Eski tip radyo(cd çalara kaset çalar fm) Tamir ve bakım

Başlatan Elektrik2012, 02 Ağustos 2014, 20:36:18

Elektrik2012

Merhaba abilerim Elimde eski tip bir radyo var cd çalıyor kaser fakat bozulmuş radyo annemin yapmak istiyorum benim için önemli yani :)
Radyoyu yere düşürmüş Cd okumuyor cd motoru dönüyor ve duruyor bazen hiç dönmüyr daha sonra 1 gün sonra ben radyoyu odama getirdim fm radyoda bozulmuş çalışmıyordu cızırtı geliyordu pcp katlarını iyice tinerle temizledim.Radyosunu çalıştırdım daha sonra yaramazlık yaptım ve üstünde bulunan 4 tane ayarlı kondasatör var galiba onlarla oynadım tornavida ile ayar yapılıyor böyle renkli kare şeklinde şuan radyo da çekmiyor denecek gibi :) nasıl düzeltebilirim
[mergedate]1407000583[/mergedate]
Radyo ismi Rcr 4504/Bl

Büyük adım atmaktan korkmayın uçurumu küçük  sıçramalarla geçemezsiniz

Mr_YAMYAM

Elektrik2012

Yamyam abi böyle kare üstünde tornavide yeri var bana ayarlı kondasatör gibi geldi 4 tane hemde :)
[mergedate]1407002102[/mergedate]
Yakından bir foto çekiyorum abi
[mergedate]1407002122[/mergedate]
Yakından bir foto çekiyorum abi
turuncu renkli

seron

"tencere" de deniyor onlara. yamyam abinin dediği gibi muayyen bobin. yani ayarlı bobin. radyo çalışır vaziyetteyken oynanmamalıdır.

Mr_YAMYAM

Hapı yuttun CUMALİ. (Çalıntıdır :) )
Muayyen frekans trafoları tek bir frekansta çalışacak şekilde tasarlanmışlardır.
Bu frekanslar GM lu alıcılar için 455KHz FM bandı için ise 10.7MHz frekansındadırlar.
Harici sinyal jeneratörün olmadan bu trafoların frekansı doğru ayarlanamaz ise de şöyle yap;
Bilindik bir frekansta yayın yapan bir radyo istasyonunu, ibrenin gösterdiği yerde bulabiliyorsan (az da olsa ses alabiliyorsan) bu muayyeni yavaş yavaş çevirerek radyonun sesini en yüksek aldığın noktaya kadar çevirebilirsin.

seron

yamyam abi geçmişte elektrik2012nin yaptığı hatayı yapıp bir cep radyosunun sarı renkli muayyenini kurcalamış, dediğin gibi maksimum ses kalitesini yakalayınca durmuştum. ancak şımarıklık işte, o zamanlar cahildim. dur biraz daha kurcalayayım bakayım diye kurcalarken ses hepten gitti ve geri gelmedi. ben de civata gibi o şeyi tamamen çıkarınca ipince bir bobinin koptuğunu gördüm.

bir kağıda rasgele biraz bobin sarıp bu muayyene paralel yaptım. şimdi çalışıyor gibi ama 2-3 istasyon anca çekiyor. yıllardır çekmecede.

arkadaşın konuyu fazla dağıtmadan, bu soruna da çare var mıdır?

Elektrik2012

Abilerim çok saolun ben bir ayrıntıyı unutum :) radyo çok az da olsa çekiyor kanal sayısı 7-8 gibi :) evet onlarlar oynayınca ses artıyor galiba deneme ile bulacağım
Şekillerini hatırlıyorum nasıl durduklarınıresim çekmiştim ona göre yapacağım inş olur :)
[mergedate]1407004802[/mergedate]
Abilerim :) belki inanamıyacaksınız ama radyo çalıştı şuan hemde daha iyi çekiyor :)
Türklere imkansız de ve izle :) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) ::) ::) ::) ::) ::) ::)

Süper çekiyor :) nasıl yaptım derseniz :) resmini çekmiştim :) çalışırken ona göre ayarladım bir tur aşağı yukarı derken çekiyor şuan :)

Mr_YAMYAM

Elektrik2012

Ama şuan bazı kanallar cızırtılı hatta çekmiyor ama ayrı bir şeey yakalım yanlışlıkla farklı bir yer geldi ses :) ezan sesi geliyordu :) vaaz veriyorlardı :)
[mergedate]1407005353[/mergedate]
fm radyoyu yaptık cd çaları nasıl  çalışacak motor dönüyor hemen duruyor

smps

fm bandından çıkmışşın demekki uçak telsizlerini bile yakalayabilindiğini duymuştum :)

:) düzeldiğine sevindim burdan bi hatırlatma yapıyım
bir tamirat sırasında eğer kurcalayacağınız ayarlı elemanlar varsa ilk önce onların o anki vazıyetlerini notedin üzerine hafif bi çizik atın kalemle bu soketler içinde çok işe yarıyo :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 02 Ağustos 2014, 21:49:46Ama şuan bazı kanallar cızırtılı hatta çekmiyor ama ayrı bir şeey yakalım yanlışlıkla farklı bir yer geldi ses :) ezan sesi geliyordu :) vaaz veriyorlardı :)
[mergedate]1407005353[/mergedate]
fm radyoyu yaptık cd çaları nasıl  çalışacak motor dönüyor hemen duruyor
Biraz daha kurcalarsan Arabistanın sesi radyosunu yakalayabilir ondan sonra hiçbir yeri tutturamayabilirsin :D

CD ye gelince:
Önce CD'nin lensini bir cımbız ile tutarak (Oynatmadan) iyice sil. Silerken alkol kullanma. Lense zarar verebilirsin.
En ideal temizleme şekli;
Bir kürdan çubuğuna çok ince pamuk dolanır. Bu pamuğa bir damla izopropil alkol dökülür. Lens bir cımbızla sağlamca tutularak kürdan ile lens silinir.

Elektrik2012

Anladım ama bunun motor ile alakası var mı? o zaman hiç okumaz motor döner diye düşünüyorum yanlış mı düşündüm Yamyam abi :)
motor ara sıra kafasına gelince dönüyor daha sonra duruyor ama deniyorum hemen...

Abi türkiyeyi çok dinledik birazd Arabistanı çeksin :)  :)
[mergedate]1407005774[/mergedate]
Smps abi yorumunu yeni gördüm evet dikkat etmek gerek artık edeceğim :)
[mergedate]1407006433[/mergedate]
Cd çaları malesef çalıştıramadım nasıl çalışacak bu :) lens bböyle hareket ediyor çok küçük hareketler sonra duruyıor

seron

Düşme sorunu elektronik aksamdan çok mekanik aksama zarar verir. Muhtemelen arızan mekanizmadadır. lensi hareket ettiren sonsuz dişliyi kontrol eden motoru kontrol et. dişliyi sağa sola döndürmeye çalış. şayet takılma oluyorsa, motorun içindeki mıknatıs(lar) kırılmış, rotorun dönmesine mani oluyor olabilir. daha önce böyle bir arızaya denk gelmiştim.

bir diğer sorun cd yi döndüren motorda olabilir veyahut üst kapak kapandığında cdçaların çalışmasını sağlayan bir anahtar var. kapağın bir bacağı ona basar. bir de ona bak kırık mı yerinde duruyor mu?...

Elektrik2012

Yorumlarınız ve bilgileriniz için çok teşekkür ederim.Evet mekanik bir arıza diye düşünüyorum bende bir switch var güvenlik amaçlı hemdeçalışması için ona baktımsağlam :) mekaniklerde bir arıza yok yani çarklarda :) gayet iyi hareket ediyorlar motorlara harici olarak 5v verdim gidip geliyor dönüyorlar ters oalrak verince

smps

bide bu motorları kontrol eden devre mevcuttur o devreyi kontrol etmeni öneririm soğuk lehim gibi bişey olabilir

seron

hmmmm... sorun nerde olabilir sence?...

durun yaşanmış bir olayı anlatayım :D ;D babam anlatıyor:

bundan yıllar önce sandık büyüklüğünde pilli radyolar zamanında, babamın rahmetli Necati isimli bir arkadaşı radyo tamircisi dükkanı açıyor. Açıyor ama bu işten hiç anlamıyor. Yani elektronikle alakası yok, o zamanlar iyi para getiriyormuş herhalde, ondan dolayı...

neyse gel zaman git zaman yavaş yavaş tamir için radyolar gelmeye başlıyor. necati amcam müşterilere şimdi gidin yarın, ya da şu kadar zaman sonra gelin diyor. tabi uyanık ya; teslim aldığı radyoları başka tamircilerde yaptırıp, ben yaptım diye müşterilere teslim ediyor...

bir gün bir müşteri geliyor. adam: "şuna bir bakar mısın, aniden sustu, çalışmıyor" diyor. necati amca her zamanki gibi "bugün git, yarın gel" diyor ama adam hiç vakti olmadığını, mümkünse hemen bir bakıp arıza tesbiti yapmasını istiyor. o da çaresiz radyoyu evirip çeviriyor. adama "aç bakalım" şunu diyor. müşteri de arkasını çeviriyor, vidaları söküp :D kapağı açıyor. tamirci "eee? nerde şimdi arıza sence?" diye soruyor. adam şaşkın şakın bakıp "abi ben ne bileyim?" diyor. neyse bir süre uğraştıktan sonra radyonun yapılamayacağına karar veriliyor ve adam dükkandan çıkıp memleketine gitmek üzere otobüsüne biniyor.
...
bir süre sonra adam geliyor "yahu arkadaş sen de kendine tamirci mi diyorsun memlekette radyoyu gösterdim, para bile almadılar..." diyor...

meğer arıza pil yatağı ile radyo kartı arasındaki besleme kablosunun kopuk olması imiş; memleketteki tamirci lehimlemiş vermiş adamın eline "o tamirciye benden selam söyle" demiş... ;D ;D ;D

Necati amca da rahmetli, dükkanı kapatıp derhal kaybolmuş ortadan. ;D

şimdi bizim mesele de ona benzedi: nerde sence sorun?... ;D :o :P ::) ;D ;D

Elektrik2012

smps

Alıntı yapılan: seron - 02 Ağustos 2014, 23:09:03hmmmm... sorun nerde olabilir sence?...

durun yaşanmış bir olayı anlatayım :D ;D babam anlatıyor:

bundan yıllar önce sandık büyüklüğünde pilli radyolar zamanında, babamın rahmetli Necati isimli bir arkadaşı radyo tamircisi dükkanı açıyor. Açıyor ama bu işten hiç anlamıyor. Yani elektronikle alakası yok, o zamanlar iyi para getiriyormuş herhalde, ondan dolayı...

neyse gel zaman git zaman yavaş yavaş tamir için radyolar gelmeye başlıyor. necati amcam müşterilere şimdi gidin yarın, ya da şu kadar zaman sonra gelin diyor. tabi uyanık ya; teslim aldığı radyoları başka tamircilerde yaptırıp, ben yaptım diye müşterilere teslim ediyor...

bir gün bir müşteri geliyor. adam: "şuna bir bakar mısın, aniden sustu, çalışmıyor" diyor. necati amca her zamanki gibi "bugün git, yarın gel" diyor ama adam hiç vakti olmadığını, mümkünse hemen bir bakıp arıza tesbiti yapmasını istiyor. o da çaresiz radyoyu evirip çeviriyor. adama "aç bakalım" şunu diyor. müşteri de arkasını çeviriyor, vidaları söküp :D kapağı açıyor. tamirci "eee? nerde şimdi arıza sence?" diye soruyor. adam şaşkın şakın bakıp "abi ben ne bileyim?" diyor. neyse bir süre uğraştıktan sonra radyonun yapılamayacağına karar veriliyor ve adam dükkandan çıkıp memleketine gitmek üzere otobüsüne biniyor.
...
bir süre sonra adam geliyor "yahu arkadaş sen de kendine tamirci mi diyorsun memlekette radyoyu gösterdim, para bile almadılar..." diyor...

meğer arıza pil yatağı ile radyo kartı arasındaki besleme kablosunun kopuk olması imiş; memleketteki tamirci lehimlemiş vermiş adamın eline "o tamirciye benden selam söyle" demiş... ;D ;D ;D

Necati amca da rahmetli, dükkanı kapatıp derhal kaybolmuş ortadan. ;D

şimdi bizim mesele de ona benzedi: nerde sence sorun?... ;D :o :P ::) ;D ;D

sorunu tahmin ettinde bize söylemiyon gibi geldi bana ;D :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 02 Ağustos 2014, 22:54:44Yorumlarınız ve bilgileriniz için çok teşekkür ederim.Evet mekanik bir arıza diye düşünüyorum bende bir switch var güvenlik amaçlı hemdeçalışması için ona baktımsağlam :) mekaniklerde bir arıza yok yani çarklarda :) gayet iyi hareket ediyorlar motorlara harici olarak 5v verdim gidip geliyor dönüyorlar ters oalrak verince
O tür arızalar genellikle lazerin okuması ile ilgilidir.
Lazer bir diski okuyup bilgi gönderir. Eğer lazer hiç dönüş yapamıyorsa sendeki arıza gibi hiç disk yok diye anlayıp birkaç kez tıkılayıp döndüremedikten sonra disk yok komutu verir ve sistemler  durur. İnanmazsan CD nin kapağını açıp CD yokken play tuşuna bas.
Eğer lazer diski görüyor ama okuyamıyorsa muhtelif devirlerle diski döndürerek ilgili bilgiyi görmeye çalışır. Bu esnada disk çok hızla dönmeye başlar. Gerekli veri akış bilgisi gönderilmezse NO DISK hatası verir ve sistem yine istop eder.

seron

sorunu gerçekten bilmiyorum. hatta şu an elimizde lensi temiz olmasına rağmen benzer arıza veren VCD player var ama çözemedik.

yamyam abi, yanlış anlamadıysam arkadaş cd taksa da çalışmıyor. acep lensin takılı olduğu lazer mekanizmasında bir sıkıntı mı var? burası çok hassas bir yer. darbenin etkisiyle kayma-kıyma-kuyma olabilir.

serkan_48

cd yok iken okuyucu lensin yukarı aşağı gitmesi ve durması ( genelde 3 kez bu kontrolü yapar ) cd yi göremediğinin ifadesidir.

cd yi görememesi demek ya gönderici lazer gönderemiyor okuyucu sensör bilgiyi alamıyor yada bu hatlarda sıkıntı var .. demektir. Siz kontrolleri nasıl bir cd ile yapıyorsunuz içeriği nedir buda önemli ?

seron

Alıntı yapılan: serkan_48 - 02 Ağustos 2014, 23:21:43cd yok iken okuyucu lensin yukarı aşağı gitmesi ve durması ( genelde 3 kez bu kontrolü yapar ) cd yi göremediğinin ifadesidir.

cd yi görememesi demek ya gönderici lazer gönderemiyor okuyucu sensör bilgiyi alamıyor yada bu hatlarda sıkıntı var .. demektir. Siz kontrolleri nasıl bir cd ile yapıyorsunuz içeriği nedir buda önemli ?

aslında doğru. cihazda PRINCO marka :D çakma mp3 cd si takılı olduğunu gördüm.

bazı marka cd playerler korsan cd leri kabul etmez ve orjinal CD ister.

Elektrik2012

bir görüntülü kayıt sesini almaya çalışıyorum elimde müzik cd yok :) yada cd alabilriim ne tür format okuyabilir mp3?

smps

serkan_48

bende MP3 denen cd lerden olmasından şüpheliyim ama emin olmak için sordum eğer mp3 ise o cd çaların okumaması normal audio cd si olmalı yada doldurulurken wav cd olarak doldurulmalı. bunu bir çok cd yazma programı kendisi çevirebiliyor zaten.

seron

görüntülü kayıt sesi derken MP4 mü? öyle ise çalmaz o cihaz muhtemelen.

eğer cihazın üzerinde bir yerlerde (kapağında yazar genelde) MP3, Waw, Audio player yazıyorsa, ya da her ne yazıyorsa sadece o yazanları çalar. bunun için orada ne yazyorsa ona göre bir müzik Cd si hazırlayop nero ile yazdırıyorsun, deniyorsun. sony panasonic vb markalar mp3 parçaları asla oynatmaz; korsanla mücadele için.

belki de arıza yok senin cihazda...

Elektrik2012

:D :D :D :D :D :D en son tarkan'ın orjinal albümünü denemiştim olmadı :)
[mergedate]1407011714[/mergedate]
üstünde High performance sound 16-tracck programmble memorry dıgıtal fılter processıng sytem yazıyor

smps

Elektrik2012

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 02 Ağustos 2014, 23:37:45Nasıl olacaksa çok kıymetli aslında benim için :( üzülüyorum bir yandan
Lensi temizlediysen, bana lensin her tarafından çekilmiş (alttan ve üstten) vesikalık resimlerini gönder bakalım.

smps

Elektrik2012

serkan_48

eşgal istiyoruz.. :D

lensin bağlı olduğu fleks iletken kablo iki ucuda ( lens ve anakart ) düzgün takılımı düşme esnasında oynamış olabilir.

Elektrik2012

Mr_YAMYAM

Mavi kabloların girdiği kart önemliydi.
Gitmiş en alakasız yerleri çekmişsin.
Aynı zamanda CD kabloların gittiği büyük kartın da detaylı vesikalığını isterim haa :D

Elektrik2012

Mr_YAMYAM

Elektrik2012

Mr_YAMYAM

Olmamış.
Neyse ben anlatayım.
Şimdi kartların üzerindeki ayarlı dirençleri arayacaksın. Bu ayarlı dirençlerin yanında F-GAIN, F-BIAS gibi ibareler bulunan trimpotları görebiliyormusun.
F burada FOKUS demektir.

Elektrik2012

direnç bol kondasatör bolayarlı direnç bakıyorum hemen
[mergedate]1407013549[/mergedate]
Yamyam abi beni dövecek ama :) neyse abi radyonun tamamı dahil olmak üzere ayarlı direnç olarak sadece volüm potu var :)
[mergedate]1407013651[/mergedate]
trimpot göremedim :)

Elektrik2012

Böyle diyeceğini bildiğim için iyice baktım abi kartın arkasında önünde sağında solunda yok :)

Elektrik2012

Abi vay anasını ama hata şurdan geliyor ben kartlara baktım cd çalar üstüne lens altına bakmak gelmedi peki şimdi ne yapacağım birde vida gibi gözüküyor uzaktan :)
[mergedate]1407014517[/mergedate]
Şimdi utandım Yamyam abi :( 8) :-[
[mergedate]1407014612[/mergedate]
Yamyam abi şimdi bu motor dönerken lensten lazerden bir kırmızı ışık görünmesi gerekir mi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 03 Ağustos 2014, 00:36:23Abi vay anasını ama hata şurdan geliyor ben kartlara baktım cd çalar üstüne lens altına bakmak gelmedi peki şimdi ne yapacağım birde vida gibi gözüküyor uzaktan :)
[mergedate]1407014517[/mergedate]
Şimdi utandım Yamyam abi :( 8) :-[
[mergedate]1407014612[/mergedate]
Yamyam abi şimdi bu motor dönerken lensten lazerden bir kırmızı ışık görünmesi gerekir mi?
Sakın haaa !
Lazeri görmeye çalışma. Son derece tehlikelidir. Özel gözlük gereklidir. Görebilmek için lensin üzerinden bakman lazım, zaten bu da imkansızdır. Çünkü kapak kapalıyken lensi göremezsin kapak açıkken de cihaz çalışmaz.
Şimdilik o ayarlarla oynama. Benzer trimpotlar görürsen üzerindekileri not et.
Ben yarın sakin kafa ile tarif etmeye çalışırım.

Elektrik2012

Abi ama ben hile yaptım cihazın switch dışarıdan el ile çalıştırıyorum :) tehlikeli o zman
[mergedate]1407016041[/mergedate]
Tamam abi yarını merakla bekleyeceğim...
[mergedate]1407016059[/mergedate]
Yamyam abi focus ayarı için  trimpotu çevirip başka bir işlem yapmam lazım mı :) merak ediyorum

Mr_YAMYAM

Compact disklerde bu ayarlar çok hassastır.
Bir lazer fokussing için belirtilen akım değeri mikro amperler seviyesindedir. Bu sebeple bu ayarlar kafadan yapılamaz.
Öncelikle elimizdeki ayarlar nelerdir onları bilmeliyiz. Yani devre üzerinde hangi trimpotlar var ve bu trimpotlar hangi ayarları kontrol ediyor öğrenmeliyiz.
Sen devrede başka trimpot göremiyorum diyorsan ezbere yapacaksın demektir.

Elektrik2012

Yamyam abi vAllaha göremedim başka trimpot onuda sen gösterdin öyle gördüm :)

Mr_YAMYAM

Kartların çok yakından resimlerini çek.
Orada bulunan sıralı kabloların altını da çek.

Elektrik2012

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın