buzdolabı fan motoru değişimi

Başlatan sonerbicer, 19 Eylül 2014, 21:27:42

sonerbicer

arkadaşlar BEKO BK 7461 BİR  BUZDOLABIM VAR  ARTIK  ALT KISMI İYİ SOGUTMUYOR  araştırdım fan motorundan doları oldugu  söyleniyor
ne varki dolabın fan motorunu bulamıorum neerde   :)))  internetde  araştırdım  ne kullanım kılavuzu var nede bir  teknik dökümü
bilen varmı  bulan varmı yardım cı olacak  arkadaş varmı   
özellikle  her  başım sıkıştıgında  koşturan  seron arkadaş  sen bu işleri  çözersin
yardım cı olursanız sevinirim

sonerbicer

evet üstad üst kısım buzluk  süper çalışıyor  sıkıntı  yok sorun fan çalışmadıgından soguk havayı dolabın içine  üfürmüyor

seron

soner abim,

dolabın o kısmını sökebilirsen fan motorunu güzelce çıkart. beyaz eşya tamircilerinde ve yedek parça satıcılarında o motordan ya da muadilinden mutlaka satılır. çok zor bulunan bir motor değildir, internette derya gibi.

dikkat edilmesi gereken şey, motor etiketi üzerindeki yazılara dikkat etmektir. üzerinde voltajı, watajı, kaç gölgeli/kutuplu oluşu yazar. benden bahsetmişsin ama bu işin üstadı serkan48 dir; kendisi iklilendirme-soğutma işiyle uğraşıyor.

son olarak sorunun motordan kaynaklanıp kaynaklanmadığından emin olmalısın. haylaz, gaz'dan bahsetmiş; haklı olabilir. gaz durumu iyiyse de kompresörün süpapları çalışmıyorsa gazı öyle boşu boşuna dolandırır durur, sıkıştırma-vakumlama yapamaz. bu nedenle arızanın tam ve doğru tesbitini yapmalısın. motor kolay...

sonerbicer

seron senden bahsettim çünki  eskiden ( çok eski zaman değil) ne sorunum olsa  mutlaka senin tavsiyen ve  yönlendirmelerin  oluyordu ve  bende  sorunumu  çözüyordum  yani nede  olsa  benden çok çok fazla  bilgilisin  o sebepden  danışıyorum bak  yine  yaptın yapacagını  yine  extra  sorun olabilecegini belirtip extra  bilgiler  verdin ve  yol  gösterdin  teşekkür.)))

inşallah  serkan 48 de  yardımcı olur bana  tam  yol  gösterir  madem  klima  vs  işleri ile ugraşıyor

seron  motorun  yerini  bulabilsem  sökecegimde   özelliklerini verdiğim  dolabın motorunu  bulamıyorum   kastettiğim  alttaki  büyük motor  değil  dolabın içinde  küçük ekstra fan motoru  varmış internettde  öyle  diyorlar

biliyorsun ben  bu tür işlerle  ugraşmayı seviyorum  bu dolab arıza  yaptı   bende  araştırdım    söylenen tek şey  fan motoru  çalışmıyor ve sou8k havayı üfürerek dagıtmıyor
dolap fan motoru  ayarladım  çoktaann:))  kendi dolabımınkini  yerini  bulabilirsem  değiştirecegim
dolabı gözden  çıkardımki  tornavidayı  vs  hazırladım   yaparsam  keyf alacagım yapamazsam   ezerek keyfini  çıkaracagım:::::)))  serkan  48 ede  bahsedersen  ve  oda  ilgilenirse  yön yol yordam  gösterirse  sevinirim  kalın saglıcakla  allaha  emanet olun

serkan_48

Dostum selamlar.

Umarım elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Elindeki buzdolabı modelinden hiç görmedim. Genelleme yaparsak normalde buzdolaplarının fanları kapıyı açtığınızda tam karşı duvarda ve en üst satırda bulunur bu fanlar. Bu fanlar plastik bir koruma kılıfının içinde sağında solundaki yarıklardan hava akışlarını sağlarlar. Aşağıda bekonun bir çok modelinde kullandığı bir fan motorunun resmini koyacağım. Dolabın içinde böyle bir parça varmı bir bakmanı istiyorum. Mümkünse güzel bi şekilde resimle bizde bakalım internette araştırdım ama buzdolabına ait ne döküman nede kitapçık filan bulamadım. Bu linkte gördüğünüz fanın alttaki uyumlu modeller listesinde sizin buzdolabınızında modeli var. Ancak doğru bir bilgimi kesin değil.

Link : http://www.fatihsogutma.net/urunler/4240_t_fan_motoru_gr_(orijinal),arcelik_beko_altus,4305640185/21203/

Birde şöyle bir öneride bulunayım kontrol edermisiniz. Bu fan motorları buzdolabının kapısı açıldığında lambanın yanması ile duracaktır. Dolabınızın kapı anahtarını bulup kapı açık iken manual bastırarak kontak kapatmasını sağlayın ve dolabın içini inceleyin. İçerden bir fan sesi veya vınıltı geliyormu kontrol edin. Mümkünse dolabın içinde termostat ve lambanın olduğu kısmın bir resmini eklerseniz büyük ihtimal aynı yerde olma olasılığı yüksektir.

Gerçi bu modelde fan kullanılmışmı onuda bilmiyorum ancak inceleyerek bunu bulabiliriz.Her modelde fan bulunmuyor. Doğal sirkülasyonla soğutan buzdolaplarıda var. Bu durumda şunuda söyleyeyim doğal sirkülasyonlu dolaplarda katlar arasında tel ızgara vardır. hava bu ızgaralar arasında dolaşabilir. fanlı modellerde ise katlar arasında cam raf vardır. Fanlı olduğu için havanın sirkülasyonunda sorun olmaz. Sizinki telli ise ve tellerin üzerine kağıt karton veya başka bir örtü örttüyseniz bu örtileri kaldırmalısınız. Yoksa yine soğutmaz.

Öncelikle fan varmı yokmu varsa nerde ve çalışıyormu bunu tesbit edelim sibop ve gaz basma yeri konusuna gaz varmı konusuna daha sonra geliriz. Konu ilerledikçe burdan paylaşırız.

sonerbicer

serkan kardeşim öncelikle teşekkür ederim cevapların için
galiba bu model fansız  çünki  tarif ettiğin gibi  hiç bir yerde  fan vs  yerleşkesi yok  dolabın içinde sökülecek açılacak   montaj hiç bişey yok
iç kısım  tamamı ile  bütün  iç raflar telli  örtü filan örtmedim
sanırım  anllatıgınız gibi gaz  veya  sibop vs  sorunu   var

bekonun  sitesinde de ürün hakkında   bilgi yok
yinede herşey için teşekkür  ederim serkan kardeş  gaz ve  sibop olaylıran geçersek  güzel olur  kal saglıcakla

serkan_48

Bir kaç kontrol yapmanı rica edeceğim. Duruma göre yönlendirmeye çalışayım. şimdi buzdolabının arkasında kompresöre dikkatli bakmanı rica edeceğim. Genelde maliyeti düşürmek için fabrikada gaz şarjını borudan yapıp ucunu kaynakla körlerler. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi kırmızı daire içine aldım.

Eğer körlü ise içerde basınç ne kadar ölçemezsiniz. Körlü boru makasla kesilip işlem görmeli ve yeniden oksijen kaynağı ile kaynatılmalıdır.

Eğer kompresöre baktığınızda aşağıdaki resimde kırmızı ile işaretlediğim gibi borunun ucu kaynaklı değilde bu şekilde şarj portu kaynatılmış ise ucundaki kör tapa açılıp gaz basıncı varmı yokmu kontrol edilebilir.

Şimdi gelelim işin can alıcı noktasına.

1. resimde bizim tabirimizle emiş borusunun yanına kırmızı işaretle oklar yaptım. Bu boru içerde buharlaşan gazı kompresörüm emişine ulaştırır. Bu borunun sıcaklığı genelde dönüş gazı olduğu için soğuk olmalıdır. kompresörün sargıları bu gelen soğuk gaz ile soğutulur. Eğer gaz eksik ise kompresör kendini soğutamaz. aşırı ısınır. Ve gaz biraz eksik ise buzluk soğutur alt kısım soğutmaz gibi sorunlarla karşılaşılır. Ancak gaz tamamen bitmemiştir ki üst buzluk kısmı soğuturken alt bölme soğutmuyordur. Sizden ilk isteğim bu boruyu kompresör çalışırken dokunmanız ve soğukmu ılıkmı yoksa sıcakmı kontrol ediniz.

DİKKAT : arkada görünen siyah ince boru basma hattıdır. Bu boru 60 derece gibi elinizi yakacak sıcaklıklarda olabilir. O nedenle test ederken dikkatli olunuz. Kontrol edeceğiniz boru kırmızı okla işaretlediğim kalın ve beyazla boyalı borudur. sizin buzdolabınızda iki boru siyah ise ayırt edici özellik kalın ve buzluk kısmından gelen boru olacaktır.

Gaz eksikliğinin bir diğer sonucu kompresör motorunun hiç durmaması şikayetidir. Kompresörünüz termostat sıcaklığına erişmediği için sürekli çalışıyordur.

Ayrıca kompresör haddinden fazla duruyor ise termostatınız buzdolabını erken durduruyor ve bu nedenle uzun dinlenme süresi geçirip soğutmama şikayetine neden olabilir. Bunları iyi incelemek gerekiyor.

Diyelimki bu gözlemler sonucu gaz eksik kanısına vardık işin içine özel ölçüm aletleri giriyor. Gaz basıncı ölçmek için ve şarj yapabilmek için manifolda ihtiyacımız olacak. Gaz basabilmek için tüpte gaza ihtiyacımız olacak. Bu kısmı daha teknik çalışma , ölçüm ve şarj aparatlarına ve tecrübeye ihtiyaç vardır.

Eğer Antalya'da iseniz beraberde kontrol edebiliriz. Tecrübe paylaşımı yapabiliriz.

Kolay gelsin iyi çalışmalar.

yolgezer

Selamlar. Usta abiler cevaplamis zaten. Ancak sizin dediginiz motorlar distan izgarasiz olan modellerdeki kucuk bir motordur. 220 vlt 0.1 amper gubi kucucuk bir degerle calisirlar.buzdolabinizin arkasinda koca bir iazgara var ise bu motor yoktur genelde. Motor varsa bakin kapak acikken ya da ilk kapandiginda ya da abimizin gosterdigi resimdeki siyah kompressor calisirken calisiyorsa sorun yok demektir.
Bu durum cihazin programina gore degisiyor. Bir de bazi modellerde icte de bir sirkulasyon fani olabilir. Eger bu fanlardan birinde ariza varsa motoru buyuk ihtimal su katalitik sobalarin fani ile aynidir. Bizdeki eski vestelin ve bir kac buzdolabinda gordugum ondandi:) Zaten o fanin etkisi buzdolabinin belli bir kismina soguk iletimi degil. O koca izgaranin yaptigini cok daha kcuk bir radyator yapabilsin diye. O olmasa da makine sogutur. Ama cok daha uzun surede sogutma yapar. Sizin sorununuz gaz kacagi ya da catlak, patlak olabilir... bir sebebten ezilmeye bagli tikanma varsa da olabilir. Biz buradan en fazla motorun baglantisini sok elektrik ver dene diyebiliriz. İyisimi bir ustaya gostermek....

sonerbicer

serkan galiba  sorun dediğin gibi gibi  gaz  sorunu 
motorda  ilk resimdeki  motor  gibi  ucu körleştirilmiş
sorun kesinlikle gaz  sorunu  dediğin aparatlar  yok bende
usta çagırıp gaz  bastırmak   tek  çözüm   teşekkür  ederim herşey için

ayrıca sen beni hatırlamıyorsun  galiba   
ben  antalyada değil  istanbulda  yaşıyordum  yaklaşık 15 gün önce  ÇANAKKALE /BİGAYA 
taşındım

şu  hurdacıdan  aldıgım  malzemelerle   matkapdan  daire  testere vs  yapan  şahısım ben 
neyse  her şey için  teşekkürler

seron

ben hatırlıyorum abi seni :) hatta o testerenin üzerine muhafaza yapmamıştın da milletin ödünü koparmıştın. hayret ediyorum o matkap ile nasıl ahşap kesiyorsun?! matkap zayıf kalır yahu...

bir de gaz bastırmadan evvel muayene edilmesi lazım kompresörün. çünkü gazı yeterli ise de, süpaplar/valfler sorunlu olabilir. 35 yıllık eski AEG buzdolabımızda bir ara böyler bir sorun olmuştu. usta, gaz seviyesiniin normal olduğunu ancak motorun gazı yeterli basınçta basamadığını, bunun da süpapların ölmüş olduğundan kaynaklandığını söylemişti. motoru değiştirdik, canavar gibi.

serkan_48

Eh seron 35 yıllık motorun sübapları o kadarda sorun çıkartsın kaç kilometre gitmiştir kim bilir... :D

@sonerbicer

Dostum kusura bakma balık hafızalıyım bazı şeyleri artık aklımda tutamıyorum hafıza sorunlarım var hiç iyi bir şey değil ama doktoramı gitsem napsam bilmiyorum. Yeni taşınmışsın allah kolaylıklar versin taşınmak dert valla ben 5 yılda 4 kez taşındım bi daha taşınmayı gözüm kestirmiyor.

sonerbicer

vallahi haklısın  serkan_48 taşınma esnasında  nakliyeye  ve bazı eşyalara  verilen  parayı ön peşinat  versen  bir daire ye  girersin :))

seron  kardeş daire  testereden  dolayı  korktugunu  yazmışsın  korumalıgı yok  diye  için rahat  etsin diye  söyleyim
sadece  meşgale olsun  diye yaptım daimi kullanmak  amacı ile değil  ve vallahi ve billahi   2 cm lik suntaları  çok rahat  kesti

ekstra  skıl daire  testerem  var onunla   bu kadar biçimli düz  hiç kesemedim :)))

şimdi bu şehirde  yeniyim öyle  icatlar yapamayacagım sadece  yerleşmeye ve bu şehirde  çevre  edinmeye  bakacagım şimdilik
hatta  daha  interneti filanda  naklettiremedim burayada  internet kafeden  giriyorum size sorular  sorup cevap almak için:)) kalın saglıcakla

seron

serkan dolabın motoru zaten iki kez değişmişti...

aklıma getirdin onu anlatayım da soner abi de aynı sorunu yaşamasın.

bundan yıllaaar yıllar önce ;D  bizim buzdolabının motoru yandı. devire girmeye çalışıyor susuyor sürekli. tamirci çağırdık.

"bobinler yanmış, motoru değiştirmemiz lazım" dedi. değiştirdi.

ama sorun bitmedi.

iyi soğutmadığı gibi CARRRRRRR diye bir ses yapıyor, görmelisin! tekrar çağırdık. motor yine değişti; aynı sesli çalışan motordan.

sorun bitmedi.

babam sopayla adamın dükkanı bastı. parayı geri alıp dolabı eve getirtti.

baktık böyle olmayacak, küçük tip arçelik dolapla idare ededuralım, yıllar sonra dolabı tekrar yaptırmaya karar verdik. çünkü o yıllarda yeni çıkan dolaplar aşşırı derecede çok elektrik harcıyordu.

götürdük tamirciye... adama o kadar yalvarmamıza rağmen sesiz çalışan tipten değil de yine gürültülü çalışandan taktı. >:( >:( >:(

vay elektrik dalgalanmalarında yanarmış da yok dayanmazmış da BABABABABA!!!!

sorun bitmedi güzel abicim! soğutması kötü, sesi yüksek. gecenin üçünde bir çalışmaya başlıyor, yatağından sıçrayıp uyanıyorsun...

Alllahtan onun da garantisi dolduktan itibaren sibopları bozuldu da sessize geçtik. bu sefer adamı yakaladım. "abicim" dedim "para benim değil mi? benim istediğimden takacaksın yanarsa yansın  bozulursa bozulsun!"

benim istediğim sessiz çalışan orjinaline yakın kalitede motor taktı. şimdi bizim 35 yıllık aeg nin çalışıp çalışmadığını bilmezsin... üstelik kapağı açınca kutupta kalmış gibi oluyorsun. yaptıralı da 10 yılı geçti.

şimdi ise bosch marka A sınıfı aldık. ondan da memnunuz ama AEG yi atmadık. aklıma geldikçe "ikide bir bozulsunda ekmek yiyelim" diye kamyon motoru takan o hanzolara "Klasik Türk Küfürleri Grameri"mden çekip çekip sayıyorum.

NETİCE: BUZDOLABINIZ BOZULURSA ESNAFIN DEDİĞİNE İTİBAR ETMEYİN, KAZIK ATIYORLAR: "SESSİZ ÇALIŞAN OLACAK ABİCİM!" DİYE DİRETİN...

serkan bu arada sonerbiçer abimiz emekli bir abi aynen yamyam abi gibi.

sonerbicer

BİR DAHA  KİMSENİN SANA
BİRŞEY YAPAMAYACAGINI SÖYLEMESİNE  İZİN VERME
BİR  HAYALİN VARSA  ASLA PEŞİNİ BIRAKMA
İNSANLAR KENDİLERİNİN YAPAMADIKLARI ŞEYLERİ
SENİNDE  YAPAMAMANI İSTERLER Kİ..
KENDİ BAŞARISIZLIKLARI ORTAYA ÇIKMASIN
BİR ŞEYİ İSTİYORSAN PEŞİNİ BIRAKMA 
YAPIŞ YAKASINA  GİT VE AL  O KADAR
[mergedate]1411407812[/mergedate]
KUSRA BAKMAYIN  BİR  FİLMDE  BİR BABANIN  İLK OKUL ÇAĞINDAKİ BİR ÇOCUGUNA  YAPTIGI CESARET  GÜVEN  AŞILAYAN KONUŞMASINI  PAYLAŞAYIM DEDİM  BENİ  BAYAGI ETKİLEDİ  PAYLAŞMAK İSTEDİM  HEPSİ O KADAR

[mergedate]1411407941[/mergedate]
SERON ben serkan_48 e vermek istediğin  (soner biçer  emekli )mesajını   anladım  SERKANIN dostum demesi üzerine  herhalde  dert değil  onun öyle  yazması bana beni genç oldugum hissini verdi  kendimi yirmili yaşlarda  hissettim varolsun
:))

sonerbicer

dün  gece fark ettim  motor  hiç otomatige  geçmedi  devamlı  çalışıyor

seron

o dolabı bir soğutmacıya gösterin. kendiniz yapmaya çalışmayın. yukarıda anlattığım konuya da dikkat edin.

serkan_48

@sonerbicer

önceki sayfada bu durumun olabileceğinden bahsetmiştim. Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla buzdolabının gazı çok değil ama biraz kaçmış. Bu nedenle üst kısım iyi soğuturken ( ama büyük ihtimal çok karlaması buz yapması gerekiyor ) alt kısım yeteri kadar soğutmaz.

Sorununuz gaz kaçağı.

Bunun bir başka emaresi daha vardır. Kaçak noktası gazla beraber yağ kaçırır. Yağın olduğu yerde tozle birleştiğinde birikintili bir tabaka oluşur yağlı bir toz tabakası. Yağın rengi koyu bir sarı safran sarısına yakındır. Arkadaki boruları bir inceleyin yada içerdeki buzluğa bir bakın belki gözünüze denk gelebilir. Ama illada bu şekilde kendini belli edecek değil bu bir emaredir.

Bir ustanın gözlemlemesi ve gidermesi gerekir. sisteme şarj ucu açıp sadece gaz basmak buna çözüm olmaz. kaçak bulunup giderilmezse aynı durumla bir süre sonra yine başınıza gelecektir.

kolay gelsin.

sonerbicer

gaz kaçagı emarelerinden bahsetmişsin serkan öyle yağ, toz,birikinti vs yok
 ve ilginç bişey oldu  içerdeki lamba yanındaki  ayarı  2 yaptım daha  evvel 4 de  idi  içerdeki sogukluk fark etti  öyle aman aman değil  ama  dün den  ve  evvelki günlerden farklı sogukluk gelmeye başladı  dolap içinde
birde  ricam  ne kadart sürede  otomatige  geçmesi gerekiyor  saat  dakika  tutmalımıyım
üst buzluk karlanma  filan yapmıyor içerisine  koydugum ürünler  muntazam donuyor

kolay gelsin

serkan_48

otomatik süresini bir çok şey etkiler. Bu nedenle şu sürede demek pek mümkün değildir. :( Ama takip etm bakalım genelde buz dolaplarında soğukluk numara yükseldikçe artar sıfıra yaklaştıkça da azalır. 

seron

@serkan_48 konu açılmışken birşey sorayım:

yeni bosch marka buzdolabu aldık. üst ve alt kapı arasında kalan kısım bazen neredeyse el yakacak kadar ısınıyor kapı contasını da kısmen ısıtıyor. bu normal midir?

yolgezer

@seron o normal bir isi zten isinmazsa sorun var demektir. Neden yaptigini bilmiyorum. Ama bizim derin dondurucu isinmiyordu. Megerse kilid yamukmus kapisi kapanmiyormus:) vakumdan oldugundan supheleniyorum ama ustalar daha iyisini bilir

serkan_48

merhabalar.

Dostum kapının sadece o bölgesi değil buzluk kısmının 4 kenarıda ısınır. Nedeni ise çalışma esnasında aşırı soğuyan buzluk kısmı kapı açılıp kapanma esnasında arada kalan nemi dondurması ve "kapı yapışması" tabiri ile belirti veren arıza veya sorunların oluşmaması için uygulanan bir yöntemdir. Kompresörün basınçlandırarak ısınan basma hattı borusu bu kapı çerçevesinden geçirilerek bu bölge sıcak yada ılık tutulur ve kapı yapışması engellenmiş olur ve ikinci özelliği soğuyarak kapı contalarının sertleşme ve özelliğini kaybetmemesi için ısıtılır.

kolay gelsin.

redstorm

hocam ben beyaz eşya tamircisi değilim ama yakın zamanda elektirik kesintisi veya fişi çekme gibi bir şey söz konusuysa dolabın havalandırma borularında buzlanma olabiliyor hava çok az veya gelmiyor bende airston nofrost var 2 sefer aynı sorunla karşılaştım elektirik fişini söküp bir 2 gün beklemen lazımki ordaki buzlanma çözülsün sonra normal bi şekilde çalışmaya başlıyor bneimki sadece tavsiye dediğim gibi ben tamirci değilim umarım yardımcı olabilmişimdir.
[mergedate]1411572225[/mergedate]
motorun hiç durmamasıda termostat ayarından yapıyor sanırım en yüksek seviye almış olabilirsin dolap soğumadığı için devamlı aktif olabilir

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın