LM324 mikser+preamp

Başlatan Elektrik2012, 30 Temmuz 2014, 13:55:40

Elektrik2012

Merhaba opamp kullanarak bir mikser ve preamp devresi yapmak istedim.Kendim bir tasarım yaptım ama eksikleri var mı nasıl olur bilmiyorum.Önerileriniz nedir?

Devremin ilk bölümü mikser opamp kazancı 1-1 aldığını direk veriyor 2 bölüm sinyali yükseltiyor preanfi sinyali 10 kat kadar yükseltiyor yani Rf/r1=100/10=10 kazanç daha sonra son bölüm bütün sinyallerin birleştiği toplama olarak ifade edilebilir böyle bir devre tasarladım :) Kazançlar için 100K POT TAKMAYI DÜŞÜNÜYORUM
Büyük adım atmaktan korkmayın uçurumu küçük  sıçramalarla geçemezsiniz

Mr_YAMYAM

Bir çok yanlışlıklar var. ;)
Öncelikle opamp giriş empedansı oldukça yüksek tercih edilmiş.  100K giriş empedansı sistemde çok aşırı gürültü sebebidir.
İkinci olarak opamp girişinde potlardan sonra olan uygulamada Rx ile kazanç faktörü pot son ayarda iken teorik olarak sonsuz olacaktır. Bu durumda devrenin gürültü seviyesi çok fazla olacaktır.
Bu tür AUDIO devrelerinde elektrolitik kondansatör kuplajı doğru değildir. Yüksek kalite ML veya POLYSTRENE kondansatörler kullanılması istenir.
LM324 serisi özellik olarak pek tercih edilmez. LOW-NOISE ve FET girişli opamp kullanımı performansı artıracaktır. LM324 yerine TL084 öneririm.

Elektrik2012

Önerilerin için saol Yamyam abi :) Ama tl084 simetrik besleme :) yanlış hatılamıyorsam önemli değil simetrik beslemede olur aslında o daha iyiyse tl084 geçtim :)
Peki kutupsuz kullanırken hangi değeri seçmeliyim?

Mr_YAMYAM

Kondansatörün değeri Rout ve Rin empedansları doğrultusunda ROLL-OFF frekans hesaplamaları ile yapılmaktadır. Bu hesaba benim de kafam basmıyor ama iyi bir frekans responsu için 10K giriş empedansında yaklaşık 2.2uF kutupsuz kondansatör uygun olacaktır.
Eğer birkaç gün beklersen sana uygun bir şema çıkartabilirim.
Şimdilik şunlara dikkat et.
Giriş devresinde (op-amp) sabit giriş empedansı için VOLTAGE FOLLOVER uygulaması yap.
Bu sana TL serisi opamplar için 2Kohm civarı çıkış empedansı sağlayacaktır. Bu empedansı yüklemediğini düşünürsen 20K giriş empedansı için full frekans responsu sağlayacaktır. İkincil opampın kazancını da Gv=10 yaptığını varsayarsak oldukça düşük gürültülü ve distorsiyon ile bir yükseltici yapmış olabileceksin.
Tüm çıkışları da uygun empedans ile bir SUMMING amplifier'de toplarsan oldu sana bir MIXER :)

Elektrik2012

Yamyam abi dediklerini anladım gibi :) Şemayı merakla beklerim :) 4 kanallı olsun istiyorum denemelirimde kanallar bibiryle birleştikçe empdans ve kazanç değişiyor yani potlar 0 da olsada benim1 kanalımdaki genliğim düşüyordu

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 30 Temmuz 2014, 15:09:48Yamyam abi dediklerini anladım gibi :) Şemayı merakla beklerim :) 4 kanallı olsun istiyorum denemelirimde kanallar bibiryle birleştikçe empdans ve kazanç değişiyor yani potlar 0 da olsada benim1 kanalımdaki genliğim düşüyordu
Kanallar birbirleriyle birleşince kazanç haliyle düşecektir. Ancak bunu minumum hale getirmek senin elindedir.
Çizeceğim şemada istediğin kadar kanalı birleştirme imkanın olacaktır. Çok fazla kanal eklemen halinde, mesela 24 kanal yaparsan, sadece çıkış kanalı (MASTER) kazancını biraz artırman gerekir o kadar.

Elektrik2012

Bana En fazla 8 yada 6 kanal bile fazlza :) 4 bile yeterli karışık oldu biraz
:)
Nasıl olsa mantık aynı olucak sadece aynı devrede kanal sayısı kadar :) ama birleşme işlemi nasıl olucak merakla bekliyorum abi şemayı :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 30 Temmuz 2014, 15:36:40Bana En fazla 8 yada 6 kanal bile fazlza :) 4 bile yeterli karışık oldu biraz
Nasıl olsa mantık aynı olucak sadece aynı devrede kanal sayısı kadar :) ama birleşme işlemi nasıl olucak merakla bekliyorum abi şemayı :)
Alttaki linke gir ve oku.
http://www.radio-electronics.com/info/circuits/opamp_inverting/op_amp_inverting.php
Şu şemanın da prensiplerini anlamaya çalış.

Elektrik2012

Tamam abi inceliyorum çok saol şimdi anladım bir şeyler :)

asma

Bir ilave de ben yapayım. Op-amp eviren yükselteç olarak kullanılırken (+) giriş GND olması için simetrik besleme şarttır yoksa AC sinyali işleyemezsiniz.  LM324 kullanmakla kolaya kaçamıyoruz. ;)
Evirmeyen yükselteçte de olmaz ama onu yapay GND oluşturup bile kullanmak önerilmez. (yani adamdan saymıyoruz)
İşte bu sebepten ya simetrik besleme ya da Mr_YAMYAM ın verdiği linkte son şemada gösterilen Vcc/2 potansiyeli oluşturulup AC sinyal DC ile bindirilerek işlenir. Op-amp için bu nokta GND olur, beslemenin iki ucu ise simetrik besleme gibi gösterilir.
Aslında giriş sinyaline DC bindirilmez ama çıkışta op-amp ın oluşturduğu DC ile çıkar, bir kondansatörle AC elde edilir.
Sonra neden POP noise fazla diye düşünürsün. ???

Kolay gelsin.

Elektrik2012

Anladım yani lm324 bu iş verimli olmaz tl084 gibi simetrik beslemesi olan bir opamp kullanmalıyım :) Yamyam abiyi merakla bekliyorum

Mr_YAMYAM

Ben TL084 önermişsem, bunu senin tasarımındaki LM324 bağlantılarına sadık kalsın diye :)
İlla bunları kullanmak zorunda değilsin. NE5532, LM833 gibi DUAL tip op-amplar da bulunmaktadır.
Mikser gibi düşük kazançlı devreler için binlerce opamp seçeneği bulunmaktadır. Önemli olan uygulama şeklidir, yani ŞEMA.

[mergedate]1406811170[/mergedate]
İşte sana profesyonel seviyede bir MİXER uygulaması.

En uygun olarak LM833 entegresi tercih edilmiştir. NE5532 de rahatlıkla kullanılabilir. Hatta akla gelebilen herhangi bir opamp bile kullanılabilir. Yeter ki bacak bağlantıları ve eşdeğer karakteristikleri uyumlu olsun.

Elektrik2012

Yamyam abi çok saol hemen çizimleri birleştirmeye başlıyacağım allah razı olsun.Evde değilim netten yazdım :D eve geçince inciğina cıncığına kadar yazacağım :D kurcalıyacam şemayı eve ggeçiyim :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 01 Ağustos 2014, 10:31:27Yamyam abi çok saol hemen çizimleri birleştirmeye başlıyacağım allah razı olsun.
Takıldığın nokta olursa hallederiz.
Bir sürü YAMYAM arkadaşımız var. ;)

Elektrik2012

olc technics

Selamlar;
Hat seviyesi mixer mi yapıyorsun? Şöyle örnek bir uygulama var:

Çok basit bir şema, kazanç ayarı yapmakta mümkün. op-ampları 4558 (standart bir opamp. NJM, BA vb başlıklarında muhtelif markalar tarafından üretiliyor) ya da canının istediği audio opamp ı kullanabilirsin.

restore

yamyam bey  siz den istesem şöyle güzel bir preampli devresi. kazancı iyi gürültü oranı düşük . hatta mümkünse sizin şu  güç kaynagı çalışmalarından düşük gürültülü bir   beslemesi de olsa.  bende pcb sini cıkartsam  ? var mıdır elinizde öyle bir devre ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: restore - 02 Ağustos 2014, 11:52:20yamyam bey  siz den istesem şöyle güzel bir preampli devresi. kazancı iyi gürültü oranı düşük . hatta mümkünse sizin şu  güç kaynagı çalışmalarından düşük gürültülü bir   beslemesi de olsa.  bende pcb sini cıkartsam  ? var mıdır elinizde öyle bir devre ?
İstemiş olduğunuz pire- amplinin amacı ne olacak onu belirtmemişsiniz. ;) ::) :P
Kazancının iyi olması pek bir anlam ifade etmez. 10db kazançlı olanlara da iyi denilebilir 60db kazançlı olanlara da :)

restore

hocam 2 adet yani stereo  lm3886 amfim var. gayet severekten kullanıyorum.  bunlara bi ön amfi isteyecektim.  teşekkürler.

devrem şu aşagıdaki link

http://dogbreath.de/Chipamps/ThreeResAmp/ThreeResAmp.html

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: restore - 02 Ağustos 2014, 19:15:27hocam 2 adet yani stereo  lm3886 amfim var. gayet severekten kullanıyorum.  bunlara bi ön amfi isteyecektim.  teşekkürler.

devrem şu aşagıdaki link

http://dogbreath.de/Chipamps/ThreeResAmp/ThreeResAmp.html
Elbette seve seve hazırlarım. Ancak yine de ezbere olacaktır :D
NEDEN dersen?
LM3886 entegresi genel olarak 0dbm giriş seviyesi için optimize edilmiş ve sunulmuş bir entegredir. Tüm kaynak cihazların (Teyp radyo, CD player, PC) gibi cihazların çıkış seviyesi de bu seviyede (0 dbU) olduğu için haricen bir ön yükselticiye ihtiyaç duymamaktadır.
Bununla beraber;
Amplifikatöründe yeterli çıkış seviyesine ulaşamıyorsan,
Kaynak sesin daha düşük çıkış seviyesine sahipse,
Bir pre-amplifikatör yapılabilir. Ancak ses kaynağı çıkış seviyen yüksekse pre amplifikatörden sonra ses seviyen çıkış katı gerilim değerini çok aşacağı için en düşük ses seviyesinde bile DİSTORSİYON (Bozulma) olgusuyla karşılaşabilirsin.
Şimdilik önerim, elektrik arakadaşımız için vermiş olduğum mixer şemasının sadece CHANNEL bölümünü (2XLM833) uygulayabilirsin.
Bu bölümün kazancı Gv=10 olup bu sana yaklaşık 3 dbm lik bir kazanç sağlayacaktır. İstersen bu kazancı CH FADER yerine koyacağın bir trimpot ile istediğin uygun bir seviyeye ayarlayabilirsin.

Elektrik2012

Yamyam abi eve sonunda geldim şimdi şemayı dikkatlice inceliyorum daha sonra isis deneyceğim :)
Ama şemayı pek anlayamadım :) Channel input  ce ch4 ch3 h2 nedir :) master feder ne demek  chanel feder
Şema kafamı çok karıştırdı :) pardon şema değil ben kafamı karıştırdım Yamyam abi biraz jeton zor düşüyor :)
Yamyam abi sadece 1 tek kanaliçin bir mikser devresi istesem saçma olacak tek kanal mikser ama daha sade olursa anlamam kolaylaşacak :)
channel input 2.2U giriyor da diğer kanallar neden dirençlerden giriyor :o 8) ::)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 02 Ağustos 2014, 20:22:57Yamyam abi eve sonunda geldim şimdi şemayı dikkatlice inceliyorum daha sonra isis deneyceğim :)
Ama şemayı pek anlayamadım :) Channel input  ce ch4 ch3 h2 nedir :) master feder ne demek  chanel feder
Şema kafamı çok karıştırdı :) pardon şema değil ben kafamı karıştırdım Yamyam abi biraz jeton zor düşüyor :)
Yamyam abi sadece 1 tek kanaliçin bir mikser devresi istesem saçma olacak tek kanal mikser ama daha sade olursa anlamam kolaylaşacak :)
channel input 2.2U giriyor da diğer kanallar neden dirençlerden giriyor :o 8) ::)
Cahal civelek arkadaşım :D
CH1 yani CHANNEL1 olarak verilmiş ve dikdörtgen mavi içerisine alınmış devrelerin aynısı CH2, CH3 ve CH4 için geçerlidir.
Yani kaç kanal mixer yapmak istiyorsan, mavi kare içerisine alınmış devreden o kadar yapmalısın.
Sen 4 kanal istemiştin. Demekki bu CHANNEL 1 devresinden 4 adet yapacak ve alttaki gibi 22Kohm dirençlere irtibatlayacaksın.
Şemadaki anlaşılırlık kolay olsun diye sadece tek kanal çizilmiştir. Yani CH1. tek kanallı bir mixer mixer olamayacağı için diğer bağlantılar belirtilmiştir.

Her mixerde mutlaka master fader bulunmaktadır.
Master fader genel kazancı ayarlamaktadır ve toplam çıkış seviyesini değiştirmektedir.
CHANNEL faderler ise her bir kanalın seviyesini mix yani karıştırma oranına göre açılırlar ya da kısılırlar. NE DEMEK İSTEDİM?
Diyelim ki 4 adet enstruman sesini birleştirip kayıt yapmak istiyorsun. Her bir kanaldan bu enstrumanların sinyallerini girersin. Diyelim ki gitar seviyesi en yüksek olsun istiyorsun. Gitara bağlı kanal faderini açarsın. Diğer kanalda ise dümbelek olduğunu varsayalım ve bunun sesi de %50 seviyesinde olsun istersin. Demekki dümbeleğin kanal faderini yarıya kadar açacaksın demektir. Keza bunlar gibi, bir keman sesini veya başka bir enstrumanın sesini ayarlayabilirsin demektir.

Elektrik2012

Tamam şimdi anladım ben şöyle düşündüm 4 kanalıda bu devre yapıcak öyleyse diğer kanallar opamp nasıl girecek diye düşündüm :) anlaşıldı şimdi sağol yamyam abi

Mr_YAMYAM

Rica minnet.
O kadar çizdim çiziktirdim,
Yapamazsan GEÇİRİRİM CİNNET ;D 8)

Elektrik2012

Mr_YAMYAM

Ben bu konuyu unutmuşum bee.
Konuyu HORT'latayım da ihtiyaç duyan arkadaşlar baksınlar :)

ozgurece

Ben de PPM gösterge ekliyorum , Led PPM skalasız mikser olmaz :D
[IMG]https://resmim.net/f/xZF9NQ.gif[/img]

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 28 Ocak 2019, 21:30:09Ben de PPM gösterge ekliyorum , Led PPM skalasız mikser olmaz :D
[IMG]https://resmim.net/f/xZF9NQ.gif[/img]
@ozgurece
Sana gıcıklık olsun diye hıgh resolution DIN PPM den kendime yapacağım.
Elimdeki LM3915 ler yeterli olmadığından şimdilik araştırıyorum
En azından 27 LED ile yapabilir ve alt seviyeri 3db çözünürlüğe çekebilirim.

ozgurece

Onursal Hocam Sorun Büyük orjinal LM 3915 nereden bulunacak ? (Aliexpresse bu konuda güven yok) :(
Ebay da şu anda alışverişe kapalı.  :(  İnternet üzerinden siparişlerde istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Risk var. Satıcı orjinal ürün resmini paylaşır yan sanayi üretim gönderir. Önceki yaşadığımız sorunlar tekrarlanır. 

gokrtl

Alıntı yapılan: ozgurece - 28 Ocak 2019, 21:49:10Onursal Hocam Sorun Büyük orjinal LM 3915 nereden bulunacak ? (Aliexpresse bu konuda güven yok) :(
Ebay da şu anda alışverişe kapalı.  :(  İnternet üzerinden siparişlerde istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Risk var. Satıcı orjinal ürün resmini paylaşır yan sanayi üretim gönderir. Önceki yaşadığımız sorunlar tekrarlanır. 

İnşallah benim iş hallolursa yaza sizi orjinal lm3915'e boğacağım. Ama eniştemin sağısolu velli olmaz. Ondan söz veremiyorum. Kısmet deyip beklicez.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 28 Ocak 2019, 21:26:43Ben bu konuyu unutmuşum bee.
Konuyu HORT'latayım da ihtiyaç duyan arkadaşlar baksınlar :)

Yap diyorsun yani bunu?

Mr_YAMYAM

gokrtl

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 01 Ağustos 2014, 11:03:13Allah razı olsun Yamyam abi :) eve geçeyim bakıcam

Zamanın birinde A500k lineer pot almıştım farklı bir şey için. Buna uyarlayabilir miyiz abi? Sanırım mikserlerde lineer pot tercih ediliyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 29 Ocak 2019, 00:04:07Zamanın birinde A500k lineer pot almıştım farklı bir şey için. Buna uyarlayabilir miyiz abi? Sanırım mikserlerde lineer pot tercih ediliyor.

gokrtl

Bu da burda dursun yarın pcb çizimini yapıcam  :D

[attach type=image]10956[/attach]

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 01 Şubat 2019, 00:14:40Bu da burda dursun yarın pcb çizimini yapıcam  :D

[attach type=image]10956[/attach]
Ama o devre line level mixerdir haa.
Mikrofon için önkuvvetlendiricisi yoktur.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Şubat 2019, 00:22:23Ama o devre line level mixerdir haa.
Mikrofon için önkuvvetlendiricisi yoktur.

Tamam abi bundan çıkıp preampliye giricem. Oradan da son çıkış olan ampliye...

gokrtl

Alıntı yapılan: gokrtl - 01 Şubat 2019, 00:14:40[attach type=image]10956[/attach]

@Mr_YAMYAM abi senin şemada 3 tane opamp vardı. son çıkıştaki opampın ismi yazmıyor. Oda mı LM833N ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 01 Şubat 2019, 20:47:24@Mr_YAMYAM abi senin şemada 3 tane opamp vardı. son çıkıştaki opampın ismi yazmıyor. Oda mı LM833N ?
Genel amaçlı op-amp olduğu için tek ifade edilmiştir.
Eğer devre stereo olarak yapılacaksa çıkıştaki opamp dual tip kullanılabilir. Böylece tek bir LM833 ile veya uygun bir op-amp ile devre tamamlanır.
Ama devre tek kanal mono olarak yapılacaksa çıkıştaki opamp isteğe göre seçilebilir.
Burada kullanılacak op-amp teknik olarak BUFFER özellikli olması istenir. Yani düşük empedanslı yükleri sürebilme özelliği. Bu sebeple çıkıştaki opamp lar TL081, NE5534, gibi tekli opamplar ile yapılabilir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Şubat 2019, 21:11:29Genel amaçlı op-amp olduğu için tek ifade edilmiştir.
Eğer devre stereo olarak yapılacaksa çıkıştaki opamp dual tip kullanılabilir. Böylece tek bir LM833 ile veya uygun bir op-amp ile devre tamamlanır.
Ama devre tek kanal mono olarak yapılacaksa çıkıştaki opamp isteğe göre seçilebilir.
Burada kullanılacak op-amp teknik olarak BUFFER özellikli olması istenir. Yani düşük empedanslı yükleri sürebilme özelliği. Bu sebeple çıkıştaki opamp lar TL081, NE5534, gibi tekli opamplar ile yapılabilir.

Stereo mu? Mono mu? Ne yapacağımı bilmiyorum ki. Geçen bir yerde konuşmuştuk galiba  :D Ben Bir konu açayım da yavaştan ilerleyim eniyisi.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın