swich mode güç kaynagı mantıgı !

Başlatan stk4221, 21 Ekim 2014, 00:38:03

stk4221

hayırlı çalışmalar arkadaşlar
 işim geregi swich mode  güç kaynaklarıyla muhattabım  arzalandıgı zaman  hiç irdelemeden direk degiştiriyorum ama   yapıma aykırı geliyo :)  mutlak baypas  yapmam gerekir bir iki tanesine müdahale yaptım fakat muaffak olamadım  çok basit gözüküyor arzalı parçaları degiştiriyorum fakat yinede çalışmıyor 
  o zaman  çalışma  mantıgını biraz anlamak gerekir ki en azından kendimi avutabileyim :D

mesela bu  380V'a maruz kalmış   220/24  power    giriş kondansatörünü degiştim  filitre  condansatörünü degiştim ptc yanmış onu degiştim   fakat yinede hızlı sigortayı attırıyor 
[mergedate]1413840999[/mergedate]
.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Flatron

Bu resimdeki gibi SMPS boardları gibi 3-4 türlü boardlarlamı işiniz oluyor.Yoksa onlarca çeşit  boardlarmı oluyor.
Bu kartları tamir ederken hangi tamir cihazları kullanıyorsunuz sadece  Multimetremi?

stk4221

öncelikle yanıt verme süresine hayran kaldım ;)

işin okadar erbabımı degilim yeniden bıraz eskiyim , :)  elimde multi metreden başka cihaz yok  hep bu tür bordlarla işim oluyor 
220/5
220/12
 arda bir 220/24 arzalanıyor    mutlat ince bir yerinde sıkıntı var  diye düşünüyorum 

Flatron

Alıntı yapılan: stk4221 - 21 Ekim 2014, 00:52:00öncelikle yanıt verme süresine hayran kaldım ;)

Arada bir denk gelmiş demekki.
Bu cihazları sadece multimetre ile tamir edemezsiniz.Etsenizde 10 tanede 1-2 tanesini tamir edebilirsiniz.
Öncelikle SMPS tamirinde kullanılan test cihazları diye bir araştırma yapın isimlerini öğrenin sonra bunların nasıl arıza tesbit ettiğini araştırın.
Ben size burada yazsam çok fazla değerli olmaz ancak bu sizin mesleğiniz olduğunu için daha "güzel " öğrenmeniz için bunları araştırın.
Ayrıca kaliteli ve düzgün araştırma yapın notlar tutun (wordde tutabilirsiniz) youtubeda videolarını seyredin
Takıldığınız yerler olursa yardımcı olmaya çalışırım.

*Diğer bir konu ise türkçede ki kelimelerin düzgün yazılışlarına dikkat edin.(Elin Amerikalısının yazdığı editör; biz yazarken o kelime yanlış diye altına kırmızı çizgi koyuyorsa, bizimde bunları elimizden geldiği kadar düzeltmemiz gerekir diye düşünüyorum.

stk4221

ilgi ve alakanız için teşekkür ederim  fakat  bu kadar derin ise mevzu kendimi daha alt seviyelerde geliştirmem gerekir diye düşünüyorum,  imla hatalarının üzerinde  durmuyorum  çünkü mahkemeye dilekçe yazmıyorum rahat oluyorum  burdakiler benim arkadaşım kelimeye yüklemek istededigim  anlamı ve mahlası anlarlar düşüncesindeyim.   yardımlarınız için teşekkürler hayırlı çalışmalar

Flatron

Rica ederim.İsteyince bayağıda güzel yazıyormuşsunuz.
Mahlasınızda kullandığınız Osmanlı  tuğrasının padişahlardan Fatih Sultan Mehmet Han 19 yaşındayken  6 dil biliyordu.bizde onlara benzemeliyiz.

http://www.sabah.com.tr/yazarlar/barlas/2006/05/30/fatih_19_yasinda_alti_dili_cok_iyi_biliyordu

SMPS tamiri için ESR Metre ,lopt/lpt metre diye geçen SMPS trafolarıda test eden cihazlar.LCR metrler ,Atlas marka 7-8 çeşit komponenti test eden cihazlar yada
http://www.ebay.com/itm/Mega328-Transistor-Tester-Diode-Triode-Capacitance-ESR-Meter-MOS-PNP-NPN-L-C-R-/321380825521?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ad3ca39b1
bu kiti almalısın Bunun benzerini bir TV tamircisi arkadaşıma yapmıştım her gördüğünde teşekkür ediyor.

Daha da karmaşık olan cihazlar var ancak onlar pahalı kartları tamir için kullanılan 2-3 bin usd lik cihazlar
kolay gelsin

serkan_48

Bu devrede sanırım girişteki kapasitörü değiştirmişsiniz. Bildiğim kadarıyla şebeke voltajı doğrultulup bu kondansatör de biriktiriliyor ve devrede kullanılıyor. Ancak sizin buradaki kondansatörünüz 200 voltluk bir kondansatör. Şebeke voltajı doğrultulduğunda 310 , 320 voltlara ulaşmaktadır. Bu noktada çok riskli bir işlem yapmışsınız. Voltaj verdiğinizde sigorta atmasaydı bu kondansatör sağlığınızı ciddi şekilde rahatsız edebilecek şekilde patlayabilirdi. Patlamadıysa enerji verdiğinizde hala patlama riski var. Sanırım sigortanızın patlama nedeni bu yüzdende olabilir. Tabiki diğer parçalarda da olabilir ancak kontrol edilmeden bir yorum yapamam. ( Bu patlama gözlerinize zarar verebilir ) Bilgim dahilinde bu kondansatörlerin 400 volt aşağısı olmamalı diye biliyorum. 200 voltluk kondansatörler 110 volt 220 volt seçimi olan smpslerde seri bağlı olarak kullanılıyor.

Mümkünse çalışan bir smps adaptörden aynı kondansatörün değerine bakın ve burada bizimle paylaşın. Yüksek voltaj ile çalışırken sağlığınız için çok dikkatli olun. Ölümcül derecede yüksek voltaj içermektedir. Enerjiyi kesseniz bile bu voltajı bir süre üzerinde barındırabilir. ( bahsi geçen kondansatörlerde )

Ben uyarmak istedim. smps tamirlerinde Flatron arkadaşımızın dediği gibi arıza bulma takip etmek için farklı ölçü aletleri kullanmak gerekebilir.

stk4221

serkan kardesim gece yarisi bi psu dan sokup taktim iki adet condansator vardi muhtemelen ona aldandim dikkatin icin tesekkur ederim degistirip tekrar yazarim
[mergedate]1413876134[/mergedate]
@serkan_48 kardeşim dedigin gibi çıktı 400v luk kondansatör taktım çalıştı . üzerinde bir potans var degeriyle oynasak acaba  3 -24v arası gerilim ayarlı güç kaynagı yapabilirmiyiz

serkan_48

Alıntı yapılan: stk4221 - 22 Ekim 2014, 00:12:50serkan kardeşim gece yarisi bi psu dan sokup taktim iki adet condansator vardi muhtemelen ona aldandim dikkatin icin teşekkür ederim degistirip tekrar yazarim
[mergedate]1413876134[/mergedate]
@serkan_48 kardeşim dedigin gibi çıktı 400v luk kondansatör taktım çalıştı . üzerinde bir potans var degeriyle oynasak acaba  3 -24v arası gerilim ayarlı güç kaynagı yapabilirmiyiz

Selamlar,

Çalıştırabilmiş olmanıza sevindim. Evet üzerindeki potansiyometre ile ince ayar yapabiliyorsunuz. 24 voltluk bir devrede ben 21 ile 28 volt arası ince ayar yapabildim. Bende sizin gibi düşünerek potansiyometreyi değiştirip daha geniş alanda ayar yapabilmeyi denemiştim. yanlış hatırlamıyorsam 9 volt 28 volt arasında boşta çalıştı. 9 voltun altına inmedi. Ancak yük testimde 12 volta ayarladığımda 12 volt 50 wattlık bir halojen lambayı çalıştıramamıştı. sanırım kısa devre koruma moduna geçti. Belki devre üzerinde akım algılama sistemi ne ise onuda düzenleyerek çalıştırılabilir çokta üstüne düşmedim.

kolay gelsin.

stk4221

Adnancoskun

SMPS lerde gerilim ayar aralığı belli değerler arasında yapılır, yani 0-24 pek mantıklı değil, o pot belirlenmiş gerilimin biraz altı, veya biraz üstünü ayarlayabilmek içindir... Ve hatta o pot değişik giriş gerilimlerinde belirlenmiş çıkışı net elde etmek için kullanılmıştır,
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Flatron

Alıntı yapılan: stk4221 - 22 Ekim 2014, 17:50:29@Flatron  hocam  ayarlı power yapsak sıkıntı olurmu
Ayarlı smps yapmak zor işlemlerden biri.Duty Cycle ile oynamanız gerekiyor.Ancak devreyi -ve SMPS lerin hemen tüm topolojileri-bilmek gerekiyor.
Ben o kadar bilmiyorum.SMPS lerde "genelde" +- 3-4 volt civarında voltajda modifiye yapılabiliniyor.
Özetle beni aşan elektroniğin zor konularından biri

stk4221

sizi aşarsa beni ters çevirir :D :D o zaman fazla kurcalamaya gerek yok  çok teşekkürler

serkan_48

dostum ben denedim başarılı olamadım ama okumak istersen şu linke bir bak.

https://320volt.com/akim-voltaj-ayarli-atx-smps-guc-kaynagi-modifiye/

burada modifiye ile güzel bi devre yapmışlar

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın