8 ohm 80 watt

Başlatan yolgezer, 20 Ekim 2014, 04:17:15

yolgezer

selam ustalar:)
şimdi bizim lada satışa çıktı. ben de yakında hoparlörümü çıkaracağım arabadan. şimdi arabaya monte olduğundan foto veremyeceğim. ama güçleri 8 ohm 80 watt. 30 cm civarı çaplı kocaman bir şey. zaten woofer hoparlör. aslında tweeter da var. şimdi ben bunları nasıl değerlendireyim? tweeter ları ile oldukça güzel sesleri var. o yüzden 2.1 ya da 5.1 e kullanmak istemiyorum aslında. zaten düşük güçte verim alamıyorsun. yanlış anlamayın ses iyi çıkıyor ama kendi gücünde ses verdiğimizde milleti arabada ekstra bass amfisi olduğuna inandıramıyoruz :o 8) :P
şimdi bu zımbırtılara ben stk 4142 kullanayım mı? yanlış hatırlamıyorsam köprülenebiliyordu ve 8 ohm 50 watt verebiliyordu. ya da tda 1562q mu olsun? ya da tda 7294 olur mu?
şimdi üzerindeki teybi de mi alayım dersiniz ya da? o da 4 ohm 40 watt 4 kanallı bir teyp idi.
stk dan açıkçası korkuyorum. çünkü 50 khz e kadar sinyal veriyor. onu nasıl dengelerim bilemiyorum.
başka teklife de açığım:)
not: teypdeyanlış hatırlamıyorsam tda8571 var. datasında nedense sadece quad uygulama var. bunu stereo ya düşüremez miyiz? yolu yok mudur?
[mergedate]1413767427[/mergedate]
dipnot: stk nın ankarada bana çekildiği fiyat 25 lira civarı idi. ama gördüğüm teybin birinden çıkan entegrenin aynısı idi. o adamda yan sanayinin bile dayanıksızı olmuyor. ama tabi ucuza temin edebileceğim birisi varsa mutlka bunu yaparım. @Mr_YAMYAM abi ellerinden öperim bu arada:)

Mr_YAMYAM

STK 465 Ankarada ortalama 15TL dir.
Al bi tane yap iyisinden bir anfi işin hallolur. Haliyle STK serisi modüller en küçük kısa devrede hemen bozulurlar. Ek bir hoparlör koruma devresi de yaparsan sistem oturur.

yolgezer

abi, bu entegrenin trafosu?:)
nerden temin edebilirim?

olc technics

Alıntı yapılan: yolgezer - 20 Ekim 2014, 20:51:31abi, bu entegrenin trafosu?:)
nerden temin edebilirim?

24x2 sarımlı 150w trafo iş görecektir sanırım. Toroidal trafo sarımı yapan Altaş trafo, Tormak trafo gibi işletmeler var. Azmedersen EI saç trafo olarak kendinde sararsın. Sanıldığı kadar zor iş değildir ama, baya uğraştırır. Mr YAMYAM daha net bilgilendirir seni.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: olc technics - 24 Ekim 2014, 16:27:3624x2 sarımlı 150w trafo iş görecektir sanırım. Toroidal trafo sarımı yapan Altaş trafo, Tormak trafo gibi işletmeler var. Azmedersen EI saç trafo olarak kendinde sararsın. Sanıldığı kadar zor iş değildir ama, baya uğraştırır. Mr YAMYAM daha net bilgilendirir seni.
Doğru diyo.
2X24V 120W üzeri trafoları her şekilde bulabilirsin.

yolgezer

açıkçası 465 beni korkuttu. datasında 10-100 k frekans aralığından bahsediyor ki çıkışına bobin ile frekans filtresi koymak şart olacak:)
onu da burada hesaplasak bile bana o bobini hazırlayacak adam yok. 4142 daha düşük bir frekansa sahip. 20-50 k. ki 50k bile yüksek bir değer ama bir sorun yaşatmaz herhalde.
pin numaraları da aynı imiş. hani entegrenin yanmasından geçtim. hoparlör bu frekans aralığında gümlemesin :o bir de yamyam abi. ben bu hoparlöre 4 ohm 40 watt verdim. ama bana mısın demedi. 8 ohm 25 watt yeterli bir güç olabilir mi? yoksa daha güçlü bir şey mi denemeliyim? ve frekans yüzünden hoparlörü zorlamak istemiyorum. ka2206 bile hoparlörü frekans ile yaktı dilim yandı bir kere. bunda canım çok kötü yanar :-[ ya da o rekans aralığı o güçteki bir hoparlörü 25 watta zorlamaz diyorsanız 465 alayım. trafo konusunda da tahmini ne kadara tutar? netten hazır bulamadım.

Mr_YAMYAM

Son anlatımlarına bakılırsa STK 465 bile sana ağır gelir ;D
Bu 30W lık güç sanırım sana şaka geliyo. O hoparlöre hangi anfi ile 40W verdin merak buyurdum ;D
KA, TA gibi 5W lık ufak entegrelerle bu kadar güç alamazsın. Frekans yüzünden de hoparlörler kolay yanmaz. Tabii amplinde osilasyon olur da DC kaçırırsa o başka.
Her entegre gibi STK465 te osilasyonlara ve kısa devre durumlarına hassas bir entegredir. Neredeyse 25-30 yıldır kullanmakta olduğum bu anfiyi denemeler haricinde hiç yakmadım. Denemeler ise bilimsel olarak daha fazla güç elde edebilmek veya benzeri uygulamalardı.

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Ekim 2014, 22:48:47Son anlatımlarına bakılırsa STK 465 bile sana ağır gelir ;D
Bu 30W lık güç sanırım sana şaka geliyo. O hoparlöre hangi anfi ile 40W verdin merak buyurdum ;D
KA, TA gibi 5W lık ufak entegrelerle bu kadar güç alamazsın. Frekans yüzünden de hoparlörler kolay yanmaz. Tabii amplinde osilasyon olur da DC kaçırırsa o başka.
Her entegre gibi STK465 te osilasyonlara ve kısa devre durumlarına hassas bir entegredir. Neredeyse 25-30 yıldır kullanmakta olduğum bu anfiyi denemeler haricinde hiç yakmadım. Denemeler ise bilimsel olarak daha fazla güç elde edebilmek veya benzeri uygulamalardı.

abi ben de şaştım ya. kısa devre falan yoktu. sadece manyak bass verdirdi o kadar. sonra bobin olduğu gibi erimiş. aynı hoparlör tda7377 ile yanmadı yaw:)
tda8571 idi galiba entegre. ayrıca da yanlış yazmışıom. o entegre 4 ohm 40 watt hoparlrü öldürdü diyecektim:) entegrelerde kısa devre falan yok. hoparlörü de yıllardır kullanıyordum. ama 4 tane hoparlörü yakınca dank etti aşırı akım verdiği. bu hoparlörü takınca yanma olmadı. yanına jamesonlar taktım 1 sene sonra. 4 ohm 50 watt onları da cozurdattı:)
abi görsen uyduruktan bir teyp. ama sanki arabada bass amfi varmış gibi ses verdiyor.
hoparlörü zaten denemedim stk ile ondan soruyorum. ama şu var. teypdeki bass booster özelliğini çalıştırınca bile hoparlör zorlanmıyor. bass da vuruyor yani:)
ben zaten amfinin yanmasında değilim. entegrenin teki 15 lira. ben hoparlör konusunda kuşkuluyum. istiyorum ki alabileceğim en yüksek sesi alayım. ama sorun yaşattırmasın?
ama 465 sorun yaşattırmaz dersen hangisi arsa ondan alacağım. zaten 4142 ile 465 pin to pin sanırım:)
o değil de stkların 6 watt olanı varmış. ondan da alayım mı ne dersin? 4101 diye geçiyor. onları da rocktronlara takarım? :o 8)

yolgezer

selamlar yine ben:)
@Mr_YAMYAM abi hoparlör söküldü:)
şimdi üzerindeki değerleri aynen yazıyorum.
west voice
hf 80
max power 80 watt
impedence 8 ohm
freq 30-8 khz
abi üstten bastırınca konisi 1 cm çöküyor. zaten teypde iken oraya kadar iniyordu. hani son seste iken parmak değdiremezdin kırardı:)
bunun bir de aynı omajda falan tweeter var. buna stk465 iyi mi gider diyorsun:)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: yolgezer - 01 Kasım 2014, 20:17:54selamlar yine ben:)
@Mr_YAMYAM abi hoparlör söküldü:)
şimdi üzerindeki değerleri aynen yazıyorum.
west voice
hf 80
max power 80 watt
impedence 8 ohm
freq 30-8 khz
abi üstten bastırınca konisi 1 cm çöküyor. zaten teypde iken oraya kadar iniyordu. hani son seste iken parmak değdiremezdin kırardı:)
bunun bir de aynı omajda falan tweeter var. buna stk465 iyi mi gider diyorsun:)
STK 465 o hoparlörü yakarsa da son ses açmazsan bişii olmaz. ;D

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Kasım 2014, 20:25:32STK 465 o hoparlörü yakarsa da son ses açmazsan bişii olmaz. ;D
abi korkutma beni:)
iyi bakalım. eğer teybi otoya takmazsak ya da hoarlörü bir de uygun trafo bulursam stk 465 yapacam.
aslında istediği gücün baya altında bir enerji verecek stk bir sorun olmaz sanırım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın