Eski tip radyo(cd çalara kaset çalar fm) Tamir ve bakım

Başlatan Elektrik2012, 02 Ağustos 2014, 20:36:18

Mr_YAMYAM

Cep telefonu ile yapılan çekimler kabul edilmez.
Normal fotoğraf makinası ile MAKRO detay ile çekilmeli ve uygun aydınlatma olmalıdır.

Elektrik2012

Yamyam abi öyle bir cihazım yok ki :) net olmuyor çektiklerim işe yaramıyacak gibi :) uğraşmasak mı ki diyorum içimden iyice bozulmadan şuan radyo ve kaset çalar çalışıyor zaten cd çok işe yaramıyor çalışsa iyi olacaktı ama :)
[mergedate]1407075055[/mergedate]
Benim şimdiki amacım şuan anteni yok radyonun kablo ile çekiyoır kırılmış anten nasıl bir anten taksam iyi çeker :)
çubuk antenler iş görür mü iki tane taksam
[mergedate]1407075103[/mergedate]
Radyonun sesini netleştirmek isitoyrum :) cızırtı azalsın galiba anten olmadığı için yapıyor
Büyük adım atmaktan korkmayın uçurumu küçük  sıçramalarla geçemezsiniz

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 03 Ağustos 2014, 17:12:10Yamyam abi öyle bir cihazım yok ki :) net olmuyor çektiklerim işe yaramıyacak gibi :) uğraşmasak mı ki diyorum içimden iyice bozulmadan şuan radyo ve kaset çalar çalışıyor zaten cd çok işe yaramıyor çalışsa iyi olacaktı ama :)
[mergedate]1407075055[/mergedate]
Benim şimdiki amacım şuan anteni yok radyonun kablo ile çekiyoır kırılmış anten nasıl bir anten taksam iyi çeker :)
çubuk antenler iş görür mü iki tane taksam
[mergedate]1407075103[/mergedate]
Radyonun sesini netleştirmek isitoyrum :) cızırtı azalsın galiba anten olmadığı için yapıyor
Yaklaşık 85cm lik iki adet çubuk anten iş görecektir. Ama o tür radyolarda genellikle tek teleskobik anten kullanılır.

Elektrik2012

Teşekkür ederim yamyam abi anladım peki bu anteni alabilecğim yer nerde konya sokakta ben denk gelmedim bildiğin bir yer var mı :)

Mr_YAMYAM

Gonya sokakta bir sürü yer var.
2 liraya 3 liraya almayanı dövüyolar.
Gideceğin zaman söyle de beraber gidek. En ideal olanı birlikte alırız.

Elektrik2012

Mr_YAMYAM

Pazartesi yani yarın benim bir yere uğramam lazım. işim erken biterse ben de gelirim.

Elektrik2012

Mr_YAMYAM

Tamam da nasıl haberleşeceez.
İstersen sana bir yer tarif edeyim, ben gelinceye kadar o dükkanda otur ;)
Ama ben saat 12-13 arası kalkarım Saat 14 te yola çıkarsam saat 3 te yeni mahalledeki işim biterse saat 4 te konya sokakta olabilirim ancak.

Elektrik2012

seron

yahu arkadaş öyle yapacağınıza, al müzik setini, yamyam abinin dediği yere gel, beraber kurcalar yaparsınız?,,,

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 03 Ağustos 2014, 18:02:49Tarif et abi hangi dükkan
Aslan elektronik. Esnaf sarayının alt katında merdivenin altında köşede.
Alıntı yapılan: seron - 03 Ağustos 2014, 18:12:39yahu arkadaş öyle yapacağınıza, al müzik setini, yamyam abinin dediği yere gel, beraber kurcalar yaparsınız?,,,
Hee.
Yani bu da olur.
Ama ben Batıkkentte oturuyom. Elektrik bana uzaksa eve dönüşü geceyarısı olur :D

Elektrik2012

Evet ben uzaktayım Yamyam abiye :) daha karar veremedim Yamyam abi ben kaçta çıksam sabah gidip erkenden gelmek istiyorum Radyoyu artık toparlayım kapatayım :)
[mergedate]1407081034[/mergedate]
Yamyam abi radyo anteni şu uzun kablolu bir şey var o işe yarar mı böyle fm anteni diye satıyoyorlardı.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 03 Ağustos 2014, 19:13:21Evet ben uzaktayım Yamyam abiye :) daha karar veremedim Yamyam abi ben kaçta çıksam sabah gidip erkenden gelmek istiyorum Radyoyu artık toparlayım kapatayım :)
[mergedate]1407081034[/mergedate]
Yamyam abi radyo anteni şu uzun kablolu bir şey var o işe yarar mı böyle fm anteni diye satıyoyorlardı.
Ben öğleye kadar uyurum.

Anten yerine kendi elini bile bağlasan çalışır ;)
İnanmazsan elini değdir de gör :)

Elektrik2012

seron

inşaatlardan buluntu yarım metrelik bakır bir tel bul. kırık antenin borusuna sok.
bir de antenin uzun olması A.M. radyoya yarar F.M. radyoya değil. F(requency) M(odulation) radyo kısa antenle, A(mplitude) M(odulation) radyo uzun antenle iyi çeker. bir de A.M radyonun SW, MW, LW diye alt kanalları vardır ki hiç sorma söylemem ;D ;)

Elektrik2012

smps

Elektrik2012

Mr_YAMYAM

O halde cevap verin bakalım.
Uzun dalganın anten boyu kaç metredir.
Orta dalganın anten boyu kaç metredir.
Bir de FM bandının dalga boyu kaç metredir.

Elektrik2012

Google amcaya utanmasam soracağım ama utandım ulan sen nasıl elektronikcisin bir şeyden anlamıyorsun diyecek diye korkuyorum 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) :D :D :D :D :D :D

Adnancoskun

Yüzeysel olarak;

Anten boyu hesaplanırken Frekans , diğer bir deyişle sinyalin Dalgaboyu dikkate alınır.  hatta uzun, orta, kısa dalga için tamdalga anten boyu epeyce uzun çıkacağı için yarımdalga, veya çeyrek dalga boyunda da yapılabilir. Ayrıca antenin bulunduğu yere göre tipi de değişir.
En kısa yolu 
 Anten boyu=dalganın yayılma hızı (Yaklaık ışık hızı)/ Frekans 
  çıkan sonuç  0.95 ile çarpılarak gerçek anten boyu bulunur.
Ferkans arttıkça dalga boyu kısalacağı için anten boyu da kısalır...
[mergedate]1407307797[/mergedate]
Alıntı yapılan: smps - 05 Ağustos 2014, 22:23:14buzamana kadar bize hep fm uzun anetenle çalışır diue yutturdular :)
kim o şekilde yutturdu?
vericilerde anten boyu uygun olmazsa çıkış transitörleri yanabilir.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

smps

İsim vermek.olmaz. ;D
Radyo cekmiyorsa antendendir anteni.uzat dediler hep
hatta gecen gun abi dukkanindaki rodyo cekmiyor diye anten kablosunu yaklasik 75 cm rafa sabitledi.ucunada anten.lehlmledik al sana 1.5m anten :)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: smps - 06 Ağustos 2014, 20:11:39İsim vermek.olmaz. ;D
Radyo cekmiyorsa antendendir anteni.uzat dediler hep
hatta gecen gun abi dukkanindaki rodyo cekmiyor diye anten kablosunu yaklasik 75 cm rafa sabitledi.ucunada anten.lehlmledik al sana 1.5m anten :)
isim sormak istemedim, hani hocalar falan mı söyledi diye,
evet yanlış yapılmış anten boyunu uzatmak,
Radyo çekmediği durumlarda , anten olduğu yerden daha yukarıda bir noktaya konulabilir, bu durumda da anten ile alıcı arasında koaksiyel kablo kullanılmalıdır.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın