USB'den Ses Çıkışı Alabilirmiyiz?

Başlatan seceelk, 13 Kasım 2014, 20:31:29

seceelk

Abiler sorum basit. Her hangi bir flash bellekden ses çıkışı alıp anfiye verebilirmiyiz?

yolgezer

flash bellekten imkansız. çünkü üzerlerinde ses çözücü entegre bulunmaz. ama usb ses kartları var. zaten flash bellekten de ucuz. onlar işini görür

yolgezer

işini görür.
ama açık konuşmak gerekirse sadece işini görür. eğer masaüstü kullanıyorsan pcı üzerinden çalışan bir şey kullan. hem usb boş kalır hem bu usb makineler sorun çıkarır. özellikle usb girişleri çok çabuk kırılıyor. malum kablo bağlı ya. zamanla kırılığ durur. ve markasına göre de plastiği kalitesiz oluyor. ya da işlemcileri uyduruk kalıp çabuk yanıyorlar. sen dizüstüde mi masaüstünde mi kullancan?
eğer pazardan önce gelebilirsen ulusa uğur elektronikte bu makinenin en iyisi bulunuyor. hem e ucuz

seceelk

Aslında ben pcden bağımsız bir müzik çalar yapmayı planlıyordum. 2 ufak hoparlör ve 1watt lık bir anfi kullanıcam. Beslemesini 9v pil olarak düşünüyorum(pil ne kadar dayanır onu hiç bilmiyorum). Anlıyacağınız bu müzik çalara bir flash bellek takıp kullanıcaz

yolgezer

ha o tip mi?
adamım 9 v piller 250 mah kapasitelidir. o batarya 2822m e anca yeter:) ka2206 bağlasan 10 dakkada bitirir:)
9v pil yerine küçük bir telefon bataryası ve yanında hazır satılan şarj adaptorleri kullanabilirsin.
ha şarj aletini düz adaptor bağlamayacaksın. aman diyim. lion batarya kesik kesik şarj edilir. düz adaptorle şarj edilmez. şoklanır devamlı böyle bağlarsan şişer patlar:)
sd kart okuyucu devrelr var sitede. onlardan bir tanesini kullanabilirsin maliyet toplamda 30 lira olabilir. paran var mıdır?

seceelk

yolgezer

kardeşim o zaman sıhhiyeye gidiyorsun.
oradan 20 liraya beyaz renkli bir şarj aleti alıyorsun. eski sistem elektronik vardı onlardan istersin. en büyük para buna gider zaten. bu çok iyi bir makine bataryayı şişirmez. çok sattım ben.
fiyatı da değişmemiştirumarım:)
batarya ayarlıyorsun bir tane orjinal olsun. ya da ordan iyi bir yan sanayi de alabilirsin ama bence evde hurda vardır onu kullan.
sd kart okuyucu çip ve devreler 320 volt sitesinde yazıyor.
bu gönderdiğin ses kartı pc olmadan çalışmaz.
dediğim gibi en büyük parayı şarj aletine vereceksin. ama o da eğer elinde eski hurda bir telefon varsa onunla çözülür. kullanmadığın bir 1100 ve orjinal bataryası:)
bende var bir tane sd kart modülü. hala kutulayacam:)
1 watt istiyorsan tda2822m alabilirsin. ya da ka2206c la4182 tea2025b bunlar normalde daha yüksek ama tek btarya ile 1 watt verirler. önlerine filtre olarak tda2822m e 104 numaralı kutupsuz kondans, tea ve kızkardeşlerine de 50 ko direnç kyacaksın. bir de şasesine 4.7 k direnç
benim tavsiyem tda2822m bulamazsan ka2209 da kullanabilirsin ama tavsiye etmem. ha bu entegrelr içinde ka serisini sana tavsiye etmem. çünkü telefon sinyallerini çokça çekmek gibi can sıkıcı özellikleri var. ses tınıları çok iyi olmasa kullanılacak entegreler değil ya:) tda serisinde telefon sinyali çok az duyulur.
buhnlar kullanabileceğin çıkış katları. istersen sana bir ekolayzer şeması gönderirim bir ara. ya da pt2389 kullanırsın. ama düşük voltajda pt2389 çatır çutur ses çıkartıyor. hem maliyeti de arttırır. ben 1 liraya mal ettim bir ekolayzer. potanslar hariç:) hem enerji de yemiyor. hem tea2025 ve diğerlerinin önlerinde söylediğim dirençleri kaldırarak bu ekolayzeri bağlayabilrsin ki ses yüksekliği düşmez. enerjiden de tasarruf edersin.

seceelk

Yardımın icin sagol abi dediklerini değerlendiricem hele şu sınav haftasi bi gecsinde :D

yolgezer

ni demek efenim:)
bölümü falan merak ettim senin hangi okul ayrıca?
bir de küçük başka tavsiye. sd kart okuyucu devrenin çipine 5 lira verecen. ğraşacan belki beceremeyecen. en iyisi ulusa gitmişken ufak bir de mp3 player al. onu kullan. 10 lira mı ne sanırım.

RaMu

Kendim için söylüyorum,
sd karttan data okuyup mcu ile sese dönüştürecek kadar öğrendim
fakat
yaptığım bir devrenin ses çalacak bir kısmı olacaksa
şunu alıp butonlarına mcu ile hükmetmeyi tercih ederim,
İstanbul da 5TL ye bulunabiliyor,
herhangibiryerde 10TL ye bulunur;

http://www.ebay.com.au/itm/Hot-Micro-SD-TF-Mini-Clip-Metal-USB-MP3-Music-Media-Player-Support-1-8GB-N98B-/131348634916?pt=AU_MP3_Players&hash=item1e94fd1d24

Ama öğrenmek istiyorum diyorsan
evet güzel projedir,
birçok şey öğrenirsin öğrenmek zorunda kalırsın.

yolgezer

Alıntı yapılan: RaMu - 13 Kasım 2014, 21:49:27Kendim için söylüyorum,
sd karttan data okuyup mcu ile sese dönüştürecek kadar öğrendim
fakat
yaptığım bir devrenin ses çalacak bir kısmı olacaksa
şunu alıp butonlarına mcu ile hükmetmeyi tercih ederim,
İstanbul da 5TL ye bulunabiliyor,
herhangibiryerde 10TL ye bulunur;

http://www.ebay.com.au/itm/Hot-Micro-SD-TF-Mini-Clip-Metal-USB-MP3-Music-Media-Player-Support-1-8GB-N98B-/131348634916?pt=AU_MP3_Players&hash=item1e94fd1d24

Ama öğrenmek istiyorum diyorsan
evet güzel projedir,
birçok şey öğrenirsin öğrenmek zorunda kalırsın.
üstad lafına atlamak gibi olmasın ama onlar hiç iyi bir seçenek değil.
ben de satıyordum onları. bataryaları aşırı hızlı şişer, yerine bağlayacağın batarya 3.7 volttan, 0.1 amperden yukarı ise hem kendini hem sd kartı yakar.
fiyatı da nedense bu ara acayip yüksek 15 liraya toptan fiyatı:)
bunlar daha güvenli.

RaMu

Bunları devreye bağlayacaksak
zaten batarya kullanmamız saçma olur,
genel kullanımda bataryası çabuk şişiyor vs. diyorsan
doğrudur dandik bir ürün zaten.

Bunların kutusuz bataryasız olanları
mcu işleri ile uğraşanlar için modül olarakda satılıyor zaten,
bunun yanında içinde VSxxxx (misal VS1011) gibi mp3 chipi var,
bu çipide kendi devremizde kullanmamız mümkün.

Ayrıca bataryanın 0.1 A den yukarı olması yakar ifadesi yanlış,
3.7V herhangibir bataryayı bağlayabilirsin,
0.1A diye bir batarya özelliğide yoktur,
Ah veya mAh vardır, ampersaat> belirtilen amper değeri kadar akımı 1 saat boyunca çekebilirsin demektir,
çekiğin akım (mA cinsinden) x süre (saat) = mAh değeri
buradan bu pili ne akım çekerken ne süre ile kullanabileceğini hesaplarsın.
Daha başka değerlerde var...

Birde 4.2V a kadarda bu kısma gerilim verebilirsin
zaten bu kısmdaki li tabanlı pil sarz esnasında 4.2 V a ulaşmak zorundadır
bu nedenle 4.2V vermenin bir sakıncası olmaz.

yolgezer

Alıntı yapılan: RaMu - 13 Kasım 2014, 22:55:47Bunları devreye bağlayacaksak
zaten batarya kullanmamız saçma olur,
genel kullanımda bataryası çabuk şişiyor vs. diyorsan
doğrudur dandik bir ürün zaten.

Bunların kutusuz bataryasız olanları
mcu işleri ile uğraşanlar için modül olarakda satılıyor zaten,
bunun yanında içinde VSxxxx (misal VS1011) gibi mp3 chipi var,
bu çipide kendi devremizde kullanmamız mümkün.

Ayrıca bataryanın 0.1 A den yukarı olması yakar ifadesi yanlış,
3.7V herhangibir bataryayı bağlayabilirsin,
0.1A diye bir batarya özelliğide yoktur,
Ah veya mAh vardır, ampersaat> belirtilen amper değeri kadar akımı 1 saat boyunca çekebilirsin demektir,
çekiğin akım (mA cinsinden) x süre (saat) = mAh değeri
buradan bu pili ne akım çekerken ne süre ile kullanabileceğini hesaplarsın.
Daha başka değerlerde var...

Birde 4.2V a kadarda bu kısma gerilim verebilirsin
zaten bu kısmdaki li tabanlı pil sarz esnasında 4.2 V a ulaşmak zorundadır
bu nedenle 4.2V vermenin bir sakıncası olmaz.
ben de böyle düşünüyordum sonra 2 tane telefon bataryası yakınca anladım:) evet bu mp3ler 3.7 voltla çalışıyor. ama nedense 700 mah kapasiteden yüksek bir batarya takınca gümlüyor. üstüne hafıza kartımı da yaktım bir kere.  çat diye ediveriyor anında:)
ha hazır kit için işlemci numarasını vermen iyi olmuş. ben bulamadı idimüzerinde numarasını.
bir de bu mp3ler her mp3 açamıyor. çatur çutur sesler veriyor mide kaldırtıyor. o yüzden dandik dedim asıl.

RaMu

Düşünmeyle alakası yok,
tekniği teorisi veya pratiği anlattığım gibi,
biryerde bir hata yapmışsındır.

Pilsiz şekilde devrelerinde kullananlar var,
bu konuda şüpheniz olmaasın.

Söylediklerine hiç katılmıyor değilim,
sonuçta tecrübe edilmiş,
ve ürün dandik olduğu için lityum tabanlı pil sarzının gerekliliklerini yerine getirmiyor olabilir,
ben yinede sorunun 700mAh dan büyük kapasiteli batarya takmakdan kaynaklanacağına çok küçük ihtimal veriyorum.

yolgezer

Alıntı yapılan: RaMu - 14 Kasım 2014, 00:40:47Düşünmeyle alakası yok,
tekniği teorisi veya pratiği anlattığım gibi,
biryerde bir hata yapmışsındır.

Pilsiz şekilde devrelerinde kullananlar var,
bu konuda şüpheniz olmaasın.

Söylediklerine hiç katılmıyor değilim,
sonuçta tecrübe edilmiş,
ve ürün dandik olduğu için lityum tabanlı pil sarzının gerekliliklerini yerine getirmiyor olabilir,
ben yinede sorunun 700mAh dan büyük kapasiteli batarya takmakdan kaynaklanacağına çok küçük ihtimal veriyorum.
bl-4c bataryalar 700 mahdır.
ben motorolanın 1000 mah kapasitelisini taktım çat diye bir ses ve hem makine hem sd kart güm:)
700 bile entegreyi ısıtıyor zaten. kendi bataryası 140 mah gibi bir şey. üzerinde yazan tabi:)
bir yerde hata, bataryanın sıkıntı olmayacağını sanmamdı. kısa devre falan yok.

RaMu

Taktığın bataryanın fotosunu veya linkini ekleyebilir misin?

Denediğin mp3 playerda lityum pil kullandıklarına emin misin?
kullandıkları pilin gerilimini ölçmüşmüydün hiç,
genelde lipo kullanıyorlar artık ama
çinliler üzerine lipo yazıp içine nicel bazlı pil koyabilirler,
1 farad kondansatör diye içine saat pili koymuşlardı misal, daha birçok örnek var bunun gibi.

Önemli olan bataryanın mAh değeri değildir,
bir devreye mAh değeri ne olursa olsun bir batarya pil taktığında
hiçbir değişiklik olmaz
önemli olan gerilim değeridir,
3.7V bir güç kaynağı taksanda
herhangibir mAh değerinde  batarya taksanda
devrenin empedansı bellidir
devre bu direnç değerine bağlı olarak aynı akımı çeker
anlatmak istediğim olay bu.

yolgezer

şu anda gönderemem.
önemli olmaz mı öyle bir önemli ki. yoksa biz niye akım regulatorleri koyup duruyoruz? sen ka2209 u trafoya düz doğrultulmuş halde tak bakalım nasıl yanıyor?
3.7 volt hem üzerinde yazan değerdi bu hem voltmetre ile ölçtüğüm en yüksek değer idi. amperaj değerini de zaten üzerinden okudum. yoksa bazıları gibi amper kademesinde kısa devre edip okuduğumu yazmadım. mp3lerde lipo kullanılmaz. hala lion kullanılıyor. ki zaten kullanım esnasında ikisinin de bir farkı yok. öyle olsa aynı telefona hem lipo hem lion batarya takamazdık ama nokia telefonlarda var böyle çeşitler.
nicel pil falan değildi. nikel öyle şişmez direkt sızıntı yapar. ya da patlar. ben şişmiş nikel hiç görmedim. öyle şekilde kaplanmış bir kılıfta nikel hiçmi hiç görmedim.
ne ise biz bunun kavgasını bırakalım arkadaşın konusuna odaklanalım. uzun vadede o tür cihazlar iyi değil. tek faydaları var. o da usb üzerinden ses kartı da olabilmeleri. evet bu makinelerde böyle bir özellik var. ama ses kartı yapacaksanız içindeki pili sökün. yoksa şişer. hoş sökseniz de şişiyor:)

RaMu

ka2209 ile bahsettiğimiz durumun alakası yoktur,
ka2209 için datasheet te besleme için ne şart koşulmuşsa sağlanmak zorundadır.

Pilin bağlandığı yer 3.7V ile beslenecek şekilde tasarlanmış
yani bir devre yaptık besleme gerilim 3.7V
eğer yaptığımız devrenin empedansı değişiyorsa
yani bazen 1k bazen 1 ohm oluyorsa (farazi)
1k iken 3.7mA, 1 ohm iken 3.7 A çekmek ister (güç kaynağı veriyorsa çekerde)
eğer empedansı 1 ohm a düştüğünde yani 3.7A çekmeye kaltığında
bu değere dayanamıyorsa bozulacaktır
bu nedenle biz daha en baştan besleme kısmımıza akım sınırlayacak bir önlem alırız,
benzer durum led aydınlatma devrelerindede mevcut,
misal 12V ile çalışan şerit lede 12V verdim bitti diyemezsin,
kullandığın led miktarına bağlı olarak akımı sınırlaman gerekir
çünkü led yapısından ötürü ısındıkça daha fazla akım çeker
daha fazla ısınınca daha fazla akım çeker sonsuz döngüye girmiştir artık bozulur.

Konu epey geniş
yazdıklarım özel bir durum için bunu belirtmeme gerek yok diye düşünmüştüm,
belirtmekde fayda vardı aslında, şuanda belirtmiş oldum,
sadece bu mp3 çaların pil kısmına istediğin Ah değerinde 3.7V bataryayı takabilirsin,
bu mp3 ü bozmaz demek istedim.

Kavga etmiyoruz, teşbihde hata olmaz ama kavga etmediğimiz bilinsin,
kaşılıklı birşeyler öğrenmeye çalışıyoruz.

yolgezer

ee o zaman iki tane birden neden uçtu:)
ki bana o dönemde fiyatları oldukça ucuza geliyordu. sırf bu batarya şişirmesi ve yüksek batarya kabul etmemesi yüzünden bıraktım bu parçayı.
ka2209 da mesela 1 amperden yüksek güce karşı dayanıksız kalıyor. eğer 7812 gibi bir şey olmadan bağlarsanız entegre cızzt:) taktığım trafo 13 voltluk zaten. entegre 15 volta kadar çıakbilmeli. ama nedense regulatorsuz dayanamaz. bunun omajla ya da şuyla bunla alakası değil, sonuça başa bela olması sorunumuz. tabi ki kavga etmiyoruz bilgi paylaşımı. ben o parçaları 3 defa eline almış sökmüş birisiyim. herkes herşeyi görecek diye bir kaide yok. misal yamyam abi şimdi gelse dese ki stk465 den bahsetse ben elime almış değilim entegreyi. nasıl yorumda bulunayım:)
ama tea derse 3 sene kullandım.
yalnız burada mesele entegreler hele mikrochipler. bunların hassasiyetleri 0.5 volt bile yükseğni ya da amperaj bakımından yükseğini kabul etmez yapılar. misal ben pt2389 aldım. bu da öyle. regulatorsuz kullanmayacağım. çünkü bir yanarsa 5 liram gidecek belki de. tecrübem yok.
tecrübesi olmayanların sorması gerekir. ki şu küçüçük mesele bakın ne baş ağrıttı?
3 tane taneini 15 liradan alsaydım 45 lira. ki ben para vermedim o başka:)

RaMu

Alıntı yapılan: yolgezer - 14 Kasım 2014, 02:05:44ka2209 da mesela 1 amperden yüksek güce karşı dayanıksız kalıyor. eğer 7812 gibi bir şey olmadan bağlarsanız entegre cızzt:)
7812 gerilim regülatörü, akım regülatörü koyuyoruz demiştin, ben durumu anlayamadım.

ka2209 için kullanılan beslemeyi görmeden neden olduğunu söylemem zor,
aklıma binbir türli şey geliyor.

Akım gerilim olayını ben anlatamıyorum sanırım,
12V 400Ah bir akü düşünün
şimdi bu akünün uçlarını elinizle tutun,
12V 1Ah bir akü düşünün bu akünün uçlarını tutun,
sizin için hiçbirşey değişmez,
ikisindende zarar görmezsiniz,
ne oldu bu akım değerine şimdi.

Bahsettiğim led vs. gibi bazı istisnalar hariç
doğru akım devreleri için
besleme için verebileceğiniz akım değerinin çok yüksek olmasının bir hükmü yoktur,
önemli olan gerilim değeridir.

Alıntı yapılan: yolgezer - 14 Kasım 2014, 02:05:44yalnız burada mesele entegreler hele mikrochipler. bunların hassasiyetleri 0.5 volt bile yükseğni ya da amperaj bakımından yükseğini kabul etmez yapılar.
Anlatmak istediğim bu entegrelere misal 5V üst sınır ile çalışıyor olsun,
5V verdiğin müddetçe istesende daha yüksek akım veremezsin,
sen 5V verirsin onun direnci bellidir
gerilim/direnç kadar akımı kendi çeker,
direnci değişmediği için
sen gerilimi arttırmadığın müddetçe
istersen kaynağın 1milyon amper verrebilsin
entegre yinede gerilim/direnç kadar akım çeker.

yolgezer

Alıntı yapılan: RaMu - 14 Kasım 2014, 02:26:237812 gerilim regülatörü, akım regülatörü koyuyoruz demiştin, ben durumu anlayamadım.

ka2209 için kullanılan beslemeyi görmeden neden olduğunu söylemem zor,
aklıma binbir türli şey geliyor.

Akım gerilim olayını ben anlatamıyorum sanırım,
12V 400Ah bir akü düşünün
şimdi bu akünün uçlarını elinizle tutun,
12V 1Ah bir akü düşünün bu akünün uçlarını tutun,
sizin için hiçbirşey değişmez,
ikisindende zarar görmezsiniz,
ne oldu bu akım değerine şimdi.

Bahsettiğim led vs. gibi bazı istisnalar hariç
doğru akım devreleri için
besleme için verebileceğiniz akım değerinin çok yüksek olmasının bir hükmü yoktur,
önemli olan gerilim değeridir.
Anlatmak istediğim bu entegrelere misal 5V üst sınır ile çalışıyor olsun,
5V verdiğin müddetçe istesende daha yüksek akım veremezsin,
sen 5V verirsin onun direnci bellidir
gerilim/direnç kadar akımı kendi çeker,
direnci değişmediği için
sen gerilimi arttırmadığın müddetçe
istersen kaynağın 1milyon amper verrebilsin
entegre yinede gerilim/direnç kadar akım çeker.
78** serisi aynı zamanda akımı da sınırlıyıor. 1.5 amper datasında da yazar. ama nedense türkiyede sadece gerilim regulatoru olarak biliniyor.
verdiğim güç belli. trafo 13.5 volt 5 amper.
tda2003 bass amfi ve ka2209 midrange.
beslemesi de 4 tane köprü diyot ve bir tane 4700 kondans.
ka2209 bir dakika bile dayanamadan güm de yanıyor. sonradan bu regulatoru takınca düzeldi. zaten güçlü bir entegre değil. maksimum güçte o.1amper saat civarı bir enerji kullanıyor.
en son cümlen, 1 milyon ampere ihtiyaç yok. sen bir dizüstüne 0.1 amper yüksek ver bakalım diyotlar nasış kızarıyor? onlar kızarmadı chipset nasıl yanıyor? eskidenmiş öyle amper önemsenmemesi. şimdiki makinelerde amper bile hesaplanmak zorunda. ki yanlş anlama ama senin kafandaki bilgisayarcılar yüzünden çok pc tamir ettim ya da çöpe attım ben. bakıyor 19 volt 3.42 amper. buna 19 volt 4.74 veriyor gönder.
1 ay sonra dizüstü içindeki diyotları cipleri yakınca neden oldu acaba?
ki, yüksek amperaj hiçbir şey yapmasa bataryayı mahveder.
neden acba benim bilgisayarımın 2009dan kalma bataryası sapasağlam kaldı da milletin bataryaları bozuluyor?
makine kaç amper ve volt istiyorsa o kadar vermek şart. fazlası da azı da zarar ettirir.
bir tane daha örnek veryim sana.
kızkardeimin arkadaşı çin malı bir tablet almış. ben tableti söktüm sonra kapattığım gibi geri yolladım neden acaba?
üstündeki batarya 6 volt verdi bir anda ve ekranı yakıverdi:) sonra da işlemci kendi kendine açıır kapanır oldu.
nedeni ne acavba?
regulatorsuz batarya:) ki bahsettiğin mp3 içinde batarya regulatoru yok.
bu ne demek?
abicim üstündeki regulator olmadığı için batarya dengesiz akım gönderir. şimdi yeni bir batarya hücresi takacağın zaman eskisinin regulatorunu kullanmalısın. yoksa yanlış bir değer gönderir batarya. bu makine de 700 üzerindeki bataryanın gönderdiği değeri kaldıramıyor. eğer elimde uygun bir regulator olsa idi hiçbiri yanmazdı.
son cümle. adamın konusunu da mahvetmeyelim. bu bahsettiğin makine normal alanda bile aşırı ısınması ile sorun bir entegre. hepsinde aynı mal var zaten. az kullanınca anında ısınıyor. bu da takılacak sd karta hasar verir.
yerine muadili falan varsa daha az ısınanı onu bulmak lazım.
senin belki önemsiz gördüğün bir şey ama iki şarkıdan birini çalamayacak, üstüne ısınıp 8 gb verinin içine edecek bir makineyi ben istemem. ki içine hocamdan aldığım ödevlerim de vardı.

RaMu

Konuyu açan arkadaş artık önemsemiyor anlaşılan
bunu dert etme bence
olmadı moderatörlere iletelim taşısın tartışmayı.

7812 gerilim regülatörü,
datasheette yazan değer bundan yüksek akım veremez der sadece.

tda vs.yi beslediğin veya herhangibir DC beslemek için,
4 diyotla köprü + kondansatörle AC DC ye çevrilmiş olmaz,
bunu açıklamam uzun sürer şukadarını söyleyeyim
bu şekilde bir doğrultucunun çıkışında ripple lar vardır,
ve daha düzgün bir şekilde filtrelenmemiştir,
çok kısa süreli yüksek gerilimlerde barındırabilir
buda entegreyi yakmaya yetebilir.

Verdiğin örneklerde çok fazla ve farklı değişkenler var,
pc nin başka adaptöre yan çizmesi için alınan önlemler dahi var,
bahsettiğin tablet için söylediklerini hiç anlamadım zaten.

Şimdi gerilim akım için kullanılan förmül ile mekanikteki karşılığı aslında aynıdır,
makina mühendislerinin kullandığını anlamak daha kolay
buradan açıklayayım;

x kolu ile sola sağa hareket ederek
ve h2 yüksekliğini aşağı yukarı değiştirerek mavi olan hacmi değiştirebildiğimizi düşünün,
buradaki su miktarı bizim enerji miktarımızdır,
yani batarya için Gerilim çarpı ampersaat değerine karşılık gelir,
bataryadaki Ah veya mAh değeri ile x kolunun sağa sola hareket edip
mavi hacmi büyütüp küçültmesenin hiçbir farkı yoktur,
aynı gerilim değerine sahip farklı mAh değerine sahip iki batarya ile
aynı h yüksekliğine sahip farklı L genişliğine sahip bu iki hacmin hiçbir farkı yoktur,
misal bizim kutumuzdaki yükseklik şuan h2 olsun
x L/2 ye konumlandırılsın
h1 yazan yerden musluktan çıkan suyun akış hızı (akımı) aynı olur
suyun akış hızı sadece h2 yüksekliğine ve h1 yüksekliğine bağlıdır,
burada h1 musluk yüksekliği elektirikte bataryaya bağladığımız yükün direncine (empedansına) denk gelir.

Şimdi sadece h2 yüksekliğini değiştirelim,
biliyoruzki h2 yüksekliği elektrikte gerilime karşılık geliyor,
evet h1 musluğundan çıkan suyun akımı artaccaktır,
elektirktede aynı durum olur
batarya gerilimi daha yüksek olursa
aynı direnç değerinde bir yük bağlanınca daha fazla akım geçer.

Ayrıca daha önce yazdığım şu açıklamalarada bakabilirsiniz;

Alıntı Yaphttp://www.kontrolkalemi.com/forum/elektronik-genel/77769-dc-akim-carpma-etkisi-hakkinda-yardim/sayfa2.html

Akım gerilim güç enerji iş birçok konuda anlattım-anlattık ama
yine anlatalım (ben bile hangi konularda anlattım bazen bulamıyorum)
Öncelikle sizde yanlış anlamayın bu anlattıklarımı anlatacak kadar
bilseniz dahi ELEKTRİKLİ ŞOK CİHAZI YAPAYIM FALAN
FİSTAN İŞLERİNE GİRMEYİN (neredeyse hiç büyük harf kullanmam
artık anlayın ne demek istediğimi)
bu cihazlar sizin veya başka birinin ölümüne sebebiyet verebilir
YAPMAYIN YAPMAYIN YAPMAYIN (yeterince uyardım herhalde,
ben hiçbir mesuliyet kabul etmem).
Bu gibi cihazları yapmanın birçok kolay yolu vardır,
yapmanın yanında elde etmeninde birçok kolay yolu vardır,
en basitinden şaka sakızları-çakmakları dahi sizin işinizi görür,
yada hazır şok cihazları satılmaktadır
muhtemelen inernetten satan dahi bulursunuz
artık neyse yapmayında almayında diyelim.
Şimdi baştaki sözüme dönelim:
  Elektrikte temel kavramlar gerilim,akım,güç,enerji (veya iş)dir.
  Gerilim, elektrikte gerilim derken potansiyel farktan bahsedilir,
yani ölçüm için iki nokta gerekir,
ölçülen bu iki nokta arasındaki elektriksel potansiyel farkdır,
potansiyometre ile ölçülür (diğer cihazlarda örneğin avometrede ise
potansiyometre kademesine getirilerek ölçülür yani potansiyometre ile ölçülür)
  Ne derdin var potansiyel potansiyel deyip duruyorsun diyenler olabilir,
potansiyeli anlamadan gerilimi anlayamazsınız,
  Potansiyel adı üzerinde belli birşeye sahipsin
gerektiğinde bunu kullanabilirsin demek,
örneğin bir taş deniz seviyesinden
10 m yukarıda ise deniz seviyesine göre bir potansiyel enerjisi var demektir,
çünkü bu taşı deniz seviyesinden 10 m yukarı çıkarmak için bir enerji harcanmıştır
ve bu enerji bu taşta yüklü vaziyettedir,
taş bırakılırsa potansiyel enerjisini hareket-kinetik enerjiye çevirir ve
deniz seviyesine tekrar iner vs. vs.
  Peki elektriksel potansiyel nedir,
elektriksel potansiyel ölçüm yapılan iki nokta arasındaki elektron farkıdır,
elektriksel yükü elektronun varolması oluşturur,
elektron (-) yüklüdür, ölçüm cihazlarında
elektronun varolduğu nokta sıfır kabul edilir, ve
diğer noktada ilk noktada ne kadarlık elektron varsa
bu kadar pozitif bir değer elde edilmiş olur,
  Akım ise yine adı üzerinde hareketle ilgilidir,
mecazı bile geçerlidir fikir akımı vs. aslında yine
en basit örnek su akımıdır, su akımı bir kesitten geçen su miktarıdır
  Elektrik akımı, elektriğin temeli elektron dedik,
elektrikte akımdan bahsedilirken mesele elektron akımıdır
(birde işimizi kolaylaştıran hole-boşluk akımı vardır
şimdilik bunu kafaya takmayın sadece
elektron akımının tersi yönü ifade eder diye düşünmeniz yeterlidir)
öyleyse elektrik akımı için şunu söyleyebiliriz, elektron hareketidir,
ölçüm belli bir kesitten geçen elektron sayısı şeklinde düşünülebilir
(gerçekte farklı yollarlada ölçülür fakat mantık budur yada tanım budur)
  iş veya enerji, bunu tanımlamaya bile gerek yok ama adı üzerinde işdir,
belli bir zamanda yapılır, örneğin aşağıda değineceğim gibi 1 kamyon karpuzun taşınması,
yukarıdaki gibi taşın deniz seviyesinden yukarı çıkarılması,
veya bunların tersi yani taşın bırakılması ile aşağıya düşmesi,
bunlar işdir veya enerjidir, merdiven tırmanın bir ne kadar yukarı çıkarsanız
o kadar fazla iş yapmış olursunuz ve o kadar fazla enerji harcamış olursunuz,
  Elektrikte iş veya enerji, Akım*gerilim*zaman olarak tanımlıdır
(doğru akım için) burada zaten mantıksal olarak şu görülmektedir,
akan elektron miktarı artarsa enerji artar, veya
elektronun aktığı seviyeler arası fark (yani gerilim) 
artarsa enerji artar, zaman artarsa enerji artar.

Güç birim zamanda yapılan iş demektir,
yine bununla ilgili daha önceden verdiğim bir örneği tekrarlayayım,
hale 2 kamyon karpuz geldi, kamyonlar eşit ağırlıkta yüklü
  1) 1. kamyonu 10 tane sıradan işçi 1 saatte indiriyor,
  2) 2. kamyonu 1 tane azman dedikleri zebellah gibi adam 1 saatte indiriyor,
  Açıkça görüldüğü gibi 1 azman 10 sıradan işçi gücündedir, yapılan işe 1 kamyon dersek;
10 işçiden herbiri
                ___yapılan iş (herbir işçi işin 1/10 unu yapar) / geçen süre 
= (1/10)kamyon/1saat = 1/10 kamyon/saat gücünde
azman ise _________yapılan iş (azman işin tamamını yapar    ) / geçen süre 
= 1kamyon/1 saat = 1 kamyon/saat gücündedir
  elektrikte güç ise aynıdır, birim zamanda yapılan elektriksel iştir,
bunu aslında enerjinin kullanımı olarak düşünebilirsiniz,
yukarıdaki örnekte eğer bir azman birde sıradan işçimiz
ve yine iki kamyonumuz olsaydı azmannın gücü yüksek olduğu için
işi normal işçinin yaptığı sürenin onda birinde yapacağını söyleyebiliriz.

Akım, gerilim, enerji, güç kavramlarını
su ve elektron ile birebir örneklersek;
Akım Su; bir kesitten geçen su molekülü müktarı
       elektrik Bir kesitten geçen elektron miktarı
gerilim Su; suyun yüksekliği
       elektrik; noktalar arasındaki elektron farkı
Enerji  Su; örneğin bir nehrin su yüksekliği * nehirdeki suyun akımı (debisi) * zaman

li tabanlı pil sarzı ve temel özellikleri için;
https://320volt.com/li-ion-li-poly-bataryalarin-hizli-sarj-edilmesi/

yolgezer

arkadaşım bana gelmiş bir şeylerden bahsediyorsun da.
bilmediğin, aynı devre içinde neden tda2822m in yanmadığıdır.
şu dediklerini teorik olarak ben de biliyorum. yalnız bu entegre olsun laptoplar olsun çoğunda neden gerken volt değeri yannda amperaj değeri yazılıyor yazmıyorsun.
lion pillerin nasıl şarj edildiğini zaten bliyorum. ki belli bir akım sonrasını da kaldırmadıklarını, sonrada şiştiklerini ya sen bilmiyorsun ya gözardı ediyorsun. bak sana şu kadar saat demiyorum. sabit oplarak gelen akımdan bahsediyorum. sen şimdi lion bataryanın şarj tekniğine uygun şarj vermzsen o batarya 0.1. amperde bile şişiverir. sırf bunu deneme amaçlı bir bataryayı kendim bağladım ve 1 metre öteye kadar kıvılcım attırdı:) nedense 2.0 amper saat veren bir şarj aleti ile şişmyen bir batarya ufacık sony adaptoru ile patlayıverdi. ki arkadaşa da o yüzden sıhhiyede bir şarj aletinden bahsettim. gidip alsın onu kullansın. onlar bu tarz şarj ediyor bataryayı şişirmez. bende biraz daha zayıfı var. uzun sürüyor şarj etmesi. ama yıllardır şarj ettiklerimden sadece sonyler şişti. onlar da zaten 10 senyi geçmiş ölünün de ölüsü bataryalar.
laptop konusuna gelirsek içlerindeki diyotlar, düşük toleranslı. nasıl çalıştıklarını hala çözemesem de gelen voltaja göre değişken bir akım eğilimi gösteriyor. sen farklı bir amperaj verdiğin zaman koruma amaçlı yanıyor bunlar. ha yanmadı? uzun vadede bataryayı tüketirsin.
madem bu kadar söylediğinde kararlısın bağla bir ka2209 u araba aküsüne sonra seyreyle yangını.) çünkü o dediğin yüksek elektrik zımbırtısını ben çok denedim. bir sürü de entegre kaybettim. bir kondansatorun yerinden fırlaması ya da şişmesi nedeni ile.
misal yamyam abinin teası. onu bağla bakalım bir 15 volta? ne yapacak?
söyliyim bir anda ampermetrede 5 amperi görecek sonra fıssss:) aynı devreyi ka2206 bağla. hiçbir şey olmaz. üstüne sesi güzelleşir. lambalı amfi gibi mübarek aşırı enerjide ısınıyor ısındıkça sesi güzelleşiyor.  diğer taraftan baktığımızda devrede senin dediğin gibi bir kaçak ya da kırpılım olaydı bu, sadece ka2209 u yakmazdı. tda2003 bir oto amfisidir. bu tür amfiler böyle kırpılımlarda asla ses vermez. bir saniye cazır cuzur ses verir sonra güm:) ya da ba5412, o da düşük amperajda yanabilen bir entegre. neden yapıyor anlamadım. hayvan gibi trafo istiyor. ağırlıkla uğraşamadığım ve ka serisi daha kolay mote edildiği için vazgeçtim. ya da enerji gider ses kaynağını gümletir. 6 aydır ne tvde ne başka hiçbir şeyde en ufak olay yok. sana başka bir örnek, şu eski tip 3 voltla çalışan ufak ampuller var. 4.5 volt normal pille çalışır ve dayanırlar. ama bir telefon bataryasını bağla gör bakalım nasıl patlıyor?
bu ara da bahsettiğin mp3player, düşük sesde dip gürültüsü verir. anca yarıdan sonra sesi düzelir. bunu biliyor muydun?

seceelk

RaMu

Ben boşuna kendimi yoruyorum,
anlattıklarımı anlamak istemiyorsunuz
yada zaten biliyorum diyorsunuz
kullandığınız teknik tabirler hatalı bu konudaki bilginiz belli,
beni daha fazla boşuna uğraştırmayın isterseniz.

yolgezer

daha geçen gün onur abiye sordum. madem bilgi mesele, ondan aldığım cevap, eğer parçaların istediği değern üstünde ise amper-volt farketmez yakar dedi.
ki zaten sizler gibi ileriler sayesinde adamlar telfonlara daha yüksek amperli batarya takıp telefon patlatıyorlar. bir ara s3ü elinde patlayan birisi vardı. sonradan anlaşıldı ki adam iki-3 tane pili birleştirip kullanmış. ha bir de ses sistemi aküyü bitiriyor diye tofaşına 3 akü bağlayıp yakanlar da cabası:)
bunlar mikrochip. sen 0.1 volt da oynasan gümler o.1 amper de. eğer ki makineler amperden etkilenmese idi biz diyotumuzu sadece devreye göre seçerdik. ama trafoya göre seçiyoruz neden mi?
17 volt 10 amper bir trafoya sen 600 volt 3 amper köprü diyotu bağla bakim ne oluyor?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın