DC MOTOR PWM İLE HIZ VE YÖN KONTROLÜ

Başlatan FeaRLeSS61, 19 Ekim 2014, 21:34:13

FeaRLeSS61

Arkadaşlara iyi günler bir tane proje ödevim var. Projemde dc motoru pwm sinyal ile hız ve yön kontrolü yapmam gerikiyor bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz ?

ozan

nasıl bir yardım istiyorsun? ödevin bilgisayar simülasyonu mu yoksa fiziksel devre gerçeklenecek mi?

bu iş için mikrodenetleyici kullanmalısın.  mikrodenetleyicilere aşinaysan pic serisi ile bu işi halledebilirsin. değilsen arduino ile çalışman daha rahat olur.

istediğin yardımı daha net bir şekilde açıklarsan ona göre yardımcı olabiliriz.

FeaRLeSS61

proteus ve pıce atacağım hex dosyası lazım fiziksel kısmını ben hallederim. hoca dc motoru pwm ile hız ve yön kontrolü yapıcaksın dedi fazla açıklama yapmadı
[mergedate]1413749220[/mergedate]
beyler yardım edicek yok mu ?

asma

Vardır yadım edecek olan birileri ve nereden başlasam derken vaz geçiyordur belki. ::)
Olmayan devreni bir masaya yatıralım , devrenin bir kontrol bir de güç bölümü olmalı , kontrol için pic kullanacaksan uygun bir seçim yapmalısın, sonrada program yazacaksın.
Program konusunda ben yardımcı olamam (nette pek çok örnek var zaten) Ama devre yoksa nasıl mantık yürütüp programı şekillendireceksin ki?
Önce motoru ileri geri nasıl döndüreceğini bul sonra pwm ile hız kontrolünü de unutma.
-Motor yöndeğişimi röleyle yapılabilir. (en basitidir)
Tek röle veya çift röle kullanılabilir. (tercihe bağlı) Ayrıca tek mosfetle hız kontrolü eklersin.
-H tipi köprü kullanılabilir, tercihen mosfet kullanırsın.
Mosfetler N ve P kanal olabileceği gibi dördüde N kanal olursa:
Mosfet sürücü devresi/entegresi veya boot strap devresi eklemelisin.
Mosfetlerden low side driver için kullandıkarına pwm uygulayıp hız kontrolünü birleştirebilirsin. 
-Hazır entegre kullanırsın; girişine pic çıkışına motor, oldu bitti (L298 gibi) bu da basittir ama kullanacağın entegreye göre program yazman (onu tanıman) gerekir.

Bu kısım bitince devrenin 1/0 ve pwm uygulayacağın girişleri ortaya çıkacak, hatta doğruluk tablosu yapacaksın.
İşte o zaman işlemci seçimi ve programa sıra gelecek. ;)
Benim fikrim bu şekilde olursa daha hızlı yardım alacağın yönündedir.
Yoksa ödeviniz temel bir istektir, özel uygulama içermiyor, yani çok fazla yapılmış örneği var. Fakat öğreticiliği tartışılır.
Örn:  http://www.mcu-turkey.com/msp430f2131-ve-l298-entegresi-kullanarak-proteusta-dc-motor-uygulamasi/

Kolay gelsin.

FeaRLeSS61

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ama devreyi pıc ile yapmam gerekiyor :D devreler buluyorum ama birinde hız kontrolü var sadece bazılarında sadece yön kontrolü var ikisi bir olan bulamadım daha

FeaRLeSS61

bu devreleri bende buldum denedim hepsini ama olmuyor işde neyse genede verdiğinizbilgiler için teşekkür ederim

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın