Pickit3 Programlayıcı hakkında görüşleriniz?

Başlatan ilker_32, 13 Ekim 2014, 23:14:01

ilker_32

Herkese iyi akşamlar, arkadaşlar aşağıda linkte ki "Pickit3" programlayıcı hakkında ki görüşlerinizi alabilir miyim? Sizce bunu almaya değer mi?

Pickit3 linki

pwm.c

Arkadaşım, ben ORJİNAL PICkit3 kullanıyorum.
bence pahalıda olsa git orjinal olanı al daha iyidir derim ama klonlarıda iş görür elbette ancak şu resimdeki ürünün kalitesini bulamassın.

Dahası, bu PICkit orjinal olsada iyi bir programlayıcı olduğunu söyleyemem. hala sorunlu...
bu ilk çıktığında sadece MPLAB üzerinden çalışıyordu. buna tepki gösterilince hemen arayüz programı yapmışlar. şimdi ise bu arayüz programınıda kaldırıp sadece MPLABX ve MPLAB IPE üzerinden çalışıyor.
ben hala arayüz programını kullanıyorum ancak bazı sorunları var. PIC'i ICSP üzerine takılı iken programlayıcıyı çalıştırdığımda otomatik PIC modeli tanıma aktif ise ilk çalışmada PIC hafızasını bozuyor. bunu açmak için ya otomatik aygıt tanımayı kapatacaksın yada PIC türünü manuel olarak elle göstereceksin. otomatik aygıt tanımanın bozma nedeni 16f ve 18f farklılığından kaynaklanıyor. 16f takılı iken 18f miş gibi araştırınca hafızanın belli bölümlerini siliyor. sanırım bu hatadan dolayı arayüzü kaldırdılar.
birde, arayüz programı için farklı bir firmware, MPLAB için de faklı bir kullanmak zorundasın. arayüz programında kullanıyorsan "Programmer-To-Go function" özelliğini aktif edemiyorsun. mecburen MPLAB moduna alman gerekiyor ama bu modda iken arayüz programı pickiti görmüyor. bu büyük sıkıntı. arayüz programında bazı PIC modellerini tanımıyor ama MPLAB modunda hepsini programlıyor ancak burada otomatik aygıt tanıma yok ve programlama için VDD beslemeyi aktif etmen gerekiyor. bu durumda hex yükleme işleminden sonra otomatik kapamıyor. eğer dahili osilatörü kullandıysan PIC direk çalışmaya başlıyor. bu nedenle arayüz programında devam ediyorum. adamlar pickit3 ü debug cihazı olarak yapmışlar ve seni öyle kullanmaya kafana vura vura zorluyorlar.
bu sıkıntılar PICkit2 de yok ama oda eskidi. yeni nesil PIC'leri tanımıyor. arayüz programı PICkit3 ile aynı ve bu programlarda config ayarları bit bit gösterilmiş. değiştirmek istediğin zaman ne yaptığını göremiyorsun. bir datasheet incelemen gerekiyor. MPLAB modunda bu sıkıntı yok ancak PICkit2 MPLAB ile çalışmıyor diye biliyorum.
özetle sen sıkıntılı bir işe girdin haberin olsun. bir orjinal ürün beni bukadar yıldırdıysa klon kim bilir nasıl çıkar sen düşün. eğer parasal imkanın varsa git universal soket programlayıcı al başın hiç ağrımaz. yada mikroelektronikanın programlayıcısını al. bu birazdaha pahalı ama pıckitten kaliteli diye tahmin ediyorum. ben şahsen onu alacaktım ama bir talihsizlik yüzünden PICkit3 e döndüm. mikroelektronikayı kullanmadım ancak otomatik aygıt tanıması yok sanırım. bu büyük eksiklik.
bunların yanında, brenner faciasınıda yaşadım. eskiden kullanışlıydı şimdi ise güncellemeleri kesti. birde zırt pırt kalibrasyon hatası verip duruyor. sürekli ayar yenilemekten bıktırdı beni. PICkitten üstün yanı ise zif soket uyumu ve config ayarlarını göstermesi. pickitin zif soketini ilave olarak sen yapman gerekiyor. eğer bu ürünü alırsan benim sitedeki zif soketi yapabilirsin. en kullanışlı ve güvenli olanı bu zaten. diğerleri kafa karıştırıcı yapıda.

son olarak belirteyim ki klon programlayıcılarda bazı fonksiyonlar çalışmıyor. gösterdiğin ürünü bilmiyorum ama almadan önce birdaha düşün.

hadi kolay gelsin.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın