Ekran kartımdaki arıza...[Ekran da sabit boydan çizgiler çıktı.]

Başlatan ApoAtes, 12 Temmuz 2014, 13:22:41

ApoAtes

Selamun aleyküm abiler ve kardeşlerim. Bilgisi olan bir bakıp yardımcı olabilir mi bu sorun neden olur sizce ?
NVIDIA GT 9800 Ekran kartı

Ekranım da böyle bir problem oldu.

Sorunun çözümünü arkadaşımız belirtmiştir. Konu içerisinde aranmayıp direk buradan görünüz diye belirttim. Aynı problemi yaşayan arkadaşlar olursa belki işe yarar.
Alıntı yapılan: minimalite24 - 12 Temmuz 2014, 23:00:03S.a Cümleten.Kardeşim sorun devam ederse veya usanırsan sana ekran kartı fırınlamayı öneririm.Bende de senin sorununa benzer bir sorun vardı ve fırınlama sonrası düzeldi.
Fırınlama:Ekran kartının üzerinde plastik olarak (fan veya vga)sökülebiliyorsa söküp ve ekran kartının altına aleminyüm folyoyu katılayıp fırın tepsisinde 190 derecede 6 dakika pişirmektir.

Mantığı:Gpu'nun soğuyan lehimlerini ısıtmak.
Not:Umarın işe yarar.(Bilgisayarsızlık çok kötü bir şey)
Video:
http://youtu.be/0ClAnkibBe4

Mr_YAMYAM

İlginç bir sorun. Ancak şuradan olmuştur diyemiyorum. Öncelikle çözünürlüğü 1366X768 e düşürüp bir ekran görüntüsü daha isterim.
Alınacak ekran görüntüsü 2 şekilde olmalıdır.
1 Print screen tuçu ile paintten alınmalı.
2 Foto makinası ile dışardan çekilmelidir.

serkan_48

Öncelikle geçmiş olsun dostum.

Yamyam ustamız sorunun çözümüne teknik yaklaşmış. monitörü hareket ettirince bu çizgilerde değişme oluyormu? Sorun ekran kartı değilde ekranında gibi görünüyor.

Tahminimce pikselleri süren dikey transistörlerde sorun var. Ya içerde temassızlık var ince film iletkende yada transistör arızalı full yeşil renk kısadevre o yüzden yeşil çizgiler çıkıyor.

içine matriks girmiş gibi olmuş :(

ApoAtes

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Temmuz 2014, 14:46:43İlginç bir sorun. Ancak şuradan olmuştur diyemiyorum. Öncelikle çözünürlüğü 1366X768 e düşürüp bir ekran görüntüsü daha isterim.
Alınacak ekran görüntüsü 2 şekilde olmalıdır.
1 Print screen tuçu ile paintten alınmalı.
2 Foto makinası ile dışardan çekilmelidir.

YAMYAM abi 1366X768 alamıyorum. 1600X1200, 1280X1024, 1024X768, 800X600 seçenekleri var. Ben 1280X1024 den görüntü alıp yüklüyorum şuan.
Print Screen görüntüsü ;

Dışaradan telefonla çekilen görüntü ;

Buyrun ustam.

Alıntı yapılan: serkan_48 - 12 Temmuz 2014, 15:09:33Öncelikle geçmiş olsun dostum.

Yamyam ustamız sorunun çözümüne teknik yaklaşmış. monitörü hareket ettirince bu çizgilerde değişme oluyormu? Sorun ekran kartı değilde ekranında gibi görünüyor.

Tahminimce pikselleri süren dikey transistörlerde sorun var. Ya içerde temassızlık var ince film iletkende yada transistör arızalı full yeşil renk kısadevre o yüzden yeşil çizgiler çıkıyor.

içine matriks girmiş gibi olmuş :(

Monitörden sorun var dediniz fakat farklı sağlam monitör taktığımda da aynı problem var o yüzden direk ekran kartımı suçladım  ;D
Diper pcye monitörü takınca onda sıkıntısız çalışıyor. Ondaki sağlam monitör ise bunda yine aynı arızayı gösteriyor. O yüzden EKRAN KARTI arızalı diye düşünüyrum ben @serkan_48. Birde şunu düşünüyorum ekran kartımın arkasında 3 çıkış var VGA, HDMI ve DVI. Ben şuan VGA kullanıyorum. Acaba VGA kablo girişine DVI giriş dönüştürücü aparat takıp DVI çıkışı kullansam aynı arıza gözükür mü ?

Mr_YAMYAM

Burada herhangi bir arıza görülmüyor dostum.
Bu görülen çizgiler yüksek ihtimalle ENTERFERENCE yani parazitik girişimler.
Kablolama başta olmak üzere cihazın tüm konnektörlerini temizleyiniz.
Elektrik kablosunu ters çevirerek test ediniz. Topraklamaya dikkat.
Monitör kablosunu değiştirip test ediniz.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. İlerdeki yıllarda aklıma gelen başka unsurlar olursa belirtirim :D

seron

dönüştürücü aparat takarak bir dene bakalım.
sorun sanki bağlantıda gibi, monitörde değil.

ApoAtes

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Temmuz 2014, 16:03:40Burada herhangi bir arıza görülmüyor dostum.
Bu görülen çizgiler yüksek ihtimalle ENTERFERENCE yani parazitik girişimler.
Kablolama başta olmak üzere cihazın tüm konnektörlerini temizleyiniz.
Elektrik kablosunu ters çevirerek test ediniz. Topraklamaya dikkat.
Monitör kablosunu değiştirip test ediniz.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. İlerdeki yıllarda aklıma gelen başka unsurlar olursa belirtirim :D

Konnektorleri iyice temizledim, monitor kablosunu degistirdim fakat yine de bir etkisi olmadi :(
Alıntı yapılan: seron - 12 Temmuz 2014, 16:27:40dönüştürücü aparat takarak bir dene bakalım.
sorun sanki bağlantıda gibi, monitörde değil.

Aksama aparat alip deneyecegim bakalim farkedecek mi. Bir gelisme olursa buradsn yazarim. Aklina baska cozumler gelen olursa yazarlarsa sevinirim. Tesekkurler.

Flatron

@Apoates
Burada aynı ekran kartı olan birkişinin benzer sorununun  çözümü var
Adam PSU yu değiştirerek  sorunu çözmüş
Elinde varsa hemen test et bence

Aynı sorunun linki:
http://forums.techguy.org/hardware/904832-graphics-card-problem-9800gt-not.html

Kolay gelsin

ApoAtes

Güç kaynağı elimde var fakat işe yaramaz. Yani şöyle işe yaramaz elimdeki ekran kartı ekstra güç ile çalışıyor. Yani elimdeki diğer 335W lık PSU işimi görüp ekran kartını açmıyor bile. PC de takılı olan ise 700W'lık PSU'dur. HotKey diye bir model. Garantisi falan yok fakat yine de aldığım yer ile görüşmelimiyim acaba yardımcı olabilirler mi meçhul. Yarın ilk fırsat bir gidip görüşeyim PSU hakkında bana nasıl yardımcı olabilir yada benim ekran kartımı kendi PSU larından birinde deneyebilir mi bakalım. Teşekkürler fikir için hayrlı akşamlar cümleten yarın bildireceğim sonucu.

minimalite24

S.a Cümleten.Kardeşim sorun devam ederse veya usanırsan sana ekran kartı fırınlamayı öneririm.Bende de senin sorununa benzer bir sorun vardı ve fırınlama sonrası düzeldi.
Fırınlama:Ekran kartının üzerinde plastik olarak (fan veya vga)sökülebiliyorsa söküp ve ekran kartının altına aleminyüm folyoyu katılayıp fırın tepsisinde 190 derecede 6 dakika pişirmektir.

Video:
Bilgili Bir Ahmak,Cahil Bir Ahmaktan Daha Ahmaktır!

seron

bu tekniği ben de denedim ama kondansatörleri patlattım ve bazı mosfetler döküldü.
sebebi ise fırını önceden ısıtmadığımdan, bekleyeceği süreyi tam ayarlayamadım ve gereğinden fazla beklettim. bir de soğuması için de bekleyince olan oldu.
bu teknik riskli ise de birçokları işe yarayacağını söylüyor...
şayet garantisi sürüyorsa deneme.

minimalite24

Alıntı yapılan: seron - 12 Temmuz 2014, 23:02:57bu tekniği ben de denedim ama kondansatörleri patlattım ve bazı mosfetler döküldü.
sebebi ise fırını önceden ısıtmadığımdan, bekleyeceği süreyi tam ayarlayamadım ve gereğinden fazla beklettim. bir de soğuması için de bekleyince olan oldu.
bu teknik riskli ise de birçokları işe yarayacağını söylüyor...
şayet garantisi sürüyorsa deneme.

Ben de 2 kez işe yaradı.Ama sıcaklık ve zaman konusunda çok titiz davrandım ve mikro dalga ile değil fırınlı ocak ile yaptım.

seron

aynen ben  de rezistanslı tezgah üsü arçelik fırınla denedim. ama malesef sonuç hüsran oldu. zaten hiç çalışmıyordu, makinemi riske atmamış oldum önemli değil.

minimalite24

ApoAtes

Garantisi yok fakat duzelecegi konusunda suphem var :-/ kurtulmaya bir ihtimali varsa da tamamen mahvetmeyelim kardesim?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ApoAtes - 13 Temmuz 2014, 01:30:21Garantisi yok fakat duzelecegi konusunda suphem var :-/ kurtulmaya bir ihtimali varsa da tamamen mahvetmeyelim kardeşim?
Ekran kartını sökebiliyorsan incele.
Özellikle besleme devresindeki dekuplaj kondansatörlerinde sızıntı varsa böyle bir olaya sebebiyet verebilir.
Alüminyum elektrolitik olanları iyice bir dikizle.

ApoAtes

Alıntı yapılan: minimalite24 - 12 Temmuz 2014, 23:00:03S.a Cümleten.Kardeşim sorun devam ederse veya usanırsan sana ekran kartı fırınlamayı öneririm.Bende de senin sorununa benzer bir sorun vardı ve fırınlama sonrası düzeldi.

Video:
@minimalite24 bilgi için teşekkür ediyorum. Fırınlama sistemi gerçekten çözümmüş sanırım :) @seron kondansatörler patlar vs. dediği için fırınlama yapmadım fakat ekran kartının üzerindeki ram'ler ve işlemciyi çakmak yardımı ile bir miktar ısıttım ve tekrar bağladım. Şuan sorunsuz bir şekilde çalışıyor maşallah. Telefon ile çekilmiş bir görüntü aşağıda ;

Herkese teşekkür ederim  :)

Mr_YAMYAM

ApoAtes

Sorma YAMYAM abi çakmakla ısıtınca pek bir gideri olmuyor.(Clipper) Dedikleri gibi fırında sağlam bir ihtiyacı var. 5-10dk dayandı yine arızayı verdi bende uyuz oldum daha fazla ısıtayım dedim çakmakla :D Çakmağın demiri aşırı ısındığından çakmağın plastiği eridi(2 tane) sağolsun plastiğin eridiğini farketmeyince parmağımda yandı :D Allahtan çakmak elimde pat etmedi :D Ama şimdi daha giderli duruyor :)) Yarın daha detaylı bir ısıtma yapacağım kart üzerinde nasip kısmet bakalım :) Cümleten hayırlı geceler ve hayırlı ramazanlar dilerim. :-)

minimalite24

Alıntı yapılan: ApoAtes - 13 Temmuz 2014, 01:30:21kurtulmaya bir ihtimali varsa da tamamen mahvetmeyelim kardeşim?

Alıntı yapılan: minimalite24 - 12 Temmuz 2014, 23:59:07Sevgili @ApoAtes "KAFANA YATARSA" fırınlamayı uygula!

Kardeşim acaba birşeyleri anlatamadım mı? yoksa yanlış mı anladım ???

serkan_48

Fırınlamayı uygulayacaksan üzerindeki tüm elektrolitik ve plastik kondansatörleri tüm plastik aksamları ısıdan etkilenecek komponentleri sökmen gerekiyor.

Öbür türlü kartı tamir etmeyi bırak daha kötü bir duruma getirebilirsin.

Geçmiş olsun. Öncelikle bir psu yu değiştirmeyi denemenizi öneririm. Psu çözüm olmazsa yamyam ustanında önerisi elektrolitik kondansatörleri değiştirmenizi öneririm. En son fırınlamayı deneyiniz..

smps

birar uğraştırır ama kompenentleri alımınyum folyo ile kaplayıp ısıtırsan elemanlar etkılenmez kanımca :)

serkan_48

ısı iletimi 3 şekilde olur.

taşınım
iletim
rasyasyon

siz ne kadar folyoya sararsanız sarın 190 derecedeki bir fırında sizi folyoya sarıp koysak nolur tahmin edin.. folyo hikaye.. bu elektrolitik kondansatörlerin içinde sıvı var ve bu sıcaklığa maruz kalınca ya kuruyor yada şişiyor patlıyor.. Bu fırınlama olayını kim çıkarttı anlamıyorum. Hiç alakası olmayan biri bişey atıyor sonra millet bu furyaya katılıyor. Bir elektronik karta ısı uygulamanın yöntemleri vardır.

En basitinden bir transistör bile lehimlerken bozulabiliyor :o :o :o

seron

bu doğru.
aynı şekilde fırınlama bir tamir yöntemi değildir. işi bitmiş bir kartın geçici olarak da olsa geri dönüşü için son çırpınıştır. ancak unutulmamalıdır ki fırınlama sonrasında oluşabilecek başka bir arıza anakartta da arızalara neden olabilir. yani riske girmeye aslen gerek yok.

fırınlama konusu basit aslında. üretimde de fabrikalar komponentleri fırınlama tekniği ile sabitliyor. ama daha bilinçli ve hassas şekilde. e siz de gider rastgele fırınlarsanız, benim gibi kondansatörleri uçurur, mosfetleri halıların üzerinden bulacam diye uğraşırsınız. ben kaybettim birini, bulamıyorum.

Mr_YAMYAM

Ticari tip yarı-iletkenlerin çalışma sıcaklığı 70'C tır. Özellikle kondansatörler askeri sınıf değilse 50'C ta bozulmaktadırlar.
STORAGE yani özel koşullarda saklanma sıcaklığı ise -20 ila 125'C dir. (Bazı kompenentler)
Siz bu komponentleri 190'C de komple ısıya tabii tutarsanız kimlerin darılacağı kimlerin küseceği bilinmez.

smps

Benimki bi fikirdi sadece bi dövmediğiniz kaldı ;D
neyse folyo olayı teoride güzel bi seçenek gibi gorunsede  hiçte öyle olmadığıni öğrenmiş oldum

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın