elektronik malzemeler bozulur mu?

Başlatan nikolai, 20 Temmuz 2014, 08:53:26

nikolai

arkadaşlar herkese merhaba

aranızda yeniyim ve bu ilk konum umarım konu doğru yerdedir

ben lab ım için elektronik malzemeler almayı düşünüyorum  kondansatör direnç diyot transistör çeşitli entegreler vs elimde sadece 10 çekmece var ve ben labı geliştirme kararı aldım maddi anlamda sıkıntı yok amacım elimde bütün malzemelerden çeşit yapmak malum hep teorik bilgi olmuyor biraz pratiğe dökmek için komponent almam lazım ama kafama takılan sorular var

kondansatörler zamanla kurur mu malum hepsini kullanmayabilirim nasıl saklanmalıdır sizce lütfen bilgili arkadaş tüm kondansatör tipleri için yazabilirmi
dirençlerde böyle bir sorun olcağını sanmıyorum
yarı iletkenlerde germanyum silisyum nasıl tepki verir uzun vadede

ilgi gösterecek herkeze teşekkür ederim şimdiden

smps

şunu söyleyeyim öncelikle bütün bu malzemelerini nemden uzak tut ileriki zamanlarda pas yapabilir
kendim elektronik malzeme satan bi dukkanda olduğum için söylüyorum yüzlerce malzeme stokluyoruz kutularda ama şuana kadar kondansatörlerde kuruma yada yarıiletkenlerde bozulma diye bi durumla karşılaşmadım yada şikayet almadım müşterilerden öyle abartılı saklama koşullarına ihtayaç yok sadece nemden aşırı ısıdan uzak tutman yeterli olacaktır :)

seron

smps ağabeyin keşke yeni başlayan biri olarak laboratuarında bulundurman gereken başlıca malzemeleri de verseydi, hem sana hem de ziyaretçi olarak gelen arkadaşlar da okurdu, öğrenirdi...

de'mi @smps ?

smps

Evet hocam haklisiniz belirteyim o zaman arkadasa yardimci olur umarim
Biraz ayrintili olarak yazicsm yeni baslayacak arkadaslar olur diye

Havyaniz 40w ideal lehim pompaniz lehim teli yankeski pense kargaburun yildiz ve duz tornavida kontrol kalemi olmazsa olmaz malzemelerdir

cimbız buyutec plaket temizlemek icin uygun bi firca biraz tiner vb size yardimci.olacak ekipmanlarda size cok yararli olacaktir

elektronik malzeme olarak ise
Cesitli direncler ( 1k 10 k 330r 100r 100k 4,7k 56k 47r 1m 1k 10k 100k 5k 500k 1m potansiyometre yada trimpot     ldr ntc ptc direncler sayisi arttirilabilir )
Cesitli kondansatorler ( 1nf 10nf 100 nf 1uf 10uf 47 uf 100uf 470 uf 1000uf cesit ihtiyaca gore arttirilabilir )
Diyotlar ( 1n4007 1n4148 , 3.3 4.7 12 24 v zener diyot kopru diak diyot cesit arttirilabilir )
Transistorler ( bc 237 bc 547 bc 337 bc 308 2n3055 tic106d bt 136 bt151 2n 2646  vb olabilir )
Entegreler ( lm 555 lm 741 lm358  7805 7812 7905 7912 lm 317    vb  )
verdigim liste uygulamalarda en cok kullanilan.malzemeler baz alinarak hazirlanmis olup sadece ornek olarak verilmistir eleman degerleri yapilacak uygulamalara ihtiyaca gore farklilik.gosterebilir
malzeme cesitleri arttirilabilir verilen ornek malzemeler yerine ayni gorevdeki baska malzemeler esdeger elemanlar kullanilabilir

seron

teşekkür ederiz.
bu arada konu açılmışken elimde hiç 1n4007 kalmadıydı. merkee gidersem biraz alayım... :)

ApoAtes

Alıntı yapılan: smps - 20 Temmuz 2014, 22:09:01Evet hocam haklisiniz belirteyim o zaman arkadasa yardimci olur umarim
Biraz ayrintili olarak yazicsm yeni baslayacak arkadaslar olur diye

Havyaniz 40w ideal lehim pompaniz lehim teli yankeski pense kargaburun yildiz ve duz tornavida kontrol kalemi olmazsa olmaz malzemelerdir

cimbız buyutec plaket temizlemek icin uygun bi firca biraz tiner vb size yardimci.olacak ekipmanlarda size cok yararli olacaktir

elektronik malzeme olarak ise
Cesitli direncler ( 1k 10 k 330r 100r 100k 4,7k 56k 47r 1m 1k 10k 100k 5k 500k 1m potansiyometre yada trimpot     ldr ntc ptc direncler sayisi arttirilabilir )
Cesitli kondansatorler ( 1nf 10nf 100 nf 1uf 10uf 47 uf 100uf 470 uf 1000uf cesit ihtiyaca gore arttirilabilir )
Diyotlar ( 1n4007 1n4148 , 3.3 4.7 12 24 v zener diyot kopru diak diyot cesit arttirilabilir )
Transistorler ( bc 237 bc 547 bc 337 bc 308 2n3055 tic106d bt 136 bt151 2n 2646  vb olabilir )
Entegreler ( lm 555 lm 741 lm358  7805 7812 7905 7912 lm 317    vb  )
verdigim liste uygulamalarda en cok kullanilan.malzemeler baz alinarak hazirlanmis olup sadece ornek olarak verilmistir eleman degerleri yapilacak uygulamalara ihtiyaca gore farklilik.gosterebilir
malzeme cesitleri arttirilabilir verilen ornek malzemeler yerine ayni gorevdeki baska malzemeler esdeger elemanlar kullanilabilir

@smps Güzel bir bilgi teşekkürler :) Oturup gerekli olabilecekler diye liste yapsak illaki aklımızdan kaçanlar olurdu bu şekilde çok çok yardımcı oldunuz teşekkürler :) @seron da sağolsun :)))

smps

Asıl ben tesekkur ederim onemli degil @seron hocam hatirlatmasaydi paylasmayacaktim belkide

seron

olmadı birbaşlık açıp yazalım bari... evde birşeyler yazayım da getirip yükleyeyim. eksik-yanlış varsa hep beraber düzeltir tartışırız.

smps

Konu acmak iyi fikir tartisalim. biiraz :)

memleket

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın