Güzel Bir Fikir: Elektronik XP imajı

Başlatan seron, 18 Ekim 2014, 15:43:45

seron

merhaba arkadaşlar.

aslında birkaç gün sonra "faydalı prati bilgiler" makalemde de paylaşmayı düşündüğüm bir yöntemi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarım.

eğer özel bir atölyeniz var ise bilgisayarınızı "atölye bilgisayarı" haline getirmek için basit bir teknik sunacağım: elektronik XP işletim sistemi.

bu sistem, aslında yeni kurulmuş bir MS winXP işletim sistemine kurulu, 320volt bloğumuzdan indirilmiş programlarla, ders anlatımı ve makalelerle donatılmış; 7 'den 77 'ye, başlangıç seviyesinden profesyonele herkesin ihtiyacı olan bir NORTON GHOST yedeğidir.

içinde neler mi var?
trafo heaplayıcılardan, smps tasarım programına, aydınlatma hesabından led panel için hex programlarına, çeşitli hesaplayıcılara, konvertörlere, çizim programlarına makalelere örnek devrelere, osiloskop simülatörüne, proteus 3D koponent arşivine... bilgisayar bakımı için birkaç basit modüle (c-cleaner, LL format aracı, partisyon aracı, test aracı...) müzik ve video için kodek,... aklıma gelmeyen daha birçok şey var.

üstelik programların yüzde 90 'ı kurulum gerektirmeyen portable olduğundan ve küçük boyutlu olduuğundan sisteminize fazla yüklenmeyip eski bilgisayarlarda da kullanılabilmektedir.

elektroniğe ve teknik konulara gönül vermiş herkese, atölyede çalışanlara, teknik okullara ve öğrencilerine bu yöntem önerilir.

sisteminize programlarınızı kurup-yapıştırıp herşeyi istediğiniz gibi ayarladıktan sonra sisteminizin "norton ghost" veyahut bir muadili ile klonunu alınız. (sürücüleri kurmayınız; böylece yanınızda taşıyıp istediğiniz bilgisayara kurabilirsiniz sürücüleri kurarsanız sadece o bilgisayarda çalışır)

ghost imaj dosyam 2GB civarında bulunup, dvd de rahatlıla saklanabilmektedir.

örnek masaüstüm:

istenirse medya-ses işleri ile uğraşanlar gerkli odekler ve editörleri yükleyerek medya XP edisyonlarını oluşturabilirler.

yolgezer

xp isteyen elemana dükkanlarda xp bitti demişler. bu çok güzel bir cevap olmuş:)

seron

xp olması şart değil: 7 veya 8 ile de yapılıyordur belki ama denemedim. onların kendi veri yedeklemesi bilmemnesi var... uğraşamam xp daha iyi.

seron

arkadaşlar konu çok ilginizi çekmiyor biliyorum ama konuyla ilgili ciddi bir yanlışlık yaptığımı sonradan öğrendim, düzeltmek zorundayım.

malumunuz bu konu başlığı altında uzun uzadıya uğraşmadan kendi özelleştirilmiş sisteminizi yapıp, ister aynı bilgisayarda, ister farklı bir bilgisayarda klonlama yöntemiyle kullanabileceğinizi anlatmıştım.

yanılmışım...

her ne kadar konuyla çok ilgili isemde bazı noktaları yanlış öğrenmişim, kusura bakmayın...

ister norton ghost programıyla ister acronis veya türevleriyle klonladığınız bir windows sistemini başka bir bilgisayara yapıştırıp kullanamazsınız; mavi ekran hataları verecektir.

bu nedenle yukarıdaki ifademi, "kendiniz için özelleştirilmiş windowsunuzu, uzun uzadıya format atmak sürecinden kurtıulmak için, sadece aynı donanıma klonlayıp kullanabilirsiniz" diye düzeltiyorum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın