G.E. İnfrared Lambalı Isıtma (250W)

Başlatan seron, 28 Kasım 2014, 21:17:46

seron

arkadaşlar,
internette evimdeki sobanın lambasını değiştirmek için yedekparça fiyatlarına bakarken bunu buldum. daha önce bu amaçla kullanıldığını bilmiyordum. elektrik bilgisi kitaplarında bu lambaya benzeri fotoğrafçılık ve matbaacılık işlerinde kullanıldığını okumuştum.

inceleyip biraz tartışalım mı? kullanan var mı veya iyi midir kötümüdür?

http://www.tedarikcim.com.tr/infrared-isiticili-lamba-general-electric-250-w

fiyatı siteden siyete 1-3TL arasında farkediyor.

yolgezer

eskiden varmis bunlar. eski bir teskilat binasinda gormustum mesela. acayip is goruyorlar. ama artik demodeler:-)

seron

demodeler mi? ülen acayip satışı var. kullananların yorumları var: "uzun süre kullandım bel eklem romatizmaya iyi geliyor bir tane daha alacam" falan demişler.

olmazsa ben de alayım gerçekten işe yarıyorsa tabi.

stk4221

bunu yeni görüyorum ama ınfrared  2000 w soba  astık mükemmel ısıtıyor

[mergedate]1417204293[/mergedate]
iyi  duyunu eritmiyor elektrikle ısınmaya karşıyım ama imkanlar el vermiyor
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

göz sağlığına zararlı olduğu konusunda uyarılar var yanarken lambaya bakmayınız diyor. infrared ve ultraviyole dalgaların göz sağlığına hatta deri sağlığına da zararlı olduğu zaten biliniyor. şayet bu tip olumsuzlukları önemsenmeyecekse alıp denemek fena olmaz.

zira infrared sobayla fiyatı karşılaştırıldığında oldukça iyi görünüyor. ayrıca bir dükkanın halojen spot lambalarla bir yandan aydınlatılıp bir yandan da ısıtıldığını kendi gözümle görüp derimle de hissetmiştim :) . içerisi soğuk kış gününde ılıcacık idi.

Adnancoskun

Fiziktedavi icin kullanılır genellikle. Evet goz icin zararlı...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

yolgezer

adnan abi, bunlarin duylari ozel yanlis hatirlamiyorsam ama ben nerde ise 10 sene once gordum. ankaraulusda eski bir bina varsi. simdi ismini soylemiyim bir dernegin binasi idi. orada kullanilirdi bu.
seron, direkt degil zaten lambalari. yansiyarak kullaniliyor.
ayrica evet demodeler. bilmem kac yil oncesinin mali. yamyam abi bilir mesela onun cocuklugundan kalma. siz gerisini dusunun. -onur abi bu yazdigimi gorunce bana ne edecek ben deonu dusuneyim ;D
ayrica ozellikleri infrared tipi olsun, tel isitma tipi olsun alayi kullanilan tel tipi nedeni ile ve mantiklari nedeni ile isinin cok azini yaymalaridir. yani infrared bile mesafeye gore isi kaybederken bu lambalar bildigimiz gunesmantigi ile calisir. isiklarinin eristigi hemen her yeri de isitir.
ama dedigik gibi farkinda isen tipleri 70 lerin lambalari gibi:) ve gunumuz insanina hitap etmiyor. ayricamaliyetlerinin ucuzlugu ureticilerin kar marjini dusuruyor. ondan dolayi buyuk firmalar uretmez bunlari ya da az uretirler.
misal bu gunlerde petrol fiyatlari asiri dustu diye uretimi azaltmayi dusunduler. iste ayni mantik. yoksa oldukca iyi de bir fikir.

seron

annemde sırt boyun fıtığı vs var. yakın zamanda alayım da rahat etsin o zaman garibim. mutfağa takmayı düşünüyorum.

yolgezer

Alıntı yapılan: stk4221 - 28 Kasım 2014, 21:52:30bunu yeni görüyorum ama ınfrared  2000 w soba  astık mükemmel ısıtıyor

[mergedate]1417204293[/mergedate]
iyi  duyunu eritmiyor elektrikle ısınmaya karşıyım ama imkanlar el vermiyor

zaten 250 watt çekiyor. ayrıca zaten mermer duylar da var. normalin 2 katı kadar pahalılar. onlarda kullanırsanız sıkıntı olmaz. aslında bana da lazım.
malum bartın soğuğu::) lehim atmak için ya tüm takımı sobanın yanına taşımak ya da bordu soba, saç kurutma makinesi vb ile ısıtmam gerekiyor. yoksa o o odada lehim atamıyorum. tel borda değdiği anda donuyor. alıp bir tane tepeye taksam hem oda ısınır hem de ışık şiddeti de iyi bunların.
[mergedate]1417276435[/mergedate]
bir de yeni teknoloji demişler ya. ben bu lambaların 30 seneliğini gördüm beee::)

ndemir

bunların bir odayı ısıtmasını pek beklemeyin arkadaşlar.ziraa bende var bundan çok eskiden doktor bi akrabamdan almıştım ama bunu ısıtıcı olarak ilk defa sizden duydum.bunu fizik tedavi amaçlı kullanıyolardı.bir odayı ısıtacağına pek ihtimal vermiyorum...

yolgezer

Alıntı yapılan: ndemir - 29 Kasım 2014, 18:25:20bunların bir odayı ısıtmasını pek beklemeyin arkadaşlar.ziraa bende var bundan çok eskiden doktor bi akrabamdan almıştım ama bunu ısıtıcı olarak ilk defa sizden duydum.bunu fizik tedavi amaçlı kullanıyolardı.bir odayı ısıtacağına pek ihtimal vermiyorum...
maksimum 5 metre ve 250 watt zaten ne beklnir ki?
bu ısı yükseltmek için değil ayrıca. odadaki var olan ısı düşmesin diye. havayı yumaşatma amaçlı kullanılır.

seron

Alıntı yapılan: ndemir - 29 Kasım 2014, 18:25:20bunların bir odayı ısıtmasını pek beklemeyin arkadaşlar.ziraa bende var bundan çok eskiden doktor bi akrabamdan almıştım ama bunu ısıtıcı olarak ilk defa sizden duydum.bunu fizik tedavi amaçlı kullanıyolardı.bir odayı ısıtacağına pek ihtimal vermiyorum...

ben de ihtimal vermiyorum. hem çok yukarıda duracak, hem de 250Watt. bir de ısınan havanın yükseleceği düşünülürse... ama sağlık açısından faydalıysa olur.

evdeki tüm duylarım porselenli; sorun yok...

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 29 Kasım 2014, 21:34:35ben de ihtimal vermiyorum. hem çok yukarıda duracak, hem de 250Watt. bir de ısınan havanın yükseleceği düşünülürse... ama sağlık açısından faydalıysa olur.

evdeki tüm duylarım porselenli; sorun yok...
abicim o enerjiden ne brkliyorsun ki? siz msntigi anlamamissiniz. bak simdi 5 tanesini bagla bir odaya. odada 1000 watt soban olur. soylesene 1000-2000 watt sobalar ne kadar bu lambanin maliyeti ne kadsr? tel kopma derdi yok ki sen bir soba telinden neler crktin:-)
250 watt var olan isi seviyesini sabit tutmaya her turlu kafi gelir. merak etme. ben bu lambalari kullandim 3 tanesi 30 kisilik bir toplanti odasini rahatca isitiyor. ki ankara ayazinda. sen antalyada dert ediyorsun:-)
bir de dedim ya sobanin tehlikeli oldugu banyoda cok ise yarar. sobaya bir su sicrasa kisa devre gum. bu lamba tavanda olacak su sicrasa da en fazla yanar. sana zarar vermez.
bir de bak buyuk boardlarda ozellikle pc boardlarinda lehim yapmak buyuk iskence. bord isinmadan lehim artamazsin. atsan da sagliksiz kalir. ben sobaya tutuyorum 15 s20 dakka. yoksa yaptigim isten memnun kalmiyorum. yap duzenegini bu lamba isitsin bordu oh mis gibi. ya da sirf kondansator degistirmek icin 1000 watt koca hava tabancasini calistir.
bir diger yonu, bu infrared diye tabir edilen sobalardan daha verimli olmasi. 250 wattin buyuk kismini isiya cevirip bir de aydinlastma saglamasi cidden gzel. ben alacam bir iki tane,.

orienbaris

İnfrared ışınları elektromağnetik spektrumun dalga boyları 7600-150000 A8 arasında bulunan ışınlara verilen isimdir. Bu ışınlar ısısı mutlak sıfırı geçen tüm kütlelerce yayımlanan termojenik (ısı oluşturucu ) ışınlardır. Bunlar , içlerinde inert bir gaz bulunan veya havası boşaltılmış tungsten veya karbon Flâmanlı camdan üretilen lambalardır. Elektrikle ısıtılan Flâmanları yüksek ısı değerine çıkarılarak akkor haline getirilen bu lambalar görünen ışık ile beraber 4000 – 40000 A8 dalga boylu ışınlar saçarlar. Lambaların saçtığı ışın karışımı içerisinde en fazla 11000-20000 A8 dalga boylu kızılötesi ışınlar bulunur . Pratikte güçleri 40-500 watt arasında değişen kızılötesi lambaları kullanılır. Geniş vücut sağlığında kızılötesi tatbik etmek için kullanılan bu cihazlara "ışık banyosu" denir. İçlerine , cihazın büyüklüğüne göre 6-10 adet küçük wattlı (40 – 75 watt) kızılötesi ampulü yerleştirilmiş olan ışık banyolarıyla ihtiyaca göre ampullerin hepsi veya bir kısmı yakılmak suretiyle tedavi yapılır.

– Kullanıldığı Durumlar
o   Kanama riski olmayan travma tik bozukluklarda
o   Lenfler ve omurgada osteoartosis
o   Ağrılı adale kasılmalarında
o   Nörolojide
o   Aktif ve pasif hareket egzersizleri ve masaja yardımcı olarak

-Kullanılmasının Uygun Olmadığı Durumlar.
•   Aktif veya akut patolojide
•   Kanama olabilecek rahatsızlıklar : Mide ülseri ve Hemoptisis
•   Hamilelik ve adette
•   Anestezi ve termal hipoestesi bölgelerinde

Sonuç olarak ehil olmayan ellerde kullanımı çokta güvenli olmayacak sonuçlar doğurabilir. Öncelikle alınacak ampulün dalga boyu bilinmeli ki üst deri de mi yoksa derin dokularda mı etkili onu bilmek gerekir. Çünkü özellikle karın ve bel bölgesi gibi yerlerde kullanılması durumunda derin dokularda etkili olması halinde Abdominal Aort olarak bilinen ve kalpten çıkıp aşağıya doğru tüm sırt ve karın arka duvarı boyunca inen , kalınlığı 6-12 mm olabilen bu kalın damarın ısı ile genişlemesine neden olabilir. Bu her ne kadar geçici bir durum olsa da oluşabilecek ani tansiyon düşüşü ciddi sorunlar yaratabilir. Bu faktörleri netleştirmeden kullanmak sağlığı ciddi bir şekilde olumsuz etkileyebilir. Oluşabilecek bir başka sağlık problemide yine benzer etkiler sebebiyle ortaya çıkabilen Ortostatik Hipotansiyondur.

yolgezer

gunumuzdeki infrared isitici,ar kadar kanderojen degi,dirler ama, onlar saatlik kullanimda feci basagrilari yapiyor ayrica. bunlardaboyle sey gormedim ben.

seron

@orienbaris, değerli bilgileriniz için teşekkür ederiz. anlaşılan o ki, eğer bu tip lambalardan kullanılacaksa dikkatli olunması, rastgele kullanılmaması gerekiyor.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın