Sanayii Jeneratörünün Başına Gelenler..

Başlatan sezar, 26 Temmuz 2014, 18:31:39

sezar

Tekrardan Merhaba Arkadaşlar :)
Evet Bu Konumda sizlerden jeneratörüme nasıl pano yapabilirim hangi malzemeleri almam gerek hususunda yardım almak istiyorum..
Panonun hazırını aldık geldi taktı ürünü satan şahıs lakin pano alev aldı bi zaman sonra adamı aradık pano ateş aldı dedik o günden sonra telefonları açmadı işyerinede gitmedik zaten bu sefer kendi elimle dizeceğim bilgim var az bişey siz sadece hangi elemanları almam lazım ve bağlantıyı nasıl yapmam konusunda yardımcı oldunuzmu panoyu yaptık demektir.. :)
Konu başlığını neden böyle koydum açıklayayım..
Babam motorcu çağırdı bakımlarını yapsın diye eve her zaman ben yapardım ama yoktum bi aralar oda dışardan çağırdı bakıma gelen eleman motorun dengesini sağlayan kulaklardan bi tanesinin vidasını takmıyor yada unuttu takmayı jeneratör çalışınca motor dengesiz kalıyor ve krankı ortadan ikiye ayırıyor..

Motorun yenisi çok pahalı nerdeyse bi araba parası marin motor olduğu için..
Krankın sıfırı 2 bin lira istanbulda krank işi yapan vatandaş krank çelikse yaparım onu dedi güzel bi fiyatta anlaştık alternatörü bobinajcılara götürdük test ettiler hiç bir sorunu yok dediler onuda boyatacam :D
Bayramdan sonra krank gelecek inşallah toplayacağım motoru..
O güne dek panoyu hazırlamam gerek alternatör bu..

DEdiğim gibi daha önce masraf ettik pano aldık yangın tüpü ile zorla söndürdük alternatördende olacaktık bu sefer ben kendim yapacağım bana gerekli olan malzemeler bi adet sanayi volt ölçer 3 adet sigorta 3 adet lamba her çıkışa bir lamba vereceğim sizlerden istediğim ne tür malzemeler kullanmalıyım misal sigortaların amperi gibi..
Alternatörün üzerine 50 kw 30 kwa yazıyor bu değerlere göre hesaplayıp sigorta almk lazımmış yamyam abim söledi neden kendim yapacağım anlatayım para ödüyorsun işin görülmeyince zoruna gidiyor insanın..
Şimdiden teşekkür ederim yardımcı olacaklara..

Mr_YAMYAM

Konu ile ilgileneceğim adamım. Ancak az süre rica ediyorum.
Bu arada diğer arkadaşların bilgileri varsa onların da fikirlerini alabiliriz.

seron

sezar abim, bu işten anlayan biri değilim ama, bayağı uğraştıktan ve masraf yaptıktan sonra işin olur senin. yalnız biraz sabır...

memleket

Alternatörün üzerine 50 kw 30 kwa yazıyor demişsin ya. bu ters olmasın. yani 50kwa 30kw gibi.

sezar

Alıntı yapılan: memleket - 26 Temmuz 2014, 21:53:15Alternatörün üzerine 50 kw 30 kwa yazıyor demişsin ya. bu ters olmasın. yani 50kwa 30kw gibi.
Yok terslik olacağını sanmıyorum
[mergedate]1406402958[/mergedate]
Alıntı yapılan: seron - 26 Temmuz 2014, 21:37:59sezar abim, bu işten anlayan biri değilim ama, bayağı uğraştıktan ve masraf yaptıktan sonra işin olur senin. yalnız biraz sabır...
İnşallah kardeşim saol
[mergedate]1406402985[/mergedate]
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Temmuz 2014, 20:03:10Konu ile ilgileneceğim adamım. Ancak az süre rica ediyorum.
Bu arada diğer arkadaşların bilgileri varsa onların da fikirlerini alabiliriz.

Varol yamyam abim teşekkür ederim tabii ki sabrederiz

sezar

Evet yamyam abim sonunda toplamaya başladım makinayı yalnız motorun masrafı 4 bini geçti diyebilirim eski aşınmış parçaları yenileri ile değişeceğim sistemi kurdum nerdeyse alternatörü oturttum panoyu neredeyse tamamladım istanbuldan parçalar bekliyorum beklediğim parçalar...
Pano İçin..
1-Adet 3 Fazlı 62 Amper sigorta..
1-Adet 3 Fazlı Kaçak Akım Rölesi (sigortası)
1-Adet 3 Fazlı Analog 500 voltuk voltmetre..
Bu Parçalar Panonun Eksik Parçaları Kargoya Verilmiş Bugün Yarın Elimde Olur..
Alternatör Sorunsuz Parça İsteği Yok :D
Motor İçin Gerekli Parçalar..
Krank Tamir Edildi Kargoya Verildi Ücreti Ödendi Bekleniyor..
Krank keçeleri denge kolyesi ( bakır conta) 8 Adet Segman, 1 Adet Egzos :D
Yakıt (Mazot Pompası) Ayın 21 inde kargoya verilecek bekleniyor toptancının elinde yokmuş :D
Bu Parçalarda Geldimi Motoru Toplamaya başlıyorum abim inan 8 gündür elimde zımpara motor ve jeneratörü zımpara ediyorum boyamakk için :D
Ama onca zahmete değdimi evet değdi..
Bugün 200 LT relik kompresörle boya attım 10 numara oldu ölüyü dirilttim ve canavara dönüştürdüm...
Motorun Özellikleri..
85 HP (Beygir)
1 Dakikada 2847 Devir Çeviriyor..
Su ve yağ soğutmalı akü marş sistemine sahip :D
Resimler..

2 renk boya kullandım yanmama özelliğine sahip boyalardır..
Antipas ve diğer solventleride içeren boyalardır...
Yamyam abim birde alternatörün çıkışa üçgen yıldız 380 voltluk şalter koydum ilerde bi sıkıntı olursa panoda ondan keserim cereyanı diye :D diğer pparçalarda geldimi pano tamamdır :D
1 adet 3 lü priz eve elektrik almak için 1 adette sanayi prizi taktım 1 tane daha priz ekleyeceğim :D
İşten anlayan elektrikçilere gösterdim bu makina değil 4 kat 8 katıda besler banamısın demez dediler dahada heveslendim bi an önce marş basmak için sabırsızlanıyorum :D
Makina tamamlanana kadarki aşamaların resimleri ekleyeceğim..

seron

sezar abim ellerine sağlık makina cillop gibi olmuş. ama masraf da bayağı büyümüş. kusura bakma kendi konularımıza daldık seni unuttuk güya sanayide arkadaşlar var onlara konuyu danışıp bilgi alacaktım...

neyse... burada sormam gereken şu: bu jeneratörün tamiri toplam ne kadar bulur? bir de sıfırını almak ne kadar? zarar mı ediyoruz bilmek lazım...
şayet sıfırı uygun fiyattansa tamir etmeden hurda fiyatına satıp yenisini alaydın zarar etmemiş olursun diye...

sezar

Düşünmen yeter güzel kardeşim saolasın
Resimdeki jeneratörün sıfırı 13 bin lira tamir etme daha karlı oluyor giderleri kayıt altına alıyorum tamamlanınca bakacağım kardamıyım zarardamıyım ama bence bu daha karlı gibi duruyor... ;)
Alternatör çok pahalı..
Biryere uğradım bugün 5 kw jeneratörü adam 2 bine satıyordu..
Benim işime yaramaz oda :D
Konnuyu jeneratör tamamlanana kadar devam ettireceğim belki birilerininde işine yarayabilir..
En son güzel bir video çekip ekleyeceğim.. :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın