HAREKET SENSÖRLÜ TAVAN ARMATÜRÜ ARIZASI

Başlatan ozgurece, 19 Kasım 2014, 13:16:20

ozgurece

Arkadaşlar , Hereket sensörlü Lamba arızası için uzun süredir uğraşıyorum. Sök Tak yoruldum.! kendi kafasına göre bazen yanıyor bazen sönüyor, geceninbir vakti kendi kendine yanıyor ??? bazen devamlı yanıyor hiç sönmüyor. hangi parçayı değiştirmem gerekli?? Soğuk lehim olasılığına karşı ben tüm devrelerin üzerinden kalem havya ile tekrar geçtim.! Ama malesef sorun devam ediyor.. Zaman ayarı en kısıkta 7 saniye yanıyor sönüyor yanıyor, zaman ayarını biraz açınca devamlı yanıyor.. Gündüz vaya gece konumu her türlü denendi. Sorun nerede ?

yolgezer

ozgurece

hayır ama gece konumuna alınca gündüz lamba hiç yanmıyor ben onun sağlam olduğunu düşünmüştüm..
[mergedate]1416397449[/mergedate]
Değerli ElektronikProjeler Forum üyeleri; Sanıyorum ben bu Forumda Çok Zor bir Soru sordum, :(Bu Forumda üye olan Uzman, Profosyonel Arkadaşlarımız umuyorum yardımcı olacaklardır. İyi akşamlar Değerli Forum Dostları..

yolgezer

Alıntı yapılan: ozgurece - 19 Kasım 2014, 22:15:47hayır ama gece konumuna alınca gündüz lamba hiç yanmıyor ben onun sağlam olduğunu düşünmüştüm..
[mergedate]1416397449[/mergedate]
Değerli ElektronikProjeler Forum üyeleri; Sanıyorum ben bu Forumda Çok Zor bir Soru sordum, :(Bu Forumda üye olan Uzman, Profosyonel Arkadaşlarımız umuyorum yardımcı olacaklardır. İyi akşamlar Değerli Forum Dostları..
açık konuşmak gerekirse hiç alakası yok. ben 3 defa yorum yazmaya çalıştım hep bir sorun çıktı:)
ldr ye bak derim. ama bir ihtimal regulatorde sorun da olabiir.ne olduğu bilinmez. maa entegre de yapabilir.
d4 ile d5 birbirine lehimli mi? acaba ısıdan dolayı lehimler birleşmiş olmasın? onları bir kurcalar mısın?
[mergedate]1416435015[/mergedate]
röle üstündeki etiket sanki ıslanmış gibi. kondansın teki sızıntı yapıp onu ıslatmış olabilir.
rölenin olduğu kısımdaki en büyük kondansatore de dikkkat et. sanki çarpı işareti biraz etlenmiş. kondansator ütten sağlam gibigözükebilir ama bir sök bak bakalım alttn plastiği çıkmış mı? bir de imkanın varsa ölç.
aynısı varsa tak dene.
bu makinede röle tetiğini tutan o büyük kondansatordeki biriken enerji. eğer bir nedenden sızıntı varsa ya da ona bir nedenden ötürü ldr ışık kestiği halde eneri geliyorsa bu sorun oluşur. devreyi çalıştır, ldryi kapat ve kondansatoru de sökve oraya bak ldr kapalı iken eneri akışı var mı?

Flatron

@ozgurece
Böyle bir arızayı pekçok sebepten yapabilir.
En kolay ölçülebilecek şekilde sırayla kontrol etmen gerekenler.
1-TIME yazan trimpotu (süre ayarı olan) kontak spreyle temizle düzelmediyse
2-TIME ve LIGHT potlarını sök yerdeğiştir (aynı değerde pot varsa sadece tıme trimpotunudeğiştir) hala düzelmediyse
3-Elektrolitik kondansatörlerin yerine yenisi tak düzelmediyse
4-roleye yakın transistörü test etmelisin
5-Aynı kitten sağlam bir tane daha varsa bunun sağlamına işaret koyup sırayla bu modülleri buna bağla.Böylece en azından sensörlü bölümdemi
roleli kısmdamı hata var anlayabilirsin
6 Son ihtimalde zaten lm324 ü (PIR sensörlü  kısımdaki) onu değiştirmelisin (O entegre muhtelemen op amp )
Hala düzelmediyse SMD dirençlerden biri yanıktır
Roleyi PIR sensörü söke diğerlerini At gitsin  :)

ndemir

çok takmışlığım var ama arızalı olanı açıp neden kaynaklandıgına bakmışlığım pek yok,ilk akla gelen ayarsız yanıp söndüğü için zaman ve gece gündüz ayar trimpotunu kontrol et,ikinci söyleyebileceğim ise hareket sensörünün arka tarafında lm324 entegresi oluyo bundan kaynaklanıyor olabilir.eger ki imkanın varsa yenisini al tak ziraa 15TL gibi bir fiyatı var,eger ki ben bişeyler öğrenmek istiyorum geri dönüşüm olsun dersen,ben bi ara hareket sensörünün bağlı oldugu kartı digerinden ayırıp 12v akü ile çalıştırmıştım,hatta bir iki parça ilede röle yerine çıkışa zamanı geçiktirmesini yapmıştım,hareket algıladıgında şerit ledi yakıp belli bi saniye sonra yavaş yavaş kararak sönüyodu ama ilkel bi çalışmaydı.yada parçalarını alıp başka bir projende değerlendirebilirsin...

mehmet254

fotograflar çok  güzel,cihazda  çok  temiz,bu iletiyi  yeni farkettim  atlamışım,eğer cihazı çöpe  atmadıysanız,yada iyice bozmadıysanız,birde şu  şekilde  deneyin,
cihaza lambayı bağlamayın,   ışık ayarını geceye getirin,   zaman ayarını en yüksek değere getirin,   sonra  cereyanı verin, 
en  son lambayı takın,düzgün çalışacakdır,lamba  yanıyor iken  ayar yapılması cihazın dengesiz çalışmasına  sebeb verir.bu  tip cihazlarda ayar tutturamayan arkadaşların dikkatine...

ozgurece

Yardımcı olan tüm Forum arkadaşlara çok teşekkürler. Malesef sorunu gideremedim..!!! Merkez İstanbul'da üretim yapan Firmaya mail atttım, Elimde iki adet arızalı modül var. Aynı arıza. Firmadan şu ana kadar bir yanıt gelmedi. Yeni Tavan Armatürü satın alacağım...Tabiki Farklı bir Marka... :)

seron

bir dahaki sefere dikkat et de girişi kıytırık trafosuz adaptörlü olmasın biraz pahalısını al bari...

ozgurece

Evet Haklısınız, Sayın Seron ,bu hatırlatmanızı dikkate aldım, kesinlikle Kaliteli olanını satın alacağım..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın