7805 eleman bağlantısı

Başlatan DUHAN, 19 Kasım 2014, 23:54:06

DUHAN

bir devreye sonradan 7805 elaman bağlamam lazım ekteki resimdeki gibiişaretleme yatım sizce doğrumu veya bu elemanı nasıl bağlamalıyım bu arada devrenin uygulaması yapılmış ben devreye 12 volt verdim sanırı bazı elemalar yandı ..

yolgezer

öncelikle devrenin tam hali yok adam gibi bir şey diyemem ama 78xx 3 bacaktır burada 2 tane var:)
1.bacak giriş, 2. ve soğutucuya tutturduğumuz kılıf aynı şase, 3. acak ise çıkıştır. 1den 30 volta kadar verebilirsiniz çıkışdan 5 volt alırsınız. girişe 100 uf kutuplu, çıkışa da 100 nf kutupsuz takmanız şart. dalgalanma yapabilir aksi hlde.
yani güç +5v bacağı 3 oolacak 2 gnd, 1 de voltaj girişi kolay gelsin.

DUHAN

tmm biliyorum ama bu devre üzerinde o bacaklar nereye takabül ediyor ??  çok karışık bir iş içinden nasıl çıkacam bilmiyorum .. :(  :( 

http://dosya.co/rodhp1tlb40q/saat.rar.html

yolgezer

dosyayı indiremedim ki:)
neyse şimdi burdaki güç+5 v bacağı sein tüm enerjiyi vereceğin yer de mi?
o zaman oraya 3 numaralı pin gelecek. 2 gnd ye 1 de enerji vereceğin kaynağa bağlanacak bu kadar işte?

Flatron

yolgezer

o dediğni bilmem ben bildğim kadarını yazarım gerisin  karışmam.
beğenmeyen yazdığımı okumaz.
adam 7805 nasıl bağlanır sormuş bunu yazdık.
her şeyi bilmemi bekliyorsan yandık zaten:)
ha rtc den kasınt eğer gerçek zamanlı saat ise bunun konu ile alakasını bilmiyorum.
belki arkadaşın devresi budur. indiremedim ama nedense reklam verip durdu.

Flatron

@DUHAN
Oradaki 8 bacaklı chip bir Real time clock chipi yani bir tarih saat bilgisini tutan entegre (8 bacaklı olan DS1302 )
Buna 12 voltu direkt ayaklarından verdiysen yanmıştır.Muhtemelen MCU da uçurmuştur muhtemelen.Ama 7805 in giriş ucundan verdiysen birşey olmamıştır
Senin PCB üzerinde biryerlerden voltaj vermek için yer aramana gerek yok
7805 in girişine en az 7 volt gerekir sen 9 veya 12 volt bağlayabilirsin
Devrenin resmini koyarsan daha fazla açıklama yazılabilir.

DUHAN

devre şeması ve kaynak kodları   http://www.dosya.tc/server36/MVjA4B/saat.rar.html
devreyi yapan salak devreye 7805 koymamış bende var olduğunu düşünerek devreye 12 Volt verdim evet saat entegresi ve pic yandı inşallah başka malzeme yanmamıştır aksi halde  dersten geçmem bu devreyi yapmam bağlı . :(   bu arada 7805 nasıl bağlanacağını alamadım .. :( 

seron

;D
devreyi yapan "arkadaş" V girişine 5V yazmış, görevini yapmış. siz neden 12V verdiniz? :) gerçi çizim size ait sanırım.
şema olarak aşağıdaki gibi olacak. proteusta bu devreye uygun olacak şekilde yerleştirin:

DUHAN

seron usta bu işlemi resimdeki şema üzerinden alatsan devreyi ben çizmedim okulda hocamız verdi vermez olaydı anasını satım .. :(  şema üzerinden 1 nolu bacak buraya 2 nolu bacak buraya şeklinde alatırsan sevinirim ..

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

DUHAN

hepinize teşekkür ederim ... :)   fakat  bişey sormak sitiyorum biz 7805 i devreye sonradan eklediğimiz için mi böyle yaptık yoksa  standart bağlantı mı bu ? yani normal 1 nolu bacağın devrenin + sına gitmesi gerekmez mi ??

yolgezer

standart bağlantı tüm 78xx serisi için böyle.
tüm 78xx serisi eğer orjinalse 1.5 ampere kadar akım vereblir. daha yükseğini istersen 78xxk kodlu metal kılıflı daha küçük boylu olanı isteyeceksin. 5 amper verebilir.

DUHAN

Alıntı yapılan: yolgezer - 20 Kasım 2014, 22:52:59standart bağlantı tüm 78xx serisi için böyle.
tüm 78xx serisi eğer orjinalse 1.5 ampere kadar akım vereblir. daha yükseğini istersen 78xxk kodlu metal kılıflı daha küçük boylu olanı isteyeceksin. 5 amper verebilir.

hımmm anladım usta saol teşekkür ederm aydınlattığın için .. sayende bu işide öğrendik o kadar devre yaptım ama bu meretin nasıl kullanıldığını bir türlü çözemedim .. :)

yolgezer

en basit regulatordur:)
o kondansları kullanmasanız da olur ama dalgalanma yaşayabilirsiniz. başınızı ağrıtabilir bu.

yolgezer

aslında 78xx çok kolay htta en kolay entegredir.
bir pili önüne lamba bağlamak bile daha zordur bunu söyleyeyim.
aldığın entegre bozuk olmasın?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın