MC34063A Power led dimleme hk.

Başlatan DemirKarahan, 25 Eylül 2014, 16:11:21

DemirKarahan

Selamun aleykum,
Belirtmiş olduğum devrede ledi dimlemek için çıkış direnci yerine ayarlı trimpot kullanıyorum. Bu işlem doğrumudur yada dimleme için en doğru şekilde nasıl yapabilirim.

Kolay gelsin.

serkan_48

Merhabalar.

Burada çıkış direnci olarak 3.9 ohm luk direnci bahsediyorsunuz sanırım. formüldende akımı bu direnç kontrol ediyor. Direnç üzerinde kalan voltaja göre entegre anahtarlama frekansını değiştiriyor.

Burada direnç değeri değiştirilerek geçecek olan akımı kontrol edebilirsiniz ancak ,

buradan akacak akım 350 ma civarlarında iken yani tam parlak yanışta direnç üzerinden 1/2 watt güç geçecektir. Wattlı bir potansiyometre kullanmazsanız normal çeyrek wattlık potansiyometreler ısınacak bir süre sonra yanacaktır.

Şahsi yorumladım. Bilgim dahilinde umarım yanlış değildir. Diğer arkadaşlarında değerli yorumlarını almakta fayda var.

asma

Trimpotu akım yoluna bağlarsanız sorun yaşarsınız. ::)
En düşük ve en yüksek parlaklık için akım değerlerinizi belirleyin. Mesela 3,9 ohm yerine 10 ohm direnç bağlayın ve farkı gözle kıyaslayın.
Eğer 125mA (10 ohm ile) sizin için yeterli ayar imkanıysa, aşağıdaki değişikliği uygulayabilirsiniz. 

Kolay gelsin.

Adnancoskun

bence 3R9 dan entegrenin 5 nolu ucuna giden hattı kesip, araya pot koysak, acaba feedback gerilimini ayarlayabilirmiyiz?
pot değeri de şöyle çok turlu olsa ve 1k kadar olsa.. 
Yada;
Entegrenin 5 numaralı ucuna giden yolu kesip,  3R9 'a paralel çok turlu 1K bağlasak, orta ucu entegrenin 5 numaralı ucuna götürsek.... ayar yapabilirmiyiz ki?
bir fikir sadece.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

asma

Adnan Abi resim gözükmüyor mu, ben de paralel pot çizmiştim, hem de 1k ;D

Adnancoskun

@asma,,, resim görmemiştim, tevafuk olmuş.... aynı değerleri söylemişiz....

işin mantığını anlatmaya çalışmıştım..... evet üstdeki resim de çizmişsin, ellerine sağlık...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

pwm.c

ben bu şekilde yapmıştım:

TL431 yerine 2.4v zener kullanabilirsiniz. yada 2 tane 1n4148 diyodu seri bağlayarak 1.2v referans elde edilebilinir. eğer bu değer 2.4v olursa potu yarıya getirince ledler tamamen sönebilir. TL431 zenerden daha kararlı olduğu için tercih ettim ama en düşük 2.4v ayarlanıyor.
bu engeli açmak için pota aynı değerde seri bir direnç ekleyebilirsiniz.
devredeki 12v zener ise koruma amaçlıdır. ledleri devreden çıkardığınızda çıkış voltajını sınırlar. eğer kondansatörünüzün voltajı girişteki değerden yüksek ise bu zenere gerek kalmaz. ayrıca, led sayısına göre zener değerini değiştirmek gerekir. toplam led voltajından az olmamalı.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

asma

Evet son şema daha güzel olmuş, ışığın şiddetini sıfıra kadar indirmek önemli.
Alternatifler çoğaltılabilir, yöntem bu olmalı. ;)
Zener veya 431 yerine iki adet diyot seri bağlanabilir,
Pot D3 ledine paralel bağlanıp denenebilir,
Potun ucuna direnç eklenip potu tam tur kullanabiliriz...

Kolay gelsin.

DemirKarahan

Destekleriniz için çok çok teşekkürler. Deneme sonuçlarını burada paylaşacağım

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın