Küçük bir güç devresi yardımı

Başlatan djbko, 02 Kasım 2014, 22:07:42

djbko

Merhaba arkadaşlar.  Benim bir projem var fakat lisedeki temrin defterimi bulamadım liseden mezun olalı yıllar oldu paslanıyor insan :)

Aküden gelen sarı kabloda güç yokken butona 10 saniye basıldığında aküden gelen kırmızı kablodaki gücü cd çaların sarı kablosuna aktaracak, fakat sarı kabloda güç varken devre iptal olacak, aküden gelen sarı kablodaki güç cd çaların sarı kablosuna direkmen akıcak. Çok uğraştım beceremedim. Biraz yardımcı olursanız sevinirim. İyi akşamlar

yolgezer

bunu nasıl yaparsınız bilemem de.
açık söyleyeyim o kabloları hala çözemedim. ikisi de farklı yerleri çalıştırıyor. biri amfisini, öbürü de ekranlarını çalıştırıyor. yani siz sadece kırmızıyı takarsanız amfi açık kalır aküden yer.

abraham

Hocam öncelikle kolay gelsin.

Çiziminizle, sorunuzla ilgili anlamadığım yerler var.
1 - Aküden iki kablo çıkıyosa biri (+) diğeri (-) olmalı. Birindeki gücü diğerine aktarırsanız kısa devre olmaz mı? Patlamaz mı?
2 - CD çaların devredeki besleme kaynağını mı değiştirmek istiyorsunuz? Bu değişim anlık mı olacak ? Kesintisiz mi olacak?
3 - CD çalarınızın besleme değişimi dışında ki görevi nedir? :)
Çizim ve açıklamalarınız yeterli gelmedi ( benim açımdan ) Çalışmanızın amacını tam olarak açıklarsanız ya da ayrıntılı çizim ve resimler eklerseniz konuya daha iyi çözümler getirebiliriz belki...

yolgezer

Alıntı yapılan: abraham - 13 Kasım 2014, 13:34:09Hocam öncelikle kolay gelsin.

Çiziminizle, sorunuzla ilgili anlamadığım yerler var.
1 - Aküden iki kablo çıkıyosa biri (+) diğeri (-) olmalı. Birindeki gücü diğerine aktarırsanız kısa devre olmaz mı? Patlamaz mı?
2 - CD çaların devredeki besleme kaynağını mı değiştirmek istiyorsunuz? Bu değişim anlık mı olacak ? Kesintisiz mi olacak?
3 - CD çalarınızın besleme değişimi dışında ki görevi nedir? :)
Çizim ve açıklamalarınız yeterli gelmedi ( benim açımdan ) Çalışmanızın amacını tam olarak açıklarsanız ya da ayrıntılı çizim ve resimler eklerseniz konuya daha iyi çözümler getirebiliriz belki...
bunu ben cevaplıyım.
aküden teybe giden kablolar 3 tanedir.,birincisi en galını olan şasedir.
öbürlerden kırmızı ikinci galındır ve sigortaya bağlanır ki bu beslemedir.
3. sarı da en incesidir. genele 1.5 amper sigortalanır. hfıza kablosudur. yazmıştım zaten ikinci mesaja. o kabloların ikisi de çalışmalı. bu projenin mantığı ne diye de sormuştum o yüzden.

abraham

Evet @yolgezer  hocam sizin yazdıklarınızı gözden kaçırmışım kusura bakmayın :)

yolgezer

Alıntı yapılan: abraham - 13 Kasım 2014, 22:47:49Evet "yolgezer" hocam sizin yazdıklarınızı gözden kaçırmışım kusura bakmayın :)
est abi. bu araba teypleri insanı kanser ediyor. hayattan bezdim ben:)

djbko

Alıntı yapılan: yolgezer - 13 Kasım 2014, 22:21:43bunu ben cevaplıyım.
aküden teybe giden kablolar 3 tanedir.,birincisi en galını olan şasedir.
öbürlerden kırmızı ikinci galındır ve sigortaya bağlanır ki bu beslemedir.
3. sarı da en incesidir. genele 1.5 amper sigortalanır. hfıza kablosudur. yazmıştım zaten ikinci mesaja. o kabloların ikisi de çalışmalı. bu projenin mantığı ne diye de sormuştum o yüzden.

Hocam benim amacım aracın kontağı kapanınca teybin kapanması. Daha sonra açma kapama butonuna basılınca  kontak olmasa bile teybin açılması. Şu durumda bağlantıyı düzgün yapınca yani aküden gelen sarı kabloyu teybin sarı kablosuna ve aküden gelen kırmızı(hafıza) kablosunu teybin kırmızısına bağlayınca kontak yokken teybi çalıştıramıyorum çünkü sarı kabloya güç gelmiyor kontak yokken. Benim istediğim on saniye kadar basılı tutunca örneğin kontak olmasa bile teybin çalışması. Buda anca aküden gelen kırmızı kablodaki güçü teybin güç kablosuna(sarı kablosuna) aktarmakla olucaktır. Bunu beceremedim malesef ki

yolgezer

Alıntı yapılan: djbko - 16 Kasım 2014, 21:39:37Hocam benim amacım aracın kontağı kapanınca teybin kapanması. Daha sonra açma kapama butonuna basılınca  kontak olmasa bile teybin açılması. Şu durumda bağlantıyı düzgün yapınca yani aküden gelen sarı kabloyu teybin sarı kablosuna ve aküden gelen kırmızı(hafıza) kablosunu teybin kırmızısına bağlayınca kontak yokken teybi çalıştıramıyorum çünkü sarı kabloya güç gelmiyor kontak yokken. Benim istediğim on saniye kadar basılı tutunca örneğin kontak olmasa bile teybin çalışması. Buda anca aküden gelen kırmızı kablodaki güçü teybin güç kablosuna(sarı kablosuna) aktarmakla olucaktır. Bunu beceremedim malesef ki
tahmin ettim.
abicim böyle şeylere hiç gerenk yok.
iki yolun var.
birincisi iki kabloyu da direkt aküye bağlamak. bazıları akü boşaltır der de o teyp stand by de iken 24 saatte bir amper anca çekiyor. eh 70 amper akü kaç senede boşalır:)
ya da hafıza kablosu aküye bağlı, kırmıı yani ana kablo ki belki senin teypde tam tersi şemasına bakıp bulacaksın. onu da bir röle ile arabanın ön konsolundaki her hangi bir yere bir anahtara bağlamaktır.
anahtarı dümdüz akü ile teybin arsına bağlamanı tavsiye etmem.
çünkü teyp iyi bir şeyse içinde 7560  bulunabilir. daha kötüsü 8571. bir röle koyarsın araya bitti gitti. sigorta meselesini hiç kafana takma zaten teyp girişlerinde sigorta vardır.

djbko

Alıntı yapılan: yolgezer - 16 Kasım 2014, 21:43:23tahmin ettim.
abicim böyle şeylere hiç gerenk yok.
iki yolun var.
birincisi iki kabloyu da direkt aküye bağlamak. bazıları akü boşaltır der de o teyp stand by de iken 24 saatte bir amper anca çekiyor. eh 70 amper akü kaç senede boşalır:)
ya da hafıza kablosu aküye bağlı, kırmıı yani ana kablo ki belki senin teypde tam tersi şemasına bakıp bulacaksın. onu da bir röle ile arabanın ön konsolundaki her hangi bir yere bir anahtara bağlamaktır.
anahtarı dümdüz akü ile teybin arsına bağlamanı tavsiye etmem.
çünkü teyp iyi bir şeyse içinde 7560  bulunabilir. daha kötüsü 8571. bir röle koyarsın araya bitti gitti. sigorta meselesini hiç kafana takma zaten teyp girişlerinde sigorta vardır.

Dediğiniz üzerine röle kullanarak aşağıdaki devreyi oluşturdum. Hangi marka röle kullanmamı tavsiye edersiniz ?

yolgezer

Alıntı yapılan: djbko - 17 Kasım 2014, 20:58:44Dediğiniz üzerine röle kullanarak aşağıdaki devreyi oluşturdum. Hangi marka röle kullanmamı tavsiye edersiniz ?

abi bu devre olmaz.
çünkü kontak çevirdikten sonra bir de anahtara basmak lazım gelecek teyp çalışması için. yapacağın iştemede ne olursa olsun hafıza kablosu aküye direkt bağlantılı olmalı. eğer onda anahtar olursa ou kapattığın anda hafıza uçar gider.
sen kırmızı kablosunu ikiye ayrırp tekini röleye, tekini de anahtara verebilirsin.
ha bu arada, anahtara derken onu da röleleyeceksin. yani 2 röle kulanabilrsin. ya da tek röleye iki tane giriş kablosu. teki kontaktan, öbürü de pano üzerindeki gizli anahtardan.
ya anlamadığım sen neden bunla uğraşıyorsu ki? tüm teypler zaten açma kapama anahtarlı. ya toptan kontağa bağla ya dümdüz bağla. evde çocuk falan varsa o zaman bu işler iyi olur nda öbür türlü pek lazım bir şey değil yai.
ha illa lazım ise de istediğin bir röle kullanabilirsin. sonuçta bobinli anahtar:)
şu lpg bayilerinde satılanları kullanabilirsin. teybin gcüne bağlı olarak 5-40 amper arası bir şey olsun da. bizdeki teyp gibisi ise en kötü 25 amper kullanman gerek

djbko

Alıntı yapılan: yolgezer - 18 Kasım 2014, 01:26:36abi bu devre olmaz.
çünkü kontak çevirdikten sonra bir de anahtara basmak lazım gelecek teyp çalışması için. yapacağın iştemede ne olursa olsun hafıza kablosu aküye direkt bağlantılı olmalı. eğer onda anahtar olursa ou kapattığın anda hafıza uçar gider.
sen kırmızı kablosunu ikiye ayrırp tekini röleye, tekini de anahtara verebilirsin.
ha bu arada, anahtara derken onu da röleleyeceksin. yani 2 röle kulanabilrsin. ya da tek röleye iki tane giriş kablosu. teki kontaktan, öbürü de pano üzerindeki gizli anahtardan.
ya anlamadığım sen neden bunla uğraşıyorsu ki? tüm teypler zaten açma kapama anahtarlı. ya toptan kontağa bağla ya dümdüz bağla. evde çocuk falan varsa o zaman bu işler iyi olur nda öbür türlü pek lazım bir şey değil yai.
ha illa lazım ise de istediğin bir röle kullanabilirsin. sonuçta bobinli anahtar:)
şu lpg bayilerinde satılanları kullanabilirsin. teybin gcüne bağlı olarak 5-40 amper arası bir şey olsun da. bizdeki teyp gibisi ise en kötü 25 amper kullanman gerek

Benim yapmak istediğimde zaten kırmızı (hafıza) kablosu teybe direk gidicek ben o kablo üzerinden ek alıcam sadece kırmızı kabloyla teyp arasına bi anahtar bağlama meselesi yok röleden çıktıktan sonra anahtardan geçip teybin güç (sarı) kablosuna gidicek. Yani sadece hafıza kablosundan 12V güç almış olucam teybin güç kablosuna yani sarı kablosuna aktarmış olucam onun dışında teybin hafıza kablosunun önünde bir anahtar falan yok hocam. Çocuklar için sıkıntı zaten bu durum pek güvenemiyorum müzik dinleyeceğiz diyorlar ne olur ne olmaz :) Anahtar kapalıyken, araç kontaktayken teyp çalışır. Kontak gidince teyp kapanır. Arzu eden anahtar ile kontak yokken teybi çalıştırır veya kapatır mantık bu.

yolgezer

Alıntı yapılan: djbko - 18 Kasım 2014, 10:52:41Benim yapmak istediğimde zaten kırmızı (hafıza) kablosu teybe direk gidicek ben o kablo üzerinden ek alıcam sadece kırmızı kabloyla teyp arasına bi anahtar bağlama meselesi yok röleden çıktıktan sonra anahtardan geçip teybin güç (sarı) kablosuna gidicek. Yani sadece hafıza kablosundan 12V güç almış olucam teybin güç kablosuna yani sarı kablosuna aktarmış olucam onun dışında teybin hafıza kablosunun önünde bir anahtar falan yok hocam. Çocuklar için sıkıntı zaten bu durum pek güvenemiyorum müzik dinleyeceğiz diyorlar ne olur ne olmaz :) Anahtar kapalıyken, araç kontaktayken teyp çalışır. Kontak gidince teyp kapanır. Arzu eden anahtar ile kontak yokken teybi çalıştırır veya kapatır mantık bu.
ah bu çocuklar ah.
 benim de odaya bir 40 yaşında veled girmiş duman etmiş ortalığı.
o zamn tamam işte.
brir de kusura bakma gece sinirli idim adam gibi akmamışım. şimdi bir daha bakınca doğru bir şema:)

djbko

Alıntı yapılan: yolgezer - 18 Kasım 2014, 15:15:41ah bu çocuklar ah.
 benim de odaya bir 40 yaşında veled girmiş duman etmiş ortalığı.
o zamn tamam işte.
brir de kusura bakma gece sinirli idim adam gibi akmamışım. şimdi bir daha bakınca doğru bir şema:)

İlgin için teşekkürler usta problem çözülmüştür :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın