AMPLİFİKATÖR'ler, tasarım ve teknik anlatımlar. (TARTIŞMA)

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Ağustos 2014, 19:39:09

Mr_YAMYAM

E09K da DSL (Dynamic Super Loudness) uygulaması varsa distorsiyonun bu şekilde olması gayet olasıdır.
Bir cihazda distorsiyon seviyesi az olsun istense de bazı özellikler daha bir tercih sebebi olacaktır.
Loudness uygulaması kulağa uyarlanmış eğri demektir. Yani insan kulağının eşgürlük duyma eğrisini baz almaktadır.
her iki üretim arasındaki distorsiyon seviyeleri dikkate alındığında aslında hiç önemi olmayan bir seviyede olduklarını görmekteyiz. Duyamadığımız, farkedemediğimiz her iki bozulma seviyesi yerine frekans karakteristiği bizlere çok daha fazla hitap edecektir. Yani bass bölgesini ve tiz bölgesini daha iyi duyabileceğiz demektir.

Veteriner arkadaşımızın kulaklık amplisi için önermiş olduğum kutunun bir örnek uygulamasını sunuyorum.
Aynı kutu daha önce benim tasarımım olan RIAA (PHONO PRE-AMPLIFIER) projesinde kullanılmıştır.
Tasarımda arkadaşımıza ışık tutması için fotolar iliştirilmiştir.

Veteriner

Elinize emeğinize sağlık hocam, çok profesyonel bir görüntüsü var. Üst tarafın o şekilde çıkabileceğini göstermiyorlardı sitede. Ben ne yaptıysam gideremedim şu crosstalk olayını. Kutuda zımparalamadığım kazımadığım delik kalmadı ama hala devam ediyor. Akü eksisini de önce direkt olarak kulaklık çıkışının şasesine verdim halbuki.

Distorsiyonun önemsiz seviyede olduğunu söylüyorsanız E09K yı tercih edeceğim. Yaza kadar kullanıp satarım, sonra sizin dediğiniz entegre ile birşeyler yaparız vaktiniz olursa.

Mr_YAMYAM

Crosstalk için şu testleri yap.
1 Her iki ampli çalışırken sağ ve sol kanalları pot ucundan ayırarak sadece sağ veya sol kanaldan giriş ver. Vermiş olduğun giriş seviyesini düşürüp yükselterek crosstalk seviyesini ölç.
2 Sadece tek kanal ampliyi devreye sok. Diğerinin beslemesini çıkart ve girişlerden sırayla tek kanal sinyal verip crosstalk seviyesini ölç. Her ölçümde giriş seviyesini ayarlayarak test et.
Sonuçları belirtirsen duruma göre önerilerimi sunarım.

Veteriner

1 için sorum, RCAdan gelen ucu mu sökeceğim pottan? yoksa ampliye giden ucu mu?

Mr_YAMYAM

Amplilerin her ikisi de çalışırken POT ucunun sadece birisini sökeceksin. Bu sayede ampli üzerindeki RIPPLE etkilerini gözlemleyeceğiz.
2. testte de RCA nın hemen dibinden sökeceksin ki ampliye girinceye kadar kapasitif kaçak var mı gözlemleyeceğiz.

Veteriner

Evet sonunda testleri akıl sağlığımı bozmadan tamamladım. Her testi yaparken çıkardığım kablonun ucunu makaronladım, kutuyu kapattım ve sıkıca dört tarafından vidaladım.

Pot'tan çıkıp sağ kanala giden kahverengi kablo pottan ayrıldı.
Crosstalk: Potu kısınca azalıyor, her zamanki gibi, değişiklik yok

RCA'dan gelip pota giren sağ kanal çıkarıldı, ampliye giden kablo pota bağlanmadı.
Crosstalk: Solda ses çok az var, pot ile ayarlanabiliyor, sağ tamamen sessiz.

RCA'dan gelip pota giren sağ kanal çıkarıldı, ampliye giden kablo pota bağlandı
Crosstalk: Sol ses normal, crosstalk var, potla crosstalk seviyesi düşüyor, değişiklik yok.

RCA soketinden sağ kanala giden kablonun lehimi söküldü, sağ kanal beslemesi söküldü
Crosstalk: Sağ kanalda crosstalk var. Pot ile seviyesi ayarlanabiliyor,
Sol besleme söküldü,
Crosstalk: Sağda net ses var solda yok.

Pot devreden çıkarıldı, RCA'dan sağ kanalın canlı ucunun lehimi söküldü. Sağ kanala sadece besleme verildi
Soldan ses güzel geliyor, sağda crosstalk var

Mr_YAMYAM

Dostum.
Dost ACI söyler ama gerçekleri söyler.
Çoğunlukla belirttiğim üzere CLASS-A için elimizde yeterli kaynak ve bilgi ve hatta PARA yoksa asla CLASS-A ya girmeyiniz.
Senin devre teknik olarak incelendiğinde görülecektir ki devreden çok fazla akım çekmektedir. Fazla çekilen bu akım gerek AKÜ üzerinde gerekse besleme kabloları üzerinde dalgalanmaya sebebiyet verebilmektedir.
Şaseleme sorunları da eklenince ortaya çok bilinmeyenli denklem olarak çıkmaktadır.
POT uçlarını söktükten sonra crosstalk olayı ile karşılaşıldığına göre besleme ve şaseleme sorunları göze çarpıyor.
Şemalarda toprak bağlantıları simge ile gösterilse de aslında bu simge TEK'tir. Asla bir sistemde çoklu toprak olmaz. Bu simgeler o bağlantının en kısa yoldan şase (toprak hattına) gideceğini belirtmektedir.
GROUNDING terminolojisinde bu işlemin nasıl yapıldığını gösteren bir şema sunuyorum.

Bu şema doğrultusunda ne tür yol izleyeceğini ise aşağıdaki resimde göstermeye çalıştım.

BU CİHETLE:
Tüm besleme kabloları anormal kalın olmalıdır. Mümkünse en az 2mm2 lik kablolar ile.
Açma kapama anahtarından sonra alınan çıkış, iki adet kablo ile yapılmalı, her ampliye ayrı bir besleme kablosu ile besleme verilmelidir. Eğer mümkünse buralara 10ohm 5W civarı iki ayrı direnç bağlanmalıdır. Bu direnç AKÜ üzerindeki dalgalanmaları en aza indirecektir.
Sistem ŞASE olarak göstermiş olduğum yer, bir kablo pabucu olup, iyice zımparalanmış metal şaseye sıkıca vidalanmış metal bir yükseltme aparatı üzerine sıkıca vidalanmıştır.Tüm şase bağlantıları buraya yapılmalıdır.
Bu uygulamada kesinlikle blendajlı kablo kullanılmayacaktır. Uygun incelikte kablolar ile bağlantı yapılacaktır.
NOT:
Sistemin çalışması esnasında AKÜ uçlarındaki gerilim ölçülmelidir. Boştaki akü gerilimi ile çalışma esnasındaki gerilim arasında fark oluyorsa AKÜ yeterli değildir.
Ayrıca sistem çalışırken akü uçlarına AC milivoltmetre bağlanarak buradaki AC ripple değerlerini görebiliriz. Bu ripple değeri 100mV tan fazla ise sistem kuplajı yeterli değildir.

Veteriner

Oy oy başıma nasıl bir iş almışım da haberim yok.. Sağolasın yamyam hocam bunları da denedikten sonra bu ampliye ayırdığım zamanı bitiriyorum, bir sonraki tatile kadar..

seron

konuya turp sıkıyorum ama, faydalı olur diye bir kitap buldum. bir kenarda bu da dursun:
http://kitap.emo.org.tr/genel/kitap_goster.php?kodu=50

cevat1

seron

Alıntı yapılan: cevat1 - 10 Ekim 2014, 23:07:51Nette gezerken rastladım.

Bravo... kaliteli işler çıkartıyor. http://www.andelib.com/?s=
o MEVLÜTHAN setine yurtdışında ROCKMUSICHAN seti deniliyor ;D

Veteriner

Kitaplar güzelmiş yer imlerime ekledim belki bir gün....

Yamyam hocam aklıma şu geldi. Bu Mosfet kulaklık sürücüsünün amacı voltajı ellemeden akımı yükseltmek idi. Şöyle bir buffer da aynı işi yapmaz mı acaba?

Benim DAC'ın çıkışında kondansatör olup olmadığına veya DC offseti ölçtükten sonra girişe 1UF kondansatör eklemem gerekir sanıyorum. Peki çıkışa da gerek olur mu acaba?

BW pini VEE ye bağlanırsa bandwdith 110dan (boşta) 180mhz'e çıkıyormuş. Sanırım güç tüketimi de artıyor böyle Giriş empedansı ise 7.5M ohmdan 5.5M ohm'a düşüyor. Boş bırakmak mı doğru olur yoksa bağlamak mı? Bağlanacak ise direnç ile mi bağlanmalı?

Mr_YAMYAM

Buffer'ın çıkış empedansı çok önemlidir. Çoğu buffer amplilerin çıkışı 600 ohm ila 2Kohm arasındadır.
Vermiş olduğun şemadaki entegre eğer 32ohmluk yükü destekliyorsa belirtilen çıkış geriliminde istenilen akım seviyesine ulaşabilirsin. Eğer entegrenin çıkış empedansı daha yüksek ise, bağlanan yük direnci doğrultusunda gerilim düşecektir.
İster DAC olsun isterse başka bir analog devre olsun çıkış offset gerilimi direk besleme ile ilgilidir. Eğer besleme devresinde (simetrikler için) Vcc ve Vee arasında gerilim farkı var ise bu değer direk çıkışa yansıyacaktır. Haliyle tasarımdaki tekil elemanların toleransı da önemlidir.

Giriş empedansının yüksek tutulması giriş akımını da düşürecektir. Bundan dolayı en ufak bir sinyalin yükseltilmesi de kaçınılmaz olacaktır. Havada milyonlarca elektromanyetik alan bulunduğunu unutmayalım.

Veteriner

Şu yazıyı gördükten sonra datasheetde olur gibi geldi.

"The LME49600 is the ideal solution for high output, high performance high fidelity head phone amplifiers. When
placed in the feedback loop of the LME49710, LME49720 or LME49740 High Performance, High Fidelity audio
operational amplifier, the LME49600 is able to drive 32Ω headphones to a dissipation of greater than 500mW at
0.00003% THD+N while operating on ±15V power supply voltages."

Fakat buradan mutlaka Feedback döngüsü içinde olması gerektiği mi yoksa bu haliyle de yeterli sinyal voltajı girilirse çalışır mı onu anlamadım. Zaten bu haliyle 1hz gibi sinyalleri de kulaklığa iletebileceğinden pek sağlıklı olmayacak sanırım. Girişe kondansatör bu 1HZ'lik sinyalin iletilmesini önlemek için konulabilir mi?

O zaman BW pini bağlı olması gerekiyor VEE'ye. Datasheetde direnç ile bağlandığı gösterilmiş fakat direncin değerini hiçbir yerde göremedim. (grafikleri incelemediğim için görememişim..)

Mr_YAMYAM

İşte sana bahsetmiş olduğun entegre ile yüksek kaliteli kulaklık amplisi uygulaması.
Şema üretici firmanın sitesinden alınmış olup recommended yani tavsiye edilen uygulama şemasıdır.

Sıkıysa yap ta görek. ;D
Elbette ki bu uygulama şemasına besleme devresi dahil değildir.
İyi kalite bir yükseltici için uçuk seviye bir güç kaynağı da gereklidir.
Hadi LME'nin sunduğu PSRR değerini baz alarak LM317 ve LM337 çiftini kullanarak bir güç kaynağı yapalım. Bu güç kaynağı sanıldığı kadar kolay olmayacaktır.

Veteriner

Aman hocam içimi kararttın. :D Elimde çıkış seviyesi 2.25Vpp olan dac olduğu için voltaj amplifiye safhasını es geçiyorum. Zaten kulaklık da 32 ohm ve ufacık mp3 playerlarla bile yeterli yükseklikte ses alıyorum.

Tek merak ettiğim nokta yukarıdaki paintle çizdiğim (hiç belli olmuyor tabi 8)) şemanın işe yarayıp yaramayacağı, şimdilik tabii ki.

Mr_YAMYAM

İçin kararmasın.
Yukardaki basit şema da çalışır elbette. Ancak band genişliği ve gürültüler için harici uygulamalar yapmak zorundasın.

Veteriner

Örneğin? Band genişliği derken band genişliğini sınırlamak mı yoksa genişletmek mi? Sanırım sınırlamaktan bahsediyoruz o zaman girişe bir kondansatör koyup belli frekansın altındaki sinyalleri kesmek çıkışa da ultrasonik frekanslar için zoobel ağı koymak mı gereklidir? Gürültüler için ne gibi bir uygulama yapılabilir? Besleme kısmını şimdilik düşünmüyorum orası ayrı bir derya olacak gibi.

Mr_YAMYAM

Band genişliğini sınırlaman gerekli.
Sadece girişe kondansatör koymakla olmuyo.
Nasıl olacağı data sheetlerde anlatılıyo.

memleket

Bu android telefonlardaki  desibelmetre programı ile evdeki ses sisteminin db değerini ölçmek mümkünmü acaba ve ne kadar hassas olabilir. ve db ölçerken kaynağa olan mesafe ne kadar olmalıdır. dinleme mesafesinden mi ölçülmeli?

Mr_YAMYAM

Bazı ölçümler relatiftir. Yani görecelidir.
Gerçek anlamda ses şiddeti ölçmek için SPL metre adı verilen ölçü aletleri kullanılmalıdır.
Ses şiddeti 2 temel noktadan ölçülür.
1 Referans noktası. Hoparlöre 1m mesafeden.
2 dinleme uzaklığı. Vatandaşın oturup burnunu kaşıyarak keyfettiği koltuk. ;D 8)

seron

@Mr_YAMYAM bey,
birşey soracağım. amplifikatör devresi tasarımında yukarıda anlatılan şeyler her amplifikatörde uygulanmak zorunda mıdır? mesela LM serisi bir entegre + bir kaç transistörle pilli-portatif "kulaklık afilli-katörü" lazım bana. internetten bir tane bulup rastgele yapayım mı? yoksa o da mı ince hesap kitap işi?

veriler:
seskalitesini çok önemsemiyorum fazla bozmadan yükseltsin yeter
profesyonel olmadığımdan sesteki çok detay bozulma ve kalite farklarına takılmıyorum.
devre 6-9V beslemeli olabilir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 15 Ekim 2014, 20:22:02@Mr_YAMYAM bey,
birşey soracağım. amplifikatör devresi tasarımında yukarıda anlatılan şeyler her amplifikatörde uygulanmak zorunda mıdır? mesela LM serisi bir entegre + bir kaç transistörle pilli-portatif "kulaklık afilli-katörü" lazım bana. internetten bir tane bulup rastgele yapayım mı? yoksa o da mı ince hesap kitap işi?

veriler:
seskalitesini çok önemsemiyorum fazla bozmadan yükseltsin yeter
profesyonel olmadığımdan sesteki çok detay bozulma ve kalite farklarına takılmıyorum.
devre 6-9V beslemeli olabilir.
Bahsetmiş olduğum şeyler her amplifikatörde geçerli kuraldır.
frekans karakteristiği olsun gürültü seviyesi olsun mutlaka her amplifikatörü ilgilendirmektedir.
ANCAK:
Basit anlamda ve sadece insan sesi karaktersitiğini yükseltecek bir amplide geniş frekans karakteristiği veya geniş dinamik alan istenmeyebilir. Buna örnek, bir pazarcı amplisi ile müzik seti amplisi örnek gösterilebilir.
Yapmak istediğin amplifikatörün genel kıstaslarını bilirsen binlerce seçenek bulabilirsin.
Basit anlamda, rahatsız etmeyecek gürültü ve distorsiyon seviyesi yeterli ise hazır devreleri ölçmeden bile kullanabiirsin.

İşte sana TEA serisi bir entegre.
Oldukça uygun fiyatla temin edebilir, dilediğin gibi konfigure edebilirsin.
3V ila 9V arasında rahatlıkla çalıştırabilirsin.

seron

Mr_YAMYAM

Konumuz devam etmektedir.
Bir amplifikatörde bazı devreler de vardır ki vazgeçilemez.
Bir ton kontrol devresi bir amplifikatörü tamamlayan yegane devrelerden birisidir.
Aşağıda, yapımı oldukça basit görünen ama pek te kolay olmayan bir ton kontrol devresi sunuyorum.

Yapımında çok özel malzemeler gerekli olup, bazı ölçümlerin yapılması mutlaka gereklidir.
Şemanın ilgili arkadaşlar tarafından incelenmesi doğrultusunda tereddütleri olursa gerekli görülen açıklamalar yapılacaktır.
Devrede kullanılan eleman değerleri son derece hassas olup düşük tolerans gerektirmektedir.
Kondansatörler asla basit tip olmamalıdır. Yüksek kalite AUDIO tip kondansatörlerden seçilmelidir. MKT, ML, STROFLEX veya POLYSTRENE kondansatörler uygundur.
DÜZELTME:
Bass kondansatörleri yanlışlıkla 6.8uF olarak yazılmıştır. Bu kondansatörlerin değeri 68nF olacaktır.

memleket

Mr_YAMYAM

Haliyle.
Stereo için aynısından bir tene daha yapılmalıdır.

Veteriner

Hocam, kondansatör konusu hazır açılmışken, TR'de PP kondansatör bulmak çok zor. Bulduklarım da 250VAC emi/rfi bastırma kondansatörleri oluyor. 1uf üzerine çıktığımda ise MKP'den MKT'ye geçiş oluyor. Acaba bu tip 250VAC mkt kondansatör ile audio sınıfı mesela ampohm'un PP 630V kondansatörleri arasında duyabileceğimiz bir fark var mıdır? Örneğin gain'i 15 seçilmiş bir pre.amp. devresinde? Yoksa pazarlama taktiği midir?

Mr_YAMYAM

Birkaç kondansatör görüntüsü paylaşayım :)

Bunlar 4.7uF lık şeker gibi ML kondansatörlerdir.

Alttakiler ise muhtelif çeşitlerden alıntılardır.

Ön sırada bulunan askeri tip ML cinsi olup ecik daha pahalı olsa da verilen paraya değer.
Ben bu kondansatörlerin 1uF ve 3.3uF olanlarından bulmuştum biryerde. Hepsini kaptım :D

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 15 Ekim 2014, 21:39:49fig6 ya bakılacak olursa stereo bir entegre.
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ekim 2014, 20:59:54Bahsetmiş olduğum şeyler her amplifikatörde geçerli kuraldır.
frekans karakteristiği olsun gürültü seviyesi olsun mutlaka her amplifikatörü ilgilendirmektedir.
ANCAK:
Basit anlamda ve sadece insan sesi karaktersitiğini yükseltecek bir amplide geniş frekans karakteristiği veya geniş dinamik alan istenmeyebilir. Buna örnek, bir pazarcı amplisi ile müzik seti amplisi örnek gösterilebilir.
Yapmak istediğin amplifikatörün genel kıstaslarını bilirsen binlerce seçenek bulabilirsin.
Basit anlamda, rahatsız etmeyecek gürültü ve distorsiyon seviyesi yeterli ise hazır devreleri ölçmeden bile kullanabiirsin.

İşte sana TEA serisi bir entegre.
Oldukça uygun fiyatla temin edebilir, dilediğin gibi konfigure edebilirsin.
3V ila 9V arasında rahatlıkla çalıştırabilirsin.

@seron bu devrede bahsedilen figür olduça iyi. sanırım yamyam abinin bana söylediği devre bu.
tavsiyem kullanma:)
yani bu entegreyi kullanma uzak dur.
sesi teneke gibi.
peki napacan? bu figür piyasadaki en çok entegresi bulunan figürlerden birisi. bir çok entegre uyuyor. la4182la4183 la4185 la4192 yani alayı la 41 li entegreler:)
bir de ben de ka2206 kullanıyorum. onun da bin tane modeli var. bsi c si e si:) ankarada isen sana ka2206 yok derler. artık üretilmeyen nalet bir entegre. kolay gibi gelse de dikkat etmen gereken en büyük nokta sakın bacaklarını kısa devre ettirme. özellikle çıkışlarla besleme bacağı yanyana. benim çok kablo kopup da bu yüzden entegrem gitti:)
fiyat desen oldukça ucuz. 2 lira:) yalnız dikkat et. bir sürü sahtesi var. orjinalinin bacakları kemik gibi bükmesi zor. tda7377 den daha kalın bacakları:)
tea2025 kullanma. ben kullandım illallah çektim.
yalnız dikkat et köprü modda 8 ohm hoparlör istiyor 2 wattlık entegre napacak deme benim creativi eritti resmen:) soğutma için fan taksan da uğultu vermiyor. normal modda ısınmıyor ama köprüde ısınma yapıyor eccik. yaz için fan şart:)
bir de sakın pille besleme. en az 7.5 volt istiyor distorsiyon yapar yoksa. hah bu arada faraday kafesi şart bu entegreye. yoksa nedense jammer gibi davranıyor. açıkken telefon çekmiyor:) telefon dırıltısından da müzik dinlenmiyor. yani bendeki öyle:)
yamyam abi lafına atladığım için kusura bakma. yaptık hata:) ama hani paylaşalım. belki seron abimiz de la serisini dener bana bilgi verir. merak ediyorum sesini.

Mr_YAMYAM

O senin teneke gibi dediğin TEA entegresi ile yapılmış bir anfi var bende.
HÖRÜL tıstak HÖRÜL tıstak çalışıyo. 8) ::)
APM hoparlörler ile yatak odasında film seyrediyorum gümbür tısbır ;D :P
Hiçbir yarı iletken sesi teneke gibi vermez. Sesin teneke gibi olmasının direk frekans karakteristiği ile ilgisi vardır.

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Ekim 2014, 23:50:30O senin teneke gibi dediğin TEA entegresi ile yapılmış bir anfi var bende.
HÖRÜL tıstak HÖRÜL tıstak çalışıyo. 8) ::)
APM hoparlörler ile yatak odasında film seyrediyorum gümbür tısbır ;D :P
Hiçbir yarı iletken sesi teneke gibi vermez. Sesin teneke gibi olmasının direk frekans karakteristiği ile ilgisi vardır.

abi, ben ka2206 yı takana kadar sen gibi düşünüyordum. ben çokk ullandım 2025 i ama ka2206 çok başka abi. bir dene. hem tea daha fazla akım çekiyor ve daha yüksek distorsiyon yapıyor. ondan teneke dedim:)
[mergedate]1413579822[/mergedate]
ya o değil de bu iki entegre de 3 voltta çalışmıyor abi. bana bir devre önerir misin batarya voltajını 12 volta çevirecek bir entegreli devre? biliyorum çok beleşçiyim ama idare et:)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: yolgezer - 18 Ekim 2014, 00:05:12abi, ben ka2206 yı takana kadar sen gibi düşünüyordum. ben çokk ullandım 2025 i ama ka2206 çok başka abi. bir dene. hem tea daha fazla akım çekiyor ve daha yüksek distorsiyon yapıyor. ondan teneke dedim:)
[mergedate]1413579822[/mergedate]
ya o değil de bu iki entegre de 3 voltta çalışmıyor abi. bana bir devre önerir misin batarya voltajını 12 volta çevirecek bir entegreli devre? biliyorum çok beleşçiyim ama idare et:)

3V ile düzgün çalışacak bir çıkış katı yapamazsın.
Senin entegre 4W çıkış verebilen bir entegredir. Ama besleme voltajını 3V yapamazsın. Ama TEA yı 3-4.5V ile 0.5W alacak şekilde çalıştırabilirsin.
0.5W az gibi görünse de küçük bir radyo alıcısı veya benzer uygulamalar için yeterli sonucu verecektir.
Eğer kalite arıyorsan ve 12V verebileceksen TA7227 yi bir dene bakalım ;D

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Ekim 2014, 00:16:443V ile düzgün çalışacak bir çıkış katı yapamazsın.
Senin entegre 4W çıkış verebilen bir entegredir. Ama besleme voltajını 3V yapamazsın. Ama TEA yı 3-4.5V ile 0.5W alacak şekilde çalıştırabilirsin.
0.5W az gibi görünse de küçük bir radyo alıcısı veya benzer uygulamalar için yeterli sonucu verecektir.
Eğer kalite arıyorsan ve 12V verebileceksen TA7227 yi bir dene bakalım ;D
nette motorola marka entegrelerden bahsediliyor onlar olmaz  mı abi? olmaz diyorsan bulaşmayacağım. aslında derdim belli. ka2206 ile bir devre yapıp arkadaşa hava atacam:) daha doğrusu ben hiç kullanmadan ona verecem sağır olsun:)
7227 için sağol abi işime yaramaz. artık radio mu kaldı:)
4 değil abi 4.7 watt ve 8 ohm:) merak ettim sen teayı düz mü kullanıyorsun ton kontrol falan var mı?

Mr_YAMYAM

TA 7227 5.5W Hi-Fi bir entegredir.
Toshibanın üretimidir. Son birkaç yıla kadar sahtesi bile yapılamıyordu ;D
Eskiden üretilen çift hoparlörlü Kasetli sistemlerde çok kullanılırdı.

Bir entegreyi kullanmadan önce data sheetlerini incelemezsen hiçbirşey elde edemezsin.

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Ekim 2014, 01:28:22TA 7227 5.5W Hi-Fi bir entegredir.
Toshibanın üretimidir. Son birkaç yıla kadar sahtesi bile yapılamıyordu ;D
Eskiden üretilen çift hoparlörlü Kasetli sistemlerde çok kullanılırdı.

Bir entegreyi kullanmadan önce data sheetlerini incelemezsen hiçbirşey elde edemezsin.

abi. data sheetleri inecelemesem ka2206 ve diğer entegrelrin tea yerine olabileceğini nasıl bilebilrdim:)
hass abi gerçekten özür dilerim ya. vallahi billahi. hastayım ya. kafam gitmiş tda7227 ye bakmışım. dövsen yeridir. gerçekten özür dilerim. şimdi farkettim.
ka2206 da yeni sayılmaz abi. ilk entegrelerden:) bilrsin. kolay bozulan bir parça olmadığından satılmıyormş ama:)

seron

benim yukarıda bahsettiğim/istediğim devre aslında yanımda taşıyabileceğim küçük ve basit bir amfi içindi. ses kalitesi aramıyorum; kuvvetlendirsin yeter. maksat bazı bilgisayarların çıkışları zayıf ses veriyor. bir kulaklığa bitiştirip portable yükselticili kulaklık yapmak. entegre kullanmasam bile oluyor aslında.

transistörlü basit bir yükselteç yeterli. daha önce talkingelectronics sitesinden bulduğum iki adet "işitme cihazı" yani casus dinleyici devresini yapıp denemiştim ve sonuç iyiydi. 3-4,5V ta çalışıyordu ama o mikrofonlu bir devre idi. aşağıdaki devredir. kendilerini yapıp işyerine götürünce amirim çok beğendi. kendisine hediye ettim. kulağında takıp etrafı dinleye dinleye geziyordu. çıkıştaki seri kondansatörü iptal etmezsem ses çok çok düşük ve cızırtılı oluyor.

Mr_YAMYAM

İşte o tür işler için benim önerdiğim entegre gayet ideal.
Ses kalitesi değil, 1-2TL ye alınabilecek bir entegre. Stereo ya da köprü kullanabilirsin.
Birkaç gondansatör ile sistemi tamamlarsın.

Beni gıcık ettin. Senin için bu entegreyle yapılmış basit PC amplisini söktüm >:(

seron

abi bana kampta gösterdiğin amfi değildir inşallah bu... onu sökmeyeydin güzeldi o yaw...

seron

çok güzel bir cihaz o. hem portatif hem kullanışlı. yiyecektim senden ama "yamyam abi de beni yer" dedim, vazgeçtim. :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 18 Ekim 2014, 14:18:22çok güzel bir cihaz o. hem portatif hem kullanışlı. yiyecektim senden ama "yamyam abi de beni yer" dedim, vazgeçtim. :)
Yiyebilirdin. Ama dönerken verebilirdim.
Çünkü yedeğim vardı. Söktüğüm devre yedek olandı. Şansını kaybettin ;D

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Ekim 2014, 13:59:46İşte o tür işler için benim önerdiğim entegre gayet ideal.
Ses kalitesi değil, 1-2TL ye alınabilecek bir entegre. Stereo ya da köprü kullanabilirsin.

Beni gıcık ettin. Senin için bu entegreyle yapılmış basit PC amplisini söktüm >:(

abi bu elma şeklinde mi?
yaw bu benim amfi:)
ben bunu kullandım işte 4 sene:) sonra durduk yere bir çıkışı gidiverdi.
abi teanın öyle bir pisliği var.
şu anda köprü kullanıyorumn. ka2006 nın bir cinsliği var abi. uğultu yapıyor. yani şöyle ilk başlarda devreye alışıyor. tıpkı motor parçası gibi:) sonra uğulştu bir iki güne kayboluyor. çıkışları değil bacakları kısa devre olursa anında çıkışları yanıyor. böyle iken o amfiyi kullanmamak şart. çünkü dc akım vermeye başlıyor. hoparlör cortingen.:) ama teanın bir güzelliğ vr. bazı frekansları vermiyor. özellikle düşük frekansları.
bu özelliği yüzünden ucuz sistemlerde çok kullanılıyor. yaw ben ka yı ilk taktığımda hoparlörü erittim bunu bilmediğimden:) kayı dene. yan sanayi değilse sesi farkedersin:)
[mergedate]1413631656[/mergedate]
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Ekim 2014, 14:13:15İşte o anfi.

bende bunu diyordum. yeni geldi resim. abi bendekinden daha yakışıklı duruyor tasarım:)

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Ekim 2014, 13:59:46İşte o tür işler için benim önerdiğim entegre gayet ideal.

abi bak akılma ne geldi:)
o çıkışlarda kondansatporler var ya. tahmini 50 volt 1 uf civarı kutuplu sondaki 470 uf kondansatorden önce olup şaselenmiş. iki tane. işte onlar hatalı.
bende de öyle idi. abi orada 153 numara kutupsuz polyester kullanılması şart :o
o hoparlörde belki belli olmayabilir. ama oraya 100-200 nf kutupsuz polyester kondansator kuyarsan farkı görürsün:)
zaten gereken beslemeyi versen cazır cuzur ses gelmesi gerekirdi:)

olc technics

TA 7227 entegresini, DİY audio tr de Yam Yam hoca bir arkadaşa tavsiye etmişti. Bende eski parçadır, orjinali bulunmaz deyip yeni bir parça tavsiye etmiştim. Toshiba nın ürünleri çok kaliteli mallardır. Ancak, THD oranları da eski parça olmalarından dolayı epey yüksektir. Orjinalinin bulunabilir olması da en az THD oranı kadar önemli benim için.

TEA 2025 ten hiç memnun kalmamıştım. Ama LA 4182-83, TA 8227P (orjinalleri daha makbüldür.) gözü kapalı tavsiye edebilirim.

yolgezer

Alıntı yapılan: olc technics - 23 Ekim 2014, 15:21:35TA 7227 entegresini, DİY audio tr de Yam Yam hoca bir arkadaşa tavsiye etmişti. Bende eski parçadır, orjinali bulunmaz deyip yeni bir parça tavsiye etmiştim. Toshiba nın ürünleri çok kaliteli mallardır. Ancak, THD oranları da eski parça olmalarından dolayı epey yüksektir. Orjinalinin bulunabilir olması da en az THD oranı kadar önemli benim için.

TEA 2025 ten hiç memnun kalmamıştım. Ama LA 4182-83, TA 8227P (orjinalleri daha makbüldür.) gözü kapalı tavsiye edebilirim.
kafayız:)
şimdi ne yalan söyleyeyim la4182 yi denemedim. ama daha eski olan ka2206 yı yıllardır kullanırım. 98 den beri ;D tea2025 b bir iki defa elime gelmiş bir entegre. özellikle bass lar hiç güzel olmuyor. zaten eccik zorlayınca güm:) elimde kaldı meret.
ka2206 ile sadece kullandığın müzik kaliteli olacak.
distorsiyon oranı benim çok canımı sıkıyor. data sheetlere bakarsak tüm entegreler %10 thd ama tea2025 e ka2206 kadar ses verdiğinde bozunumdan müzik anlaşılmıyor ya:)

Mr_YAMYAM

1W'lık entegreyi yerden yere vursanız da hata sizde :)
Yahu TEA nın eti budu ne ki gümbür gümbür ses istiyorsunuz. Normal çalışma kriterlerinde 0.5 ila 1W civarı güç alabiliyorsunuz. Böyle bir entegre ile anfi mi yapacaksınız. Gıdıklamayın YAMYAM'ı. ;D
Ama olay pil ile çalışabilen, uzun süre çalışabilen, en azından plajda ecik müzik dinleyim muhabbeti olduğunda o saydığınız hiçbir TA'yı veya KA ları kullanamazsınız.
Ama TEA ile yapılmış bu amfimi @seron zaten gördü. Kampta PC nin yanında çısıl çısıl çalıyordu. Deniz kenarında ise 4 tene ufak kalem pil ile ortalama 12 saat idare ediyordu.
Olay taşınabilirlik olunca kaliteden bahsedecekseniz açın bir başlık güzelce döveyim sizi ;D ::) :P

seron

o cihazı yamyam abi açıp bir iki müzik dinletince "abi şunu hafif kıssana" demiştim. o derece yani. gayet kullanışlıdır arkadaşlar. yeterli miktarda dambıırtı üretebiliyor...

yolgezer

abiler. ka neden ufak voltajlarda kullanılmasın? ka2209 ne oluyor?:)
tea 1 wattlık değil ki 2.3 :)
ne yani tea2025 4 pille 12 saat müzik dinletiyor da ka2206 kaç saat dinletiyor? ben tek telefon bataryası ile 24 saat müzik dinliyordum:)
abi ben ne desem hava. siz gidini bir ka2206 kullanın. görürüm o zaman:) ha bu arada hoparlörü değiştirin. patlatırsa karışmam:)
[mergedate]1414086024[/mergedate]
dipnot: ben o amfinin aynısını yılarca kullandım. tek farkı seninkinin hoparlörleri hafif köşeli .benimki elma dilimi şeklinde idi.