bir tane 1N4007  diyot olmasını aresde 2 tane köprü diyot olmasını nasıl açıklarsınız ??

Flatron

Bendeki ares eski sürüm olduğundan  o dosyaları açamıyor ama şemanın görüntüsü varsa birşeyler söylenebilir?
Bunu neden soruyorsun çalışmayabilir diye  endişen varsa etepic .com bildiğim kadarıyla aktif bir forum orayada sorabilirsin.

[mergedate]1417630321[/mergedate]
@ olc technics izah etmiş zaten ilk sayfada hayvanın doğru akımla çalıştığınıda ETE de söylemiş zaten.
Havya için yani
Dosyayı tekrar indirmek için o sayfaya gelince farkettim

DUHAN

devrenin resimleri  burda

http://www.dosya.tc/server36/QpbZOQ/havya.rar.html

bunun uygulamasını yaptım çalışıyor sıkıntı yok ama sunum yapacam hoca burda 2 tane köprü diyot burda neden 1 tane diye sorarasa ne cevap vereyim ???

Flatron

birsüre şeyler yazdım ama gitti :(
Hocam ARES çiziminde besleme uçları gözükmez dolayısıyle köprünün biri ve 78L05 * ile PIC i besliyorsunuz.PIC de 60 dk sonra buzzer ı çalıştırarak kapanacağım sinyalini veriyor ayrıca PWM ilede havyayı sürüyor.Butona basarsanız çalışmaya (yeni 60 dk yı tutmaya devam ediyor)
Yani 220 volta bağlı köprü hayvayı besliyor.

* 78L05  bir gerilim regülatörüdür.Kılıf olarak transistöre benzer(SMD kılıfıda vardır burada transistöre benzeyen TO92 Kullanılmış.)Üzerinden maximum 100 mA akıtılabilir

yolgezer

Alıntı yapılan: DUHAN - 03 Aralık 2014, 20:04:06evet aynen öyle peki ısıs şemada köprü diyot ve bir tane 1N4007  diyot olmasını aresde 2 tane köprü diyot olmasını nasıl açıklarsınız ??
onu soyledim ya. bir semada trafo ile voltaj dusumu yapilmis oburunde 10k direnc ve kopru diyot var. diyot 0.7 volt dusum uapar. tam hesaplamadim ama anlasilan 10k direnc ile istenilen voltaja dusuluyor. 78l05 35 volta kadar calisabilir. o direnc ve diyot da voltaji o seviyeye dusuruyor,

Flatron

yolgezer

Alıntı yapılan: Flatron - 03 Aralık 2014, 22:33:56http://i.imgur.com/noby2g9.png
bununla arkadasin bahsettiginin hic alakasiyok. orada yazdigi, havyaya giden akim dc oldugu icin eger diyotun tersin baglantisi olursa enerji akimi olmayacagi icin havya isinmayacagi yaziyor. arkadas ise pic e giden 7805 onundeki diyotu soruyor

Flatron

yolgezer

arkadasim, orada bahsedilen havyanin icinde hali hazirda bir parca. ne diyor? reizstansa bagli. buradaki diyot nereye bagli? 7805 e.
nasil bir alaka var? ayrica demis ki ben genelde diyotu sokuyorum. tamam hadi o devreden o diyotu sok calisacak mi?

DUHAN

valla pek anlamadım ama artık anlatmaya çalışacaz bir şekilde  inşallah bir aksilik olmaz ...
[mergedate]1417643161[/mergedate]
ısı şemada 10 K direnç diyor am aresde yok öyle bir direnç  ya ne karışık bişey arkadaş arap saçı gibi.. bu adam nasıl çizmiş neye göre çizmiş bu şemayı ???
[mergedate]1417645480[/mergedate]
birisi hayrına ısıs şemayı düzeltse  hayrına  :(  :( 

Flatron

@yolgezer  oradaki diyot olsa ne olur olmasa ne olur
zaten iki tane devre var birisi eskisi birisi yenisi
Word dokumanınlı PCB de  10 kohm nede diyot var
ares çiziminde ise bu 10K ile diyot var

DUHAN

flatron usta rica etsem bu ısıs şemayı arese göre düzenlerisin ?? 

Flatron

@DUHAN
Devreniz çalışıyormuş güncellemeye gerek yok o vakit sizin pcb de 10 k ve diyot varsa dursun
Diyorumya bendeki ares açmadı ben word  dosyasından ve sizin eklediğiniz ekran görüntüsünden gördüm

DUHAN

flatron usta  ben pazartesi bu ısıs ve ares şemayla sunum yapacam hoca ısıs şemayla ares şemadaki elemanlar aynı olacak diyor ısısda olupta aresde olmadğı zaman puan kırıyor .. :( ares şemada 10 K direnç ve 1N4007 diyot yoktur bu adam neye göre çizdi anlamadım ???:(  :( 
[mergedate]1417647224[/mergedate]
versiyonu  düşürdüm açıp bakabilirsiinz hem ısıs  hem ares...

http://www.dosya.tc/server36/gVCoZo/havya.rar.html

yolgezer

@flatron orda adamin yazdigi ile burdaki alakasiz seyler. o havya ustundeki havyaya gore ayarli bir diyot. ve amperaji olsun, voltaji olsun havyaya gore degisir. ayrica devredeki yeri yoktur,
arkadasin bahsettigi diyot ise alakasiz yerde sen daha ete nin yazdigini anlamamissin burda yorum yapiyorsun. otur bir bahsettigi havyayi sok. icindeki diyotu gor sonra anla dedigimi.
ordaki diyot olsa ne olur olmasa ne olur?
eger 10k direnc sonrasindaki cikan gerilim 7805 e bir anda giderse 220 volt halinde olur. 7805 bu enerjiye dayanamaz. kapis?
@duhan boylece senin sorunu da cevaplamis oldum, eger direncin onune led ya da bir diyot koymazsan yani yuk baglamazsan cikis 220 volt civari gozukur. yapan kisi bunu dusundugu icin koymustur ki ince bir ayrinti.
iside mi ares de mi bilmiyorum trafosuz olan versiyondaki trafoyu sokup diyot ve direnci koyabilirsin. ya da tam tersini obur semaya yapabilirsin, ben yapamam bende sadece expres pcb var.
su bahsettigim direnc cikisi ile ilgili olay 320 voltta elektronik temel bilgiler gibi bir baslikta da yaziyor. bense led direnci bagladigimda gormustum. bu durumu. iki devreyi birbirine uydurmak da zor degil. bu arada uni mi lise mi?

Flatron

@DUHAN
Yapacağın gayet basit şemayı aç 7805 in sol tarafındaki dirence mouse sol klikle delete bas,aynısını diyotada uygula 4 watt yazısıyla (direncin) diyotun yazısı kaldıysa onlarıda yoket.O boşluğu köprü diyotun çıkışındaki kalın noktaya tıkla 7805 in soldaki bacağıyla birleştir. o kadar
pcb de zaten bunlar yok
2 dk sürmez

[mergedate]1417647997[/mergedate]
tamam yolgezer sen doğrusunu biliyorsun

yolgezer

Flatron

@DUHAN
@yolgezer doğru söylüyor .Sakın bu şemayı hocaya gösterme direk zayıf verir.PCB de havya,220 voltluk köprüden sonra 7805 e veriliyor.PCB ile şemanın alakası yok Havya pcb de seri bağlı şemada  farklı(Oradaki 10 K diyot mevzusuda diyot diyot değil LED havyanın ışıklı göstergesi yani led yada neon lamba seçeneği)
Pazartesiye kadar etepic.com a üye olup dosyanın son halini oradan indir .En kestirmesi bu
Hatta  malzemeleri satın alıp yap bence öyle olursa 100 alman garanti :)

[mergedate]1417652794[/mergedate]
Şemasını buldum (İlk mesajda)
http://www.elektrotekno.com/about50220.html&highlight=ete+projeleri
(Ne karışık işmiş arkadaş rar lı dosyanın içinden saçma bir şema çıkıyor)

yolgezer

devreyi adam gibi masaustumde inceleyemedim ki aninda nokta atisli cevap vereyim. tabletten sema anlasilmiyor.
@duhan tek kopru diyotlu devre saglikli degil. cunku direnc diyot su bu seklindeki voltaj dusuruculer ani voltaj degisimlerine karsi direncsiz. dusunsene havya devresi bozulursa neyle tamir edecen:-)
trafo ani voltaj akimlarini absorbe edebiliyor oysa ki direnc ile yapilan voltaj dusumleri hic saglikli olmuyor.
tek kopru diyot kullanilmasi bu devrede imkansiz. cunku havyanin elektrigi sase ile kesilip aciliyor.
flatron iyi ki hatirlatti. o pcb yi sen mi cizdin? o nasil pcbdir? hocaya gosterirsen frci fircalar. yaw ben elimle ciziyorum daha iyi oluyor :-)
oncelikle hatlarda yamuk olmasin. ana besleme hattini duzelt. az daha kalinlastirabilirsin. sonracima sigortanin ve kopru diyot baglantisi cok kotu. ince ikitane hat var. onlari kalinlastir. ayrica lehim icin delikleri hattin sonuna degil de az icine ekle. bu sayede iki defa sokup takma olunca yol kalkmaz.
sigortayi yatay degil dikey koyarsan obur besleme hattini az daha kalinlastirabilirsin.havya soketinin deliklerini Az daha kenara yakin yapabilirsin. bu sayede hattin icinde kalir  delikler.
dedigim gibi etenin direnci ne amacla kullandigindan emin degilim aslinda ama obur semaya bakinva ordaki 25 v kondansi goruyorum. buyuk ihtimal o diyot ve direnc de o voltaj seviyesine djsurme amacli. ama boyle devrelerde direnclere guvrn olmaz, regulator ve trafolar daha guvenli. misal, ben araba tavanina led dosedim. 1 direnc falan. marsa basinca isik azaliyor, gaza basinca da isik cok yukseliyor. allahtan direnc degerini yuksek tuttum. yani direnc yuzunden tam verimli kullanamiyorum. bunda da acik birakacan, sonra elektrik kesildi geldi gum:-)
burda bir arkadas vardi su hareket sensorlu lambalarla sorun yasadi, iste o lambalar da kondansator ve direnc ile voltaj dusuruyor, akim degisimlerinin nasil basa bela olkdugunun canli kanitidir.

seron

işlemci entegresi, tristör vasıtası ile havyaya gidecek gücü tetikliyor. şayet havya doğru akımla çalışıyor olmasaydı, tetikleyemezdi; bu nedenle havyanın doğru akımla çalıştırılması gereklidir.
neden birinde diyot+direnç var diğerinde yok :
isis şemasında LM7805 direkt şebekeyle beslenmek istenmiş ancak; 7805 220volta dayanamayacağı için araya 10K 4W direnç seri bağnamıştır. aresde ise bu yöntem güvenilir bir yöntem olmadığından devreye trafo eklenmiş, hem 7805 hem de işlemci sağlıklı bir kaynaktan beslenmek istenmiştir. hal böyle olunca gerek havyayı beslemek için gerekse trafo çıkışında köprü diyot kullanılmıştır. ayrıca iletkenler DC akımında daha çok ısınmaktadır ve bunun da havyanın ısıtılmasında verimli olacağı düşünülmüş olabilir. zira enerji iletiminde AC tercih edilmesinin bir nedeni de ısıl kayıpların önüne geçilmesidir.

devre dikkatle incelenirse bu anlaşılacaktır dikkat ederseniz, isis şemasında trafo yoktur, aresde değişikliğe gidilerek trafo konulmuş, bu nedenle diyot ve dirençden vazgeçilmiştir. yani devre iyileştirilmiştir.

şayet hoca iki devrenin de aynısı olmasını istiyorsa trafosuz devreden vazgeçilmeli ve isis dosyası üzerinde çalışılarak direnç ve diyot iptal edilip, transformatör ve köprü diyotun aynısından ilave edilmeli, bağlantılar buna göre değiştirilmelidir. şayet isisteki orjinal devre kullanılmaya çalışılırsa hoca, arkadaşımızı "dövebilir" zira o haliyle güvenli değldir :) arkadaşın vereceği cevap da bu yönde olmalıdır.
yolgezer madem nokta atışı yapacan al bakalım resimlere bak:

DUHAN

ya arkadaşlar ya ben anlatamıyorum yada siz anlamak istemiyorsunuz ???
ben size ısıs şema ile ares aynı olmas lazım diyorum si orda tutmuş havyanın iç yapısını tartışıyorsunuz ? proje ödevi bu ne var hayrına birisi şu ısıs şemayı düzeleyip yollasa ???

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 04 Aralık 2014, 16:06:00işlemci entegresi, tristör vasıtası ile havyaya gidecek gücü tetikliyor. şayet havya doğru akımla çalışıyor olmasaydı, tetikleyemezdi; bu nedenle havyanın doğru akımla çalıştırılması gereklidir.
neden birinde diyot+direnç var diğerinde yok :
isis şemasında LM7805 direkt şebekeyle beslenmek istenmiş ancak; 7805 220volta dayanamayacağı için araya 10K 4W direnç seri bağnamıştır. aresde ise bu yöntem güvenilir bir yöntem olmadığından devreye trafo eklenmiş, hem 7805 hem de işlemci sağlıklı bir kaynaktan beslenmek istenmiştir. hal böyle olunca gerek havyayı beslemek için gerekse trafo çıkışında köprü diyot kullanılmıştır. ayrıca iletkenler DC akımında daha çok ısınmaktadır ve bunun da havyanın ısıtılmasında verimli olacağı düşünülmüş olabilir. zira enerji iletiminde AC tercih edilmesinin bir nedeni de ısıl kayıpların önüne geçilmesidir.

devre dikkatle incelenirse bu anlaşılacaktır dikkat ederseniz, isis şemasında trafo yoktur, aresde değişikliğe gidilerek trafo konulmuş, bu nedenle diyot ve dirençden vazgeçilmiştir. yani devre iyileştirilmiştir.

şayet hoca iki devrenin de aynısı olmasını istiyorsa trafosuz devreden vazgeçilmeli ve isis dosyası üzerinde çalışılarak direnç ve diyot iptal edilip, transformatör ve köprü diyotun aynısından ilave edilmeli, bağlantılar buna göre değiştirilmelidir. şayet isisteki orjinal devre kullanılmaya çalışılırsa hoca, arkadaşımızı "dövebilir" zira o haliyle güvenli değldir :) arkadaşın vereceği cevap da bu yönde olmalıdır.
yolgezer madem nokta atışı yapacan al bakalım resimlere bak:

bunlari soyledik ki abi:-)

seron

Alıntı yapılan: DUHAN - 04 Aralık 2014, 19:42:19ya arkadaşlar ya ben anlatamıyorum yada siz anlamak istemiyorsunuz ???
ben size ısıs şema ile ares aynı olmas lazım diyorum si orda tutmuş havyanın iç yapısını tartışıyorsunuz ? proje ödevi bu ne var hayrına birisi şu ısıs şemayı düzeleyip yollasa ???
abim yardımcı olmak isterim ama ben proteus kullanmayı hiç bilmem herkes inadına proteus kullanıyor. diptrace kullansan belki...

diğer arkadaşların da ya proteusu yok ya da üşeniyorlar. @Adnancoskun hocaya bir rica et belki yardım eder.

DUHAN

Alıntı yapılan: seron - 04 Aralık 2014, 23:04:02abim yardımcı olmak isterim ama ben proteus kullanmayı hiç bilmem herkes inadına proteus kullanıyor. diptrace kullansan belki...

diğer arkadaşların da ya proteusu yok ya da üşeniyorlar. @Adnancoskun hocaya bir rica et belki yardım eder.

eyvallah saol usta .... :( 

seron

duhan al adamım dün gece saat üçte senin için uğraşa uğraşa çözdüm proteusu. yanlış varsa ustalar da baksın. olmadı bir bilene göster:
http://s3.dosya.tc/server29/5aMIgt/havyad_zeltim.rar.html

açıklama olarak hocaya yukarıdaki anlattıklarımızı anlat: isis şemasında LM7805 ile pic risk altında olduğundan devre iyileştirme yoluna gidilmiştir, trafo eklenerek düzeltilmiştir. bu nedenle aresteki devreyi isise uyarladık hocam diyeceksin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın