36 LED MASA LAMBASI YAPIMI - resimli anlatım

Başlatan seron, 26 Ağustos 2014, 21:48:33

seron

EV YAPIMI 36 LED MASA LAMBASI

Merhaba arkadaşlar,

Siz de benim gibi elektronikle uğraşmayı seven ve zırt pırt bir şeyler tasarlayan "lüzumsuz işler müdürü" müsünüz?

Cevabınız "evet" ise haydi gelin sizinle bir masa lambası yapalım. Yapmayacaksanız da izleyin, nasıl yapılıyor görün.

İşin en başından şunu söyleyeyim: bu lambayı yaparak sadece elektrikten tasarruf etmiş oluyorsunuz, lambanın parasından değil. Çünkü bir masa lambasının minimum fiyatı 30-40tl civarındadır. Yapmaya kalkmanız halinde -kullandığınız malzemenin cinsine göre- hemen hemen aynı maliyette para harcayabilir ve emek harcarsınız.

Malzemelerimiz öyle zor bulunur cinsten değil.

-Şöyle güzel bir tas. Evet evet, bildiğiniz muhallebi tası. Melamin ya da plastik olacak. İstediğiniz renkten seçin. Ben kırmızı buldum.

-İki-dört adet civata.

-Delikli pertinaks, ya da imkanınız varsa normal plaket ve asit-masit perhidrol seti. Şahsi tavsiyem baskı tekniği kullanarak yapın. Daha temiz olur.

-36-40 adet beyaz led.

-Bozuk bir tasarruflu ampulün dışı/plastik muhafazası.

-Duy.

-Trafosuz adaptör için; 4adet 1n4007,
           1 adet 330nf-400vkutupsuz kondansatör,
                                     1adet 2,2 veya 10uf 100v,
           1adet de 4,7k-5w direnç.

-Stand için çelik çamaşır teli + yeterli uzunlukta burgulu lastik tesisat borusu; ya da çamaşır makinesi su tahliye hortumu.

-0,75mm cereyan kablosu ve seyyar anahtar.

-Biraz bilgi ve deneyim.

Bu işe başlamadan evvel;

-Elektrik çarmalarına karşı alınacak önlemler ile elektrik çarpmalarında ilkyardım tekniklerini okudum ve anladım,

-Cihazın çalışmaması ya da arıza vermesi durumunda müdahale etmeden evvel fişi çekeceğimi biliyordum,
-Olası bir yangın durumunda karşılaşacağım zararı ve elektrik yangınlarına nasıl müdahale edeceğimi biliyordum,

-AC ve DC nedir, ledler, diyotlar ve özelliklerini; ohm kanunu, kirşof kanunları nedir, biliyordum,

-Tasarlayıp yapmakta olduğum cihazda çıkma, çalışıp çalışmadığını bilmediğim devre elemanı kullanmadım.

Ve başlayalım...

Burada uzun uzun anlatmayacağım, zaten bolca görsel ekledim.

[mergedate]1409078742[/mergedate]

Mr_YAMYAM

seron

[mergedate]1409079081[/mergedate]
dur yamyam abi daha bitmedi... :D ;D

Stand olarak kullanacağımız çelik teli şekillendirip, tesisat hortumunun içinden, 0,75kablo ile beraber geçiriyoruz. Telin masaya gelecek yerini masaya kıskaç gibi tutturulacak şekilde biçimlendiriyoruz. Burada farklı standlar da uydurabilirsiniz. Size kalmış.

Telin ucuna önce duyu gecirip daha sonra uçları açılmış 0,75 kabloyu bağlıyoruz.

Masaya denk gelen dip kısıma da seyyar anahtarımızı bağlayıp ucuna fiş takıyoruz.

Çalışıyor mu diye kontrol edelim...

Güle güle kulla... nayım ;D

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Bu çalışma, tarafımdan hazırlanmış ve 26 Ağustos 2014 tarihinde 320volt.com/elektronikprojeler'e yüklenmiştir.

Seron.

[mergedate]1409079276[/mergedate]
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2014, 21:50:20Güzelim YOĞURT kasesine yazık olmuş :D

güzel olmamış mı demek istiyorsun yani ??? :-[

Mr_YAMYAM

İyi yapılan ve emek verilen herşey iyidir. EMEK verilen şey YEMEK kabı da olsa :)

seron

başından onun bir kap olduğunu söylemeseydim...

veya şöyle yapsaydım bitmiş halini direkt fotoğraflasaydım onun kaseden yapıldığı belli olacak mıydı?

o kaseyi Allah denk getirdi bir züccaciyeciden buldum: 2,5TL
kablo+duy+fiş: 5TL
devresiydi lediydi 5, bilemedin 10TL.
diğerleri fasa-fiso zaten...

burada istenilen malzemem kullanılabilir, tamamen hayalgücüne bağlı.

Mr_YAMYAM

Ben @gevv hocamın yerinde olsam bu çalışmayı blog sayfasında yayınlardım.
Çoğu arkadaşlarımız LED'lerle aydınlatma işlerinde uğraşı veriyorlar.

seron

benden müsade var, isterse yayınlasın istemezse darılmam. sitemize ve başkalarına faidem olmuşsa ne mutlu bana...

inşallah bir dahaki sefere aynı teknikle tasarruflu lamba yapacağım. ama 20mA ledlerle ne kadar verimli olur, bilmiyorum.

şekil olarak şunun aynısı olacak:

[mergedate]1409080066[/mergedate]
bunlar da faydalı bazı linkler...
http://10marifet.org/yazi/masa-lambasi/
https://www.zet.com/urun/insetto--el-yapimi-masa-lambasi-116500    (fiyatları gördünüz mü!!!)
http://www.aydinlatmadekor.com/2013_11_01_archive.html
http://www.aydinlatmadekor.com/2013/05/anderssen-volldan-foscariniye-ozel-yoko.html
http://www.google.com.tr/search?q=masa+lambas%C4%B1&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=7N78U7iLBYXiPKnsgLAK&sqi=2&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1152&bih=735#q=diy+desk+lamp&tbm=isch&imgdii=_

elektrofizikci

"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

Mr_YAMYAM

memleket

stk4221

iştahım kabardı ;Dbi tane de benden 60 ledli  15 w
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

serkan_48

stk4221 iyi emek vermişsin :) eline sağlık

seron seninde eline sağlık güzel bir proje olmuş..

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 28 Ağustos 2014, 11:24:32iştahım kabardı ;Dbi tane de benden 60 ledli  15 w

Abaaaoovv! ledleri led şeridinden sökmüş... böyle daha iyi aslında.

benimkinin koridorda yanıyorken ki halini gördün; orada başka lamba yanmıyor, kendi ışığı. 2,5W ile benimki o kadar aydınlatıyorsa senin 15W ile süppper bir tasarruflu lamba olur. hatta projektör olur. bitir de devresiyle bir paylaş inceleyelim...

stk4221

hacii daha ucuza geliyo bir metrede 60 led var. tek almak istesen 35 kurs. bu aydınlatmayı otele  yaptım iş güzarların işine gelmedi seri üretime düşmedim :-D
    ben de banyoya koydum. bi  seri daha yaptım ama evde nedense verim alamadım muhtemelen yerleşim planında sıkntı var   45 w lık. olmadı projektör yaparım  ama deli birşey olacak gibime geliyo
[mergedate]1409231365[/mergedate]
 buda  önce den yaptıgım 2.50 m led  tek cipli smd led den yapılmş  acıları çok iyi  ayarlamıştım iyi aydınlatıyo

seron

ı-ıh öyle olmaz. bu işten iyi anladığımdan değil ama ışığın bir kısmı tavandan yansıyacak bir kısmı da aşağı ve yanlara dağılacak.

ya yukarıda verdiğim tasarruf lamba gibi olacak ya da şekle bakarsan bir kısmı tavana bir kısmı yanlara bir kısmı da yere doğru yayılıyor. özellikle gece el feneri ile denediğimde el fenerini etrafa tuttuğumda sadece tuttuğum yerin; tavana tuttuğumda tüm odanın çok güzel bir şekilde yansıdığını gördüm.

senin cihaz şekildeki gibi olsa daha iyi olurdu:

çizgiler ışığın nereye gittiğini gösteriyor.
[mergedate]1409232741[/mergedate]
özel armatür tasarlayacaksan buna dikkat etmen lazım. anlaşılan sen tasarımı da seviyorsun. yaptığın armatür güzel ama floresan lamba için o ;)
[mergedate]1409232979[/mergedate]
şimdi tekrar okudum da 45W demişsin. YUH! güç hesabını doğru yaptıysan müthiş aydınlatma yapması lazım onun aslında.
basit bir 32W floresan lamba deli gibi aydınlatıyor çünkü.

internette ledlerle yapılacak ampullerin verimli aydınlatmadığı, gece lambası gibi kaldığından bahsedilmiş. denemeden bilinemez. ama ben kullanılacak ledlerin ve led açılarının doğru seçilmesi durumunda tahmin edilenden daha yüksek verim sağlayacağına inanıyorum.

bir de ledlere seri bağladığın dirençleri smd kullanma. dayanıksız oluyorlar. artı, seri paralel bağlamışsın. bu durumda güç gereksinimleri değişecek ve adaptör verimsiz kalabilecektir. ne kadar seri led kullanırsan adaptöre daha az yüklenirsin.

stk4221

tek cipli ledlerden yaptıgım  armatür açılı oldu ve de 15 w  adayı da yeterince aydınlattı.  sonradan tasarladıgım kare led  60 ledli  45 w yapıyo ama tasarım  dogru uygulama alanı yanlış . hazır elimdekini bozmamak için 60 W 'a tamamlayacagım  projektör yapıcam sonra eve farklı  kullanışlı bir şekil vermem lazım iç işleri bakanlıgından  geçmiyo yoksa ;D sonra hüsran oluyo .  kendim led firmasında çalışıyorum http://www.elkmarled.com/   sistem kendini çok  hızlı bir şekilde yeniliyo çok çeşid ürünler var  biz power led ile çalışıyoruz çok  maliyetli rakipler düşük maliyet etkili ar-ge ile ile açık ara önde  bende ne yapabilirm çabasındayım kendi firmam vardı kapattım. kendi müşteri potansiyelim var az çok  en kötü yaparım kendim pazarlarım 
     elektronik işinde çok param ve vaktim gitti  sıkıldım meyvesini almak istiyorum öyüzden kaba hesaplarla düz mantıkla  düzü bulma peşindeyim  . vaybe nerden nereye ??? neyse  ledler güzeldir ;D

seron

abi power ledler çok etkili ve normal ledlere göre daha iyi. ama power ledlerle yapılan aydınlatma eti kemiğini geçiyor.

keşke ucuz bulabilsek seri üretime bile geçeriz. şu 3W power ledler ile ev aydınlatması için muhteşem tasarruflu lambalar yaplır ve de satılır... ama fiyatları yüksek.

bu nedenle 20mA normal led kullanmaya çalışıyorum. elalem uydurmuş yapmış marketlerde ledli tasarruf ampul diye satıyor. benim neyim eksik?.. daha iyisini bilem yaparım.

serkan_48

o ne özgüven o :D :D ,

şaka şaka siz yapın bizde sizleri örnek alalım :)

kolay gelsin..

stk4221

arada bi  ar- ge farkı far
[mergedate]1409310254[/mergedate]
 60 ledli 15w
[mergedate]1409310516[/mergedate]
 oldu oldu olmadı  projektör yaparım ;D ;D  4* 15w   

seron

abooov ;D senin lamba sokak lambasını bastırmış, kameranın gözünü almış! bir de binanın içini komple aydınlatıyor mu bana mı öyle geliyor :D

stk4221

;D ;D ;D yav   bizimkiler salca yapıyolardı dedim  son teknoloji ürünle  aydınlanın  bu arada aynısından 2 adet daha var  deneme amaçlı  bi bakayım  dedim  ;D ;D  aklıma ne geldi  aynı tipte RGB   olanı var 3 ana renk  bundan animasyonlu birseyler cıkar mı pic  le

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 29 Ağustos 2014, 23:26:49;D ;D ;D yav   bizimkiler salca yapıyolardı dedim  son teknoloji ürünle  aydınlanın  bu arada aynısından 2 adet daha var  deneme amaçlı  bi bakayım  dedim  ;D ;D  aklıma ne geldi  aynı tipte RGB   olanı var 3 ana renk  bundan animasyonlu birseyler cıkar mı pic  le

animasyon picli e olu pic siz de olur. sitemizde pic-animasyon vs işlerine meraklı arkadaşlar da var.

picli animasyonlu,
picsiz, 3lü ya da 4lü flip flop ile animasyonlu ,
müzik çıkışına göre disko topu gibi yanıp sönen animasyonlu rgb ya da daha fazla renkli yapılabilir.

AHA! az önce ne dedim ben? disko topu mu?!!!...

stk4221

serkan_48

Seron analog ve flip floplara taktın ha..

Az dijital düşün yaa sende benim eski şef gibisin elektronik hiçbişeyi sevmezdi buz makinası tamir ediyorduk adam çalışan kartı söker kendi kafasına göre mekanik termostat v.s. takar çalıştırmaya uğraşırdı

Seni pic kullanmaya davet ediyorum.. :) :) :D

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 30 Ağustos 2014, 21:39:31mesela hareketli led panel 
hareketli led panel için profesyonel devreler lazım PIC li. hatta o yöntemle paneli TV ekranı gibi kullanabiliyorsun. büyük gösterilerde konserlerde kullanıyorlar.

Alıntı yapılan: serkan_48 - 30 Ağustos 2014, 22:02:04Seron analog ve flip floplara taktın ha..

Az dijital düşün yaa sende benim eski şef gibisin elektronik hiçbişeyi sevmezdi buz makinası tamir ediyorduk adam çalışan kartı söker kendi kafasına göre mekanik termostat v.s. takar çalıştırmaya uğraşırdı

elektronik bilgim eksik olunca pic-programlama da yapamıyorum ne yapayım adamım... ama o usta da abartmış güzelim soğutucunun kartını niye söküyor? mekanik termostadla verimli iş olur mu? ben olsam mekanik çalışana elektronik kart takardım... ;D ;)

picle uğraşmayan biri olarak ileri düzey devrelerle daha hassas kontroller yapıldığını ve yüksek verim alındığını elbette kabul ediyorum. ama iş "basit" bir işi ucuz ve basit şekilde yapmak oldu mu, analog elektronik tercihim.

haaa... pic ve programlamada iyi olsam emin ol direkt bilgisayar yapmaya gayret gösterirdim.

bu arada pic kontrollü disko topu mükemmmmel olurdu!!!

stk4221

bende çok merak ediyorum vede istekliyim  ama sonu hüsran olur diye endişeliyim

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 01 Eylül 2014, 11:59:37bende çok merak ediyorum vede istekliyim  ama sonu hüsran olur diye endişeliyim

harcayacak biraz para+zaman+tecrübe varsa yap.
ama bunlardan bir tanesi eksik olursa sıkıntı olur. ledlerle gerçekten güzel işler çıkarılabiliyor:
https://www.youtube.com/watch?v=hBmQG1qDvog
https://www.youtube.com/watch?v=f1YNyQqbiF0
https://www.youtube.com/watch?v=NkkU0UO3sek
https://www.youtube.com/watch?v=Z7g3YC4a04M

ve daha bir çok proje...

hrnkaan

Alıntı yapılan: seron - 26 Ağustos 2014, 22:00:35başından onun bir kap olduğunu söylemeseydim...

veya şöyle yapsaydım bitmiş halini direkt fotoğraflasaydım onun kaseden yapıldığı belli olacak mıydı?

o kaseyi Allah denk getirdi bir züccaciyeciden buldum: 2,5TL
kablo+duy+fiş: 5TL
devresiydi lediydi 5, bilemedin 10TL.
diğerleri fasa-fiso zaten...

burada istenilen malzemem kullanılabilir, tamamen hayalgücüne bağlı.

Alıntı yapılan: serkan_48 - 30 Ağustos 2014, 22:02:04Seron analog ve flip floplara taktın ha..

PIC programlama olayı çok zor olsa gerek ?

seron

stk4221

Rgb led i pcb uzerinde sıkca isleyecegime inanıyorum fakat nasil görüntüyü aktaracagımın çözümünü bulamadim  ama pıc le de güzel bir is cikar inaniyorum

seron

stk,
internette bununla ilgili bayağı bilgi var ama, malzemeleri bulmak ve uygulama kısmı bayağı tecrübe ve uğraş gerektiriyor.
hazır kitler bulunabileceği gibi kendin de yapabiliyorsun.
ustalardan yardım almaktan başka çare yok.

smps

Acaba rgb panel üzerine görüntümü işlemek istiyorsunuz yoksa sadece rgb panel kullanılarak ışık efektleri vb işlermi yapmak istiyorsunuz ?

stk4221

Evet ustadım  kendim rgb panel yapıp  görüntü aktarmak gibi bir düsuncem var ama yazilim konusunda hic bilgim yok hazir kit de  olabilir

smps

hazır kit olarak ebay yada alibaba dan bakmak gerekir türkiyede bulabileceğimizi sanmıyorum doğrusu yazılımdan bende pek anlamam:)
[mergedate]1426180725[/mergedate]
eğer anımasyon tarzı birşeyler yapacak olsaydınız biraz yardımcı olabilirdim

seron

@smps ,
aslında bizim amacımız kendi imkanlarımızla rgb ledler kullanarak basit bir monitör ya da TV yapmak.
kulağa hoş geliyor ama yapım işi meşakkatli. bu nedenle epey uğraştırır. youtube'da örnek videolar var. gayet başarılı yapmışlar.

smps

RGB ledlerle monitör yapmak güzel düşünce daha önce aklıma gelmemişti paylaştığınız videoları izledim gayet güzel çalışmalar yapılmış en azından bu konuda bir konu açılıp diğer üyelerinde katkılarıyla yeni bilgiler öğrene biliriz belkide bişeyler yapabliriz ama yazılım işinden anlayan birilerinin desteği şart bu konuda

Öncelikle kaynaktan alınan görüntü sinyalleri işlenerek renk kodlarına dönüştürülüp dot matris düzeninde yerleştirilmiş rgb ledlere seri giriş paralel çıkış entegreler yardımıyla aktarılıp yapılabilir sanırım
[mergedate]1426189113[/mergedate]
Aramayı inglizce olarak yapınca gerçekten güzel kaynaklar buldum ben inceledim ama sizinde fikrinizi öğrenmek istiyorum :)

ilk linkteki çalışma şerit ledler ile yapılıyor
http://hackaday.com/2013/02/25/building-huge-displays-with-led-strips/

ikinci linkte ise p10 panaller ile yapılıyor
https://learn.adafruit.com/adafruit-diy-led-video-wall/overview

bu linkteki çalışmada yine şerit led kullanılmış
http://pix6t4.com/blog/Building-a-mini-RGB-LED-video-wall-using-a-Netduino-and-an-Adafruit-LPD8806-LED-strip

http://www.maximintegrated.com/en/app-notes/index.mvp/id/4208

stk4221

Bu videolar gösteriyorki  yapilabilir bir is uzerindeyiz  normalde piyasada animasyonlu led bulunuyor bir kac farkli animasyon var 
 Rgb ledler sık islenirse görüntü kalitesi artacagı kanısındayım 

@seron  bulundugun yerde reklam piyasasi varmi ???

seron

reklam piyasası derken?
reklamcılar var ama led panel pek kullanılmıyor, çok çok az.

antalyada ramazan eğlencelerinde kullanılan ledli dev bir monitör görmüştüm bizim yapmayı istediğimiz sistemin aynısı idi neredeyse. maksat gösteriyi arkadan izlemeye çalışan göremeyen izleyicilere ekrandan izletmek. orada da rgb ledler kullanılmıştı ve yakından bakınca çok iyi değilse de uzaktan mükemmel resim kalitesi var idi.

çok nadiren bazı alış-veriş merkezi gibi yerlerde kullanıldığına şahit oluyorum. yalnız söyleyeyim mesarifi ve zahmeti epey beyig!..

stk4221

seron

haaa p10 mu... antalyada son zamanlarda iyice yaygınlaştı o. fotoğrafçılarda, eczanelerde, dönerci lokantalarında bile görülmeye başlandı. ama asıl mesleğim bu olmadığından ve sermayem de bulunmadığından yapamam. değilse şu an için bayağı kazançlı bir iş aslında.

stk4221

bak p10 işi  donanım  bazında basit bir iş  birde yazılım kısmı var oda kurcaladıkca  ögreniyorsun  7,5$ kırmızı p10  tanıdık bulabilirsen sermayesini  peşin alıp da yapabilirsin temiz para bırakır montajına karışmassın kafan da agrımaz 
 P10
TF** kart
güç kaynagı
kasa
ek aparatları ,kablolar
kullanılan mlz ler bunlar yerine göre 250 300 tl bırakır  ilk işleri yüksek  kar gütmeden yaparsan tutulursun

seron

yok mesele sadaece orada bitmiyor.

arıza durumunda servisi var garantisi var şusu busu var. tek kişiyle olmaz elemanlarla çalışmalısın.
antalya piyasası biraz farklı. bir de yazılımdan hiç anlamam. sadece birleştirilip satılacaksa tamam o olur bilgisayarda ne yazı geçecekse kaydeder gönderirsin ama o iş çok zor.

ama başkasının yanına girsem daha mantıklı olur.

stk4221

bak ya ben elektrik teknikeriyim p10 larla 1 ay kadar muhattap oldum az çok sıkıntısını çözer oldum  islambol'da ürünün siparişi için başvurursun kargoyla veya elden alırsın  ücretini ödersin, sıkıntı olustugunda sökülür yerine gönderdirilir veya götürülür oda senin konuşmana ve anlaşmana  baglı ucuz oldugun zaman fizandan bulurlar seni elemana da ihtiyancın yok gibi birşey   

stk4221

seron

yardımlarına çok teşekkürler.

konuyu iyice dağıttık. editörler isterse gereksiz mesajları silsin darılmayız.

yazgelsin, bu konuya devamen ledlerle tasarruflu ampul yapıp buraya yükleyeceğim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın