Ayarlı güç kaynağı projeme devam ( 0 - 30 volt 0 - 10 amper )

Başlatan serkan_48, 14 Ekim 2014, 20:58:50

erg123

Ups sistemi gibi guzel olur flatron upslerde otuyor bunada uygulanir kisadevrede asiri yukte merakla bekliyorum ustalarim

Kemal88

Alıntı yapılan: Flatron - 26 Mart 2015, 18:21:30@ Kemal88
Şimdiden kutu mutu  entegre mentegre  tedarik edelim :)
Güç kaynağına espri olsun diye ses de eklemeyi düşünüyorum
10 amper çekerken güç kaynağından
"Abi hiç insaf yokmu  çok ısındım ,kendimi gorumaya geçtim "  :)
yada bir anda çıkış kapandığında "Korkma yanmadım sigorta attı" falan

Abi valla çok yapasım var inan ki ama şu an iş bakıyorum. Öncelikle osiloskop almam lazım. Tedarik işi kolay aslında hele bi de antalya ya yerleşirsem daha kolay. Ses de ekleriz abi, yeterki coşkuyu verelim :) Yapılmayacak şey değil fakat işte kılı kırk yardığımdan herşey tam öğrenip öle başlayayım diyorum ki sonraki yapacak arkadaşlara da örnek bişi çıkabilsin. Yapmaya başladığımda haberdar ederim zaten sizleri.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

serkan_48

@Kemal88

Eğer Antalya'ya yerleşirsen seninle iyi argeler yaparız. Bende Antalya'dayım. seni 4 gözle bekliyorum daha tanışamadık ama memleket havası bile başka oluyor.

smps olayını bende kurcalıyorum ama daha tam verimli bir sistem kuramadım.

Kemal88

Alıntı yapılan: serkan_48 - 26 Mart 2015, 19:26:49@Kemal88

Eğer Antalya'ya yerleşirsen seninle iyi argeler yaparız. Bende Antalya'dayım. seni 4 gözle bekliyorum daha tanışamadık ama memleket havası bile başka oluyor.

smps olayını bende kurcalıyorum ama daha tam verimli bir sistem kuramadım.

Tanışırız ayıpsın :) Hatta beraber dediğin gibi deli gibi sistemler yaparız :) 17 sinde emo nun dersi var ona gelicem artık o zaman iyice iş bakıcam oralarda. Bi şekilde bulucam iş.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

serkan_48

Alıntı yapılan: erg123 - 26 Mart 2015, 19:37:41http://www.diysmps.com/forums/showthread.php?236-Cheap-smps-base-on-TL494-pwm-half-bridge-AC-DC serkan ustam soyle bir smps var ne dersin buna sitede yok yok resmen

Malesef içeriği göremiyorum dostum üyelik istiyor.

Asıl ne istiyorum biliyormusunuz işte istediğim şöyle bir devre. Blogumuzda mevcut zaten ama yapması çok karışık.

https://320volt.com/sg3525a-0-30v-0-20a-smps/

[mergedate]1427392500[/mergedate]
Alıntı yapılan: Kemal88 - 26 Mart 2015, 19:43:01Tanışırız ayıpsın :) Hatta beraber dediğin gibi deli gibi sistemler yaparız :) 17 sinde emo nun dersi var ona gelicem artık o zaman iyice iş bakıcam oralarda. Bi şekilde bulucam iş.

Kısmet haberleşelim görüşürüz umarım.

İş konusunda kriterlerini yazarsan bende burdan bi yandan bakayım olurmu?

Kemal88

Aslinda herhangi bir kriterim yok sayilir, santiye olur, proje cizip tasarlayan sirket olur, antalya diye bakiyorum. Yani merkez agirlikli bakiyorum, alanya gibi uzak ilcelerine bakmiyorum. Daha cok antalya merkezdekilere bakiyorum. Tamamdir oraya yerlesirsem haberlesiriz.

memleket

Alıntı yapılan: serkan_48 - 26 Mart 2015, 19:55:52Malesef içeriği göremiyorum dostum üyelik istiyor.

Asıl ne istiyorum biliyormusunuz işte istediğim şöyle bir devre. Blogumuzda mevcut zaten ama yapması çok karışık.

https://320volt.com/sg3525a-0-30v-0-20a-smps/

[mergedate]1427392500[/mergedate]
Kısmet haberleşelim görüşürüz umarım.

İş konusunda kriterlerini yazarsan bende burdan bi yandan bakayım olurmu?

Dosyaları buraya yüklüyorum. Dileyen indirip inceleyebilir.

erg123

Serkan ustam istedigin devre muthis birsey sunu merak ediyorum blog da var 0-30v guc kaynagi diyelim biz bunun 12v unu kullandigimizda gerisi bosta kaliyor transistorler isiniyor bunu nasil engelleyebiliriz half pass devresimiydi neydi

serkan_48

erg123 dostum,

Lineer güç kaynakları doğru atık ısı çok oluyor.

Bu nedenle smps kullanmak bu atık ısıyı azaltacaktır. Ancak bizim yaptığımız sistemler atıyorum 24 volt 10 amperlik smps leri modifiye ettiğimizde dizaynı gereği çalışması gereken değerlerin dışına çıkarttığımız için ısınıyor. Aslında ayarlı smpsler yukarıda blog adresinde paylaşılan gibi daha detaylı bir uygulama olmalıki atık ısı daha az olsun.

erg123

Smps bu atik isiyi yok ediyorsa smps daha avantajli o zaman modifoyede  isi aciga cikmamasi icin transistor trafo emaye kalinligi ile cozuluyor galiba dimi ustam

serkan_48

smps elbette daha verimli ve atık ısıyı azaltıyor.

Bunu tel kalınlığı ile değil trafonun anahtarlama frekansı ve trafo sürülürken t on ve t off sürelerini değiştirerek çıkış voltajını değiştirir.

Bu konuyu aşağıdaki resimle çok iyi anlatılıyor. çıkış voltajı period içindeki pulse with ile ayarlandığını görebilirsin. Darbe genişliği ile çıkış voltajı ayarlanıyor.

erg123

serkan_48

erg123

Ilk veedigin devreyi daha once incelemistim. Cok hosuma giden bir decre olmasina karsin devredeki bobinler ozel oldugu icin yeterli bilgi ve malzeme olmadan o devreyi yapmak mumkun degil.

memleket

Alıntı yapılan: erg123 - 26 Mart 2015, 23:08:20http://danyk.cz/reg60v.html

3-60v 40a bir devre var netim yavas smps mi bilmiyorum
[mergedate]1427403991[/mergedate]
http://www.diysmps.com/forums/showthread.php?400-0-100v-0-30a-adjustable-SMPS

0-100 v 0-30a bir devre ama gene uyelik istiyor

erg123

Digeri memleket paylasti ama amperi ufak hosuna gider mi bilmiyorum ilki yapilir niye yapilmasin valla ustam imkanlarim olsa ben yapardim ne gibi imkan malzeme bulundugum yerde yok ilcedeyim ilde de olmayan zamanlar oluyor madiyat efendime soyliyim teknik bilgim pek yok teknik bilgim olmasada denerim

Kemal88

Yukardaki verilen tum convertarlardan cok daha kaliteli ve iyi olacak tasarlayacagimiz smps. En son verilen semada geri besleme deneme yanilma ile bulunmus, voltaj yerine akim kontrolu cok daha ii olur, cikisa iki tane lc filtre koyulabilir boylece cikista cok az ripple olabilir, geri besleme de hesaplara gore mumkunse pid gibi teknikler kullanilabilir, akim sinirlamada kullanilan direnc yerine trafo kullanilabilir, verim artar, degisik anahtarlama teknikleri kullanilabilir soft switching gibi, burdada verim artar, yuksek frekansta cikis min yapildiginda kontrol cok zorlasabilir, frekans dusuk tutulup daha iyi cikis kontrolu saglanabilir, gibi gibi. Iste tum bu sorular kafami kurcaladigi icin su ayarli smps e bir turlu baslayamiyorum :) Ve tabi en onemlisi tum bunlari hesaplara dayandiracagim icin su an bekleme asamasindayim.

husnuler03

@Adnancoskun hocam sizin tasarımınızdaki regüle devresinde - üzerindeki (resetin altındaki) wattlı direnci fazla uzun süre akım çektiğinde yakıyorum...  bu direnci kısa devre yapıp kaldırsam ne gibi sorun yaşarım ??? 11 W taktım, onuda yaktım. ne önerirsiniz ???

Adnancoskun

Akım sınırlamasını o direnç ile yapılıyor, onu kisadevre ederseniz akim korumasını iptal etmiş olursunuz...
Kac amper akim çekiyorsunuz?
O direncin watt degeri de önemlidir ama daha yuksek akim cekmek istiyorsanız direncin watt degerini artırırken, ohm değerini dusurmeniz gerekir, ben bu devreden 5-6 amper akim çekiyorum fan ile transistörleri soğutuyorum... Bir sikinti yaşamadım

Direnc olarak kac ohm kac watt kullanıyorsunuz?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

kifvet

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 04 Nisan 2015, 15:34:05Akım sınırlamasını o direnç ile yapılıyor, onu kisadevre ederseniz akim korumasını iptal etmiş olursunuz...
Kac amper akim çekiyorsunuz?
O direncin watt degeri de önemlidir ama daha yuksek akim cekmek istiyorsanız direncin watt degerini artırırken, ohm değerini dusurmeniz gerekir, ben bu devreden 5-6 amper akim çekiyorum fan ile transistörleri soğutuyorum... Bir sikinti yaşamadım

Direnc olarak kac ohm kac watt kullanıyorsunuz?
adnan abi akım direncini ekran kartlarından çıkan fan ile birleştirsek ne gibi kazanımlar elde edebiliriz devrede?

actros_5457

Adnan hocam bu devrenizi bizde yapabilir miyiz?

Elbette yapabilirsin kardeşim, takıldıgın bir nokta olursa da yardımcı olayım....

husnuler03

0.22 Ohm 11 Watt lık direnç kullandım. 10 Amp. eyakın akım çekiyorum. kısa sürelerde sorunum yok ama uzun süre kullandığımda dirence el değmiyor, bozuluyor. son olarak bide bunu deneyecem : 0.22Ohm  50W 

kifvet

Alıntı yapılan: husnuler03 - 04 Nisan 2015, 16:17:080.22 Ohm 11 Watt lık direnç kullandım. 10 Amp. eyakın akım çekiyorum. kısa sürelerde sorunum yok ama uzun süre kullandığımda dirence el değmiyor, bozuluyor. son olarak bide bunu deneyeceğim : 0.22Ohm  50W 
devre şeması var mı?

Kemal88

Alıntı yapılan: husnuler03 - 04 Nisan 2015, 16:17:080.22 Ohm 11 Watt lık direnç kullandım. 10 Amp. eyakın akım çekiyorum. kısa sürelerde sorunum yok ama uzun süre kullandığımda dirence el değmiyor, bozuluyor. son olarak bide bunu deneyeceğim : 0.22Ohm  50W 

Dostum I^2 x R den hesap yaparsan, 100 x 0.22 = 22W yapar. 11W elbette dayanmaz. Direncin watt ı max gücün 2 katı olursa o zaman ısınma olmayacaktır. 50W da ısınma olmayacağını düşünüyorum.

actros_5457

Adnan hocam devre şeması nerede acaba bulamadım bunu yapmak istiyorum.
Eğer yaparsam inş güç yükseltme akım ayarı gibi eklemelerde yapabilirmiyiz devre musaitmidir?

toyer

şekilde verilen direncin fiyatı ne kadar ? pahalı birşeydir diye tahmin ediyorum.

erg123

Adnancoskun

@actros_5457  şema yok ,  ancak baskı devresini proteus olarak paylaşmıştım..

proteus  PCB çizimi sizin işinizi görecektir sanırım..

actros_5457

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 15 Ekim 2014, 17:45:33@stk4221 atlamasına kadar aynı,   Erciyes üniversitesi biyomedikal mühendisliğinde okuyan stajer bir öğrencim için tasarlamıştım... sene 2011 (Sedat DOĞAN) :)
yalnızca ben 3 transistörlü çizmiştim, kim yayınlamışsa 1 transistör ilave etmiş.... :)

burda transistör sayısı ne kadar çoğaltılabilir hocam
[mergedate]1428319566[/mergedate]
birde isis dosyasını rica etsem:)

stk4221

@adnancoskun abi bugun karaköye e gittim nerdeyse her dukkanda temaks adi altinda guc kaynagi  satiliyor urunun kopyasi bu kadar tutulduguna gore orjinali nele yapardi  :-D:-D:-D
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

actros_5457

Alıntı yapılan: stk4221 - 07 Nisan 2015, 19:56:17@adnancoskun abi bugun karaköye e gittim nerdeyse her dukkanda temaks adi altinda guc kaynagi  satiliyor urunun kopyasi bu kadar tutulduguna gore orjinali nele yapardi  :-D:-D:-D
hocam kaç tl ye satılıyor sivastada olsa keşke

husnuler03

@adnancoskun hocam 2sc5200 ün datashet inde 15 A olduğu yazıyor. yani sizin devreniz 60 A. verebilir\\veriyor, ben mi yanlış okudum ???

Adnancoskun

Hocam, belirttiginiz değer 15A sürekli akim icin değildir ve ayrıca iyi sogutmak gerekir...

husnuler03

elimde bu akımı verebilecek trafo ve kaliteli bir ölçüm yapabilecek ampermetrem yok. bunlara sahip olduğumda ilk işim denemek olacak. tşkler.

actros_5457

Alıntı yapılan: husnuler03 - 02 Aralık 2014, 13:11:33temaks güç kaynağında kart üzerine yapılmış yerleştirme resmine göre :
1 = bd242 nin önündeki bc548 ters takılacak
2 = bd 139 ters takılacak.
3 = sc5200 lerin orta ayakları soğutucuya bağlanmalı tam temas bu şekilde sağladım...

ben, ancak bu şekilde akım alabildim ve voltaj kontrolü yapabildim....  aldığım kart üzerinde bunlar ters taktıktan sonra çalıştı. belki son üretimlerinde bu hatalarını düzeltmişlerdir... çalıştıktan sonra çook beğendim, memnun kaldım.
TA4AAC 73.

bu devreyi yaptım çalışmadı. bc 546 yı ters çevirdim bu seferde aşırı ısınma oldu yanlız kısa devre kısmı çalıştı.
bd139 u ters çevirmediğim halde kısa devre koruması çalışıyor 140 ile 139 ne işe yarıyor bu devrede ayrıca kısa devre koruması nasıl işliyor anlatabilir misiniz

actros_5457

Arkadaslar devrede her şeyi hallettim fakat devre ne olduysa 0 volta düşmemeye başladı sc5200 lerin sızıntı yaptığını farkettim ve b e arasına 1k lik dirençleri attım sorum kısmen düzeldi.önceden tam 0 volta dusuyordu bu sorun neden kaynaklandı transistörler hasar mi aldı ne dersiniz

ibbayram

Alıntı yapılan: serkan_48 - 03 Aralık 2014, 13:02:06Seron ilgin için teşekkürler.

Bana 0,01 ohm direnç gerekiyor. Alüminyum olmaz diye düşünüyorum. Lehim tutmuyor çünkü. Bakır değilde krom nikel teller kullanılmalı diye bir yerlerde okumuştum.

Birde ikinci sorum şu olacak. Aşağıdaki resimde bulunan 7107 ile yapılmış dijital voltmetrelerim var. Bunları güç kaynağımda birini çıkış voltajı ayarı için diğerini ise yük akımını okuyabilmek için kullanacağım.

Bu noktada sorum şu iki devre de AC 9 - 12 volt ile beslenebiliyor. Kendi içinde 1N4001 ile yapılmış köprü doğrultucu devresi ve CD4049 ile hazırlanmış simetrik voltaj üreticisi var. Bu devreyi beslemek için aldığım 12 volt 50 watt 4 amper gücündeki trafo ile AC olarak beslemeyi düşünüyorum. İki ölçü aletinide aynı kaynaktan AC olarak beslemem sorun yaratırmı?

bana bu voltmetre devresini yollarmısın
ATATÜRK'ÜN KURDUĞU BU ÜLKEDE ATATÜRK'ÇÜYÜM DİYENE VE CUMHURİYETİMİZİ KORUYA BİLENE SEVGİLERİMLE NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

serkan_48

seron

sahbilgi

Merhabalar
Bende bu  güç kaynağından yapmaya karar verdim .yalnız bir sorum  olacak.Resimdeki voltmetre ve ampermetre  sadece ayar yapılması içinmi  kullanılacak yoksa sabit kalacakmıdır.sağ alt kösede görünen ler. Yani kutunun dışına konacak olaan ampermetre ve volt metre bunlarmıdır.İyi çalışmalar.

serkan_48

Selamlar.

Resimde sol alttaki voltmetre ve ampermetre guc kaynagi calisirken aldiginiz degerleri gorebilmeniz icindir.

Guc kaynagi ayarli bir model oldugu icin her ayar degistirdiginizde olcu aleti ile ayar yapmaniz gerekir. Yani kullanmasanizda olur.

Veya piyasada 10 tl ye satilan avometreler var. Bir tane alip cihaza montede edebilirsiniz.

Gayet guzel calisan bir devredir tavsiye ederim.

Kolay gelsin.

sahbilgi

Teşekkürler 
Birde  değeri bilinmeyen dirençlerden bahsetmişlerdi onların değerlerini kaç yapmalıyız.
Başka bilmem gereken birşey varmıdır.İyi çalışmalar.

serkan_48

Ben o direncleri kullanmadim. Akim sinirlama direncinin degerini hesaplayarak yaptim tas dirwnc koydum 4 adet.

Eger siz yapacaksaniz kac amper cekmek istiyorsunuz ?  Ona gore tavsiyede bulunabilirim.

sahbilgi

En fazla 8/ 10  amper ceksem yeter 12 volt 15 volt arasında kullanmayı düşünüyorum. 24 voltluk 500 watlık bir trafom var.
Hangi dirençleri kuyllansam iyi olur . numarasını verirseniz sevinirim.

serkan_48

Alıntı yapılan: sahbilgi - 24 Şubat 2016, 21:15:38En fazla 8/ 10  amper ceksem yeter 12 volt 15 volt arasında kullanmayı düşünüyorum. 24 voltluk 500 watlık bir trafom var.
Hangi dirençleri kuyllansam iyi olur . numarasını verirseniz sevinirim.

Dostum aşağıdaki belirttiğim mesajımda testlerimde paralel 2 adet 0.15 ve 2 adet 0.1 ohm kullanmışım. buda yaklaşık 0.02 ohm gibi bir değere denk geliyor yanlış hesaplamadıysam. 

Alıntı yapılan: serkan_48 - 22 Kasım 2014, 00:15:23Testlere devam. Güç transistörlerini bağlayınca daha stabil çalıştı. Akım okumak için koyduğum direnç çok büyük geldi erken akım korumaya geçti. Direnç devrede 0.22 ohm idi ben paralel 2 adet 0.15 ve 2 adet 0.1 ohm kullandım. Çıkabildiğim son akım 7.20 amper. Şimdilik çok rahat bu akıma çıkıyor. Tabi besleme voltajı 14 volt ve yük voltajım 12 volt civarında.

Hafta içi şönt dirençlerini değiştirip güçlü trafo ile testlere başlayacağım.

7 amper gayet güzel bir güç.

Bu arada test yaparken ölçü aletimin probu dayanmadı malesef.

ibbayram

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 15 Ekim 2014, 17:45:33@stk4221 atlamasına kadar aynı,   Erciyes üniversitesi biyomedikal mühendisliğinde okuyan stajer bir öğrencim için tasarlamıştım... sene 2011 (Sedat DOĞAN) :)
yalnızca ben 3 transistörlü çizmiştim, kim yayınlamışsa 1 transistör ilave etmiş.... :)
hocam inanmazsın ama ben 6 transistöre çıkardım çokda sağlıklı ne ısınma var nede başka birşey eline emeğine sağlık hocam :) birde şu smps trafosunu sarabilsen nedense olmuyor hocam :(
ATATÜRK'ÜN KURDUĞU BU ÜLKEDE ATATÜRK'ÇÜYÜM DİYENE VE CUMHURİYETİMİZİ KORUYA BİLENE SEVGİLERİMLE NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

hayalci

bu devre modifiye yapılır mı yapılırsa nasıl yapılır. 15-20 amper akım çekebilecek şekilde tip3055 yerine 2sc5200 de kullanılabilir tek sürücü yerine birden fazla sürücü etkili olmaz mı birde tabi akım ayarı sabit akım lazım olduğunda çok işe yarıyor yardım ederseniz sevinirim kolay gelsin

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın