geniş açılı lazer

Başlatan stk4221, 14 Ekim 2014, 01:33:35

stk4221

hayırlı çalışmalar dostlar
 bana lazer ile bir güvenlik sistemi lazım, ama bildigimiz nokta lazer  degilde  geniş alanları terazilemekte  kullandıgımız line lazer çizgi lazer  lazım AMA  lazerin  önüne herhangi bir engel oldugunda  alarm devreye girmesi lazım  karşılıgına da LDR mi koymamız lazım mesafe 15 m en 4 m  nasıl bir sistem kurulabilir .
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

serkan_48

Bu konuda 2 önerim olacak.

1- Yine nokta lazer kullanığ belli aralıklarla ışığı geri yansıtıp zigzaglar çizdirip en son ldr ye ulaştırmak. Araya bir engel girdiğinde bunu algılamak.

2- Asansör kapı sensörlerini incelemenizi öneririm. Bar şeklinde kapı sensörleri var. Bunu kullanarakta bir güvenlik sistemi yapabilirsiniz.

stk4221

@serkan_48  kardeş kamyon dorsesini düşünüyorum  proje uygulama olarak 20 m  5 m  dikdörtgen  alan mesafe uzun kör nokta bırakmamamız lazım nokta lazer ile  yansıtma güvenlikte zaaf oluşturabilir mi sence  ne dersin ?

Adnancoskun

Nokta laser'in önüne içi dolu cam çubuk konularak çizgi laser  haline getirilebilir. bizzat tarafımdan Denenmiştir
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

stk4221

adnan abi 20 metre ileri lazeri atabilirmiyiz  eyer atabilirsek mükemmelin üstünde :D :D :D :D   
[mergedate]1413281442[/mergedate]
içi dolu cam çubuk'un neresinden lazeri vurdurup karşıya nasıl iletebiliriz @Adnancoskun  abi

seron

camın bir ucundan vereceksin diğer ucundan çizgi şeklinde yayılır.

lazer, kuvvetine göre bayağı bir metre ileriye gider. özel mesajına baktım. birmilyoncularda satılan oyuncak lazerler bile işini görür senin. sadece dorsenin arka kapısına yapsan ve kapı açıldığında lazerler kayacağı için alarm devreye girer. ldr ve lazerlerin karşılıklı durmasına dayanan basit bir lazerli sistem yapılabilir. iki tane bile yeter aslında... sen 5 yap hadi.

hatta alarm devresini abartıp kapılar açılır içeri biri girerse kamyon şoförünün telefonu çalacak şekilde devreler bile kurulur. bu konuda seçenek çoktur.

Adnancoskun

ben 6 m lik sınıfta denedim gayet parlak olarak elde ettim, daha uzun mesafede denemek lazım.....

[mergedate]1413296248[/mergedate]
1. resimde cam çubuk dik, saçılım yatay, 2. resimde cam çubuk yatay, saçılım dikey...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

stk4221

çizgi lazer işini bu şekilde çözebiliriz  peki karşılıgına  algılayıcı olarak ne yerleştirilebilir
[mergedate]1413302169[/mergedate]
 böyle birşey, o zaman ben tübitagın yayınladıgı lazer devresini kurayim 

seron

şöyle birşey yapsan işini görür mü? anahtarlık lazerin ucunda mercek bulunduğundan çizgi lazer verir.

ApoAtes

stk4221

@ApoAtes evet kardeşim bende o sitedeki devre üzerinden yola çıkmayı düşünüyordum  güzel degindin   @seron  kale  korumasından çok  dorsenin sagını ve solunu  korumak amacımımız.
          tek noktadan lazzer yansıtmasından ziyade çizgi şeklinde çikan lazer sag ve solu bir birinden ayrı tarıyacagız zaten arkasında rampa var  arkaya gerek yok .
            hesaba katmadıgımız bir husus var bizim merkzden çıkan çizgi lazerimiz dorsenin sonuna kadar gidecek 5 metere eninde  eee peki biz bu ldr yi nereye yerlesştirecegiz ki gerhangi bir dorse müdahalesinde algılasın

abraham

Alıntı yapılan: stk4221 - 15 Ekim 2014, 00:37:20@ApoAtes evet kardeşim bende o sitedeki devre üzerinden yola çıkmayı düşünüyordum  güzel degindin   @seron  kale  korumasından çok  dorsenin sagını ve solunu  korumak amacımımız.
          tek noktadan lazzer yansıtmasından ziyade çizgi şeklinde çikan lazer sag ve solu bir birinden ayrı tarıyacagız zaten arkasında rampa var  arkaya gerek yok .
            hesaba katmadıgımız bir husus var bizim merkzden çıkan çizgi lazerimiz dorsenin sonuna kadar gidecek 5 metere eninde  eee peki biz bu ldr yi nereye yerlesştirecegiz ki gerhangi bir dorse müdahalesinde algılasın

Sitemi konumlanduracağınız başlangıç noktası ve sonlandıracağınız bitiş noktasını yanyana ( kamyonun arka kısmına ) konumlandırırsanız ve lazer ışınını aynalar vasıtası ile içerden çerçeve şeklinde dolandırırsanız  sanıyorum işiniz kolaylaşır. Sonuçta herhangi bir noktadan kesim olunca bütün ışın kesileceği için ( çerçeve yöntemi ile ) tek bir ldr ve tek bir lazer işinizi görür. Sistemin hassasiyetini ve güvenirliliğini arttırmak için 5 er santim ara ile istediğiniz sayıda ldr ve lazer ekleyerek çerçeve kalınlığını arttırabilirsiniz.

seron

stk4221 birşey soracağım: lazer kullanman şart mı? mesela 555 timer entegresiyle dokunmaya duyarlı kilit alarmı devresi var. hırsız dorseye dounduğu anda zır zır zil çalar. sayfanın aşağısında "davetsiz misafir bildirici" var iki çeşit biri PIC li biri 555 li :

https://320volt.com/hirsiz-alarm-sitemleri-ve-pic16c54-ile-alarm-devresi/
sayfanın tamamında da infaruj ya da ultraviyole bariyerli vs birçok çözüm var. bir bak istersen...

stk4221

konuya yorum yapan ve kafa yoran arkadaşlara teşekkürler. ;) @seron  hızsızlar boyut aşmış içeri girmeden brandayı yırtmak suretiyle  malı çekiyolar mal istif oldugundan bir çogu aracın içi asansörlü birinci kademe mal yükleniyo  sonra asansör yüklenilen malı yukarı kaldırp iki istifi yapıyolar  . buda şunu gösteriyor içerden müdahale aşırı derece sınırlı anca zeminden oda üst isttif zaaf oluşturabilir. ilk etap ben  tübitagın yayınladıgı @ApoAtes  ve @abraham  arkadaşlarında bahsettigi devreyi kurayım sonrasında @Adnancoskun  abinin cam yön temini uygulayayım

parametre

Arkadaslar eksik dusunuyorsunuz eğer boyle birşey dusunuyorsanız gorunmeyecek bir lazer dusunun hırsız onu gorurse onune engel koyar ya ne oldu neden alarma çalıyor diye arastırırken cihaz arızalandı deyip kapatırsın cihazını bu arada hirsızlar işlerini gorurler onların çozemeyeceği bir şey dusunmek en iyisi parana kıy yaklasma sensoru al en iyisi aracının belli yerlerine koy dısarıdan biri geldimi seni işikla uyarsın sende ona gore mudahalede bulun yada alarmı calıstır kolay gelsin

stk4221

calisma alanimiz cok kisitli dorsenin icine giremiyorum mal var disina cok cikamiyorum sonuc da yanlarinda diyer tasitlarda olacak

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın