AMPLİFİKATÖR'ler, tasarım ve teknik anlatımlar. (TARTIŞMA)

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Ağustos 2014, 19:39:09

seron

özellikleri bilinen hazır satılan karkaslar ya da simit ferrit çekirdekler var. bunlardan alınırsa tek problem bobin sarım sayısı ve çapı kalır geriye.

bu konuya dair @kemal88 üyemizin trafo hesaplama exceli vardır.bundan da istifade dilebilir.

Mr_YAMYAM

Evet arkadaşlar.
Anfimizin pre devrelerinin besleme gürültüsünü azalttık.
Giriş direncini de azalttık ki daha az gürültü elde edebilelim. Bu hali ile neredeyse 72dbU gürültü seviyesi elde etmiş olacağız. Eh 30dbm civarı da çıkış seviyemiz varsa bu bizlere 102dbm lik bir dinamik alan sağlayacaktır ki oldukça iyi bir değerdir.
Ama giriş empedansı için trafo kullandık. Trafolar en ilkel aygıt olmasına rağmen hala yeri doldurulmamış aygıtlardır. Üstelik ses için üretilmiş transformatörler oldukça pahalıdır ve zor bulunmaktadır.
Ayrıca bir amplifikatör tasarımında sadece bu iki unsur yeterli değildir. Daha yapılması gereken çok şey vardır.
Yok mu içinizde iyi bir amplifikatör tasarımı yapmak isteyen arkadaşlarımız :)

seron

dur bakalım hemen konuyu değiştirme :)

dün trafonun çıkışında girişi 1K ya uygun iki transistör yükselteç kullanacağız didinğ.

anlamış mıyım, bakalım. yanlışım var ise düzelt:

Mr_YAMYAM

Yine ters yapmışsın :)
Transformatörün sekonder bağlantısı amplinin giriş direnci için kullanılmalıdır.
Transistör kullanırsan transistörlerin C-E direncine maaruz kalırsın:D

seron

anlamadım. :( :-\\ ::)
şu paint'i benden iyi kullanan yok mu? 8) ;D
cizip de anlatsa ya bana...

Mr_YAMYAM

Trafo yine eski yerinde kalacak. Yani entegrenin girişine direk bağlanacak.
Ön kuvvetlendirici devresi ise trafonun primerini çalıştıracak.
Buradaki amaç kazanç elde etmek değildir. Giriş seviyesi 1V ise çıkışa da aynen iletilebilmelidir. Ama giriş empedansının 10Kohm olması zorunludur.

seron

haaa öyle desene arkadaş ;D...

tekrar çizmeme gerek yok anlaşıldı. 2 nolu devre trafonun soluna alınıp çıkışı trafoya verilecek.

şimdi sıradaki soruya gelelim...

Mr_YAMYAM

Herkes trafo kullanmayabilir. Pahalı ve bulunması zordur.
Daha basit yöntemle çözülebilir mi?

seron

bilmiyorum...

topraklama yapsak?

güç kaynağının kalitesini de hiç konuşmadık. güç kaynağının çıkış gürültüsü, ya da neyse, minimum olmalı, iyi filtrelenmiş olmalıdır. smps adaptörlerde sorunlar yaşanabilmektedir. buna şimdi değinmeli miyim?

hadi onu da bırak... opamp girişine uygun değerde kondansatörü paralel bağlasak ne olur? olur mu?
[mergedate]1407591155[/mergedate]
(dayak yiyecem diye korkuyorum şu an...)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 09 Ağustos 2014, 16:32:59bilmiyorum...

topraklama yapsak?

güç kaynağının kalitesini de hiç konuşmadık. güç kaynağının çıkış gürültüsü, ya da neyse, minimum olmalı, iyi filtrelenmiş olmalıdır. smps adaptörlerde sorunlar yaşanabilmektedir. buna şimdi değinmeli miyim?

hadi onu da bırak... opamp girişine uygun değerde kondansatörü paralel bağlasak ne olur? olur mu?
[mergedate]1407591155[/mergedate]
(dayak yiyecem diye korkuyorum şu an...)
Gürültüyü nasıl topraklayacaksın :)
Yani sisteme toprak hattı bağlayıp ta, gürültüler hadi toprağa mı diyeceen ::) :P
Bence yemezler. Gürültüleri şuraya git buraya dön diyerek yönlendiremezsin.
Güç kaynağını konuştuk. Elimizde LM317 gibi bir lineer voltaj regülatörü var. Bunu kendi şeması ile düzgün şekilde yaparsak  -84dbm gürültü bastırma özelliği kazanmaktayız. Ama LM317 yi komple anfiyi beslemek için kullanamayacağımızı da biliyoruz.
SMPS güç kaynakları başlı başına gürültü kaynağıdır. Bu gürültülerin elimine edilebilmesi için kullanılacak filtre devrelerinin maliyeti çok yüksek olacaktır. Biz efendi efendi lineer voltaj regülatörlerini görüşek. Zaten bu mesele tatlıya bağlandı daha önce.

Opamp girişine neden birkaç kondansatör bağlıyorsun onu anlamadım. Tek bir kondansatör kullansan darılır mı? ;D

nevzat

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Ağustos 2014, 16:27:50Herkes trafo kullanmayabilir. Pahalı ve bulunması zordur.
Daha basit yöntemle çözülebilir mi?

Buffer devresi fena olmaz gibi Yamyam hocam...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: nevzat - 09 Ağustos 2014, 17:58:58Buffer devresi fena olmaz gibi Yamyam hocam...
O nasıl bişiii ;)
Ben ecik cahalım da. Az açabilirmisin, arkadaşlar da anlasın :D

nevzat

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Ağustos 2014, 18:19:32O nasıl bişiii ;)
Ben ecik cahalım da. Az açabilirmisin, arkadaşlar da anlasın :D

Tamda trafo yerine aradığımız şey,giriş empedansı yüksek çıkış empedansı düşük bir nevi elektronik trafo diyelim..
Tabii galvanik izalasyon falan yok devremizde.Basit şekilde opampımızın evirmeyen girişinden sinyalimizi girip,eviren girişini çıkışla birleştirince,kazancı 1:1 oranında,opampımızın giriş empedansı yüksekliğinde,çıkışıda 100-200 ohm civarında bir devreye sahip oluyoruz...Yamyam hocam amplikatörümüzün giriş seviyesini aşırı sürülmekten koruma kısmını bekliyorum:)))....

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: nevzat - 09 Ağustos 2014, 20:03:03Tamda trafo yerine aradığımız şey,giriş empedansı yüksek çıkış empedansı düşük bir nevi elektronik trafo diyelim..
Tabii galvanik izalasyon falan yok devremizde.Basit şekilde opampımızın evirmeyen girişinden sinyalimizi girip,eviren girişini çıkışla birleştirince,kazancı 1:1 oranında,opampımızın giriş empedansı yüksekliğinde,çıkışıda 100-200 ohm civarında bir devreye sahip oluyoruz...Yamyam hocam amplikatörümüzün giriş seviyesini aşırı sürülmekten koruma kısmını bekliyorum:)))....
Bu olay gayet golay :)
Giriş sinyalimizi bir redresör ile doğrulturuz. Elde etmiş olduğumuz DC gerilim belli noktaya ulaşınca birkaç saniyeliğine bir röleyi çektirerek girişi keseriz. Böylece amplimize sinyal gitmemiş olur.
Hoparlör koruma mantığının ön devresi ;)

nevzat

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Ağustos 2014, 20:44:24Bu olay gayet golay :)
Giriş sinyalimizi bir redresör ile doğrulturuz. Elde etmiş olduğumuz DC gerilim belli noktaya ulaşınca birkaç saniyeliğine bir röleyi çektirerek girişi keseriz. Böylece amplimize sinyal gitmemiş olur.
Hoparlör koruma mantığının ön devresi ;)
Yok o zaman sesde kesilecektir,bu pek tercih edilecek bir yöntem değil bence....Ben giriş sinyali,belirlediğim seviyeyi geçince otomatik olarak ses seviyesini sabitleyecek bir yöntem arıyorum...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: nevzat - 09 Ağustos 2014, 22:06:26Yok o zaman sesde kesilecektir,bu pek tercih edilecek bir yöntem değil bence....Ben giriş sinyali,belirlediğim seviyeyi geçince otomatik olarak ses seviyesini sabitleyecek bir yöntem arıyorum...
O halde başlarda önermiş olduğun gibi bir limitör yapabilirsin ;)
Ama sakın bana yap deme haa ::) :P :o ;D

nevzat

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Ağustos 2014, 22:30:57O halde başlarda önermiş olduğun gibi bir limitör yapabilirsin ;)
Ama sakın bana yap deme haa ::) :P :o ;D
Peki Yamyam hocam ben led+ldr li limitöre devam diyeyim..
Sahnede arada sesini kesen bir amplifikatöre pek iyi gözle bakılmaz malum:)))

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: nevzat - 09 Ağustos 2014, 22:53:22Peki Yamyam hocam ben led+ldr li limitöre devam diyeyim..
Sahnede arada sesini kesen bir amplifikatöre pek iyi gözle bakılmaz malum:)))
Doğru diyorsun :D
Ama bir amplifikatör sahnede kullanılıyorsa mutlaka arkadaşı MİXER'de amplinin etrafında dolaşıyodur. :)
Hepsinde olmasa da çoğu mixerlerde limitör bulunmaktadır.
Mixer çıkışı ile ampliyi iyi kalibre edebilirseniz zaten limitöre gerek bile kalmayacaktır.
Haa diyeceksin ki orda benim gibi bir YAMYAM herifin birisi var, sazın teline öyle bir vuruyor ki mixer bile kafayı yiyor, o zaman karışmam falla ;D
3-5dbm lik HEADROOM seviyesini 12dbm'e çekebilirseniz hiç sorun kalmayacaktır ::)

Dayanamadım. Google amcaya sordum. Elinde bir limitör devresi var mı diye. Yüzlerce var dedi gurban seç birisini ;D
Ben de aklıma yatan en ideal şemayı seçtim.

Çalıntı kaynağı :D
http://sound.westhost.com/project67.htm

nevzat

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Ağustos 2014, 23:34:04Doğru diyorsun :D
Ama bir amplifikatör sahnede kullanılıyorsa mutlaka arkadaşı MİXER'de amplinin etrafında dolaşıyodur. :)
Hepsinde olmasa da çoğu mixerlerde limitör bulunmaktadır.
Mixer çıkışı ile ampliyi iyi kalibre edebilirseniz zaten limitöre gerek bile kalmayacaktır.
Haa diyeceksin ki orda benim gibi bir YAMYAM herifin birisi var, sazın teline öyle bir vuruyor ki mixer bile kafayı yiyor, o zaman karışmam falla ;D
3-5dbm lik HEADROOM seviyesini 12dbm'e çekebilirseniz hiç sorun kalmayacaktır ::)

Dayanamadım. Google amcaya sordum. Elinde bir limitör devresi var mı diye. Yüzlerce var dedi gurban seç birisini ;D
Ben de aklıma yatan en ideal şemayı seçtim.

Çalıntı kaynağı :D
http://sound.westhost.com/project67.htm
Aynen sahne yamyam dolu hocam:)))...Bazen hepsi birden coşunca mikserin vu metreleri kırmızı alarm vermeye çok yaklaşıyor..
Evet bu devre güzel görünüyor ama McIntosh amplifikatörden arakladığım ldr li devreye devam edeyim en iyisi..
Neyse sizin konunuzu dağıtmayayım limitör ile...Kaldığımız yerden devam....

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: nevzat - 10 Ağustos 2014, 00:00:28Aynen sahne yamyam dolu hocam:)))...Bazen hepsi birden coşunca mikserin vu metreleri kırmızı alarm vermeye çok yaklaşıyor..
Evet bu devre güzel görünüyor ama McIntosh amplifikatörden arakladığım ldr li devreye devam edeyim en iyisi..
Neyse sizin konunuzu dağıtmayayım limitör ile...Kaldığımız yerden devam....
Yahu nereye.
Şemayı buldun tüyeceen değilmi >:(
Ben de seni iyi bir YAMYAM sanmıştım ;D 8) ::)

nevzat

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Ağustos 2014, 00:04:37Yahu nereye.
Şemayı buldun tüyeceen değilmi >:(
Ben de seni iyi bir YAMYAM sanmıştım ;D 8) ::)
Yok yok buralardayım sadece konuyu başka yerlere çekmek istemedim:)))....

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: nevzat - 10 Ağustos 2014, 00:07:14Yok yok buralardayım sadece konuyu başka yerlere çekmek istemedim:)))....
Arada sen de LAF at konuya ;)
Gerekirse senin limitör olayı ile de ilgileniriz yeri gelince.
Hatta limitör tasarımı bilem yapabiliriz belki.
Ama bence bu işlerle profesyonel olarak ilgiliysen (sahnedeysen) harici bir limitör alman daha sağlıklı olacaktır.
Azcık bahalı olsa da YAMYAM'lar için gerekli olabilir :D

nevzat

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Ağustos 2014, 00:12:52Arada sen de LAF at konuya ;)
Gerekirse senin limitör olayı ile de ilgileniriz yeri gelince.
Hatta limitör tasarımı bilem yapabiliriz belki.
Ama bence bu işlerle profesyonel olarak ilgiliysen (sahnedeysen) harici bir limitör alman daha sağlıklı olacaktır.
Azcık bahalı olsa da YAMYAM'lar için gerekli olabilir :D

Aslında sahne ve elektronik ikisi bir arada devam ediyor..
Bu günlerde bir sipariş olayı var aktif kabin imalatı yapılmak isteniyor..
Hiç istemediğim halde işin içine girmiş oldum:(((..D class amplifier 2 yol aktif filtre delay ve parametric EQ devreleri ve smps güç katı...Hepsi ayrı projelerde elimde çalışmış devreler var fakat bir araya getirmek ve kabindeki yer durumuna uyarlamak sıkıntıları var....
Harıl harıl çalışmak zorunda olduğum içinde konuya katılımım biraz sınırlı kalıyor şimdilik...Aradada olsa konuya bilgim çerçevesinde dahil olacağım..

Mr_YAMYAM

Ben de arkadaşlarla paylaşım yapmak için kendi amplimi sökmüştüm.
1355 adet kart ve 1587 adet kablolar ile boğuşuyorum şimdilik :)

nevzat

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Ağustos 2014, 00:52:53Ben de arkadaşlarla paylaşım yapmak için kendi amplimi sökmüştüm.

Kolay gelsin hocam :)))

seron

:)
konuyu dağıtmaktan ziyade, bu ses elektroniği işinin ne kadar ciddi ve önemli olduğuna farkında olmadan değinmişsiniz. çünkü şahsen benim gibi konuyla ilgili hemen hemen hiç alakası olmayan birçok kişi, bu konudan epey birşeyler kaptı. bana da bir aydınlanma geldi son bir iki gündür... ;D

parazit gidermeye çalışırken, bir diğer arkadaş limitörden, mixerden konu açınca +points ler ekleniyor kafama. ses sinyalini doğrultma meselesini de ilk defa duydum.

cevat1

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Ağustos 2014, 00:52:53Ben de arkadaşlarla paylaşım yapmak için kendi amplimi sökmüştüm.

Amplifikatörün fotoğraflarını paylaşır mısınız? ( kutu tasarımı-Trafo ve besleme katlarını görmek isterim. Teşekkür ederim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: cevat1 - 11 Ağustos 2014, 00:16:23Amplifikatörün fotoğraflarını paylaşır mısınız? ( kutu tasarımı-Trafo ve besleme katlarını görmek isterim. Teşekkür ederim.
Bu fotolar anfiyi sökmeden önceki hali :D

cevat1

Mr_YAMYAM

Bende gayet güzel görünüyorlar.
Başka göremeyen arkadaş varmı acaba ?

olc technics

...

olc technics

Bir önce ki iletini yanlış anlayıp ileti attım. Hatamı fark edince sileyim dedim. Silemeyince de böyle yaptım işte. Attığım iletiyi ben silemiyor muyum? Buton yok galiba onun için.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: olc technics - 11 Ağustos 2014, 14:23:56Bir önce ki iletini yanlış anlayıp ileti attım. Hatamı fark edince sileyim dedim. Silemeyince de böyle yaptım işte. Attığım iletiyi ben silemiyor muyum? Buton yok galiba onun için.
Bu gibi konularla @Gevv hocamız ilgileniyor.
Görürse ilgilenecektir sanırım.

seron

yamyam abi foto falan yok. bi'daha dene bakem? olmadı önce yüklediğin fotoların sahifesinden link atalım; yamyamların sohbet bölgesinden.

olc technics

Mr_YAMYAM

Sanırım bazı arkadaşların eklenti uyumsuzluğu var.
Bir fotoyu da bu siteye yükleyem bari.

seron

yav öllöhöllöööö benim kömpütördemi bi sörün vör?

[mergedate]1407762047[/mergedate]
hah şimdi oldu tamam...

Mr_YAMYAM

Senin kompeder'de sorun vardır.
Chrome mi kullanıyorsun acep. Eklentileri kontrol ediyormusun.

seron

firefox kullanıyorum ve "güncellemeleri kurayım mı?" diye sorunca cık ı-ıh diyorum; bu bilgisayar kafe bilgisayarı olduğundan dipfrizli. kuruyorum kuruyorum ertesi gün geliyorum yine aynı. ben de bıktım bıraktım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 11 Ağustos 2014, 16:08:58firefox kullanıyorum ve "güncellemeleri kurayım mı?" diye sorunca cık ı-ıh diyorum; bu bilgisayar kafe bilgisayarı olduğundan dipfrizli. kuruyorum kuruyorum ertesi gün geliyorum yine aynı. ben de bıktım bıraktım.

Bi tene de düşük çözünürlüklü ve anfinin şu andaki halini gösteren bir foto atayım.

Bakalım kimler göremeyecek.

seron

simit trafoyu sökmüşsün. en çok yeri güç kaynağı devreleri kaplıyor. asıl amfi devreleri fasa-fiso gibi kalmış. :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 11 Ağustos 2014, 16:16:34simit trafoyu sökmüşsün. en çok yeri güç kaynağı devreleri kaplıyor. asıl amfi devreleri fasa-fiso gibi kalmış. :)
Ne simiti lem ;) O trafo POAÇA trafodur. Hemide peynirli ;)
Dikkatli bak.
Anfinin tüm kartları daha önce sökülmüştür. Bazı kartların yedekleri taze malzemelerle yeniden hazırlandı. Bazı ilaveler yapıldı.
Yani anfi tamamen söküldü.
Yavaş yavaş yeniden montaj yapılıyor.

seron

Mr_YAMYAM

cevat1

Fotoğrafı görebildim teşekkürler...

Amplifikatöre ait devreleri ve şemaları paylaşacak mısınız?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: cevat1 - 11 Ağustos 2014, 23:04:05Fotoğrafı görebildim teşekkürler...

Amplifikatöre ait devreleri ve şemaları paylaşacak mısınız?
Zaten şema verilmişti başlarda.

cevat1

Games

Hocam merhaba:
Elimde bulunan ekolayzeri bu devrede herhangi bir değişiklik yapmadan kullanabilirmiyim ? 8V line out diyor ama ne derece doğrudur bilemem ürünün resimlerini ekte koydum.

olc technics

Alıntı yapılan: Games - 12 Ağustos 2014, 04:32:47Hocam merhaba:
Elimde bulunan ekolayzeri bu devrede herhangi bir değişiklik yapmadan kullanabilirmiyim ? 8V line out diyor ama ne derece doğrudur bilemem ürünün resimlerini ekte koydum.

Değişiklikle ne kastettiğini anlayamadım. Ayrıca "bu devre" dediğin nedir? Bu cihazı bir devreye uyarlamaya mı çalışıyorsun? 8v çıkış gayet iyi,  preampl. ihtiyaç olmadan ampl. girişine bağlayabilirsin.