12v 1,2Ah/20 HR Kuru Akü İçin Şarj Devresi

Başlatan P_A_L_A, 13 Temmuz 2014, 00:04:15

P_A_L_A

Bir projede kullanılmak üzere başlıkta belirttiğim devreye ihtiyacım var...Bu konuda hiç bilgim yok...Bu nedenle siz sabırlı arkadaşların :) yardımlarını bekliyorum...

Mr_YAMYAM

İşte sana basit ama etkili bir şarj devresi.
[IMG]http://i.imgur.com/Lv86U7T.png[/img]
Şekilde görülen 6R2 değerindeki direnç 200mA için set edilmiştir.
Bu direnci 9ohm civarı yaparsanız yaklaşık 120mA lik sabit akım elde edebilirsiniz. (Yanılmıyorsam)

P_A_L_A

Giriş için akım-voltaj ne olmalı? Bir de şarj tamamlandığında kesici ekleyebilir miyim?

Mr_YAMYAM

Şarj kesicisi yoktur. Ancak 1.2A akü için yaklaşık 14 saat şarj süresi vardır.
Giriş voltajı yaklaşık 19V civarıdır.
Eğer giriş voltajı 16V civarı yapılırsa tam şarjdan sonra akım düşecek ve bir çeşit tampon şarj hale gelecektir.
İstenirse bir komparator ile şarj kesicisi yaplılabilir.

serkan_48

LM 317 nin akım sınırlama özelliğini çok seviyorum bu haliyle çok basit ve çok işlevsel.

P_A_L_A

Yukarıda Mr_YAMYAM ın vermiş olduğu LM 317 li devreyi kurdum ve başarılı bir şekilde şarj ettim.
İnternette yapmış olduğum bazı araştırmalar sonucunda karşıma şöyle bir devre çıktı.

Pot un ayarlanması ile devre ayarlı güç kaynağı olarak kullanılabilir.ben de bu amaçla kurdum. Aynı zamanda R direnci ile devrenin verebileceği max. akım da ayarlanabiliyor. Devreyi aldığım kaynak sitede max akımın yaklaşık olarak 1/R ile hesaplandığı söylemiş.Bu devrenin delikli plakete kurulmuş hali...

Elimde bulunan 12v 1,3 Ah lik aküyü şarj etmek amacıyla da kullanabilmek için R=4,7R kullandım.Bu şekilde devrenin verdiği max akım yaklaşık 0,2 amper oldu. Tabi bu değer akü boşken ölçtüğüm değer.akünün doluluk seviyesi arttıkça okuduğum bu akım değeri de azaldı.

R direncini 1R lik dirençle değiştirip 1A akım çeken ses sistemini çalıştırdığımda 2N3055 ısındı. anlaılan bu devreden çekilen akım arttıkça 2N3055 ısınıyor bu nedenle soğutucu ile kullanmak gerek.

Bu da tanıtım videosu.Olur da internette araştırma yaparken bu devre ile karşılaşıp kurmak isteyen arkadaşlara bir fikir olması dileğiyle.iyi forumlar....

12V-1,3 Ah akü şarj devresi

[mergedate]1408319096[/mergedate]
Bu arada resimdeki soğutucu ile ancak 1A akım çekilebilir gibi geldi bana ...yüksek akımlar için daha güçlü bir soğutucu kullanmak gerek...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın