047 pf kondansatör

Başlatan mehmet254, 22 Kasım 2014, 03:22:54

mehmet254

arkadaşlar 047 pf kondansatör lazım oldu,elimde  diğer  nanofarad,mikrofarad cinsinden çok  karışık  biçimde  parçalar var
acaba hangi  cins  değer buna uyar,yardımcı olursanız sevinirim.

Adnancoskun

047 pF.  Cok küçük bir değer eminmisiniz 047 oldugundan. Bu 47 pF olmasın?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

mehmet254

yok  hocam yanlış okumadım 047 pf yazılmış,güç transistöründe beyz ve  emiter arasına bağlı,devre 3 volt.aynı 047  bir daha  var bu  parçada troiddeki  sarıma  bağlı,devreyi 555  destekliyor,   sonuçda  troid  bobinden  güç alınıyor,ben böyle  devrelerle uğraşıyorum,parça  temini  garanti  olmazsa  başlamak istemedim, 47 pf  dene  belki olur diyorsanız deneyeyim,olmaz ise pf_ ve nf  değerlerinde parçalarım çok,   paralel veya  seri kombinasyon  yaparak bu  değeri bulmamda  yardımcı  olurmusunuz.?

seron

muhtemelen o parça 47 pikofarad.
çünkü "yanlış yazmadım" diyorsanız baştaki sıfır dikkate alınmaz. 47 gibi okunur. haa 0.47 olsaydı adnan hocanın dediği doğrudur bir yanlışlık var demektir.

eğer 47pF kapasitörünüz yoksa, devre de çok hassas bir devre değilse yakın değeri tutturabilecek bir başka parça/kombinasyon kullanmayı deneyebilirsiniz. ama garanti yok.

serkan_48

Şemayı yada devreyi elemanı eklesenizde bizde görüp yorum yapsak varsayımlarla konuşmasak..

Daha iyi olmazmı?

Adnancoskun

beyz emiter arası ise, sen oraya 47pF bağla...... ver ceryanı çalışsın.....   0.47 pf çok küçük bir değer, şimdi burada kondansatör hesabı yapmak istemiyorum ama,  çizdiğin yolların arasında bile ondan daha büyük kapasite oluşur... ki böyle küçük kapasite çok çok çok yüksek frekans devrelerinde kullanılabilir ki, o devrenin tasarımı bile çok farklıdır... Muhtemelen sizin kondansatörünüz 47pF..

hatta sırası değil belki ama, eskiden converter yapardık siyah beyaz tv lere,,, malum 2. kanal 1. kanal dönüştürücü,
aslında UHF yi VHF ye dönüştüren bir konverterdi,,, onda küçük değerli kondansatörler kullanmak gerekirdi, Kondansatör bulamamıştık, ustam kara kara düşünürken gecenin 12 sinde onu bu dertten kurtarmıştım :)  hemde bedava, hem de çok kolay... Olmaz diye ısrarlarına rağmen isbatlamıştım... eh o zamanlar onlar alaylı, biz mektepli, beğenmiyorlardı bizi,,,,
onlarda haklıydı belki kendi açılarından, ama bu işin bir ilmi olduğunu, hesap kitap olduğunu o gece isbatlamıştım... Şimdi birçok arkadaşın, hocam amma da uzattın ya nedir yaptığın dediğinizi duyar gibiyim...
Tamam çözümü söylüyorum...
1 mm veya 1.5 mm lik tel üzerine bobin sararak kondansatör yapmıştım, hemde ayarlanabilir . örneğin 10 tur sarıyordum, fazlamı geldi, sarım sayısını düşürüveriyordum :)
Bu da gençlik yıllarımın güzel bir anektodu...

seron

hocam bu konuyu biryerde daha duymuştum. iyi bir yöntem bravo doğrusu. tabi sardığın tellerin arasında yalıtkan bir malzeme var idi değil mi? yoksa hava boşluklu mu? :o

Adnancoskun

evet tabi yalıtkan madde var,,, bobin'in üzeri emaye kaplı ya...
ya içeridekini kalın bobinden yapıp üzerini normal zil teli ile sarıyordum, yada (ki genellikle) içerideki tesisat telinden kesip , üzerine izole bobin teli sarıyordum...

seron

bobin telinin üzerindeki emay malzemesi istediğiniz dielektrik sabitini karşılamasa bile biraz fazla ya da eksik sararak halletmişsiniz :)

Adnancoskun

tabi ki, emayın da kendine özgü bir dielektrik katsayısı vardır... orada parametrelerden biri de o dur, ancak denklikte bir değişkenle oynayamıyorsak, diğer değişkenle oynayabiliriz, evet daha öncede dediğim gibi sarım sayısı (dolayısıla bobinin uzunluğu, daha da dolayısıyla levha yüzey alanıyla) oynamış oluyorduk....

mehmet254

adnan hocam aradığım  cevap bu.şimdi  sizin sisteminizle kapasitör değeri  denemelerine başlayıp uyguluyorum,büyük ihtimalle sizin tel sarma işlemi ile bu projenin sönunu getirebilirim,teşekkeür ediyorum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın