akım sınırlamalı dc

Başlatan Emrah altun, 02 Kasım 2014, 01:14:01

Emrah altun

slm arkadaşlar aranızda yeniyim çıkış gerilim dc 5v ve akım sınırlamalı  50 mA - 500 mA arası olacak şekilde bir dc güç kaynağı nasıl tasarlayabilrim yada hazır var mı yardım lütfen 

serkan_48

Merhabalar.

Bir dc güç kaynağında ya voltajı kontrol edebilirsiniz yada akımı anı anda hem voltaj hemde akımı kontrol edemezsiniz.

Güç kaynağını yapabilirsinizde hazır alabilirsinizde.

yapacağınız devre ya sabit voltaj kaynağı olarak 5 volt verebilir. Akım değişiktir. Güç kaynağına bağlayacağınız alıcının iç direncine göre değişik akım çeker.

Yada sabit akım olarak dilediğiniz akıma ayarlarsınız bu akımın üzerine çıkamaz bunada sabit akım devresi diyoruz. bağladığınız yükün iç direnci ne olursa olsun üzerinden akacak akım set ettiğiniz akımın üzerine çıkamaz.

Aşağıda verdiğim devre LM723 entegresi ile kontrol edilmektedir. 2 - 30 volt gibi geniş bir aralıkta kontrol sağlamakta ancak bu değiştirilebilir. Akımıda potansiyometre ile kontrol edilebilmektedir.

Veya hazır almak istiyorsanız LM2576 ADJ yada LM2596ADJ entegreleri ile yapılmış akım veya gerilim kontrolü yapabilen devreler hazır halde satılmaktadır. Aşağıda resmini görebilirsiniz. üzerindeki iki trimpot ile çalışma modunu ayarlayabilirsiniz.

Emrah altun

serkan bey çok teşekkür edrim. Lm723 lü devreyi proteusta kurmaya başladm inş . hata vermez

serkan_48

siz 500 ma çekeceğiniz için güç transistörlerinden 3 tane kullanmanıza gerek yok. 1 adet kullansanızda yeterli.

Emrah altun

program çalıştı voltaj regülesini sağladık ancak akım ayarlama kısmında proteus dan dolayı sıkıntılarımız oldu devrenin akım ayarlama konusunda teretttümüz var siz bu devreyi kurduysanız ve akım sınırlama yapabildiyseniz bizde kurmak istiyoruz . bilgilendirirseniz seviniriz

serkan_48

Devrenin proteus çizimini eklermisiniz bende test edeyim.

Bu devreyi uygulamadım ancak benzerini uyguladım.

Birde çalıştığından emin olduğum bir ikinci devreyi sizinle paylaşayım. Çok güzel ve sağlam bir devredir. Elektor dergisinde yayınlanmış lineer bir regülatör şemasıdır.

Benimde konusunu başlattığım mesajdan izleyebilirsiniz.

https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5408.msg30289#msg30289

Emrah altun

simülasyon devremiz budur sadece akım kısmı sıkıntılı. bize bu devre için garanti verebilir misiz akım sınırlama konusunda ona göre devreyi gerçeklemek istiyoruz.

serkan_48

Dostum simülasyonu indirdim denedim malesef bendede düzgün çalışmadı. akım kontrol kısmında ölçüm yaptığı seri direncin değerini 10 ohm a yükseltince kontrole başladı. ancak verimli değil. tam sıfıra inmiyor.

Dilerseniz ikinci yayınladığım devre üzerine yoğunlaşalım olurmu?

Veya başka bir devre önereyim

asma

Daha sade ve basit bir devre daha iyi olmaz mı?

Bu devrede basit olmayan tek şey 1V referans kaynağıdır. Gerilim sabit ve referans geriliminin bir ucu şasede yani sorun yok. Akım ise ayarlı ve değişken bölgede. ???
Biraz dokunuşla bu devre istekleri karşılar.

Emrah altun

asma

serkan_48

Alıntı yapılan: Emrah altun - 27 Kasım 2014, 01:06:08hallettik arkadaşlar çok teşekkürler

Nasıl hallettiğinizi yazarsanız belki bizlerde faydlanabiliriz.

Emrah altun

malesef arkadaşlar lm723 lüğ devreyi halledemedik bazı sınıtıöız oldu bizde projeyi değiştirdik :(

asma

Alıntı yapılan: Emrah altun - 05 Aralık 2014, 12:18:45malesef arkadaşlar lm723 lüğ devreyi halledemedik bazı sınıtıöız oldu bizde projeyi değiştirdik :(
Ve bu sır seninle ölünceye dek kalacak öyle mi?

Tamam cevap yazma arkadaş, sorun senin sorunundu şimdi çözüm senin çözümün. Sen de kalsın.
Bir daha forumda soru sorduğunda bu davranışını hatırlatmak bizim borcumuz olsun.

Emrah altun

haklısınz

seron

Hahahahaha haklısınız demiş ama yine devam ;D Allah cezanı vermeye az daha sandalyeden düşüyordum ;D ;D ;D ;D ;D ;D

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 07 Aralık 2014, 23:25:19Hahahahaha haklısınız demiş ama yine devam ;D Allah cezanı vermeye az daha sandalyeden düşüyordum ;D ;D ;D ;D ;D ;D
biri iteklesin sunu da biz de bsakip gulrk:-)

stk4221

Alıntı yapılan: asma - 05 Aralık 2014, 18:14:29Ve bu sır seninle ölünceye dek kalacak öyle mi?

Tamam cevap yazma arkadaş, sorun senin sorunundu şimdi çözüm senin çözümün. Sen de kalsın.
Bir daha forumda soru sorduğunda bu davranışını hatırlatmak bizim borcumuz olsun.

adamın vtec açmışş halisin  @asma hocam  bizim muassır  medeniyetler seviyesine ulaşabilmemiz için paylaşımcı olmamız lazım herkez ilminin zekatını vermeli
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın