Evde oto teyp calistirilabilir mi?

Başlatan ApoAtes, 06 Ağustos 2014, 03:01:29

ApoAtes

Selamun aleykum ustadlar,
Elimde iki adet oto teyp var. Bildigim kadari ile ikisi de calisiyordu. Bunlardan birini evde calistirmak istiyorum.
1-) oto teypler dc volt ile mi calisir?
2-) 12/24V 10A guc kaynagi yeterli gelir mi?

Sabah ikisinin de ayrintili resimlerini konu icerisinden paylasacagim. Baglantiyi nasil yapacagim hakkinda resimlerden anladiginiz kadar bilgi verebilirseniz cooook sevinirim :) cumleten hayirli geceler :)
Resimler ;
HYUNDAI Model

BLAUPUNKT Model

serkan_48

Evet çalıştırabilirsiniz.

1- oto teybi dc voltaj ile çalışır.
2- 12 volt 10 amper güç kaynağı yeterli gelecektir. 24 volt olmaz. 12 volt ile çalışır.

Güzel filtreli bir dc güç kaynağı ile uygun güçte (amper olarak) rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.

ibrahim1661

Bir aralar evde oto amfisi kullanmak üzerine bu videoyu hazırlamıştım. Belki işine yarayabilir.Mantık aynı.Teyibe de yapanlar var.Ben teyibe denemedim ama teşekkür etmek için ekleyip söyleyenler var.

http://www.youtube.com/watch?v=1rjzru8C800#

olc technics

Çalışmasına çalışır da, bu cihazların ikisi de orijinal oto radyosu. Voltajı verdiğimiz zaman CODE sormasın?

ApoAtes

Alıntı yapılan: ibrahim1661 - 06 Ağustos 2014, 09:29:18Bir aralar evde oto amfisi kullanmak üzerine bu videoyu hazırlamıştım. Belki işine yarayabilir.Mantık aynı.Teyibe de yapanlar var.Ben teyibe denemedim ama teşekkür etmek için ekleyip söyleyenler var.

http://www.youtube.com/watch?v=1rjzru8C800#
Bakacağım teşekkürler.
Alıntı yapılan: olc technics - 06 Ağustos 2014, 09:52:27Çalışmasına çalışır da, bu cihazların ikisi de orijinal oto radyosu. Voltajı verdiğimiz zaman CODE sormasın?
kodu bir şekilde bulurum diye düşünüyorum :/ Yeterki çalıştıralım :)
[mergedate]1407310292[/mergedate]
Kırmızı ve siyah kabloya 12V bağlayarak ;

teybin sadece ışıkları açıldı. Alttaki resimde görüldüğü gibi ;

Fakat radyo/LCD ekranı gelmiyor.

pwm.c

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

ApoAtes

ApoAtes

memleket

ApoAtes

şase dediğiniz teyibin kendi kasası ise onuda yaptım yine de fark yok sadece ışık yanmaya devam...
[mergedate]1407350990[/mergedate]
teybin üstten görünümü ;

memleket

bende de hyundai arabanın teybi var ön görünümü biraz farklı ve ön tarafında reset yeri var. o modelde varmı bilmiyorum...

ApoAtes

reset yeri yok gibi gözüküyor. Bir diğer teyib üzerine çalışalım diyeceğim ama hatta onun üzerinde soket bağlantılarıda yazıyor ama +15 ve GND diye gözüken yere voltajı verdiğimde hiç bir tepkime göremedim.

memleket

çıkış entegresinin sağındaki siyahlık nedir. yanmışmı yoksa sıcaktan renkmi değişmiş...

ApoAtes

soket bağlantı için bu şekilde bir etiket var üzerinde :

şunlardan birini çalıştırabilsem çok mutlu olacam ammaa....
[mergedate]1407351665[/mergedate]
sıcaktan renk değişmiş birazda toz kaplamış üstünü.

serkan_48

Dostum benim bazen başıma gelen durum lcd arka plan aydınlatma ışığı patlak olabilir. dışardan fenerle ışık tut yazı v.s. okunuyormu bak yada lcd aydınlatma lambasını kontrol et yerinden söküp test et

yada hoparlör çıkışlarından birine hoparlör bağlayıp voltajı öyle ver kod istemeden açılırsa ve ses gelirse lamba yada ekranda sıkıntı var demektir.

Bir önerilerimi dene olmadı yine durumu buraya yaz. ama bunlardan emin olduktan sonra durumu değerlendirmek lazım. kolay gelsin.

memleket

ApoAtes

2.resimde LCD arkasında bulunan led yanmıyor. LCD arkasından ışık tuttuğumda da erkanda hiç bir şey gözükmüyor yinede... şimdi hoparlör bağlayacağım fakat hangi kablolara bağlamalıyım :/

[mergedate]1407352671[/mergedate]
sigortayı bi bulabilsem... :/

memleket

BLAUPUNKT olanın sigortasına bak demek istemiştim. kırmızı renkte üzerinde 10-20 gibi bi rakam yazar. oda sigortanın kaç amperlik olduğunu gösterir...

ApoAtes

he onun üzerindeki sigorta sağlam üstünde de 10 yazıyor. Bildiğim kadarı ile sigortayı Ohm kademesinde ölçtüğümüzde değer gösteriyorsa o sigorta sağlam anlamında oluyordu değil mi ?

ApoAtes

memleket

ApoAtes

Araçlardan sağlam bir şekilde çıktı ama ikisi de 1 hafta kadar önce ya.

memleket

ON-OFF anahtarı normal görevini yapıyormu?

ApoAtes

serkan_48

blaupunk adını doğru yazamasamda mavi noktalı teybin bağlantısı ile ilgili sanırım şu bilgi faydalı olabilir.

ApoAtes

usta blaupunkun üzerinde zaten bu şekilde bağlantı yapılacağı yerler belirtilen etiket yapıştırılmış az önce atmıştım foruma resmi :/ ama +15 ve GND yazan yerlere voltajı verdiğim halde teyipde hiç bir hareketlenme yok...

memleket

bu teypin söküldüğü araçta direksiyondan kumanda özelliği vamıydı...

ApoAtes

bir tanıdığımın aracıydı tam emin değilim ama yoktu diye biliyorum

olc technics

Pembe ve siyah kabloları mı bağlamışsın yoksa ben mi yanlış görüyorum. Pembe kablo, İLL... (ekran aydınlatma) kablosudur. Far anahtarı iç aydınlatma konumuna alındığında teybin ışıklarını da yakar (teyp kapalı olsa bile)

Resme iyice baktım ama kırmızı renkli bir kablo göremedim orada. Kopmuş olabilir.

ApoAtes

üzerindeki renkler aşağıda resimde görüldüğü gibidir. Dediğiniz gibi kırmızı kablo yok pembe var fakat kırmızı kopmuş ise bunun yerini nasıl bulacağım :/

olc technics

Kabloların sokete bağlantı yapıldığı yere bakmaya çalışacaksın. Kablo koptuysa bir izi kalmış olmalı (kablo izolasyonu göremesen bile tel artıkları kalmış olabilir.).

ApoAtes

Bu akşam eve gidince bakacağım. İlginiz için hepinize teşekkür ederim :)

ApoAtes

Aşağıdaki resimden yardım alarak bağlantıyı yaptım ve teybin çalışmasını sağladım :)) Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim... Akşam çalışır durumunun da resmini çeker atarım :-)

[mergedate]1407564200[/mergedate]
Gerçi sıra BLAUPUNKT adlı teyibe geldi :) Şimdi onu halletmeye çalışacağım :-)

olc technics

Daha ilk başta yapman gerekeni en sonda yapmışsın. Neyse, geçmiş olsun. Gerçi benim gönlüm Blaupunkt u yapmandan yanaydı.

ApoAtes

@olc technics, baya aradim fakat baglantilarini bulamamistim. Bir cok kezde kafama gore denedim yine de calistiramamistim. Arastirmaya devam ederken Hyundai buldum fakat blaupunktu bulamadim. Bende hala blaupunktu yapma cabasindayim. Yardimci olabilirseniz de cok sevinirim.

Games

Gnd iki sağ tarafı UB yazıyor sanırım onada +12 vermen lazım. Elimde Blaupunkt Malaga rcr127 var o şekilde kullanıyorum.99 Polo aracımın bağlantısında Ub yazan kontak soketinden gelen +12.
ill +12 verirsen teybin ışıkları yanar.
[mergedate]1407838240[/mergedate]
Malaga RCR127 ;) Resim:
http://i.imgur.com/NfWIpfT.jpg
http://i.imgur.com/KhxksNT.jpg
http://i.imgur.com/zb1ywYy.jpg

ApoAtes

@Games, bağlantı için teşekkürler çalışıyor :) Fakat CD okumuyor neden olabilir ? NO CD diyor sürekli.

Games

Hocam teypler nerden temin ettin bilgim yok ama genelde bu tip teyplerde ya bi sorun durumunda değiştirirler. Aracın direksiyon kumandasını vb özelliklerini kullandıkları için yada usb teknolojisini kullanmak için. Biz bunu böyle düşünmeylim. Ürünün lensi kirli olabilir ekranında falanda tozlar birikmiş bir temizlik şart.
[mergedate]1407868547[/mergedate]
Birde Track cd deniyorsundur umarım cihazında mp3 yazmıyor.

ApoAtes

track deniyorum usta. teyp araçta cd vs. çalıyordu ama yinede arkadaş usbli ve mp3 cd-rd li teyp taktığı için bunları söktü. Bu yüzdne neden çalşmadığını anlayamadım :)

seron

Apo bunu daha önce de bir konuda konuşmuştuk. malum bazı firmalar korsanın önlenmesi adına orjinal cd den başka cd oynatmayacak şekilde tasarlayabiliyorlar. dolayısıyla track olsun mp3 olsun sistemin cd seçiyor olabilir.

ikincisi games iyi bir konuya değindi: bu teypler uzun süre kullanıldı ise lens kirlenmiştir. sökebilirsen nazikçe bir temizlemeye çalış. olmadı bidaha bakarız. geçenlerde biz de bu konuyu konuştuk müzik seti yere düşmüş. cd okumuyor no cd diyordu. sarsıntı ya da çarpmaları da gözönünde bulundurmak gerekebilir...

ApoAtes

Anladım @seron, bir temizliğe bakacağım o zaman bir an önce teşekkürler herkese...
[mergedate]1407871446[/mergedate]
temizledim bu sefer sadece CD ERROR hatası veriyor.
[mergedate]1407872716[/mergedate]
CD okumaya çalışırken "READING" yazısı yanıp sönmekte iken bakıyorum CD ye aşırı yavaş dönüyor tam tur bile atamıyor belki o kadar yavaş. Bu yüzden de okumayı tamamlayamıyor olabilir ama bu neden kaynaklanır acaba ?
[mergedate]1407873192[/mergedate]
CD okuması için SRC mi basmalıyım ? bastığımda CD'yi dışarı çıkarıyor.

seron

O dediklerinden pek anlamıyorum ama sanırım CD çalar kısmı bozulmuş.

ApoAtes

Neyse cd çalar olmasa da olur :) Bana 102.4(Number1) ve 99.8(PowerFM) çekiyor ya bu yetiyor :-) Herkese ilgisi için teşekkür ederiiim.

seron

muhakka arka tarafında anten yeri vardır. oraya bir örgü şişi, bakır tel vs taktın mı daha çok istasyon çeker. benim evde pioneer var öyle yapıyorum.

ApoAtes

2 yada 2bucuk mm. bakir tel taktim bir cok kanal.cekiyor da. bana ozellikle lazim olanlar cekiyor ya yetiyor bu yuzden :-)

yolgezer

öncelikle oto teybi çalıştırmak risklidir. çünkü iki artıya sahip bir maskine. ikisini de bulup vermen lazım. ikincisi en ufak hatada içindeki diyotlar yanıveriyor:)
oto teypler 18 volta kadar dayanır. 14.4 volta çalışır. oto aküleri 12 der 13 volt civarı güç verir. dediğim gibi 2 artıyı da bulmalısın. ikinci artı kontak anahtarına bağlanır. onu bağlamazsan sadece böyle ışıkları yanar. onu da bulursan çalışacaktır. genelde siyah gnd kırmızı ve turuncu ya da sarı kablolar kontaktır. mavi kabloyu boş bırak. zaten aküye de öyle bağlanıyor.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın