Yüksek kaliteli RIAA (Phono pre-amplifier)

Başlatan Mr_YAMYAM, 07 Ekim 2014, 16:27:17

Mr_YAMYAM

Daha önce tarafımdan tasarlanmış ve LM158 entegresi kullanılmış RIAA (pikap pre-amplifikatör) uygulaması sunuyorum.
Proje ticari olarak tasarlandığı için Ar-Ge masraflarım çok olmuştur. Bu üründen üretmiş olduğum 10 adet piyasada rağbet görmüş ve büyük beğeni toplamıştır.
Hi-Fi meraklıları ve plak düşkünleri arkadaşlar için şemayı ve uygulama fotolarını sunuyorum.
Ancak, projeyi para kazanmak için tasarlamış olduğum için şema haricinde başka döküman (Baskı devre vbg.) veremiyorum.
Bilgili arkadaşların sadece şema ile uygulamayı başarı ile yapabileceğini düşünüyorum.
Uygulamada askeri tip LM158 entegresi kullanılmış olsa da birçok op-amp devrede kullanılabilir. Dileyen arkadaşlar uygun nitelikte op-amp seçebilirler.

seron

Mr_YAMYAM

Kazanamadım ki ;D
Proje ar-ge için takribi 2000TL harcadım. Ürettiğim 10 adet devreyi toplamda 800TL ye satabildim. Satıcı firma kendi kar marjını yüksek tuttuğu için üretimlerim beleşe gitti.
Rağbet görürse diyerek uygun fiyatla vermiş olduğum ürünler çok beğenilse de açgözlü pazarlamacılar işimi baltaladı.
Madem beğenildi toptan üretime geçip satalım dediğimde ise alış fiyatını iyice aşağıya çekti.
ben de gızdım ve üretimden vazgeçtim.

seron

firmalardan ziyade, bak bir ara aklıma şöyle birşey geldi: bir projeyi senin yaptığın gibi böyle kutulu-mutulu yapıp sizin konya sokaktaki gibi elektronik yedek parçacılara götüreceksin, satacaksın. "kardeşim şu fiyattan sat, şu kadarı benimdir" diyeceksin.
olma mı?
deneme:
https://elektronikprojeler.com/im/uploads/2014/10/thumb/i660bv7qaa.jpg
yok, resim küçük çıkıyor.

Mr_YAMYAM

Ben de öyle yaptım zaten. >:(
Vatandaş en az ½75 kar yapmazsam o işe girmem dedi.
Eee..
Ben zaten 100TL malzeme masrafı yapmışım. 150TL ye vermem lazım ki kazanayım. Eğer toptan sipariş olsaydı o zaman 125TL fiyat uygun olurdu. Vatandaş 250TL ye satmaya kalkışınca da haliyle pazar payı düşüyor. Çin üretimi olan ve tek entegreli dandik ürünü kıstas gösteriyorlar. Neymiş 75TL ye satılıyormuş ;D

memleket

Mesela burda R2 direnci  132.5 K kullanılmış. 5 renkli direçlerden sanırım. özelliklemi noktadan sonraki değerler seçildi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 07 Ekim 2014, 21:27:08Mesela burda R2 direnci  132.5 K kullanılmış. 5 renkli direçlerden sanırım. özelliklemi noktadan sonraki değerler seçildi?
Yüksek frekans karakteristiği doğruluğu için bazı dirençler %1 toleranslı olmalıdır.
Opamp 1 deki tüm dirençler birbirlerine bağımlıdır. 40-50db kazanç için ve doğrusal bir RIAA eğrisi için R2, R3 ve R4 dirençleri birlerine uygun seçilmelidir.
Bu dirençlerden birisinin değerindeki değişim diğer iki direnci de doğrudan etkileycektir.
Ayrıca kullanılan kondansatörler de oldukça hassas olup;
CP, C2 ve C3 STROFLEX tipi olmalıdır. C2 ve C3 stoflex tipi bulunamazsa ML (multi layer) tipinde olmalıdır. Devremizde çoğu polyester türü kondansatörler performansı bozmaktadır.
C1 kondansatörü alüminyum bi polar elektrolitik olmalıdır.
C4 ve C5 kondansatörü yüksek kaliteli POLYSTRENE tip kondansatörlerden veya ML seçilmelidir.

stk4221

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

cevat1

[mergedate]1412713388[/mergedate]

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Ekim 2014, 16:51:46Ben de öyle yaptım zaten. >:(
Eee..
Ben zaten 100TL malzeme masrafı yapmışım. 150TL ye vermem lazım ki kazanayım. Eğer toptan sipariş olsaydı o zaman 125TL fiyat uygun olurdu. Vatandaş 250TL ye satmaya kalkışınca da haliyle pazar payı düşüyor. Çin üretimi olan ve tek entegreli dandik ürünü kıstas gösteriyorlar. Neymiş 75TL ye satılıyormuş ;D
Satıcı haklı kar marjı yüksek ürün satmak istiyor. Satıcı da tane tane mal satacaksa kar marjını yüksek tutuyor. Siz ürünü ucuza üretirseniz ( Çin de üretim ) Satıcının istediği fiyata satarsınız. Üretici haklı, para kazanmak istiyor. Çin 'de fason üretim 3 - 5 $ 'a  yaptırırsanız.
Sonuçta... Üretici memnun, Satıcı memnun

Tek tehlikeli yanı...:Çin 'de  Patentinin size ait olduğunu zannederek  ürettirdiğiniz ürünü, başka marka ile piyasa da çok daha ucuza bulabilirsiniz...

Saygılarımla

stk4221

çinin hüküm sürdügü dünyada yerli olarak  üretip pazarlamak  en az üretmek kadar zordur.  ham  mamul  üretimi onlarda ucz işçilik onlarda   dünyanın öbür ucundan geliyo burada ürettiginin yarısına
[mergedate]1412713711[/mergedate]
bizimkide umut  işte

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 07 Ekim 2014, 23:12:55@Mr_YAMYAM  reis internet üzerinden pazarlama imkanın olmazmı
Toptan üretime girilmedikçe üretim maliyeti yüksek oluyor.
İnternet üzerinden satış yapabilmem için en az 100 tane yapmalıyım. 100 adet ürünün bile genel pazarlama fiyatı 200TL civarı olacaktır.
Ancak 1000 üzeri üretime girersem o zaman baskı devre kartlarını ÇİN'de yaptırıp, bazı parçaları da çinden getirtebilirim.
1000 Ürünün satış hızı ise beni yorar.
Ancak benim silahım kalite unsurudur.
Daha önceki üretimimde kullanmış olduğum LM158 entegresi artık bulunmadığı için LT serisinden özel bir entegreye geçmiştim. Bu entegrenin ise ÇİN satış fiyatı 12$.
Son prototipim olan bu devre ile piyasa yer etmiş önemli markaların karşılaştırmalarını yapmıştım. 800TL civarı satılan bir markanın üretimleri ile başabaş karakteristiği vardı.
Son üretimimi tanıttım ve satış fiyatını 300TL olarak belirtsem de bu fiyat pahalı bulundu.
Zaten pikap pre-amplileri sık satılan bir cihaz olmadığı için de artık bıraktım.

stk4221

ülke olarak hiç bir elektronik kompanet üretmiyoruz  kondansatör ve taş direnç hariç  çok garip sonra ürünün yerliligi tartışılıyor. ???   en büyük hayalimdir elektronik bir devre üzerinde  markamın ve  kutusunda MADE İN TÜRKEY   amlemini basabilmek  :'( :'(   ama bu gidişte zor

memleket

YAMYAM abi  Klas A sınıfı anfi  devresi paylaşman mümkünmü acaba. veya önerebileceğin bir devre. ton kontrollü ve 2x10 veya 2x20 w gibi bişey. Malzemeleri kolay bulunabilecek bişey :)

cevat1

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: cevat1 - 08 Ekim 2014, 00:02:25Yamyam usta 12 $ 'a hangi dual opamp entegre o
Dual değil.
LT1115 entegresi. Yanında LT1010 ile birlikte kullanılıyor.

[mergedate]1412718681[/mergedate]
Alıntı yapılan: memleket - 07 Ekim 2014, 23:44:05YAMYAM abi  Klas A sınıfı anfi  devresi paylaşman mümkünmü acaba. veya önerebileceğin bir devre. ton kontrollü ve 2x10 veya 2x20 w gibi bişey. Malzemeleri kolay bulunabilecek bişey :)
Amplifikatörler başlıklı konuda daha sonraları ton kontrol devresi de vereceğim.

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Ekim 2014, 16:51:46Ben de öyle yaptım zaten. >:(
Eee..
abi, %75 kar mı? kim kaybetmiş de onlar bulacak o karı?

mustafayilmaz

hocam bir çalışma için LT1010 sipariş edecektiniz, Türk satıcılar orjinal ürünler var mı?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 27 Temmuz 2016, 12:42:11hocam bir çalışma için LT1010 sipariş edecektiniz, Türk satıcılar orjinal ürünler var mı?
Ben artık proje işlerini askıya aldım.
Yaklaşık 3 aydır odamın düzenlenmesi için uğraşıyorum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın