smps adaptör fanı hk.

Başlatan YSNperforman, 18 Ekim 2014, 01:15:53

YSNperforman

Merhaba arkadaşlar forumda yeniyim bi konuda yardım istiyeceğim. Bu bildiğimiz 12V veya 5V Xamper olan smps adaptörlerde bulunan fanlar adaptör ısındığı zaman devreye giriyor genelde. Ben bu fanın sürekli çalışmasını istiyorum adaptörde nasıl bi değişiklik yaparsam amacıma ulaşmış olurum. Teşekkürler şimdiden.

yolgezer

ısı kontrol için bir parça vardı. onu bulup by-pass edebilirsiniz.. ya da fanı direkt çıkışa bağlayabilirsiniz tabi fanın voltajı çıkışla aynı ise.

YSNperforman

tahmin edebilyorum ısıyı kontrol eden bi parça olduğunu ama o parça hangisi onu bilmiyorum bilsem/bulsam by pass edicem dediğiniz gibi :)

yolgezer

asma

Adaptöre neden değişiklik yapmak istiyorsunuz? Fan kablosunu ayırıp direk voltaj verseniz istediğiniz olur. (12V fan 12V çıkışa)
Fan kontrol devresi, fanı bir anahtarlama elemanıyla devreye sokuyordur. Bu elemanı kısa devre edebilirsiniz.
Devreyi inceleyip ntc veya ptc ile ölçüm yapıyorsa sensörün iki ucunu söküp ya kısa devre ya da açık devre yaparsınız. Sürekli çalışır.
Bu bildiğimiz fanlar yerine resim, şema, marka/model gibi  bildiklerinizi paylaşın. Biliyorsak nokta atışı yapardık.
Yani az bilgi ile çok cevap,  çok bilgi ile tek cevap gelebilir.

YSNperforman

Selam. Kırmızı yuvarlak içindeki siyah parçanın üzerinde NTC yazıyor bu olabilirmi acaba? Bunu parçayı bypass etsem fan sürekli çalışırmı?

asma

O eleman şebeke gerilimine seri bağlıdır, kunuyla hiç alakası yoktur.

Resimde sokete takılı kablo fan kablosu ise solunda siyah küçük bir eleman var (mavi kondansatörle mavi direnç arasında C20 yazısının altında) işte onun gibi bir şey arıyorsunuz.
Soğutucuya yakın olacak veya trafoya, fana yakın olacak veya hava kanallarına. Hem ısınması hem soğuması kolay olacak. (tarife uyuyor)
Ayrıca soketin sağında plastik kılıf transistör görülüyor. Fan kablosunun nereye bağlı olduğunu (yolları) takip edebilirseniz, aradığınız sıcaklık sensörünü daha rahat bulursunuz. ;)

Nokta atışı dedik ama siz kartın bir bölümünü çekmişsiniz.
Marka model olmadığı için şema bulma şansınımız yok.
Alt ve üst tam boy net resim olmadığı için devre takibi şansımız yok.
O kablo üst kapağa ağlı fana gidiyordur diye tahmin edip kör atış yapıyoruz. :-\\  Ya tutarsa.

Kolay gelsin.

YSNperforman

Alıntı yapılan: asma - 19 Ekim 2014, 03:58:06O eleman şebeke gerilimine seri bağlıdır, kunuyla hiç alakası yoktur.

Resimde sokete takılı kablo fan kablosu ise solunda siyah küçük bir eleman var (mavi kondansatörle mavi direnç arasında C20 yazısının altında) işte onun gibi bir şey arıyorsunuz.
Soğutucuya yakın olacak veya trafoya, fana yakın olacak veya hava kanallarına. Hem ısınması hem soğuması kolay olacak. (tarife uyuyor)
Ayrıca soketin sağında plastik kılıf transistör görülüyor. Fan kablosunun nereye bağlı olduğunu (yolları) takip edebilirseniz, aradığınız sıcaklık sensörünü daha rahat bulursunuz. ;)

Nokta atışı dedik ama siz kartın bir bölümünü çekmişsiniz.
Marka model olmadığı için şema bulma şansınımız yok.
Alt ve üst tam boy net resim olmadığı için devre takibi şansımız yok.
O kablo üst kapağa ağlı fana gidiyordur diye tahmin edip kör atış yapıyoruz. :-\\  Ya tutarsa.

Kolay gelsin.

öncelikle yardımın için teşşekürler. yaptığın kör atış isabetli :) o kablo fana gidiyo 2.resim kartın önden çekilmiş tam resmi sadece kabloların bağlandığı yerler görülmüyor. adaptörde 5V  40A adaptör çin malı üzerinde marka olarak AMT yazıo. birde dediğiniz gibi yapıp fanın kablolarını çıkışa bağlayıp sürekli çalıştırayım dedim bide ne göreyim adaptör 5V fan 12V :) birde plastik kılıf transistör dediğiniz en sağda üzerinde EE1913 yazan trafonun sağındaki transistörlerimi kastettiniz ?

Adnancoskun

fan kontrol için kullanılan sensörler (NTC, PTC vs...) soğutucunun üzerine bağlanır ki, soğutucu ısındığında fanı devreye soksun,,, NTC havada olmaz..... transistörlerin veya diyotların bağlı olduğu alüminyum soğutucunun üzerine bakın bence......
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

asma

Alıntı yapılan: YSNperforman - 19 Ekim 2014, 12:00:17öncelikle yardımın için teşşekürler. yaptığın kör atış isabetli :) o kablo fana gidiyo 2.resim kartın önden çekilmiş tam resmi sadece kabloların bağlandığı yerler görülmüyor. adaptörde 5V  40A adaptör çin malı üzerinde marka olarak AMT yazıo. birde dediğiniz gibi yapıp fanın kablolarını çıkışa bağlayıp sürekli çalıştırayım dedim bide ne göreyim adaptör 5V fan 12V :) birde plastik kılıf transistör dediğiniz en sağda üzerinde EE1913 yazan trafonun sağındaki transistörlerimi kastettiniz ?
İsabet: çözüm için gerekli işlemin tarifidir. Fanı sen zaten görüyorsun, benim tahminimde bir fayda yok.
Resimde güç transistörlerinin yeri belli ama kadrajın dışında, yani sensör oradaysa görmüyoruz. Giriş terminalleri yukarıdan aşağı L N toprak -V -V +V ve +V şeklinde sıralı olabilir. (ama görmüyorum.
Marka AMT veya herhangi bir marka olabilir, çinde üretilen ürünler üzerine sen ne istersen o isimde üretiliyor. Pek çoğu mean well ürünleriyle benzerdir. (hatta bire  bir kopya ve daha ucuzdur) O yüzden model numaraları birbirini tutar. Model: S - 200 - 5 gibi. Bunun anlamı tek çıkışlı (S) 200W gücünde ve çıkış voltajı 5 volttur.

Bu arada fan 12V ise onu çalıştıracak 12V kartta mevcuttur, arayıp bulabilirsiniz.
Soketin sağındaki dediğim temas eden elemandır. Solundakini tarif ederken  yaklaşık 2cm uzakta olan için üç ayrı referans ile yerini belirtmeye çalıştım. Siz de daire içine alarak tarif etmiştiniz.

Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın