Müzik Seti Amfisinde Aux Aktif Etme

Başlatan put10, 18 Ekim 2014, 20:43:39

put10

Herkese merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır aklımı kurcalayan bir konu var internette yaptığım aramalara rağmen bir türlü bulamadım, Sormak istediğim soru şu, elimde bir adet sansui marka müzik seti vardı ancak ben bunun içini açıp amfisini ayırmak istedim. kaset çalar ve elektronik aksamını ayırdım aynı keza cd çalar zaten ayrdıydı. kalan şey ise sadece radyo ve amfi katıydı. Şimdi sorum şu ben bu amfiyi radyodan ayırırken baya zorlandım çünkü radyoyu sökünce amfi açmıyordu neyse iki adet röle vardı rölelerden birini söküp düz bağladığımda amfi açtı ve radyo kısmını ayırmayı başarabildim. Elimde sadece amfi trafo ve sorruond ayarı yapan kısım kaldı. şimdi şöyle bir problemle karşı karşıyayım amfinin aux çıkışını nasıl aktif edecem ? Yani amfi düz bağlı bir şekilde ama aux girişini yada teyp girişini veyahut radyo giriş kısmını aktif etmek istediğimde bunu nasıl yapacağım. Araştırdığım kadarıyla üstünde bir entegre vardı LC7821 bu entegre sanırım hangi girişin aktif olacağını seçiyor ben bu entegreyi söktüm. amfinin ana ses giriş yani potansiyometrenin bağlı olduğu yerden ses sinyali girdiğimde çıkış alıyorum ancak çok düşük seviyede. Mesela telefonumu bağladığım zaman çok az ses geliyor ama çin malı bir radyo bağladığım zaman ses çok ama kalitesiz çıkıyor. tahminimce ben bunun aux girişini aktif etmeliyim. yazı çok uzun oldu kusura bakmayın. şimdiden herkese teşekkürler. devrenin fotoğraflarını ekleyeceğim.

Kullanılan entegre: STK4148 II
Teyp: Sansui DR-E570L

yolgezer

bu tür teyplerde genelde aux girişi de olurdu.
öyle bir yer yok mu?

put10

var hocam ancak aux girişinin devre üzerinde bağlı olduğu kısım aktif değil. normal zamanda aktif etmek için ne yaparız kumandadan aux tuşuna basarız. ama eğer amfiyi diğer birimlerden ayırırsak kumandanın bir işlevi kalmıyor. benim yapmak istediğim şey aux girişini manuel olarak aktive etmek. üzerindeki lc7821 isimli entegre hangi girişin aktif olacağını seçen entegre imiş şimdi kesin kanaat getirdim. ancak bu entegre aux girişinin L R GND uçlarını devre üzerinde hangi noktayla irtibatlandırıyor bunu bulamadım.

yolgezer

Alıntı yapılan: put10 - 18 Ekim 2014, 21:30:45var hocam ancak aux girişinin devre üzerinde bağlı olduğu kısım aktif değil. normal zamanda aktif etmek için ne yaparız kumandadan aux tuşuna basarız. ama eğer amfiyi diğer birimlerden ayırırsak kumandanın bir işlevi kalmıyor. benim yapmak istediğim şey aux girişini manuel olarak aktive etmek. üzerindeki lc7821 isimli entegre hangi girişin aktif olacağını seçen entegre imiş şimdi kesin kanaat getirdim. ancak bu entegre aux girişinin L R GND uçlarını devre üzerinde hangi noktayla irtibatlandırıyor bunu bulamadım.
sanaçok kötü bir haberim var.
o entegre sanırım aynı zamanda preamfi imiş:)
pek dikkat etmedim ama anladığım kadarı ile datasheetinde sinyal yükseltmeden bahsediliyor.
ama datasheet nedense karmaşık geldi bana kafam bulanık ondandır. çaysız kaldım:)
kumandanın alıcısının olduğu devre ve bahsettiğin fotolarını gönderebilir misin?

put10

hocam söktüğüm 7821'in olduğu kısmın fotolarınıda çektim. pinlere gelen 4 adet ses giriş soketi sağ tarafta kalıyor 3 düz 3 yan 3 düz 3 yan şeklinde tahmin edersiniz sanırım. bu arada sesi girdiğim yer entegrenin hemen dibinde görülüyor.

yolgezer

çayım  da geldi:)resimleriniz çok büyük ondan inmesi uzun sürüyor.
ama eğer orada preamfiye giden ses giriş kabloları varsa oradan ses vermeyi denediniz mi hiç?
aslında bir de şöyle bir yol var. potansdan ses alabiliyorsanız oraya bir preamfi koyarak sesi arttırabilirsiniz.
anladığım kadarı ile söktüğünüz entegre amfi ile aynı plakette. büyük ihtimal de tahminim doğru. bu yüzden düşük ses alıyorsunuz.
bunu anlamak için bir yol var. entegrenin datasında com yazan bacakları çıkışlar. 4 tane. onlara ses verin. eğer sinyl hala düşük geliyorsa o zaman o parça preamfi olarak da iş görmüş demektir. o zaman stk nın datasını indirin ve onun ses girişlerini tespit edin. mutlaka birer tirenç falan vardır. onlara düz kontak yapasanız ses artacaktır.
bahsettiğmiz kontak entegrelrini hiç kullanmadım. o yüzden emin değilim ama datasından anladığım bu kadar kusura bakmayın:) yamyam abi daha iyi bilgi verebilir aslında.

Flatron

@put10
Yapmak istediklerinizi tam anlamadım hem girişler çalışsın istiyorsunuz hemde Giriş seçme switchini sökmüşsünüz
Yapmak istediğiniz tam olarak nedir?

yolgezer

harbi cins datası var. lcom4 pini diyor entegrede öyle bir pin yok:)

put10

yolgezer değerli yorumların için teşekkür ederim. söylediğim com olayını deneyeceğim.

flatron hocam yukarıda bir kart fotosu var. üzerinde işlemci var o işlemci 7821 entegresine frekans yolu ile ne yapması gerektiğini söylüyordu. ben bunları komple cihazdan ayırdım ki sadece amfiyi kullanabileyim. entegreyi sökme sebebim ise entegre hangi çıkışın aktif edileceğini seçiyor. ben bunu devreden çıkardımki o girişlerden aux olanı devre üzerinde bir kaç tel ile aktif edeyim. yani 7821 ile işimiz yok bu devrede. ama 7821'in çalışma mantığını anlayamadığım için olayı çözemedim.

Flatron

Neden anfininin girişindeki anahtarlama switchini söküyorsunuz.O mikroişlemci kontrollu seri haberleşme protokollu bir devre atıyorum pikap girişi bağlandığı zaman ona uygun preampli kısmını bağlıyor TUNER seçince onu bağlıyor vs
Bunun bir AUX giriş DIN soket giriş yeri yokmu?
Butün soketleri bağlayın çalıştırın devreyi,hoparlörü biraz kısın teypin arkasındamı nerdeyse AUX soketi o beş yuvaya sırayla toplu iğne yada lehim teli dokundurun birinde sol kanalda, muhtemelen simetrik diğer ucuna dokununca da sağ kanaldan ses gelecek hepsi bu.
eğer hiç ses gelmiyorsa canlı bir walkmen çıkışını grounduda bağlamak kaydıyla sırayla test edin hocam

Birde 18 nolu pindeki voltajı söylermisiniz? ölçü aleti vardır sanırım anahtarlama switchinin yani
[mergedate]1413662673[/mergedate]
Bu arada yaptığınız farklı yerlere lehimlediğiniz  lehimleri orjinal yerlerine almayı unutmayın tabi

put10

hocam özür dileyerek soruyorum 18 nolu pini hangisi acaba ?

edit: ben lc7821 entegresinin çalışma amacını kumandadan yaptığımız seçimi uygulamak diye biliyorum. bu sebeple onu ordan söküp manuel olarak yalnızca auxu aktif etmek istedim amacım buydu. birde 4 girişten hiç biri canlı uç değil çünkü aktif değiller sanıyorum. benim sesi girdiğim yer orjinalde potun girdiği yer zaten.

Flatron

https://learn.sparkfun.com/tutorials/integrated-circuits/ic-packages
30 bacaklı bir entegre  bu

[mergedate]1413663432[/mergedate]
Alıntı yapılan: Flatron - 18 Ekim 2014, 23:17:12https://learn.sparkfun.com/tutorials/integrated-circuits/ic-packages
30 bacaklı bir entegre  bu
buna göre düşünün

[mergedate]1413663458[/mergedate]

önce lehimleri eski yerlerine alın
sonra cihazı test edin
çalışmazsa 18 nolu pindeki voltajı ölçün
yalnız dikkatli ölçün uçları kısa devre etmeyin

put10

teeşekkür ederim hocam bilgi için.

12 no ile 18 nolu bacakların arasında 28 v ölçtüm

Flatron

hayır 18 nolu uc  ile -(eksi uç) arasındaki voltajı  ölçeceksiniz
(ölçü aletinde DC konumda olduğundan .emin olun )

Flatron

tamam
Cihazı toplayın ve test edin
önce çalışan tuner teyp hangisi varsa onunla çalıştırın
test edin sonra çalışıyorsa AUX ucunu yukarıda tarif ettiğim gibi test edin

lehim teli veya toplu iğne dokunduğunda bass sesini 2 farklı hoparlörden sırayla almalısınız

yolgezer

şimdi sen entegreyi sökünce potun girdiği yerdeki hattı da kestin.
ama şaseler bir olduğundan az da olsa ses olur. radyo gibi yüksek güçlü bir şey bağladığında da ses bozuk çıkar. dalgalı falan da gelebilir ses.
yalnız entegrede her bir giriş kendi hattına göre kontak edilip bağlanıyor. yani bir nevi mikser.
burada yapacağın bence şöyle bir şey olsun.
stk nın datasını indir. oradan stknın hat giriş uçlarını bul. tekini bulsan gene yeterli. öbürü de arkadan kardeş kardeşgelir:) hattı takip et. önce o devreye mi uğruyor yoksa ton kontrole mi?
o entegreye preamfi dedim. ama belki sinyal güçlendirici değildir. artık orada ne amaçla kullandı ise. verdiğiniz resimlerde ton kontrol katnı göremedim. orada bir sinyal güçlendirici var mı? belki sökerken yanlışlıkla bozduuz ya da soketi falan çıktğı için ses gelmiyor.
bence buradaki hatamız biz aux ya da radyo girişni takip ettiğmizden oluştu. siz şimdi amfinin giriş uçlarıı bulun. oradan bir hattı takip edin. çıkışlara dokunmayın ama hat girişlerini arada okşayarak ses oranınn düştüğ yeri bulun. okşamaktan bir şey olmaz:)
en kötü yapılacak şey stk yı tamamen sistemden ayırıp yeni bir ton kontrol kullanmaktır. stk yıtek başınıza da kullanabilirsiniz. ama tavsiye etmem. çayı da içince kendime geldim:)

Flatron

put10

Flatron üstad çok teşekkürler yardımlarınız için.

yolgezer üstadım şimdi stk nın pinlerine dokundum patır patır patlıyor hoparlörler. :) ordan yola çıkarak girişi bulmaya çalışıcam ama heryerede dokunamam malum şebeke gerilimi var

yolgezer

Alıntı yapılan: put10 - 19 Ekim 2014, 12:39:47Flatron üstad çok teşekkürler yardımlarınız için.

yolgezer üstadım şimdi stk nın pinlerine dokundum patır patır patlıyor hoparlörler. :) ordan yola çıkarak girişi bulmaya çalışıcam ama heryerede dokunamam malum şebeke gerilimi var
ben kalkıp da şebeğe dokan demiyorum zaten:)
ama dediğim gibi ton ton kontrol fotosunu göremedim. tasarımı bilmesem de mutlaka sondan başa doğru stk, ondan önce ton kontrol ondan önce switch entegresidir. ton kontrolün  girişini bul. gerisi gelir.

put10

arkadaşlar entegre ismini yalnış yazmışım entegre STK4182 II

yolgezer

Alıntı yapılan: put10 - 30 Ekim 2014, 11:54:00arkadaşlar entegre ismini yalnış yazmışım entegre STK4182 II
olsun 41xx serisi aynı hep. aslında yamyam abinin kullandığı 465 de uyumlu. sadece watt ve besleme voltaj seviyeleri farklı.
hala düzelmedi mi sorun ya?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın