İyi Bir Amplifikatör İçin Güç Kaynağı

Başlatan Laedri, 09 Ekim 2014, 22:58:16

Laedri

Herkese Merhabalar.
Örnekler üzerine yola çıkarak 2 kanal 200 watt amplifikatör yapmak istesem güç kaynağını yaparken uyulması gereken Hesaplamalar,Püf Noktalar,Formüller gibi şeyler nelerdir.Örnekteki gibi 400 wattlık bir amplifikatörün güç kaynağını son seste bile aşırı ses bozmadan nasıl yapabilirim.
Tavsiyelerinizi Bekliyorum.

yolgezer

400 wattlık bir ampliye en az 500 watt güç kaynağı gerekir. 600 de olabilir. özellikle bass amfisi ise daha da yüksek güçlere gerekebilir. ayrıca 400 watt kaç ohm? 4 mü 8 mi 2 mi?
bir de yapacağını amfi olsun güç kaynağı olsun şaselemelere dikkat etmeniz önemli.
güç kaynağı yettikten sonra son sesde bozulma olmaz ancak bağlantılar ve devreer arası şase potansiyelleri dengelenmediği sürece ses iyi olmaz. özellikle kısık sesde dip gürültüsü çok baş ağrıtabilir.

minimalite24

Yamyam abi ve diğer Ustalarımız sağolsun bu forumda öğrendiğim çok şey oldu bunlarda birisi:

Bir ampli verebileceği en yüksek güçte çalışırken trafodan çektiği akım doğrultusunda gücü hesaplanır.
STK465 2X27V RMS gerilim ile çalışır.
27V üzerinden 2A akım çeker max güçte. 2X27=54W eder tek beslemede. Çift besleme kullanıldığına göre 54WX2=108W RMS aktif güç çeker demektir.
Peak değeri hesaplanırsa 108/Cosq= Yaklaşık 152Watt edecektir.
Cosq katsayısı 0.707 dir

Bu da demekki

400 Watt lık bir amfiye 565 Watt güç ideal olur.
Bilgili Bir Ahmak,Cahil Bir Ahmaktan Daha Ahmaktır!

Mr_YAMYAM

Bu konuda aslında daha civildek (hassas) hesaplamalar gereklidir.
Daha önce kabaca belirtmiş olduğum ve minimalite arkadaşımızın gösterdiği hesaplara ilaveten;
Bir amplifikatör eğer son seste bozulma yapmadan kullanılmak isteniyorsa, özellikle de uzun süreli kullanılacaksa daha ciddi hesaplamalar gerekecektir.
Çünkü son güçte kullanılan bir sistemde RIPPLE da oluşacaktır. Ripple seviyesinin amplinin bozulma seviyesini artırmaması için belli düzeyde olması gereklidir. Bu seviyeyi koruyabilmek için de güç faktörünün artırılması gereklidir.

minimalite24

Beslemedeki kondansatörlerin kapasiteleri değil mi abi?
Peki abi bu beslemedeki kondasatörlere paralel olarak eklesek ne kadar ekleyebiliriz.(Rippleyi - lere düsürebilirmiyiz :D)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: minimalite24 - 10 Ekim 2014, 15:46:17Beslemedeki kondansatörlerin kapasiteleri değil mi abi?
Peki abi bu beslemedeki kondasatörlere paralel olarak eklesek ne kadar ekleyebiliriz.(Rippleyi - lere düsürebilirmiyiz :D)
Sadeece kondansatö ile bu işi halldemezsiniz.
Kondansatörlerin ESR (Equalevent Serial Resiztor) yani eşdeğer seri direnci büyük etkendir.
Keza peak güçte çekilen akım doğrultusunda değerler allak bullak olacağı gibi, güç kaynağı da anormal bir hal alcaktır.
Çoğu kaliteli amplifikatörlerde besleme kondansatörleri dahil özel tasarım şekli ve özel ekipmanlar görmüşsünüzdür.

Laedri

peki usta bize ripple ' değeri düşük olan bir besleme devresi paylaşabilirmisiniz?

Mr_YAMYAM

Ezbere olmaz.

İlave bilgiler.
http://www.ti.com/lit/an/snaa057b/snaa057b.pdf

Kaynak www.google.com
Yukardaki iki resim bazı kriterlerin açıklamasıdır.

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Ekim 2014, 16:21:06Ezbere olmaz.

İlave bilgiler.
http://www.ti.com/lit/an/snaa057b/snaa057b.pdf

Kaynak www.google.com
Yukardaki iki resim bazı kriterlerin açıklamasıdır.
abi bunlar ne ya? kondansatörlerden yer kalmamış:)
yaw biri fıslasa tıslasa nasıl sökecez bunun içinden:)

minimalite24

Yamyam abi bunlar ne böyle :D ama 1. resimdeki daha hoş duruyor.

Bu arada henüz acemi olan arkadaşlara transformatör secimlerini de anlatayım izninizle;
Örnekler olarak STK 4241V ile bir amplifikatör yapacağız.
1-İlk Adım amplifikatör çıkışı kaç watt onu öğrenelim.STK4241V 2x120 watt cıkıs veriyor o halde 2x120=240 watt.Önceki mesajlarda yamyam abimizden alıntı yapmıstım.Cosinüs q katsayısı 0.707 dir o halde 240/0,707=340 watt yapar.
2-STK4241V ideal beslemesi +-55 v yapar.bu da ac de 2x55 v demektir.2x55=110v eder.
3-Simdi akım hesaplamasına geldi sıra.Güç=GerilimxAkım dır.340=110.A ise akım gerilim başına 3 amperdir.
Elektronikciye gidip amca bana 340 watt 2x55v trafo sar dersen o mesajı alır...
akımlarınıda sorarsa trafo toplam 6 amper çekiyor dersiniz...

Umarım Bazı Arkadaşlara Yardımcı Olabilmişimdir.
Not=Gerilimleri ölçü aleti ile ölçüyorken 1.41 katı artacaktır.Yüke bindiginde düzelir dert etmeyin..

[mergedate]1413116478[/mergedate]
Onur abi sana zahmet aklına gelen ripple hesaplamalarını yazarmısın.Gugul amcaya sordum adam akıllı cevap vermedi.Etkenler Nelerdir.Ya Da su 1 resimdeki devrenin linkini verebilirmisin?(cok hos görünüyor)
[mergedate]1413117011[/mergedate]

Mr_YAMYAM

Bir amplifikatörün gücü hesaplanırken RMS değeri üzerinden verilmemişse peak değerinin hesaplanması yanlış olur. Ya belirtilen amplinin gücü PEAK olarak verilmişse bir daha mı Cosq katsayısını devreye alacaksın ;D

RIPPLE hesaplamalarına benim kafam basmıyor her nedense ;D
100W lık bir RMS güç gereksinimi için genel kriterimiz gerilimdir. Ya da bir bilinmesi gereken unsur akımdır.
12V ile çalışan bir ampli ile 120V ile çalışan bir ampli arasında dağlar kadar ripple hesaplaması farkı olacaktır.
Bir besleme devresindeki ripple değeri, çekilen akımla, besleme devresinin verebileceği akım arasında belli oranlara sahiptir.
10A verebilen bir besleme devresinden 1A çekilirse ripple değeri küçük olacaktır.
1A verebilen bir besleme devresinden 10mA çekiyorsak bu besleme devresinin ripple değeri 10A lik olandan çok daha küçüktir.
100A verebilen bir besleme devresinden 90A çekiliyorsa bu devrenin ripple değeri diğer iki devreden çok daha fazla olacaktır.
Yukarda anlattıklarım doğrultusunda hesaplanması gereken ilk unsur bir güç kaynağından çekilmesi gereken akımın oranı öncelikle hesaplanmalıdır.

minimalite24

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Ekim 2014, 15:47:49RIPPLE hesaplamalarına benim kafam basmıyor her nedense ;D
100W lık bir RMS güç gereksinimi için genel kriterimiz gerilimdir. Ya da bir bilinmesi gereken unsur akımdır.

12V ile çalışan bir ampli ile 120V ile çalışan bir ampli arasında dağlar kadar ripple hesaplaması farkı olacaktır.
Bir besleme devresindeki ripple değeri, çekilen akımla, besleme devresinin verebileceği akım arasında belli oranlara sahiptir.
10A verebilen bir besleme devresinden 1A çekilirse ripple değeri küçük olacaktır.
1A verebilen bir besleme devresinden 10mA çekiyorsak bu besleme devresinin ripple değeri 10A lik olandan çok daha küçüktir.
100A verebilen bir besleme devresinden 90A çekiliyorsa bu devrenin ripple değeri diğer iki devreden çok daha fazla olacaktır.
Yukarda anlattıklarım doğrultusunda hesaplanması gereken ilk unsur bir güç kaynağından çekilmesi gereken akımın oranı öncelikle hesaplanmalıdır.

Yani her zamanki söylediğin gibi ince hesaplar :-\\
En iyisi 320volt.com'daki besleme devresini kullanalım
https://320volt.com/tda7294-mini-pcb-200w/

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: minimalite24 - 12 Ekim 2014, 15:57:17Yani her zamanki söylediğin gibi ince hesaplar :-\\
En iyisi 320volt.com'daki besleme devresini kullanalım
https://320volt.com/tda7294-mini-pcb-200w/
Her amplifikatörün bir PSRR (Power Supply Ripple Rejection) güç kaynağı kırpılım reddetme özelliği bulunmaktadır.
Bir amplifikatörün bu özelliği bilinmiyorsa yapılacak güç kaynağı da ezbere olacaktır.

Verilen bu değerin koşulları datasheet'lerde belirtilmiş olup koşullara bağlıdır.

yolgezer

Alıntı yapılan: minimalite24 - 12 Ekim 2014, 15:36:27Yamyam abi bunlar ne böyle :D ama 1. resimdeki daha hoş duruyor.

Bu arada henüz acemi olan arkadaşlara transformatör secimlerini de anlatayım izninizle;
Örnekler olarak STK 4241V ile bir amplifikatör yapacağız.
1-İlk Adım amplifikatör çıkışı kaç watt onu öğrenelim.STK4241V 2x120 watt cıkıs veriyor o halde 2x120=240 watt.Önceki mesajlarda yamyam abimizden alıntı yapmıstım.Cosinüs q katsayısı 0.707 dir o halde 240/0,707=340 watt yapar.
2-STK4241V ideal besleme voltajı DC +-55 v dur.Bunun ac de kac v olacağını hesaplayalım.Kondansatörler besleme devresinde gerilimi 1.41 katı artırmaktadır.o zaman dc voltaj bi +55 v var bir de -55 volt var.bunlardan birisini seçelim.Ben +55 i sectim 55/1,41=39 v ac'ye denktir.o halde trafo ac olarak 2x39 volt verecektir.
3-Simdi akım hesaplamasına gelelim.2x39 v=78 v ac yapmaktadır.simdi de akımı hesaplayalım.formülümüz Güç=GerilimxAkım dır.O halde 340=78xA.Matematik bilgimizle bu denklemi halledelim.Akım 4.35 amper yapmaktadır.O halde trafoda 2 adet faz cıkısı olduguna göre toplam trafo gücü 4.35x2=8.7 a dir.
4-Trafomuz STK4241i sorunsuzca besleyebilmesi için özellikler:
340 Watt trafo 220 Volt Giriş 2x39 volt çıkış.Trafoyu sardıracagımız dükkana gücünü ve cıkıslarını söylersek muhtemelen akımı kendisi hesaplar ama biz yine de akımı da hesaplayalım dedik.

Umarım Bazı Arkadaşlara Yardımcı Olabilmişimdir.

[mergedate]1413116478[/mergedate]
Onur abi sana zahmet aklına gelen ripple hesaplamalarını yazarmısın.Gugul amcaya sordum adam akıllı cevap vermedi.Etkenler Nelerdir.Ya Da su 1 resimdeki devrenin linkini verebilirmisin?(cok hos görünüyor)
[mergedate]1413117011[/mergedate]

güzel yazmışsınız yalnız kondansatörden çıkan voltaj asıl voltaj olmuyor yük altında o voltaj düşüyor onun da hesaba katılması gerekmez mi? bilmediğimden soruyorum. misalen benim 10.5 volt bir trafom var.  doğrultup filtreleyince 12.3 volt gibi bir voltaj varken yük altna girince 10.1 e kadar iniyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: yolgezer - 12 Ekim 2014, 16:29:47güzel yazmışsınız yalnız kondansatörden çıkan voltaj asıl voltaj olmuyor yük altında o voltaj düşüyor onun da hesaba katılması gerekmez mi? bilmediğimden soruyorum. misalen benim 10.5 volt bir trafom var.  doğrultup filtreleyince 12.3 volt gibi bir voltaj varken yük altna girince 10.1 e kadar iniyor.
Bu sebeple RMS denilen bir ölçüm sistemi vardır.
Bir transformatörün çıkış gerilimi AC olarak 2 şekilde ölçülür.
1 Peak ya da Peak-to peak. Güç devrelerinde Peak önemlidir.
2 RMS yani, etkin DC ya da EMK (elektro motor kuvveti)
Eğer bir trafonun çıkış gerilimi PEAK olarak ölçülmüşse doğrultmadan sonra okunan gerilim boşta aynen ölçülür. Yani peak çıkışı 18V AC olan bir trafonun çıkışı doğrultulduktan sonra yine 18V olarak görülecektir.
Etkin gerilim ölçümü ile (RMS) yapılan teknikte ise bir transformatörün KISA DEVRE deney hesapları geçerlidir. Yine zırvaladım ;D Acaba ne demek istedim. ??? ::) :P
RMS ölçümleri DC gerilimle eşdeğer olan en doğru ya da DC'ye en yakın ölçümlerdir.
Bir transformatörün etkin gücü hesaplanırken Watt formülü verilecektir. P=V.I.Cosq
Seconder gücü 100W olan bir transformatöden çekilen akım kabaca bu formülle hesaplanacaktır.
Demekki 100W olan bir transformatörümüzden 10V altında 10A çekebiliriz.
DİKKAT:
VA (Volt Amper) ile Watt kavramını karıştırmayalım.
10V ve 10A kapasitesinde bir güç kaynağı yapmak istiyorsak böyle bir trafo işimizi görecektir.
Peki 10A in üzerinde akım çekilirse ne olacaktır. 12A çektiğimizde trafo darılır mı ;D 8)
Darılmayacaktır ama sekonder gerilimi belli oranda düşecektir. Örnek 12A de sekonder voltajımız 9V olur. Veya daha aşağıya düşebilir.
İşte bu düşüş güç kaynağımızın çıkış değerine aynen yansıyacaktır. Ana kondansatörlerin dolma ve boşalma sürelerinde artış olacağı için RIPPLE değerimiz de artacaktır.

minimalite24

Hepinizden özür diliyorum ve hatamı telafi ettim :)
[mergedate]1413126707[/mergedate]
Stk4241 in pdf sinde birtane psu vermis onu yapcam.iki adet 10.000 kullanmılmış iki tane de 500 ohm direnç

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Ekim 2014, 17:22:36Bu sebeple RMS denilen bir ölçüm sistemi vardır.
Bir transformatörün çıkış gerilimi AC olarak 2 şekilde ölçülür.
1 Peak ya da Peak-to peak. Güç devrelerinde Peak önemlidir.
2 RMS yani, etkin DC ya da EMK (elektro motor kuvveti)
Eğer bir trafonun çıkış gerilimi PEAK olarak ölçülmüşse doğrultmadan sonra okunan gerilim boşta aynen ölçülür. Yani peak çıkışı 18V AC olan bir trafonun çıkışı doğrultulduktan sonra yine 18V olarak görülecektir.
Etkin gerilim ölçümü ile (RMS) yapılan teknikte ise bir transformatörün KISA DEVRE deney hesapları geçerlidir. Yine zırvaladım ;D Acaba ne demek istedim. ??? ::) :P
RMS ölçümleri DC gerilimle eşdeğer olan en doğru ya da DC'ye en yakın ölçümlerdir.
Bir transformatörün etkin gücü hesaplanırken Watt formülü verilecektir. P=V.I.Cosq
Seconder gücü 100W olan bir transformatöden çekilen akım kabaca bu formülle hesaplanacaktır.
Demekki 100W olan bir transformatörümüzden 10V altında 10A çekebiliriz.
DİKKAT:
VA (Volt Amper) ile Watt kavramını karıştırmayalım.
10V ve 10A kapasitesinde bir güç kaynağı yapmak istiyorsak böyle bir trafo işimizi görecektir.
Peki 10A in üzerinde akım çekilirse ne olacaktır. 12A çektiğimizde trafo darılır mı ;D 8)
Darılmayacaktır ama sekonder gerilimi belli oranda düşecektir. Örnek 12A de sekonder voltajımız 9V olur. Veya daha aşağıya düşebilir.
İşte bu düşüş güç kaynağımızın çıkış değerine aynen yansıyacaktır. Ana kondansatörlerin dolma ve boşalma sürelerinde artış olacağı için RIPPLE değerimiz de artacaktır.
abi güzel anlatmışsın bravo:)
ben de bu ripple olayının uğultu ve cızırtılara neden olduğunu bviliyordum ama adını bilmiyordum:)
bunu engellemek için dayıyorum kondansatörü. bir tane de 100-470 nf arası kutupsuz koyuyorum. özellikle bazı amfilerde kutupsuz kondansatör olmadan cızırtı gelmeye başlıyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: yolgezer - 12 Ekim 2014, 19:22:31abi güzel anlatmışsın bravo:)
ben de bu ripple olayının uğultu ve cızırtılara neden olduğunu bviliyordum ama adını bilmiyordum:)
bunu engellemek için dayıyorum kondansatörü. bir tane de 100-470 nf arası kutupsuz koyuyorum. özellikle bazı amfilerde kutupsuz kondansatör olmadan cızırtı gelmeye başlıyor.
Gel anlaşalım.
En son kaça olur. Abi FİŞH almıyacağım gel idare et. ;D
Şaka haa gızmak yok.
Senin bahsetmiş olduğun hırıltı, uğultu, ya da cızırtı genellikle başka nedenlerden ötürüdür.
Başta grounding (şaseleme) kulalları geçerli olmak üzere, bu tür GÜRÜLTÜLERİN farklı sebepleri vardır.
Bir güç kaynağının ripple değeri çok yüksek olsa bile günümüz amplifikatörlerinde belli bir bastırma değeri mutlaka vardır.
Hiç kondansatör konulmamış bir besleme devresinde RIPPLE değeri PEAK gerilimi kadar olacaktır. Ama değeri az da olsa güç kaynağında bir kondansatör varsa bu kondansatörden çekilebilecek akım oranında ripplesız bir çıkış elde edebiliriz.
NE DEDİM ACABA? ::) :P
10W gücünde ve 10V ile beslenebilen CLASS-B bir ampli düşünek.
Demekki bu ampli tam yükte kabaca 1A çekecek demektir
Sukunet akımı en aza indirilmiş olsun ve girişte hiç sinyal yokken sadece 10mA akım çektiğini düşünek.
Bu amplinin güç kaynağı devresine sadece 250uF kondansatör bağlarsak, ve de sadece 100mW çıkış ile çalıştırırsak, yine uğultu yapar mı acep ;D :o ??? ::) :P.

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Ekim 2014, 20:04:51Gel anlaşalım.
En son kaça olur. Abi FİŞH almıyacağım gel idare et. ;D
Şaka haa gızmak yok.
Senin bahsetmiş olduğun hırıltı, uğultu, ya da cızırtı genellikle başka nedenlerden ötürüdür.
Başta grounding (şaseleme) kulalları geçerli olmak üzere, bu tür GÜRÜLTÜLERİN farklı sebepleri vardır.
Bir güç kaynağının ripple değeri çok yüksek olsa bile günümüz amplifikatörlerinde belli bir bastırma değeri mutlaka vardır.
Hiç kondansatör konulmamış bir besleme devresinde RIPPLE değeri PEAK gerilimi kadar olacaktır. Ama değeri az da olsa güç kaynağında bir kondansatör varsa bu kondansatörden çekilebilecek akım oranında ripplesız bir çıkış elde edebiliriz.
NE DEDİM ACABA? ::) :P
10W gücünde ve 10V ile beslenebilen CLASS-B bir ampli düşünek.
Demekki bu ampli tam yükte kabaca 1A çekecek demektir
Sukunet akımı en aza indirilmiş olsun ve girişte hiç sinyal yokken sadece 10mA akım çektiğini düşünek.
Bu amplinin güç kaynağı devresine sadece 250uF kondansatör bağlarsak, ve de sadece 100mW çıkış ile çalıştırırsak, yine uğultu yapar mı acep ;D :o ??? ::) :P.
ka2206c:)
abi bu entegrenin bir örneğinde adam dayamış kutupsuzu. ben de sen gibi düşünerekten öyle bir devre kurdum. boşta gelen uğultu mu desem, yanında müzik açınca gelen cızırtı mı desem.
bende eskiden kalma bir sürü teyp var onların redresörlerinde adamlar tek kondansatörle yetinmemiş:) bir de öyle büyük falan da değil her diyottan sonra bir mercimek atan da var:)
abi ben bu redresör olayını hala çözemedim valla. hele siz ustalar zaten adamı öldürüyorsunz. yaw birinizin he dediğinen öbürünüz ho diyor:)
hiç kondansatör koymazsak zaten amfiyi yakarız abi neettin sen:)

minimalite24

abi benim bu muhabbetleri nedense kafam almıyor :-[ :'(
acep omega3 mü kullansam :D

seron

Alıntı yapılan: minimalite24 - 12 Ekim 2014, 20:47:27abi benim bu muhabbetleri nedense kafam almıyor :-[ :'(
acep omega3 mü kullansam :D
;D ;D ;D
merak etme takip etmeme rağmen ben de anlıyorum sayılmaz. çok yüzeysel anlıyorum ertesi gün unutuyorum... ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: yolgezer - 12 Ekim 2014, 20:19:36ka2206c:)
abi bu entegrenin bir örneğinde adam dayamış kutupsuzu. ben de sen gibi düşünerekten öyle bir devre kurdum. boşta gelen uğultu mu desem, yanında müzik açınca gelen cızırtı mı desem.
bende eskiden kalma bir sürü teyp var onların redresörlerinde adamlar tek kondansatörle yetinmemiş:) bir de öyle büyük falan da değil her diyottan sonra bir mercimek atan da var:)
abi ben bu redresör olayını hala çözemedim valla. hele siz ustalar zaten adamı öldürüyorsunz. yaw birinizin he dediğinen öbürünüz ho diyor:)
hiç kondansatör koymazsak zaten amfiyi yakarız abi neettin sen:)
Eğer o dediğin KA yı adam... Pardon BEY birkaç tene pil ile çalıştırıyorsa bir dene kutupsuz 100nF yeter bilem ;D
Bir ampli devresini sadece devre olarak düşünün. Bu devreyi besleyen güç kaynağını ise çok türlü düşünün. Akü mü olur pil mi olur ya da başka bir PSU mu olur.
Burada öncelikle tartıştığımız konu PSU yani ampliyi besleyebilecek kapasitede bir güç kaynağıdır.
TEKRARDAN:
Bir amplinin bir besleme gerilimi ve akımı vardır. Bizler bu gerilimi ve akımı en temiz şekilde sağlamak zorundayız. Ampli devresi üzerindeki kuplaj ya da dekuplaj işlemlerimiz güç kaynağı devresini bağlamaz. Onlar o yerdeki ilişkileri ile ilgilidir.
AKÜ ile beslenen bir amplinin besleme ucuna (entegrenin besleme ucu) kadar giden kablo ya da iletkende parazitik etkiler oluşuyorsa bunların bastırılması gereklidir. Bastırılması gereken bu frekanslar çok KHz te olabilir az KHz te olabilir. Ama besleme devremiz akü olduğu için temiz bir gerilim elde ettiğimizi varsayarız.

minimalite24

Alıntı yapılan: seron - 12 Ekim 2014, 21:24:12;D ;D ;D
merak etme takip etmeme rağmen ben de anlıyorum sayılmaz. çok yüzeysel anlıyorum ertesi gün unutuyorum... ;D
@Seron Teşekkür ederim moral desteği sağladığın icin.Ama yine de crt monitöre anlamsız bakıslar atmaya devam ediyorum :D
[mergedate]1413172263[/mergedate]
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Ekim 2014, 21:25:01Eğer o dediğin KA yı adam... Pardon BEY birkaç tene pil ile çalıştırıyorsa bir dene kutupsuz 100nF yeter bilem ;D
Bir ampli devresini sadece devre olarak düşünün. Bu devreyi besleyen güç kaynağını ise çok türlü düşünün. Akü mü olur pil mi olur ya da başka bir PSU mu olur.
Burada öncelikle tartıştığımız konu PSU yani ampliyi besleyebilecek kapasitede bir güç kaynağıdır.
TEKRARDAN:
Bir amplinin bir besleme gerilimi ve akımı vardır. Bizler bu gerilimi ve akımı en temiz şekilde sağlamak zorundayız. Ampli devresi üzerindeki kuplaj ya da dekuplaj işlemlerimiz güç kaynağı devresini bağlamaz. Onlar o yerdeki ilişkileri ile ilgilidir.
AKÜ ile beslenen bir amplinin besleme ucuna (entegrenin besleme ucu) kadar giden kablo ya da iletkende parazitik etkiler oluşuyorsa bunların bastırılması gereklidir. Bastırılması gereken bu frekanslar çok KHz te olabilir az KHz te olabilir. Ama besleme devremiz akü olduğu için temiz bir gerilim elde ettiğimizi varsayarız.

Yeminle bunu anladım gibi :D :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: minimalite24 - 13 Ekim 2014, 06:52:39Yeminle bunu anladım gibi :D :D
İşte ben adamı.. PARDON, BEY'i böyle döverim ;D 8) :P
Bir kişiye daha zorla öğrettim yahu ::)

minimalite24

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Ekim 2014, 13:02:55İşte ben adamı.. PARDON, BEY'i böyle döverim ;D 8) :P
Bir kişiye daha zorla öğrettim yahu ::)
Haklısın abi anlamıyorum diye diye tecrübe ve bilgiler artıyor.Tuhaf ::)

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Ekim 2014, 21:25:01Eğer o dediğin KA yı adam... Pardon BEY birkaç tene pil ile çalıştırıyorsa bir dene kutupsuz 100nF yeter bilem ;D
TEKRARDAN:

pille besleyince kondans gerekmiyor bilem:) ama bir etken daha var abi ben bunu atladım.
bizim burada nasıl desem. şebek çok kötü. direkler falan kalitesiz kablolar da öyle. evin tesisatı desen bazı yerlerde topraklama var bazılarında yok. sen düşün gerisini:)
düşün bir duvarın bir tarafında toprak var arkaa taraftaki prizde toprak yok. ki toprak olanda toprakla nötr aynı renk:)
taş kafalı nötrle fazı aynı yapacak yerde böyle yapmış. eh böyle bir tesisatta zırıltı bir türlü gitmiyor tabi.
açııkçası fazla kondansatör kullanmayı istemiyorum. dolma boşalma olayları yüzünden amfi geç açılıp kapanıyor.
bak şimdi aklıma ne geldi? benim bir atv var.
buna ka2206 ile köprü bir amfi takasım var:) her ne kadar güç tüketimi az olacaksa da yine de ayrı bir akü şart. üzerindeki akü yarım saat müzik dinletince marş bastırmıyor:) yeni akü 90 tl.
h 12 volt 1 amper aküler 20 lira. şimdi ben bu aküyü paralel bağlasam aküye geri deşarj olmaması için napmalıyım? uçların birine diyot falan mı atmalıyım ki birbirlerini şarj etmesinler?

Mr_YAMYAM

Ölü bir aküye sağlam bir akü parelel bağlamak mantıksız olacaktır.

yolgezer

eh abi netcez? bu nalet amfi 7.5 volt aşağısında aşırı distorsiyon yapıyor. acaba bir anahtar bağlasam akü uçlarına, motor çalıştıktan sonra akü devrye girse olur mu?

asma

Araçta amfi kullanırken , akü boşalmasın istiyorsan, amfi beslemesinin voltaja göre otomatik kesilmesini sağlamalısın.
Mesela 11volta düşünce bırakan, 12voltu aşınca çeken bir röle işini görür.
Röleyi NPN transistörün kollektörüne bağlarsın. Artıdan 4k7 ve 10V zeneri seri bağlayıp, beyz ucuna bağlarsın. Beyz ucundan şaseye 100k ve transistörün emiteri de şaseye bağlandımı tamamdır.

Not: akü voltjı kaça düştüğünde marş basamamıyor diye ölçüm yapman gerekiyor. Bulduğun değere göre zeneri değiştirirsin.

Kolay gelsin.

yolgezer

Alıntı yapılan: asma - 16 Ekim 2014, 15:11:27Araçta amfi kullanırken , akü boşalmasın istiyorsan, amfi beslemesinin voltaja göre otomatik kesilmesini sağlamalısın.
Mesela 11volta düşünce bırakan, 12voltu aşınca çeken bir röle işini görür.
Röleyi NPN transistörün kollektörüne bağlarsın. Artıdan 4k7 ve 10V zeneri seri bağlayıp, beyz ucuna bağlarsın. Beyz ucundan şaseye 100k ve transistörün emiteri de şaseye bağlandımı tamamdır.

Not: akü voltjı kaça düştüğünde marş basamamıyor diye ölçüm yapman gerekiyor. Bulduğun değere göre zeneri değiştirirsin.

Kolay gelsin.
5 dakikada o seviyeye düşürür:) akü gidik abi en fazla 5 defa marş bastırıyor. 5. yi de almazsa akü gidik:)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın