çay kutusuna fantezi.)

Başlatan yolgezer, 16 Ekim 2014, 00:35:19

yolgezer

evet abiler. bu sefer biraz elimizi yaktık ama güzel oldu:)
kullandığım malzemeler.
1970´lerden kalma sanyo hoparlör

hoparlörler 2 ohm 2 watt gücündeler.
sonracıma pam8002 entegre.

nokia bl5b batarca

en son da çay kutusu. ::) :o

elimi yaktım ama değdi:)
babam istedi tarlada çalıştıracakmış. açıkçası ben sesini çok beğendim. pam8002 entegre hoş bir entegre. tırnak kadar. 2cm e 5 cm bir board üzerine kurulabilir. yalnız smd olduğundan dolayı zor gelebilir. yalnız düşük voltaj olduğundan kolay kolay arıza yapmaz bir entegre. çin malı uyduruk ses bombalarından notebook speakerlerine kadar her şeyde kullanılabilir.
@Mr_YAMYAM abi, görüşlerini bekliyorum:)

Mr_YAMYAM

İç kısmı 1cm kalınlığında keçe benzeri malzemeyle kaplarsan daha iyi ses alırsın

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Ekim 2014, 01:10:09İç kısmı 1cm kalınlığında keçe benzeri malzemeyle kaplarsan daha iyi ses alırsın

abi geçti artık. elimde silikon da kalmadı.
karton kutu zaten yankı yapmıyor. ondan mesele yok ağaa:) bundan başka eleştiriniz nedir:)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: yolgezer - 16 Ekim 2014, 01:23:40abi geçti artık. elimde silikon da kalmadı.
karton kutu zaten yankı yapmıyor. ondan mesele yok ağaa:) bundan başka eleştiriniz nedir:)
Burada yapılan şey metal bir silindirik parçanın hoparlör kabini olarak kullanılmasıdır.
Sonuç tatminkar olsa da bazı gerçeklerin bilinmesinde fayda vardır.
Kabin iç hacmi.
Kabin içinin yalıtımı.
Kabin malzemesinin rezonans değerleri.
Sonuç olarak çok küçük çapta bir hoparlör ile uygun frekans karakteristiği için bu tür bir kabin iş görse de, aynı iç hacimde farklı malzemeler kullanımı daha farklı neticeler verecektir.
Önemli olan test etmektir.

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Ekim 2014, 14:00:40Burada yapılan şey metal bir silindirik parçanın hoparlör kabini olarak kullanılmasıdır.
Sonuç tatminkar olsa da bazı gerçeklerin bilinmesinde fayda vardır.
Kabin iç hacmi.
Kabin içinin yalıtımı.
Kabin malzemesinin rezonans değerleri.
Sonuç olarak çok küçük çapta bir hoparlör ile uygun frekans karakteristiği için bu tür bir kabin iş görse de, aynı iç hacimde farklı malzemeler kullanımı daha farklı neticeler verecektir.
Önemli olan test etmektir.

eh abi şöyle diyeyim ben rezonans değerinden anlamam:)
ama şöyle düşündüm. bu kutunun hacmi hoparlörü aldığım teybin iç hacmie yakındı.
ikinci olarak ise yalıtıma baktım. arkadaki demir zaten koparıldı. kavuna tıklar gibi tıkladığımda içeride ynkı oluşmuyordu:) hava için bataryayı taktığım plastik parçanın üzerindeki delikleri bıraktım. ama diyorum ki bir de ışıklandırsam mı:)

Mr_YAMYAM

Eski bir atlet'i kutu içerisine depiştir.
Kutunun arka kapağını kapat.
Sonucu test et.

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Ekim 2014, 14:21:06Eski bir atlet'i kutu içerisine depiştir.
Kutunun arka kapağını kapat.
Sonucu test et.

yeni silikon alınca yaparım:) sırf senin gönlün olsun diye yapacam abi:) peki ışıklandırmaya ne diyorsun? bir led var kafasına göre nışıldıyor farklı renklerde. hoş olur mu?

Mr_YAMYAM

LED aslında bir diyottur.
Bir diyotu hoparlöre parelel bağlarsan uygun gerilim geldiğinde elbette yanacaktır. Ama ters gerilimleri kısa devre edeceği için ses bozulmaya uğrayacaktır.

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Ekim 2014, 14:33:45LED aslında bir diyottur.
Bir diyotu hoparlöre parelel bağlarsan uygun gerilim geldiğinde elbette yanacaktır. Ama ters gerilimleri kısa devre edeceği için ses bozulmaya uğrayacaktır.
yok abi öyle değil. bu led beslemeye bağlanıyor hoparlöre değil. kendi zamanlaması var. farklı renkler yanıp sönüyor. yavaşlatılmış polis ışığı gibi:)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın