Evde oto teyp calistirilabilir mi?

Başlatan ApoAtes, 06 Ağustos 2014, 03:01:29

ApoAtes

Alıntı yapılan: yolgezer - 06 Eylül 2014, 15:45:36öncelikle oto teybi çalıştırmak risklidir. çünkü iki artıya sahip bir maskine. ikisini de bulup vermen lazım. ikincisi en ufak hatada içindeki diyotlar yanıveriyor:)
+ ve gnd vermediğim yer kalmadı teypde. sonunda internetten aldığım bilgi ve Games'in de paylaştığı resimler sayesinde teybi rahatça çalıştırdım sorunum kalmadı :-) Yinede bilgi verdiğiniz için teşekkürler bundan sonra biraz daha dikkatli olacağım :))

olc technics

Selam ApoATes;

CD çalar ın hala çalışmadı mı? İzo propil alkol alıp CD çalar gözünün lensini kulak temizleme çubuğuyla temizleyebilirsin. Bir ihtimal lens kirlenmiş olabilir.

yolgezer

Yanmadi ise teypde kisa devre korumasi varmis. Bende orjinal premier teyp cit diyen yandi ha benim trafo 17 volt 7 amper o baska :) yalniz bence hepsini bir kutuya koy bir de makyajla sekil dursun. İr d becereblirsen teypde mutlaka vumetre vardir. Onu da cesitli sekillerde yaptin mi kimse oto teyp olduguna inanmaz :)

ApoAtes

@yolgezer Vumetre konusunda bilgim yok bir inceleyeceğim ama bunu :))
aleyküm selam @olc technics maalesef çalışmadı. Akşam önerinizi uygulayacağım :) umarım sonuç olumlu olur çok teşekkürler ilginize :))

yolgezer

cd çalarda sorun olduğunu okumamıştım. ama istersen onun da cd kısmını tamamen çöpe çıkar.
cd çalar için mutlaka arkada önde bir yerlerde aux girişi vardır. cd okuyucuyu tamamen çıkarıp oraya bir mp3 mp4 player koyabilirsin. harika da olur.
blaupunkt ta vumetre yok gibi. aslında ikisinde de yok gibi :)
soğutucu boyutlarına bakarsak byük ihtimal tda2005 ayarında entegreler vardır. 10 amper rahat  yeterli olur.
üstlerindeki şema etiketlerinin fotolarını odaklayıp netleştirerek bir daha atabilirmisin? o zaman aux girişi kısmını da gösterebilirim. ama sanırım yok gibi ikisinde de. ha beceririm diyorsan teybin içinde preamfiyi bulman gerek. ben uğraşamam radyo ile yetinirim deme bence. çünkü sevdiğin bir kanal özellikle yoksa radyo gereksiz.
bir de istersen kasetçalar lazım değilse kasetçalardaki kristali söküp orayı auxa çevirebilirsin. ama arada kaset sinyalini yükseltici vardır. o yüzden biraz direnç kondansatör uğraşırsın :)

Bsoguzhanbs

Hocam merhaba elinizdeki blaukpunkt tey doblonun teybi kendi aracimdada vardi bende söktüm kenara duruyordu sizin gibi adaptorle dukkanda calistirip radyo amacli kullanacaktim byaya bi araştırma yaptim denedim fakat calismadi elimde 12 volt 5 amper bir güç kaynaği var bağlantiyida gnd eksi verdim sonra +15 ve ub olana
Birleştirip arti verdim fakat calismadi elektronikci birilerine danistim oda ill arti ver dedi yaptim yine olmadi neden kaynaklaniyor siz nasil yaptiniz 

seron

Haşa ben uzman değilim. Ama o ilk artı ver diyen elektronikçi "elektronikçi" değil.

Adaptörün çıkışı DC olmalı.
Teybin girişindeki sigorta atık olmamalı.
Bazı araçlarda teyp kontak anahtarı açmadan açılmıyor. Teyp nasıl bir teyp, teybi besleyen kablolar nasıl. Bir foto olaydı... Arkasında bir etiket olur kabloların girişini çıkışını gösteren çizim veya yazılı etiket olur.

Bsoguzhanbs

Alıntı yapılan: seron - 22 Nisan 2020, 19:43:14Haşa ben uzman değilim. Ama o ilk artı ver diyen elektronikçi "elektronikçi" değil.

Adaptörün çıkışı DC olmalı.
Teybin girişindeki sigorta atık olmamalı.
Bazı araçlarda teyp kontak anahtarı açmadan açılmıyor. Teyp nasıl bir teyp, teybi besleyen kablolar nasıl. Bir foto olaydı... Arkasında bir etiket olur kabloların girişini çıkışını gösteren çizim veya yazılı etiket olur.
j teyp yukardaki blaupunkt ile ayni  resimlerini atiyorum şimdi bu arada adaptörüm led adaptörü ondan olabilirmi acaba

Bsoguzhanbs

Adaptörüm bu bundan kaynakli oldugunuda düşünüyorum

gevv

2 tane UB+  var  ikisinede voltaj verip deneyin  2 adet UB+ ve +15   uçlarına  +12v  verilecek 2 adet GND yazanlarada  eksi

Bsoguzhanbs

Hocam şemada a kısmı guç girişi diye biliyorum orada semada gözüktüğü gibi en sol başta gnd var 1 adet ona eksi verdim artıyıda gnd altindaki +15  ve dediğin 1 adet olan ub kabloyu birleştirerek verdim artidan fakat calismadi yinede olmazsa adaptörden diye düşüyonurum başka bir adaptör bulursam onlada deniyeceğim

Bsoguzhanbs

C kismindan bağlayin diyorsanizda orada +15 yok 3 adet ub+ girişi var

gevv

ub gözden kaçmış  doğru A güç bağlantı soketi gibi görünüyor en kolayı  o pinleri ölçün sigorta ile kısa devre ise  + giriştir   gnd ve kontak zaten belli

adaptörden emin değilseniz bozuk olabilir

fatih_celebi24

ben ewde notebook adaptörü kullanıyorum canavar gibi 19V 4.2A voltaj fazla biraz ama sıkıntı yok çalıştırıyor

AX

Alıntı yapılan: Bsoguzhanbs - 22 Nisan 2020, 20:19:13j teyp yukardaki blaupunkt ile ayni  resimlerini atiyorum şimdi bu arada adaptörüm led adaptörü ondan olabilirmi acaba

ISO A Soketi
KL15         Kontakt (+12V) Gerilimi
UB            Diekt +12V Akü
GND        ise biildiğimiz Ground yani negatif şase.
ILL           Park aydınlatması
Aut. Ant.  Motorlu Anten tetik çıkışı. Amplifikatör için Remote olarak kullanılabilir,

ISO B Soketi
Hoparlör grubu

ISO C Soketi
CD Changer v.s bağlantı grubudur.
Yalnız bazı cihazlarda farklı olabilir.

Bu tip cihazlar araç dışında çalışmayabilir aracın body control ile haberleşmek istiyor olabilir CAN-BUS var ise  (Controller Area Network Bus) protokolü ile araç ile haberleşip aktif olur.

Necocan

Merhba elimde wolswogen orrjinal teyp var . Bende bağlantısını yapamadım bana yardım edebilir misiniz rica etsem görüntüyü yollurum şimdiden sağolun 0585af5dce1b289ce673951b6ada4aee.jpeg[attach

Necocan

J

07 Osman

Alıntı yapılan: Necocan - 15 Mayıs 2021, 23:46:44J

Bu teyp double din mi ?

Bu resme göre UB yazan yere +, codenin sağ tarafındaki GND ye eksiyi verince çalışması lazım.  Ama sanki bu teyp biraz daha yeni nesil,  canbus pinleri var,  tek başına çalışır mı emin değilim.  Ayrıca çalışsa bile  radyo kodu vardır inşallah,  yoksa bütün emekleriniz boşa gider.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın