Bu parça kondansatörmüdür ? Değeri nedir piyasada nasıl bulabilirim ?

Başlatan serkan_48, 11 Eylül 2014, 22:46:48

serkan_48

Arkadaşlar ,

Aşağıda resimde görünen devre üzerindeki kahve renkli parçalar kondansatörmüdür birini işaretledim. sizlerde bakarsanız yorumlarsanız sevinirim.

elektrofizikci

Alıntı yapılan: serkan_48 - 11 Eylül 2014, 23:36:32Peki değer olarak nedir yerine ne takabilirim ?

Yerine ne takcanı bilmem ama serkan_48 Mr_YAMYAM sana kafayı takabilir :) smd nin değerini nasıl okusun, ne olduğu zor belli oluyor.. . :) Belki de okur onun işi belli olmaz...   ölçü aletinde kondansatör ölçme kısmı yok mu ordan çıkardı birşeyler belki...
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

serkan_48

Elimde kapasitemetre yok. Ayrıca bazı parçaların üzerindeki renk kodları yada kendi renginden kapasitesi değeri belli oluyor belki buda öyle bişeydir diye sordum hani bilmediğim bişeyse diye..

fm vericilerde duvar kondansatörü diye kapasitörler vardı ona benzer bişey ama tan anlamadım havyayı dokunduruncada çok kolay eriyor :(

Mr_YAMYAM abi takmaz herhalde .. :)

Mr_YAMYAM

Fena takarım haa >:( Dua et sitede KAFA ATMA ikonu yok >:( ;D ::)
Görüldüğü kadarıyla CR1608 ve benzeri bir kılıfta kondansatör o.
Aynı kılıf ve ebatta 1uF hatta 2.2uF a kadar değer gösterebilirim. Sen 1nF tan 2.2uF'akadar herhangi bir değer kullanabilirsin karışmam 8)

serkan_48

Bende bundan korkuyordum bana takmana değilde kondansatörün ne olduğunu bulamama :( ben 100 nf ile başlayayım bari..

Peki bir kapasitemetre bulsam bu parçayı devre üzerinde ölçebilirmiyim.. ??

Cevapları duyar gibiyim devre üzerinde parça ölçülmez diye ancak bunları sağla sökmek bile bir dert :(

Mr_YAMYAM

Bak sana bir sır vereyim.
Sığır değil haa SIR vereceem kimselere deme :D
O altta görülen SOIP8 kılıflı olan entegrenin adını oku.
Sonra o entegre ile ilgili olarak google amcaya sor. Detaylı bir data sheet bulunca oradan uygulama şemalarını incele. Mutlaka kondansatörün değerini bulursun.

serkan_48

O bir opamp LM358 olma olasılığı yüksek bende tam böyle düşünüyordum genel uygulamalara bakıp belki fikir edinebilirim diye düşünmüştüm

Mr_YAMYAM

O halde hemen araştırmaya başla.
Ben yatacaam. Çimince fazla yoruluyom.
Kahve meselesini de seronla görüşüp bir karara varırsanız bana haber edin.

serkan_48

seron

KAHVE mi? ne KAHVEsi?

ben yokken arkamdan dedikodu mu yapıyorsunuz? öyle olsun bak kaydediyorum bunları hep ;D

serkan_48

Sorcaklar sana .. Telefonunu yazsana bana ben kundudayım trt tesislerinin yanında oteldeyim şu an..

seron

ben bugün gelemem ki...
ama seranın orada otobüsten inip trt kampına 2. otobüsle gidiyorum. daha doğrusu gittim.
neyse ben sana numaramı gönderiyorum.

Mr_YAMYAM

Bence beni görmeye heves etmeyin hiç. :)
1 sene önce Yunus ile görüştük, herif şu an ruhlar aleminde ruh gibi dolanıyo.
Birkaç gün önce seron ile görüştük şimdiden ayarı geri kalmaya başladı ;D
Aylar önce Angaradan numan ile görüşek dedik, herif telde sesimi duyunca korkudan ecnebi memlekete tüydü ;D
Forumun selameti açısından görüşme işini biraz daha düşünün bence :)

serkan_48

Siz beni görünce daha kötü olmasın :D :D :D Kırık çatlak anormal beni tanımlayan sıfatlardan :D

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Eylül 2014, 17:04:45Bence beni görmeye heves etmeyin hiç. :)
1 sene önce Yunus ile görüştük, herif şu an ruhlar aleminde ruh gibi dolanıyo.
Birkaç gün önce seron ile görüştük şimdiden ayarı geri kalmaya başladı ;D
Aylar önce Angaradan numan ile görüşek dedik, herif telde sesimi duyunca korkudan ecnebi memlekete tüydü ;D
Forumun selameti açısından görüşme işini biraz daha düşünün bence :)

arkadaş niye ayarım geri kalsın; aksine ilerledi. bekle bi'daha geliyoruz yanına. ama bu sefer yalnız değiliz. >:D serkanla geliyoruz. seni arabayla alacağız, götüreceğiz. yenge sorun etmez inşallah...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 12 Eylül 2014, 18:52:19arkadaş niye ayarım geri kalsın; aksine ilerledi. bekle bi'daha geliyoruz yanına. ama bu sefer yalnız değiliz. >:D serkanla geliyoruz. seni arabayla alacağız, götüreceğiz. yenge sorun etmez inşallah...
Serkanla görüştük.
Yarın aksilik olmazsa bi yerlerde böcüklü çay içeriz.

serkan_48

Alıntı yapılan: toyer - 12 Eylül 2014, 18:58:11memlekete kırık, çatlak anormal adamlar lazım. :)
Değilmi toyer :D
[mergedate]1410546113[/mergedate]
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Eylül 2014, 21:15:24Serkanla görüştük.
Yarın aksilik olmazsa bi yerlerde böcüklü çay içeriz.

Seron bu yazıyı okuyorsan tepki ver..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın